Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
15 maja 2018 20:30
Gillian którą dokładnie podajesz pasze Mebio? Dziś przyszło mi to owocowe, Monetka o dziwo bardzo chętnie zjadła garść na próbę 🙂 u mnie na duży plus jest to, że granulat w środku nie jest twardy i ładnie zjadła na sucho, co raczej się nie udaje przy innych paszach 🙂
Gillian   four letter word
15 maja 2018 21:18
właśnie owocowe, uwielbiam je!
azzawa Najlepiej wychodzą Argo Vital, Magic Horse (dostępne różne smaki) i Nuba nie wychodzi drogo.
Wigorrr, dawałam Nubę otręby i efektu nie widziałam po miesiącu stosowania...ale pewnie co koń to inaczej
Ja teraz zamówiłam Agro Vital i od dziś zaczynam "kurację" 😀
Wigorrr dzięki już szukam 🙂
ushia   It's a kind o'magic
16 maja 2018 09:59
Gillian zamówiłam dla mojego Basica jeden worek i zobaczymy co z tego będzie 😉 a w tym owocowym widać melasę? W składzie jest, dlatego nie wzięłam, bo mój koń jest wystarczająco.. „puszysty”  😁
Ale może się skuszę tez na te owoce, zobaczymy jak próba z Basiciem pójdzie 😉
Moon   #kulistyzajebisty
17 maja 2018 07:15
Laski, hipotetyczne pytanie, w dodatku z cyklu rozterki młodego Wertera: co będzie bardziej dające efekt "turbo" - Hippolytowy Struktur, czy Hippolytowy Brandon XP? Czytałam na stronie Hippovetu składy, Struktur ma 14 E strawnej, Brandon 13.8, więc teoretycznie różnica żadna.
Kończymy właśnie też worek Struktura (dawany na zawodach i przed treningami jako "kop" energetyczny - działa fajnie i dobrze na Kulka) ale się zastanawiam czy nie spróbować Brandona - Potrzebuję dodać fajerwerków po prostu ;-) a wg opinii czytanych i zasłyszanych Brandon daje też takiej świeżości i jest polecana dla koni co się szybko męczą - potrzeba mi opinii kogoś kto próbował obie pasze - ktoś, coś? 🙂
Brandon XP to energia długouwalniana, więc nie da kopa na zasadzie pasz co się daje na kilka godzin przed treningiem jak Structur. Natomiast konie na tej paszy mają świetną kondycję i dużo wolniej się męczą, ale to jest cały czas ten sam poziom mocy. Ja teraz testuje Saracena Competition Fit Mix jako doładowanie przed treningiem i na razie czuję lekki i przyjemny prąd, zobaczymy co dalej  😉
Gillian   four letter word
17 maja 2018 07:27
Fokusowa, nie przyglądałam się 🙂 Nuba jest dla mnie ciut za sucha, Mebio ciut za mokre - dlatego mieszam je razem.
energia wolno uwalnianiana w postaci kwasów tłuszczowych będzie wpływać na poprawę kondycji i wytrzymałości konia w trakcie treningu, ale bez efektu zwiększonej pobudliwości, który dadzą cukry proste lub skrobia. może warto poszukać paszy, która będzie miała powyżej 7% tłuszczu, albo po prostu włączyć do diety olej w czystej postaci
Moon   #kulistyzajebisty
17 maja 2018 07:32
tulipan, dzięki 🙂 no właśnie kolejny raz po lekturze opisów tych pasz taki wniosek też mi się nasunął. Kulek Struktura dostaje na dzień przed większym planowanym wysiłkiem i na całych zawodach. Zastanawiam się, czy jakby dawać Brandona na stałe, zamiast Struktura, czy efekt nie byłby podobny. Kulek jest dość mocno pogodo-wrażliwy i latem wyższe temperatury powodują że bywa oklapły, dlatego zależy mi na czymś co by utrzymało go świeżym i żeby upały nie męczyły. 😉
A co do Saracena, koniecznie zdawaj relację. Btw. tę paszę stosujesz jako dodatkowy kop, czy jako podstawową?

buu, o widzisz, to jest też jakaś myśl. Obecną dietę mieliśmy układaną przez dziewczyny z Hippovetu zimą, może faktycznie dobrze byłoby ją zmodyfikować 😉
Myślę, że konsultacja z Hippo to dobry pomysł. Skoro zimowa dieta się sprawdziła to na sezon pewnie też coś skutecznego opracują. Mój na Brandonie jest nie do zajechania w sensie kondycyjnym, ale zaczyna brakować nieco kopa ze skrobi (on je wszystko ze skrobią poniżej 20%). Na zawodach zdarza mu się oklapnąć, mimo że jest na mixie Brandonów XS i XP, dlatego zaczęłam się rozglądać za czymś z szybko uwalnianą energią i stąd ten Saracen. Podaję go na razie jako dodatek do obiadu, czyli do posiłku przed treningiem 🙂 Jak zadziała na zawodach przetestuje dopiero w przyszłym tygodniu  😉
Moon, - ja w zeszłym roku wzięłam brandona XP celem dodania powera na starty. Karmiłam na codzień po pół miarki, przy zawodach zwiększałam do 1-1,5/dzień + owies. Efekty były super, koń nie przepalił styków (a taki był efekt, jak dołożyłam owsa musiałam go lonżować przed jazdą, bo nie szło z nim wyrobić, moje plecy zgłaszały protest), a zyskał fajną energię i chęć do pracy, nie robił się oklapły przy wysiłku czy brzydkiej pogodzie - a to ślązak, księciunie i meteopata, na pierwszych zawodach w zeszłym roku skończyłam czworobok w kolorze dorodnego buraczka, bo ciśnienie poszalało 😁 Pasza zdecydowanie daje radę, wydajna, chętnie jedzona, warta zakupu.
Moon   #kulistyzajebisty
17 maja 2018 08:03
keirashara, o właśnie do takich samych celów potrzebowałabym Brandona! ;-)
Kulek to raczej "suchy" typ SP, będący księciuniem i miewa epizody lenia śmierdzącego, wtedy też me płuca wołają o tlen :P

Dzięki dziewczyny, na Voltę to jednak można liczyć 🙂 <3 Napisałam właśnie do Hippovetu, zobaczymy co zaproponują 😉
Moon, mogę Ci potem podesłać na pw materiały na temat źródeł energii w postaci tłuszczu i skorbi
Wigorrr, dawałam Nubę otręby i efektu nie widziałam po miesiącu stosowania...ale pewnie co koń to inaczej


Co koń to inaczej - dokładnie, ale warto ten wątek rozwinąć. Trzeba mieć na uwadze powód niedoborów masy konia (zakładam, że otręby stosowane mają być dla konia który ma przytyć).
Jeśli powodem jest niedostateczna podaż energii, tłuszczu czy białka generalnie to otręby zwykle dają świetny efekt.
Jeśli powodem niedoboru masy, czyli niedostateczny/zbyt wolny przyrost masy mięśniowej, spowodowany niedoborami np. selenu i witaminy E to jak dorzucimy do dziennej dawki otręby efekt może być niezadowalający. Ba. Możemy otłuścić konia, a masy mięśniowej nie nabierze. Wprawne oko to zauważy. Nie wprawne oko stwierdzi, ze koń jest w dobrej kondycji, ale zamula, lub jest niejezdny.
Jeśli powodem niedoboru masy jest nerwowość konia często idąca w parze ze zwiększonym zapotrzebowaniem na np. magnez i wit z grupy B, to dorzucając otręby do nie zmienionej dawki pokarmowej możemy konia jeszcze bardziej zagotować, i pogłębić niedobór magnezu, który przecież ma ogromny wpływ na pracę mieści i układu nerwowego.
Często czynników wpływających na zbyt niski BCS jest oczywiście wiele i są ze sobą połączone. Trzeba z tyłu głowy mieć, że niedobory są dość częste i pomimo dorzucenia dodatku energetycznego ich nie uzupełniamy (choć akurat otręby Nuba Rice, jako jedyne na rynku, mają domieszkę pierwiastków, ale nie jest to ilość uzupełniająca niedobory. Raczej metaboliczna)

tulipan może to gaśnięcie konia podczas zawodów wcale nie jest spowodowane brakiem energi jako takiej (MJ) ale składników odżywczych? Próbowałaś boostery? Ze swojej strony mogę polecić Equina Energy Xpro. Mamy bardzo dobry odzew od zawodników stosujących ten preparat.

Edit.: buu ja też poproszę o materiały nt energii  :kwiatek:
k2arola dzięki za trop, na pewno przetestuję  :kwiatek:
Moon   #kulistyzajebisty
17 maja 2018 08:21
buu, o super, poproszę! Dzięki!  :kwiatek:
Ja też bym chętnie zobaczyła takie materiały na temat źródła energii, nie można ich pokazać tutaj? To ciekawy temat i myślę pomocny w doborze pasz do konkretnego przypadku, więc dlaczego trzymać to w prywatnych wiadomościach? 😉
Moon, mogę Ci potem podesłać na pw materiały na temat źródeł energii w postaci tłuszczu i skorbi


Jak można to ja tez poproszę 🙂

Z góry, dzięki.
Wojenka   on the desert you can't remember your name
17 maja 2018 12:55
Nie rozumiem idei zwiększania paszy w czasie zawodów, czy o zgrozo podawania innej! Przecież to jest działanie bezsensu. Oprócz stresu związanego ze startem fundujemy koniowi obciążenie układu pokarmowego, czy to przez zwiększenie dawki, czy tym bardziej podanie nowej paszy. Jeżeli koń ma dobrze dopasowaną dietę, to nie ma potrzeby kombinowania. Jeżeli koń nie daje rady, to coś jest nie tak z żywieniem.
Wojenka, - Przecież tu nikt nie napisał, że daje pasze daną tylko na zawody - a zwiększa jej udział w diecie co jest częstą praktyką. Na pewno te pół miarki paszy więcej to jest takie obciążenie dla organizmu 650kg konia, że nijak nie ogarnie 😉 Nikt tu chyba nie sypie na codzień 100g, a na zawody 5kg. Ja zwiększam już z 2-3 dni przed. Koń ogólnie jest ok, chyba, że się pogoda zwarzy, a na to wpływu nie mam... Jak był młodszy reagował mniej, dziś potrzebuje dopalacza. Ja widzę pozytywne efekty i zawsze wyznacznikiem jest dla mnie koń, jego reakcje i samopoczucie.
Wojenka jeżeli piszesz o mnie to ja Saracena Competition Fit Mix podaję codziennie. A czy się sprawdzi na zawodach oznacza, że pierwszy raz będę startować od czasu wprowadzenia nowej paszy.
Nie rozumiem idei zwiększania paszy w czasie zawodów, czy o zgrozo podawania innej! Przecież to jest działanie bezsensu. Oprócz stresu związanego ze startem fundujemy koniowi obciążenie układu pokarmowego, czy to przez zwiększenie dawki, czy tym bardziej podanie nowej paszy. Jeżeli koń ma dobrze dopasowaną dietę, to nie ma potrzeby kombinowania. Jeżeli koń nie daje rady, to coś jest nie tak z żywieniem.


Na zawodach (WKKW, skoki, rajdy) koń pracuje w innych obciążeniach niż w domu. Często stres powoduje że pobiera mniejsze ilości pokarmu lub nie chce pić wody. Dlatego żywienie konia na zawodach często różni się od domowego.
No czytałam o tym, że na zawody nie powinno się zmieniać dawki, bo koń wydatkuje więcej energii na  strawienie i jakby się bardziej męczy.
Jak mój 9 latek był 4-6 latkiem to w zasadzie nie było potrzeby czegokolwiek zmieniać, ale jak był bez owsowo na pełnoporcjowym to na 2 lub 3 dzień zawodów dostawał Bustera z tubki, bo była potrzeba.
Teraz jestem na owsie wraz z paszami i nie ma potrzeby bustera nawet na zawodach 2 weekendowych.

Się zastanawiam jak do tej samej dawki pokarmowej ma się właśnie podawanie podawanie past typu buster? Przecież działa to i to bardzo widocznie :-)
Wojenka   on the desert you can't remember your name
17 maja 2018 20:02
tulipan, keirashara, luz. Ale jestem już przewrażliwiona.Zwłaszcza po tym, jak jedna z popularniejszych firm udzieliła mi takiej porady: na co dzień ta pasza, a dzień przed zawodami inna.  😲

fabapi, ale to, że zjesz dwa schabowe przed zawodami zamiast jednego, nie powoduje, że masz więcej siły. Wręcz przeciwnie: czujesz się ociężały. Forma na zawodach, to żywienie i trening kilka miesięcy wstecz. Sama startowałam w rajdach, a mój koń trenuje teraz we francuskich barwach.
Na zawodach można wspomóc konia elektrolitami, czy boosterem.

Moon   #kulistyzajebisty
17 maja 2018 20:25
Wojenka, Kulek też wcina Structura na codzień, zamiennie z Hippolytowym Krauterem - głównie jak właśnie zaplanowany mamy trening. I dostaje go na ~24h przed. Działało i działa.

Dostałam odpowiedź od Hippovetu, dziewczyny faktycznie poleciły Brandona zamienić. Skarmimy to co mamy i zobaczymy co pan koń powie na te zmianę ;-) Dziś na ten przykład, pogoda o wiele mniej męcząca i miałam super odczucia w prowadzeniu - Kulek świeży, chętny i tylko namierzający płotki. Spocił się, fakt, ale cały czas miałam "w co jechać".
Ile dawać otrębów ryżowych dziennie, żeby miało to jakiś sens? Aktualnie daję po 6 garści dziennie koniowi, który musi nabrać masy i ok. 5 garści koniowi w lekkim treningu - czy będzie to dawało jakiś efekt?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się