Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Ja też 😉
kiara   Wczoraj to historia, jutro to tajemnica...
31 lipca 2017 16:36
Susz tworzy się przez odpowiednie suszenie w specjalnych suszarniach. Dzięki temu zdecydowanie więcej wartości odżywczych, witamin i minerałów zostaje w takiej roślinie niż podczas tradycyjnego suszenia na siano.
A w temacie lucerny, ja mam pytanie o świeża: ile tego można dawać (tak mniej więcej) ? Chodzi mi głównie o to że mam fajną łąkę niedaleko stajni i chciałam się tam przejść na spacer w ręku (taki spacer połączony ze skubaniem).  Zrobiłam dziś "rozpoznanie terenu" i w sumie prawie sama lucerna tam rośnie. Domyślam się że na pewno nie mogę dać mu się naszamac tego ile wlezie,  pytanie czy bardzo uważać czy "nie taki diabeł straszny jak go malują "  😉 kiedyś coś mi się kojarzy, że jakiś rolnik przywozil dawno temu koniom świeżo skoszona lucerne i dostawaly tego taki nie za wielki kopczyk, taki ze dwa machniecia widlami.
Nigdy nie skarmiałam świeżej, ale im mniej tym lepiej, ponieważ rośliny motylkowe ( lucerna, koniczyny) zawierają dużo saponin. A one mogą być przyczyną kolek pienistych. Ale karmienie konia w ręku, raczej ,mu nie zaszkodzi.

Jeśli chodzi o susz z lucerny to są do tego specjalne wysokobiałkowe odmiany, zbiera się je najczęściej w fazie pączkowania, aby miały najniższą zawartość włókna i najwyższą białka. Susz się je w specjalnych warunkach, i traktuje delikatnie aby jak najmniej było strat w cennych liściach.

Siano jak to siano, każdy rolnik zbiera w innej fazie, innej porze dnia ( różna zawartość cukrów)straty podczas suszenia na łące są duże, liście lucerny są delikatne i się wykruszają. Jeśli jeszcze dojdzie deszcz podczas suszenia to i jakość spada. Najczęściej w Polsce spotyka się mieszanki traw z lucerną, więcej zawartości białka jest optymalna. Sama lucerna jest siana głównie na potrzeby bydła pod sianokiszonkę dla krów mlecznych.

Ale chce zaznaczyć, że to tylko moja wiedza i nie uważam się za guru żywienia 😉
didko20, co to jest "kolka pienista"?
Alaska, przez dwa lata stałam w pensjonacie gdzie przez całe lato konie były karmione zielonką z lucerny. Fakt , że przyzwyczajane były ale potem żarły 'po kokardki' . Na obiad , na śniadanie, na kolację .Nic się nie działo . Teoretycznie nie wolno przesadzać ale praktyka tam była zupełnie inna.
jolka dokładnie. U nas konie dostają po pełnej taczce.
Alaska, bez obaw. Jeśli pozwolisz skubać z głową to nic się nie stanie. W mojej byłej stajni od lat karmi się konie zielonką z lucerny 3-4x dziennie w okresie letnim(w ilościach jak dziewczyny piszą, po około taczce) i jeśli tylko konia się przyzwyczai to jak najbardziej można skarmiać.
Ja zrozumialam, ze Ci chodzi o zwykle siano, a piszesz o sianie z lucerny tak?
A jaka jest roznica w przygotowaniu takiego siana a suszu?
Siano sie zbiera pozniej? Czy to inny gatunek lucerny jest?


Niekoniecznie później, po prostu na susz idą całe rośliny podwiędnięte, ale z listakim, niestety z reguły jeśli chodzi o siano, nie daje się ich zachować. W nich jest najwięcej białka a mniej włókna .
Mam do Was szybkie pytanie: jakie polecacie musli/zioła, które można podawać długoterminowo (powiedzmy kilka tygodni) dla konia stojącego w boksie i powoli wdrażanego do pracy? Takie które faktycznie działają i pozwoliły trochę wyciszyć konia.

polecam serdecznik 😉
malem, może sieczka? U nas "dzikusy" stojące dostają sieczkę Mollichaff Calmer
Kolka pienista/ Wzdęcie pieniste - to nadmiar gazów i piany w przewodzie pokarmowym, wywołany przez nagłą i silną fermentacje na tle cukrów lub substancji spieniających, aktywnie czynnych tj. saponiny
Pytanko. Jak oceniacie jakościowo, składowo i pod wzgledem uzyskanych efektow pasze Pavo?
Chociażby porównując je do Hipollyta czy np. Hovelera?
Ja bardzo polecam paszę Nuba Builder. Skarmiłam drugi worek balancera i efekty już widać 🙂. Na Daily nie miałyśmy takiego efektu, na Builderze od razu 🙂
Pytanko. Jak oceniacie jakościowo, składowo i pod wzgledem uzyskanych efektow pasze Pavo?
Chociażby porównując je do Hipollyta czy np. Hovelera?


Ja jestem zachwycona! Obamoje  konie błyszczą się jak psu jajca, oba widać, że czują się świetnie, mają ten błysk w oku, jest energia do pracy, no ja się nie mogę przyczepić do niczego. Nigdy nie wyglądały tak dobrze jak teraz. Porównania do Hovelera nie mam, a z Hipollyta skarmiałam tylko Energetikum i tu muszę powiedzieć, że mój na Pavo SportFit, która wcale nie jest na dawanie kopa ma więcej energii i jest cała jazdę bardziej świeży niż na Energetikum. Na Hipollycie fakt kopa miał, ale tylko przez pierwsze 10 minut jazdy.. Właściwie wyglądało to tak, że pierwszy kłus miał jakby go w zad parzyło, a potem klap i konia nie ma. Na Pavo ta energia jest w sam raz i jest rozłożona równomiernie, mogę prowadzić intensywny trening i koń cały czas ma werwę. Oprócz tego skarmiałam Care4Life, a teraz Nature's Best (inny koń) i raczej wrócimy do tej pierwszej. No i mesz, jest świetny. Konie wylizują miski do czysta za każdym razem, nie raz nie chcą mi ich oddać, mesz jest śliski, ładnie pachnie, przy czym nie jest przekombinowany, jest w nim to, co ma być w meszu. Ogólnie pasze dobrze wyglądają, świeżo i porządnie jakościowo. Wszystko dokładnie widać co jest, ziarna, zioła, kawałki warzy czy owoców. Osobiście dla mnie same plusy, może cena mogłaby być o parę groszy niższa 😉
Otręby ryżowe podawane od 22 czerwca. Czyli prawie półtora miesiąca. Wydaje mi się, że nie widzę znaczącej różnicy. Czy to jeszcze za krótki czas na efekty?
Poza tym koń dostaje 1,5 miarki owsa rano i wieczorem. Do tego olej lniany, witaminy na kopyta i dwa razy w tyg mesz. Siano rano i wieczorem do oporu, trawa (czasem licha) w ciągu dnia. Koń niesportowy, praca 6 razy w tyg w tym dwie lonże. Również tereny.
Nuba ProMass Mix ktoś stosował? Były efekty?
nuczka27 moim zdaniem dziwne, że nie ma żadnych efektów, u mnie koń dostaje otręby minimalnie krócej, olej lniany od końcówki czerwca i jest znaczna różnica. Do tego standardowo do każdego posiłku miarka owsa i na kolację wysłodki, raz w tygodniu mesz. Codziennie 3 posiłki. Padok pół dnia plus siano. A też niesportowy i też srednio 6 razy w tygodniu chodzi z wyjątkami od reguły. Ale może to kwestia tego, jak twój koń wyglądał przed podawaniem otrąb? Jeżeli nie był strasznie chudy, to może dłużej musisz poczekać na efekty, albo z jakością siana jest coś nie tak?
nuczka27, otręby wspomagają trening. Jeśli koń nie jest w treningu, to mięśnie się same nie nabudują choćby jadł czyste anaboliki 😉
Ale jeśli był za chudy, to powinien się odpaść na nich. W kwestii mięśni oczywiście Gaga ma rację.
Pytanie zatem w jakiej kondycji był/jest koń i ile tych otrąb dostaje, bo może zwyczajnie dawka za mała i dlatego nie działa. 😉
Koń nie był, nie jest wychudzony ale po zimie widocznie zmarniał. Był też czas 3 miesięcy kiedy mało pracował bo złamałam rękę. W stajni również był taki okres, że siano do d..... i wiele innych rzeczy, dopiero po wojnie kilku pensjonariuszy i zmianie kierownika teraz jest ok. Od 6 miesięcy pracuje regularnie. 2 razy w tym jeździ na nim trenerka, ja go 3 razy lonżuje i raz teren. czasem lonża 2 razy i 2 razy teren albo 3 razy trenerka. Różnie wypada ale generalnie 6 dni w tyg pracuje a 1 ma wolny. W stajni jestem codziennie, pilnuję siana, sama daję jeść.
Może faktycznie potrzebuje więcej czasu żeby zobaczyć znaczna różnice z racji, że koń nie był bardzo chudy. Denerwuje mnie fakt, że był pączek a ostatnie miesiące no nie wygląda dobrze.  😕

Dostaje otręby z prolinen. Dawka po konsultacji z wetem 90 g. Koń waży 550 kg



Patrząc na jego eksploatacje to jednak stawiam (a konia nie znam), że nie dostaje wystarczającej dawki i zamiast odłożyć tłuszcz to w ruchu go spala.
Oczywiście, jeżeli zdrowotnie jest z nim wszystko w porządku i na pewno dostaje odpowiednią ilość siana, bo włókno to podstawa.

nuczka27, 90g??? Mój żre 400.
budyń

takie jest dawkowanie na opakowaniu. Po konsultacji z wetem podaję mu około 500 gram. 90 g na 100 kg 🙂

Zalecane żywienie:

Źrebięta, kuce: 90-120 g na 100 kg masy ciała

Rekreacja:70-90 g na 100 kg masy ciała

Sport: 90-180 g na 100 kg masy ciała

Konie hodowlane: 60-110 g na 100 kg masy ciała

Klacze w laktacji i ogiery w sezonie reprodukcyjnym: 60-120 g na 100 kg masy ciała



Zawsze się bałam, że przesadzę i będzie za dużo. A dodam jeszcze, że je wcześniej moczę bo mają taki "pyłek" a czytając ten wątek doczytałam, że lepiej moczyć w takiej sytuacji.
Ile mu podawać zatem?


Napisałaś, jakbyś mu dawała 90g po prostu, a nie na 100 kg :P
Padły słowa, ze otręby wspomagają trening, pomagają w budowie mięśni, ale czy trzeba je równoważyć? Może głupie pytanie, ale przy podawaniu wysłodków, równoważyłam je otrębami, działa to w drugą stronę?  🤔
Jadłospis do tej pory miał z ograniczonym mocno owsem, ale ze względu na tą złą energię. Dziennie zjada mniej niż pół kilograma,  by mieszać z czymś witaminy. Poza pastwiskowym dostawał otręby z wysłodkami, bez owsa, przy sezonie pastwiskowym zrezygnowałam z nich całkowicie. Zauważyłam, że będąc nawet w wiele lżejszym treningu był nabudowany o wiele więcej. I zasadnicze pytanie, czy mogłabym dołożyć do dotychczasowego jadłospisu niewielką ilość otrąb pszennych bez potrzeby ich równoważenia?
Dziewczyny, jaki balancer dla konia pracujacego rekreacyjnie 5 razy w tygodniu?
Chcialabym dodac mu troche powera i zbilansowac owies. Kon aktualnie 24h na trawie, dostaje 3-4kg owsa rozlozone na 2 posilki + 1kg paszy od łopucha, no ale w niej dużo melasy... + Chevinal z witamin.
Wolałabym pasze zamienić na jakiś porządny balancer.
co to jest - "pasza od łopucha" ?
budyń faktycznie źle to napisałam, przepraszam :kwiatek:
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się