Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Tak właściwie to ja osobiście uważam, że ten jęczmień nam do niczego nie jest potrzebny... tylko w stajni inne konie dostają i chcą sypać też mojemu. Jaka korzyść dla 7 miesięcznego zrebaka może mieć jęczmień? I czy w ogóle jest sens go podawać?
Jakie są korzyści i niekorzyści z podawania koniom granulowanej lucerny? W szczególności teraz, w okresie zimowym.

I słyszałam kiedyś, że nie wolno przekroczyć dawki 2kg dziennie na jeden posiłek a co np z moczonymi wysłodkami czy trawokulkami? Liczy się masa sucha czy już po zalaniu?
Ja karmię Spillersem (konkretnie Senior Condition Mix, karmiłam też kilka lat temu tym) i efekty na Pamirze znacznie lepsze niż jak stał na Dodsonie Build Up. Kobyła też wygląda jak pączek. Teraz próbujemy przerzucic się na Mebio Build Up, z racji wkonomicznych, zobaczymy. Najwyżej Pamir będzie jadł Spillersa, a kobyły Mebio 😉
Amanda666 a w jakiej formie ten jęczmień będzie skarmiany? Moczony? Gnieciony? Śrutowany?
Jęczmień fajnie jak jest podawany z owsem chyba w 30%.
Niektórzy twierdzą, że jest tuczący, choć od owsa jakoś drastycznie się nie różni (1,2 j.o.) a na dodatek mniej się go podaje, więc wyjdzie na jedno. Czy źrebakowi potrzebne jest tuczenie? Na pewno witaminy i pierwiastki a w ziarnie zbóż wystarczającej ilości tychże nie ma. Czegokolwiek ze zbóż nie dasz, musisz suplementować.
[bMegane[/b] suplementujemy się 😉 pasza pavo podo start powoli zmieniamy na podo grow + drożdże yarrowia + olej lniany. Młody wygląda jak dla mnie idealnie, na pewno nie chce go przekarmic, a jęczmień jest nam chyba na ten moment zbędny... nie widzę żadnej korzyści jaką na ten moment może nam przynieść. Dzięki, upewnilas mnie w przekonaniu 😉
Megane Przytoczony przez Ciebie mesz jest chyba jednym z bardziej skontrastowaną opinią.  😁  U mnie jak zmieniamy owies to też wprowadzamy stopniowo.
... skład musli jakoś drastycznie się od siebie nie różni jeśli zmienia się tylko firmę, chyba, że np przechodzi się u kontuzjowanego konia sportowego z koncentratu na "niskobiałkowy" wypełniacz. ...

Odnośnie powyższego się totalnie nie zgodzę. Zmiana musli w obrębie firmy to mniejsza rewolucja dla flory bakteryjnej niż zamiana na innego producenta. W obrębi jednej firmy produkuje się z tych samych komponentów. Zależnie od rodzaju paszy różnią się one proporcjami, któregoś nei ma, coś nowego się pojawi (ale to jest ułamek składu), suplementy tez stosuje się podobne. Natomiast materiały paszowe pomiędzy firmami prawdopodobnie różnią się diametralnie.
Skład musli może się bardzo różnić jak zmienia się firmę. Wystarczy porównać skład paszy BuildUp D&H i MEbio.

Strzałka1 zawsze liczy się masa przed zalaniem.
K2arola, uwierzę w te bakterie, jak przedstawisz mi składy bakterii występujących w różnych paszach. 😉 Pamiętaj, że produkty do musli są poddawane obróbce termicznej, aby nie traciły cennych witamin i substancji odżywczych. Inaczej worek w pełni swoich wartości odżywczych mógłby być skarmiany tylko w około 3 dni, bo zawarte tam ziarna są rozdrobnione. O jakich więc bakteriach piszemy? Pytam z ciekawości.

Chodzi o to, ze nie ma co tak drastycznie przesadzać. To nie są zmiany typu: wegetarianin nażre się mięsa i go później 3 dni skręca 😉
W ogóle skarmianie koni w 3 odpasach różnymi paszami trzeba uznać za mało zdrowe, najlepiej byłoby zrobić mieszankę i każdego dnia podawać to samo na każdy odpas w 1/3.
U mnie jedno danie jest na ciepło, ale daję tylko raz dziennie, reszta to zboże z granulatem. Konie wrzodowo bez zarzutu.
Nawet po jakiejkolwiek antybiotykoterapi, podając koniom probiotyki nie robię rozeznania, które bakterie koń ma, które utracił a które mu podaje 😉
o bakteriach flory bakteryjnej w jelitach. One nie lubią zmian. W paszach nie ma bakterii
,,Produkty są poddawane obróbce termicznej żeby nie traciły witamin i składników odżywczych” ? Co?  🤣 Wysoka temperatura niestety działa niekorzystnie.
balckstones dziękuję 🙂 właśnie to miałam napisać. Pisząc o zmianie paszy na myśli mam bakterie bytujace w układzie pokarmowym konia, bo są one wrażliwe nie tyle na inne bakterie, co na nagłe zmiany docierającej do nich treści (i kilka innych rzeczy, ale nie o tym mowa).

Megane myślę, że nie ma co przeginać w żadną stronę. Każdy znajduje swój standard, który sprawdza się u niego w stajni / z jego koniem. Ktoś zapytał jak zmienić paszę - odpowiedziałam jak wg mnie można to zrobić minimalizując skutki uboczne.
Miałam pod opieką 4 konie i żadnemu nie zmieniałam paszy przez okres dłuższy niż 4 dni. Musli na inne bez problemu, tak samo zmiana podstawowego granulatu którego składniki są bardzo podobne zmieniają się tylko proporcje, lub wysłodki. Żadnemu nigdy nic nie było.
W stajni też nikt z pensjonariuszy nie dosypuje przez tydzień nowej paszy. Tylko zmiany te  polegają głównie na dodaniu miarki musli, granulatu do dziennej dawki owsa. Na pewno gdybym przestawiała całkowicie na paszę to trwałoby to dłużej.
Na pewno byłabym ostrożniejsza u konia który miał wcześniej kolki, lub wrzodowcowi.
,,Produkty są poddawane obróbce termicznej żeby nie traciły witamin i składników odżywczych” ? Co?  🤣 Wysoka temperatura niestety działa niekorzystnie.

Pierwszy, lepszy link. 130 stopni to zapewne niska temperatura 😉 I dla mnie to tyle w temacie 😉
http://trzoda-chlewna.com.pl/nowa/index.php/archiwalne-numery?id=952
K2rola, napisałaś powyżej, że zmiana musli od danego producenta to zmiana flory bakteryjnej, czyli wg mnie jasno napisałaś, że to bakterie z paszy zaburzają florę w jelitach. Stąd też napisałam, że pasze gotowe są bezpieczniejsze niż np siano, czy owies, które to zadnej obróbce przed podaniem nie są poddawane. Ale nikt z nas nie patrzy rozwijajac nowy balot, ze pewnie jest z innego pola, od innego rolnika i jego skład a także poziom strawności i zanieczyszczeń jest inny, a mimo wszystko nikt koni tydzień na nowe siano nie przestawia 😉 ja tylko przestawiam w momencie skarmiania siana świeżego, takiego które to sobie te 6 tyg po zbiorze poleżakowało.
Słuchajcie czy ktoś tutaj używa suszu z lucerny i traw z Ardexu? Skusilam się na worek na próbę, właśnie go otworzyłam i wielki zonk.  🤔 kolor granulek nie jest nawet zielony... wygląda to trochę jak wyslodki z otrębami jeśli o barwę chodzi.  Dzwoniłam do producenta, twierdzą że to takie jest i "zmienia barwę podczas suszenienia". Ja wiem, że chlorofile się rozkładają i robią się np. Oliwkowe czy brazowawe ale noo jak widziałam różne trawokulki w życiu tak wszystkie były w jakiś sposób zielone. Aż się boję to koniowi dać bo kto wie co w tym siedzi...w każdym 4azie dałam mu arsc na próbę i nie pogardzil ale jakieś dziwne to  👀
Jak będę w domu wrzucę zdjęcia.
Zerknij na skład, może pasza zawiera np dodatkowo jeszcze otręby i dlatego kolor jest jaśniejszy, niż być powinien.
Tu jest fotka granulatu, wygląda podobnie?
http://agro-vital.pl/lucerna-granulowana-susz-z-lucerny-worek-25-kg-p-39.html
Nie no,takiego jak z Twojego linku to bym się nie czepiała to jest zielone  🤣
Ogólnie to na moje oko tam jest jakieś ześrutowane zboże albo otręby właśnie w tym. Jak najpierw chciałam się dowiedzieć jaki jest stosunek/zawartość lucerny do trawy w tych kulkach dostałam mailową odpowiedź "sądząc po zawartości białka (ok. 20%) to większość lucerny". Dobra pomyślałam, że spróbuje bo może dobry chociaż produkt. Składu na opakowaniu też nie ma. No i fotki:

Rozmoczone:


Alaska jak na moje oko, to lucerny tam jest znikoma ilość. 🙂
Noo też tak myślę, tylko niech ktoś tego nie nazywa suszem z traw i lucerny.  🤣
Nawet nie wiadomo co w tym jest, bo jak otręby czy jakieś wysłodki to mogłabym to i tak skarmić powiedzmy, ale tak to chyba się jakieś kury ucieszą.  😁
Wyślij fotkę do producenta, bo sam opis może być niewystarczający, może ktoś przy pakowaniu pomylił produkty 😀 niech Ci prześlą też fotkę oryginalnego produktu, jeśli w internecie pasza wygląda całkiem inaczej 😉
Jak będzie się różnić, to niech doślą odpowiedni worek
Megane ja to samo pomyślałam w pierwszym momencie i złapałam za telefon. Pomyślałam, że mieli popakowane worki i ktoś źle przyczepił etykietę. Pani, która odebrała telefon zapewniła mnie, że na pewno do pomyłki nie doszło i kolor jest odpowiedni określiła go właśnie " na taki brązowawo-szarawy" i że nieraz właśnie dostają takie telefony jak mój w sprawie tego koloru.  😎
Także tak czy siak nie polecam.
Kastorkowa   Szałas na hałas
16 stycznia 2018 17:56
Poszukałam opinii na temat tego suszu i ludzie piszą, że może nie wygląda za pięknie, ale konie lubią, jedzą i ładnie się zaokrąglają po tym.
Poszukałam opinii na temat tego suszu i ludzie piszą, że może nie wygląda za pięknie, ale konie lubią, jedzą i ładnie się zaokrąglają po tym.


A gdzie te opinie?  👀 Znalazłam jedna na animalii gdzie tez jest ten produkt. I jedną negatywną ocenę na allegro dotycząca właśnie tego suszu.
Ja tam konia tuczyć nie potrzebuje, bo już się robi przygruby od samego siana i nic nie robienia.  😁
To tylko taki dodatek, żeby był do witamin i coś miał w żłobie do ciamkania, jak inne jedzą.
No to skarmiaj, może siano było "jasne" 🙂
Jeśli pachnie dobrze i koń zjada, a zapewniają, że taki jest skład, to nie powinnaś zaszkodzić. Często jest tak, że zdjęcie reklamujące produkt jest super, a w rzeczywistości produkt wygląda całkiem inaczej.
Przy okazji - lucerna (nie lucerna z trawą) w granulacie powinna być zawsze na mokro?
Ostatnio sobie przeliczyłam wraz z zootechnikiem wszelakie dziwy które daje koniowi i muszę mu coś dodać z większa zawartością "tłuszczu". Co polecacie?

Na ten moment już dostaje sino, otręby pszenne, wysłodki buraczane, witaminki, owies i makuchy słonecznikowe.
Poziom zawartości białka ok. Brakuje nam tłuszczu.  I myślę teraz nad czymś..olej może jakiś?
Musze mu dodać tłuszczyk ze względu na to ze to młody koń i praktycznie mi nie obrósł tej zimy i widzę ze cała energie która mu dostarczam spala na "ogrzanie". Koń jest spokojny al po godzinnym spacerze ostatnio złapał takiego lenia ze go wręcz . A ziemia zamarzła wiec n pastwisku tez jej nie zużywa. Ewentualnie może jakieś musli lub granulat zamiast choćby makuchów docelowo? Jak myślicie? 💃
Alaska - susz powinien być zieloniutki, bo zgodnie z praktyką susz to nie siano suszone na polu. ale podwiędnięte dosusza się ciepłym powietrzem i dlatego ma wyższą wartość pokarmową niż siano. Do tego "białko 20%" - no wow, ciekawe czy badania to robili faktycznie czy tak sobie napisali co im się zachciało, bo białko 20% uzyskać z czystej lucerki to trzeba się dobrze przyłożyć 😉. Patrząc po fotkach - nie podałabym tego koniowi, to trawokulki ze Złotowa za szalone 18 zeta za worek wyglądają przy tym jak delikates 😉
zielona_stajnia, ale wg etykiety białka to ma 15% a zawartość lucerny to chyba 20?
Przynajmniej wg tego, co zamieściłam w linku powyżej 😉
Alaska napisała, że odpowiedzieli jej, że białka około 20%, a nie lucerny 20,  ale patrząc po kolorze - szczerze - pellet z siana odpadowego do palenia w piecu. Susz zawsze jest zielony czy to z traw czy z lucerny (skarmiam oba rodzaje).  W sumie z Ardexu zamówiłam makuch lniany, bo mój dostawca chwilowo nie ma i też zachwycona nie jestem - słabo się gluci, organoleptycznie mało tłusty, a na etykiecie niby 8% tłuszczu - wydaje mi się, że jest z tłoczenia na gorąco. Nauczka na przyszłość, że jak jest dobry towar to trzeba zamówić na zapas 😉
[quote author=zielona_stajnia link=topic=25.msg2748768#msg2748768 date=1516137243]
Do tego "białko 20%" - no wow, ciekawe czy badania to robili faktycznie czy tak sobie napisali co im się zachciało, bo białko 20% uzyskać z czystej lucerki to trzeba się dobrze przyłożyć 😉. Patrząc po fotkach - nie podałabym tego koniowi, to trawokulki ze Złotowa za szalone 18 zeta za worek wyglądają przy tym jak delikates 😉
[/quote]

Są sprytni, bo napisali OKOŁO 20% więc może wg kogoś około to np. 16  😁
W ogóle zielona stajnia to przez Ciebie je trochę zamówiłam.  🤣 Kiedyś w którymś wątku wydawały mi się "za tanie" i zaprzeczyłaś, że dlaczego to miałoby być podejrzane, że kupujesz po 18 zł nawet. 😉

Jak chcecie to zrobię dokładną fotkę etykietki jutro, ale nie wiele z tego wynika.
Alaska - biję się w pierś, ale "moje" tanie wyglądają dobrze - właśnie te po 18 zł 😉
Mam nadzieję, że wkopałaś się tylko w jeden worek, bo już mam wyrzuty sumienia - ja makuch z Ardexu na szczęście jeden zamówiłam - pierwszy i ostatni
Alaska kiedyś od nich zamawiałam ten susz z lucerny i był zielony. moim zdaniem powinien byc lekko zielonkawy, a nie wygladający jak otreby ryżowe.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się