Jakie pasze dajecie swoim koniom?

A jesteście w stanie coś mi pomóc?  🙁
http://re-volta.pl/forum/index.php/topic,101601.0.html
Siano, siano i jeszcze raz siano do woli! Najlepiej w siatce, żeby jadł powoli.
Do tego wysłodki niemelasowane, codziennie, nie 2-3 razy w tygodniu, bo po pierwsze to nic nie da, po drugie koń musi się przyzwyczaić do określonej paszy, a takie dawanie mu wysłodków nieregularnie może mu rozstroić żołądek.
Zrób też badanie włosa na zawartość minerałów, bo niedobory też nie pomagają w przytyciu. Zwłaszcza magnezu i miedzi.
Mój po ochwacie bardzo mocno schudł. Podaje mu AgroVital HOOF CARE codziennie i po 3 miesiącach w końcu nie widać żeber. http://agro-vital.pl/agrovital-hoof-care-15-kg-p-31.html Tak wiec polecam! i oczywiscie siano do woli 🙂
https://www.animavet.pl/st-hippolyt-mebio-basic-20kg.html

Co sądzicie o tym? Dla konia rekreacyjnego, jako dodatek do owsa.(nie hucułka)

I co myślicie o trawokulkach dla hucułka? Na razie dostaje pół miarki owsa+witaminy ale nasza instruktorka bardzo tanio kupuje i zastanawiam się nad kupnem dla grubaska. Oczywiśćie jako dodatek, np garść i zmniejszyć ilość owsa.
hehi, pytanie po co chcesz podawać w.w. dodatki? Trawokulkami przytyjesz konia.
_Gaga, dla konia po to, żeby zbilansować dietę, konik stał w szkółce, ma np niedobór wapnia, nad którym walczymy.
Hucułek dostaje jeść, żeby się nie denerwować, ale nie chcę mu dawać owsa, myślałam nad sieczką albo tymi trawokulkami.
hehi, skoro koń ma zdiagnozowany niedobór wapnia zapytałabym diagnostę o polecaną dietę idąc raczej w kierunku kredy pastewnej, niż trawokulek. Ciężko też rozmawiać o zbilansowanej diecie, nie znając diety 😉
Koń nie dostaje trawokulek. Napisałam, że walczymy z niedoborem wapnia, dostaje odpowiednie suplementy. Ale nie chcę trzymać konia na samym owsie po prostu.

A hucuł w takim razie zostanie przy owsie, dziękuję.
A po co mu owies? 😉
Napisałam, że dostaje garść, żeby się nie denerwować.
drabcio, a czemu już mediów grass ci nie odpowiada?
Jedyna która nie ma pyłu wg tego co w stajni przejrzałam.

Ma ktoś zdjęcie Nuby ?
Dobre otreby ryżowe, niekoniecznie z wiodących firm, raczej z tych tanszych ale takie zeby sie nie robił pył? Zebym mogła podawac na sucho?
Perlica sieczki Nuby? Quanta na blogu chyba wrzucała. Sieczka jest super! Pachnie ładnie, jest zieloniutka i praktycznie bez pyłu, granulat z listków też mega, mój koń je z apetytem 😉
drabcio, a czemu już mediów grass ci nie odpowiada?
Jedyna która nie ma pyłu wg tego co w stajni przejrzałam.

Ma ktoś zdjęcie Nuby ?


Wysłałam zdjęcia na poprzedniej stronie - trzy ostatnie worki - dwie rękawiczki i jesna kosmicznie pyląca
Dobre otreby ryżowe, niekoniecznie z wiodących firm, raczej z tych tanszych ale takie zeby sie nie robił pył? Zebym mogła podawac na sucho?
Kupowałam z Jar Pasz i byłam zadowolona z jakości (podawałam na sucho).
drabcio, Perlica zaraz jadę do stajni to Wam zrobię foty Nubowej sieczki  😉
Będę wdzięczna  :kwiatek:
Kilka osób pytało o sieczki Nuby, a akurat karmię dwiema, więc cyknęłam dziś fotki 🙂
Nuba Lucern Coco Oil Chaff


Nuba Hoof & Shine Chaff



To jedne z mniej pylących się sieczek z jakimi się spotkałam, przede wszystkim dzięki temu, że najbardziej kruche części lucerny zostały tu połączone w granulki (widoczne na zdjęciach). Mniej pyląca którą stosowałam była faktycznie tylko ultra grass, ale tam nie ma lucerny, więc trzeba było mieszać...
Lucerna z olejem kokosowym jest dość twarda i ostra, co nie każdemu może to pasować. Ale jakościowo na pewno jest bardzo dobra. No i fakt że ten olej kokosowy jest dość specyficzny i część koni mówi zdecydowane nie, a część potrzebuje trochę czasu żeby się przekonać - mój toleruje w połączeniu z posiłkiem, ale bez szału...
Natomiast jestem zachwycona tą sieczką Hoof&Shine, skład jest znakomity, sieczka wygląda świetnie i co też ważne jest dla konia mega smaczna (zasługa marchewki, którą sama czasem podjadam 😉) No i cena vs jakość obydwu sieczek jest baardzo przyjemna 🙂

[quote author=_Gaga link=topic=25.msg2742095#msg2742095 date=1514218519]
Dobre otreby ryżowe, niekoniecznie z wiodących firm, raczej z tych tanszych ale takie zeby sie nie robił pył? Zebym mogła podawac na sucho?
Kupowałam z Jar Pasz i byłam zadowolona z jakości (podawałam na sucho).
[/quote]

Ja daję z Magic Horse 28zł za 10 kg granulat
Kottex faktycznie fajnie, nawet ta druga lepiej wygląda, szkoda że ostatnio miałam już przeliczane wszystkie witaminy do supli.. zastanawia mnie tylko czy jakość słomy w niej będzie dobra
Dobre otreby ryżowe, niekoniecznie z wiodących firm, raczej z tych tanszych ale takie zeby sie nie robił pył? Zebym mogła podawac na sucho?


Ja kupowałam kiedyś z Nuby, teraz kupuję po dwie paczki (29 kg) w Agro-vital. Jakość w zasadzie identyczna. Zawsze na dnie worka zostaje trochę sypkich, pokruszonych kawałków.
Kottex, Dzięki za zdjęcia, super wygląda.
Ja dziś otworzyłam Dengie alfa oil i 3/4 worka to pył ...wcześniej  nigdy nie miałam takiego problemu...
Drabcio, Perlica
Ja przez jakiś czas dawałam Dengi Hi-Fi Apple- konie wcinały jak głupie... Do ostatniego worka, którego zawartość była inna niż dotychczas i 3 konie odmówiły spożycia 😤
Teraz daję Golden Chaff i koniny wciągają jak odkurzacze
Mojego panicza próbowałam też karmić Ultra Grassem, ale powiedział, że wiecie co sobie mogę z tą sieczką zrobić  😁 Pozostałe konie w stajni były zachwycone darmową wyżerką....
Napisałam, że dostaje garść, żeby się nie denerwować.

A nie lepiej garść suszu z lucerny? Ma 17 g Ca a owies 1,1. Tak sobie tylko luźno myślę 😉
Dziewierz, Ale cena trochę zabójcza jak dla mnie, bo karmię pełnoporcjowo 2 konie....
Perlica Ale że Goldena cena zabójcza? 56 zeta za worek 12,5 kg (a bardzo wydajna jest)
Ja tylko tak informacyjnie napisałam, głównie w celu potwierdzenia, że z Dengie coś się zadziało niedobrego w ostatnim czasie.
Oraz w celu podzielenia się bólem posiadania wybrednego panicza  😁
Dziewierz, No to sobie przelicz czy nie zabójcza jak miesięcznie kupuję 90 kg sieczki ...
Co to znaczy wydajna? W diecie moich koni każdy dostaje 1.5 kg.dziennie , więc 1.5 kg to zawsze jest 1.5.kg przecież.
Hartog masz 68 pln za 20 kg i ta cena jest ok.
Dziewierz, No to sobie przelicz czy nie zabójcza jak miesięcznie kupuję 90 kg sieczki ...
Co to znaczy wydajna? W diecie moich koni każdy dostaje 1.5 kg.dziennie , więc 1.5 kg to zawsze jest 1.5.kg przecież.
Hartog masz 68 pln za 20 kg i ta cena jest ok.


Mogłabym prosić link?
Witajcie! 🙂
Po wielu latach spędzonych w stajni, zajmując się różnymi końmi doczekałam się swojego własnego. 🙂 Do tej pory nie ingerowałam w żywienie moich podopoiecznych, co najwyżej sugerowałam zmniejszenie/zwiększenie obecnej dawki bądź dorzucenie jakiś suplementów. Stąd też moje pytanie, co byście polecili dla poniższego przypadku.
Wałach, 8lat, kupiony z rekreacji, bez problemów zdrowotnych, ot przeciętny koń. Może trochę cięższej budowy (matka zimnokrewka, ojciec małopolak). Jesteśmy w trakcie odbudowy impulsu oraz chęci ruchu do przodu - stąd pomysł o dorzuceniu czegoś energetycznego do jedzenia. Z drugiej strony koń jest dosyć "patrzący" na wiele rzeczy (z tego powodu nie sprawdził się w rekeracji). Wydaje mi się, że w dużej mierze to kwestia nabrania zaufania oraz trenigu rzecz jasna. Natomiast mam sprawdzoną uspokajającą mieszankę ziół - stąd ptanie: czy dodatek energetyczny będzie się "gryzł" z uspokajającymi ziółkami? Klacz znajomej dostawała do paszy kukurydzę i właśnie ziółka. W jej przypadku to było fajne połączenie, ale być może macie inne doświadczenia?
Jazdy robimy lekkie, 3-4tygodniowo oraz 1-2 lonże. Obecnie chodzi mi o uzyskanie fajnego, równego rytmu do przodu. Powoli zaczynamy też przebudowę mięśni (koń z tendencją do wieszania się na przodzie, ze slabym zadem i plecami) - zwiększenie białka w paszy?
Koń był i jest na gniecionym owsie, nie wiem jak wychodzi to wagowo, dostaje 3x ~1litrową miarkę. Plus oczywiście siano, stoi na słomie.
Żywienie będę oczywiście konsultowała z Trenerką, ale chciałam też sama poszukać. Nie muszą to być  granulaty, musli, chętnie poczytam o jakiś własnych mieszankach.
Nie ukrywam, że chcę trochę dopieścić tą moją Kluskę. 😉
Pewnie co koń to obyczaj, mój po dodaniu musli z agro vital do menu nie jest bardziej patrzący czy podskakujący, chęć do ruchu czuć pod siodłem dopiero.
Kukurydza to raczej "bomba" energetyczna, więc bym sobie darowała. Szukaj czegoś z energią wolnouwalnianą.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się