Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Pati2012 - jest to produkt uboczny z produkcji oleju z zarodków pszennych. Zarodek to ta część z której wyrasta potem nowa roślina, jest najbardziej wartościową częścią ziarna. Zawierają sporo białka - ok. 30%, tłuszczu - ok. 7% i od groma węglowodanów - często powyżej 50%. Może być - według mnie - dobrym dodatkiem dla ciężko trenujących koni, dla rekreanta lub nieroba to bez sensu dodatek albo się zatuczy albo głowa gorąca, o przebiałkowaniu nie wspominając.
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
22 marca 2018 14:50
Oo dziękuję 😀
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
25 marca 2018 10:34
Mam pytanie, możecie polecić jakąś pasze/mesz/cokolwiek bardzo smacznego i nie zbyt pachnacego? Koń mi nie je od 10 dni, w klinice mówią że musi się przekonać bo nie ma innego powodu dla którego nie je.
Wiem że są też pasty na poprawe apetytu, dostawała Energy Booster Bioveta ale może jest coś lepszego?
RobaczekM a nie masz czegoś już sprawdzonego co wiesz, że koń zawsze lubił?
Bo z nowymi paszami to na dwoje babka wróżyła. Albo zje albo nie i możesz długo szukać zanim znajdziesz.
Każdy koń jest inny, mój jak nie chciał nic jeść w trakcie choroby to skłonny był pomemlać wysłodki z lucerną doprawione makuchem lnianym ale to też tylko jak dostawał je z ręki. Drugą rzeczą był mesz z Pro-Linen. Bez problemu w tym czasie jadł sianokiszonkę z siatki. A paszę zaczął jeść dopiero jak skończył mu się areszt boksowy i zaczął wychodzić na dwór.
Jeżeli chcesz to mogę Ci wysłać różne próbki produktów z tych co akurat mam na stanie żebyś nie kupowała od razu w ciemno po całych workach i zobaczysz czy coś koniowi podejdzie.
Odezwij się na PW jeżeli jesteś zainteresowana.
Robaczek M. - ja używałam tego preparatu - wydaje mi się, że z powodzeniem - no wali ziołami, wiec jak kompletny niejadek to trzeba zrobić papkę i walić strzykawką: http://allegro.pl/unicorn-bovi-apetizer-dla-bydla-1-kg-i6064968166.html
Robaczek M., a wysłodki hippolyta (niejadki je jedzą) z otrebami pszennymi?
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
25 marca 2018 22:17
Wiem że najlepiej celować w to co zna i lubi ale niestety nie chce się przekonać do niczego. Dlatego szukam jeszcze czegoś smacznego i mało pachnącego.
belle napisze jutro i jeśli to nie problem to byłabym zainteresowana. Zobacze co masz żeby nie wysyłać tego co ewentualnie mam i jakoś się rozliczymy  :kwiatek:
Może właśnie ktoś z Was ma coś co wybredne konie zajadaja miał by czas żeby wysłać nam troszke? Za wszystko rzecz jasna zapłace  :kwiatek: nie chce kupować całych worków bo juz sporo takich nietrafionych pasz mam na stanie.
zielona_stajnia podawałaś to przy braku apetytu? Zależy mi na czymś co pobudzi jej apetyt, bo mimo że teraz już zjada siano dość chętnie to nie chce niczego treściwego. A mając już troche lat i nie mając kilku zębów już teraz po 10 dniach nie wygląda zbyt rewelacyjnie.
Próbek u mnie trochę jest więc coś może wybierzemy czego nie próbowałaś. Z tego czym sama karmię a nie mam w próbkach też mogę Ci odsypać po trochu, więc nie ma problemu.
vissenna   Turecki niewolnik
25 marca 2018 22:42
Robaczek Miałam takiego niejadka, każdy wyjazd na zawody to było wmuszanie koniowi żarcia. Aż pewnego razu "od czapy" wlałam do paszy swojego soku jabłkowego. Od tego czasu nie było problemu z żarciem  😎
Robaczek - tak przy spadku apetytu, ale nie gwarantuję, że koniowi po prostu samo się nie odwidziało i zaczął żreć, dlatego napisałam, że wydaje mi się, że z powodzeniem. Wiadomo co koń to przypadek, Twoja ma Cushinga, a przy tej chorobie wahania nastroju i apetytu to niejako norma (objaw).
Robaczek M. z badań krwi można czasem wywnioskować co może być powodem niechęci do jedzenia. W ciemno spróbować można probiotyk i dopilnować odpowiednią podaż soli. belle  ma dobry pomysł z tymi próbkami. Mi też to przyszło do głowy. Jakby co pisz 🙂
Myślę, że mogą pomóc pasze z cynkiem, bo to jego niedobór wpływa na osłabienie apetytu. Możesz też spróbować napisać do firm z paszami. Myślę, że jest szansa na jakąś próbkę jeżeli im wytłumaczysz, że poszukujesz rozwiązania na stałe.
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
29 marca 2018 11:08
Wyniki krwi wyszły jej dobre, na nic wet nie zwrócił uwagi. Postaram się wrzucić zdjęcie wyników, chyba że mogę do kogoś na poczte podesłać bo wstawić na forum mogę mieć problem 😉
Probiotyki podaje jej strzykawką, siemie też ale nim pluje.
Przejrzałam na szybko ale nie znalazłam takich wiadomości, jeżeli są to przepraszam  :kwiatek:
Czy ktoś z Was żywi swoje konie jedynie sianem/sianokiszonka/trawa? Zupełnie bez pasz tzw treściwych?  👀
Mój koń jest na sianokiszonce + lucernie Dengie plus dojdzie olej lniany, za pare tygodni idzie na trawe 24/7. Czy podajecie osobno witaminy, balancer?
Jak go obserwuje to nie daje żadnych znaków że mu czegoś wiece potrzeba, a jak przejrzałam składy kilku balancerów to jakoś mnie nie przekonuja.
Dengie pierwszy składnik to lucerna drugi siemie.... Dwa ze Spilersa: pasza z pszenicy, owsa. Saracen soya i groszek.
Pytania są takie:
Czy rzeczywiście ma sens kupowanie czegokolwiek (tzn ma sens dla producenta, jasne :P )
Czy balancer ma sens, czy jednak lepiej celowac w jakąś mieszanke witaminową?
Ktoś mądry się wypowie?  👀 👀
Zorilla a koń pracujący czy nie?
Badania krwi na ewentualne niedobory robiłaś?
A no tak, pracujacy jak najbardziej. Pewnie nazwano by to średnio intensywnym treningiem.
Nie, nie robiłam bo nie widziałam ku temu przesłanek, ale może rzeczywiście to dobry pomysł żeby odpowiedzieć na moje pytania 🙂
Zorilla, mój Vimto (bardzo dobrze wykorzystuje paszę) jest karmiony sianem, sieczką (Herbal Chaff od Balanced Horse Feed) i balancerem Blue Chip Pro https://bluechipfeed.com/collections/feed-balancers/products/pro-feed-balancer.
Dostaje taki balancer, bo pracuje całkiem intensywnie. Jak były "mrozy" dostawał trochę wysłodków i garstkę podstawowego granulatu do posiłku - dość bardzo "zgrubło" mu się 😂.
Angielskie gleby są dużo żyźniejsze od naszych i siano jest jest siłą rzeczy lepsze. Konie często stoją na samym sianie, sieczce i garstce podstawowego granulatu. U nas w PL skarmiamy kilogramy pasz, bo siano jest gorsze.

edit. Blue Chip wypuścił ostatnio jakiś nowy balanser dla koni będących dużo pastwiskach: https://bluechipfeed.com/collections/concentrated-balanacers/products/super-concentrated-grass-balancer
Zorilla ja przerabiałam żywienie łąkowe tylko na koniu na urlopie. Dwa lata spędził na łąkach gdzie w okresie pastwiskowym nie był niczym więcej dokarmiany i wszystkie wyniki miał w normie. Z tym, że do dyspozycji 2 w porywach do 6 max koni było 40 hektarów dość mocno urozmaiconej roślinności.

W przypadku konia pracującego myślę, że skusiłabym się na jakąś dodatkową suplementację ewentualnie balancer, ale to w przypadku powstania jakichś niedoborów.

Bardzo dużo zależy od tego jakiej jakości łąkę będziesz miała do dyspozycji.
Jakie witaminy dajecie swoim koniom? Jakieś opinie na temat witamin Animki?
Julita Animki można podawać jeśli koń nie ma poważnych niedoborów. Podaję te witaminy dla zdrowych koni. Jeśli koń ma niedobory to lepiej zainwestować w lepsze witaminy, dostosowane do danego niedoboru w organizmie.
Ok. A wie ktoś może jak podawac koniu ziarna kozieradki? Mielone, gotowane?
Ardex niedawno wprowadził granulowaną łuskę słonecznika. allegro
Cena bardzo dobra. Ktoś podaje to u siebie?
ushia   It's a kind o'magic
30 marca 2018 17:48
ciekawe czy to robione jako pasza czy wzieli sie na sposob i pelet opałowy sprzedaja?  👀
W jakim celu ktos mialby podawac granulowana luske slonecznika? Zawsze myslalam ze to bezwartosciowe i daje sie jako wypelniacz zlobu i spowalniacz jedzenia.
Łuska ma trochę wartości odżywczych, ale nieprzetworzona. Speletowana to niestety raczej tylko na opał... Przecież jej głównym celem jest pobudzenie perystaltyki jelit, które aktywowane lepiej i wydajniej pracują. W pelecie nie będzie tego efektu. Plus tani pelet to drugi dzwonek alarmowy.
Pamiętam, że ktoś tutaj zastanawiał się nad dostępnością rybnego oleju dla koni. Przypadkiem natrafiłam, to linkuję: https://www.equishop.com/pl/pasze-i-suplementy/7688-cod-liver-oil.html
krutyń - szefowa kupowała paletę z Ardexu i na próbę wzięła tez worek łuski. Zdziwienie me było ogromne jak otworzyłam worek a tam pellet z łuski słonecznika  😁
Skarmiliśmy to na mokro podając razem z suszem z traw i lucerny. Konie pałaszują jak głupie razem z jęczmieniem jako czwarty posiłek (rekreanty intensywnie chodzące dostają to u nas jako czwarty posiłek). Będziemy zamawiać kolejną paletę zapewne ale łuski chyba już nie :P Bardzo fajna była śruta kukurydziana od nich jeszcze no i otręby pszenne, które akurat wyglądały jak u każdego innego 🙂
Jakie pasze (bezowsowe)/dodatki polecacie na szybki przyrost masy mięśniowej?
Czy komuś się zdarzyło, że w paszy brakowało ponad 0,5kg?
Jakie pasze (bezowsowe)/dodatki polecacie na szybki przyrost masy mięśniowej?

Trening, trening i jeszcze raz trening
Trochę pomogą otręby ryżowe, a poza tym trening

[quote author=carola_a link=topic=25.msg2771259#msg2771259 date=1522610128]
Czy komuś się zdarzyło, że w paszy brakowało ponad 0,5kg?
[/quote]
Nigdy nie ważyłam paszy  🤔
Jak to odkryłaś?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się