Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Chcę od nowa wprowadzić do diety konia wysłodki, aktualnie dostaje w proporcji 1:1 owies gnieciony i musli 3 razy dziennie i dodatkowo mesz po kolacji. W zimę wysłodki dodawałam do każdego posiłku, teraz boję się że skisną od wieczora (wtedy przygotowuję) do obiadu. Czy mogę dać je raz dziennie na kolację zamiast porcji musli? nie chciałabym dokładać na wieczór jeszcze dodatkowo wysłodek, ponieważ jeszcze bonusowo koń o 21 je mesz.
Ile czasu olej lniany zachowuje swoje właściwości bez lodówki? 🙂
Od kilku mc pasze Besterly widnieją na stronie pod nowa nazwa ENERGYS.
czy ktoś coś wie na ten temat. Strona zawiera bardzo mało informacji w porównaniu ze starą wersja.
Nie mogę też znaleźć odpowiednika paszy Basic oraz Olimpic.
Ktoś się orientuje w temacie?
Czy karmi ktos swojego konia paszami Epona? Pani dietetyk z Epony ulozyla diete dla mojego konia, 165 cm w klebie, malopolak, ktory chodzi pod siodlem 4  razy w tygodniu, dodatkowo raz lonza na wypieciu , ujezdzeniowo L z elementami P. Jazda wierzchem trwa 45- 70 minut, a lonza okolo 30 minut. Dieta wyglada nastepujaco:
5 posilkow dziennie po 100 gram paszy musli, 100 gram sieczki i 5 ml oleju lnianego. Dodam, ze moj kon nie jest na nic chory, nie ma wrzodow ani zaburzen trawiennych. Aktualnie je 2 kg musli Hilight Improver z 1 kg wyslodkow, 0.5 kg owsa, 100 ml oleju lnianego i 0.5 kg sieczki. Czy dieta z Epony jest dobra? Czy beda efekty przy takim karmieniu?
Gillian   four letter word
05 lipca 2018 16:23
jakie efekty chcesz osiągnąć? ogólnie dobrze jest jak koń je mniej ale często więc to akurat plus. Pasze Epony z tego co pamiętam są bardzo spoko ekonomicznie, nie daje się ich dużo.
Chce utrzymac wage konia, moze lekko przytyc. Szczerze mowiac, nigdy nie slyszalam, zeby 0.5 kg paszy tresciwej u konia pracujacego utrzymalo efekty. Moj kon slabo wykorzystuje pasze, jak jadl 1.5 kg owsa i 1 kg granulatu podstawowego Besterly i chodzil mniej to schudl. Dodam jeszcze, ze w mojej stajni niestety jakosc siana nie jest oszalamiajaca

Edit do poprzedniego: na jeden posilek 5 ml oleju mi ta Pani zalecila
doloruu, - bo besterly to jakością nie grzeszy i trzeba go dawać dużo dla jakiegokolwiek rezultatu 😉 Często lepsze jakościowo pasze są bardziej skoncentrowane i daje się ich mniej, a efekty sa. Z olejem bym uważała, jak dajesz bez przerwy i dość sporą ilość powinnaś robić badania, bo obciąża wątrobę.
doloruu, Ta dawka paszy + sieczki, to jedyne treściwe, które zalecono? Czy do wszystkiego koń ma dostać także owies?
Już przestało mnie to dziwić. Od chyba każdego karmiącego Eponą słyszę ciągle dawki paszy idące w garstki. Taka jest polityka firmy. Tłumaczą to tym, że ich pasze są lepsze niż wszystkie inne, bo tak wysoko zbilansowane i skoncentrowane itd. Mnie osobiście to nie przekonuje. Jeśli ta garsteczka paszy ma zawierać tyle rzeczy skondensowanych to hmm...  pachnie to chemią goniącą chemię. O ile tak jest oczywiście, bo jakoś niespecjalnie w takie rzeczy wierzę. Wychodziłoby na to, że ich pasza to taki mega koncentrat witaminowo-energetyczny. Zresztą wizualnie te pasze też wyglądają jak takie perfekcyjne cukierki, co również wzbudza mój niepokój co do ich naturalności. Jak dodam do tego absolutną krytykę wysłodków i sianokiszonki jako wręcz niedopuszczalnych ich zdaniem w żywieniu koni, to marka ogólnie mnie słabo przekonuje.
anetakajper   Dolata i spółka
06 lipca 2018 12:42
Od kilku mc pasze Besterly widnieją na stronie pod nowa nazwa ENERGYS.
czy ktoś coś wie na ten temat. Strona zawiera bardzo mało informacji w porównaniu ze starą wersja.
Nie mogę też znaleźć odpowiednika paszy Basic oraz Olimpic.
Ktoś się orientuje w temacie?


Basic - to Energys standard
Sankaritarina, tylko 0.5 kg tresciwego. Bez dodatku owsa. Kolezanka karmila konia chudego jak patyk ( doslownie, mozna uczyc sie na nim anatomii) dieta, ktora zalecila jej wlasnie przedstawicielka Epony. Bylo to 5 posilkow po 100 gram musli dla wrzodowcow i 100 gram sieczki. Kon po 2 miesiacach wygladal jeszcze gorzej niz po przyjezdzie z kliniki. Potem zmienila diete na 1 kg sieczki, 1.5 kg wyslodkow i 1.5 kg jakiegos musli dla wrzodowcow ( nie jest to Epona, nie pamietam nazwy). Kon po kolejnych 2 miesiacach wyglada super, zeberka juz prawie przykryte, biodra zaokraglone.
doloruu, jak napisałam wyżej. Nie dziwi mnie taka ilość, z tego co obserwuję takie jest stanowisko i polityka przedstawiciela.
doloruu, - to napisz do innej firmy układającej diety jak nie jesteś przekonana. Hippovet, Prolinen, Optifeed... albo zobacz co jest w składzie zalecanej paszy i poszukaj zamiennika. Ilość zawsze trzeba sobie dostosować do swojego konia, ja daję mniej niż zalecana, bo dobrze wykorzystuje pasze 😉 Ale za to jest grzmot i suple je w większej ilości.
doloruu,  - znajdź zootechnika zajmującego się końmi a ułoży Ci plan żywienia za 20% tego co "przedstawiciele producentów pasz"
Mam pytanie odnośnie otrębów pszennych. Czy to normalne, że w świeżo otwartym worku mam całą masę moli spożywczych? Jak nabieram porcję to wszędzie są charakterystyczne pajęczynki i niestety wylatuje stamtąd mnóstwo motyli... Wiem, że koniowi to raczej nie przeszkadza, ale pierwszy raz podaje i jestem ciekawa czy to powszechne zjawisko.
KonieAMI, - nie, to nie jest powszechne zjawisko i ja bym absolutnie nie karmiła tym konia.
Karmimy otrębami z młyna od wieeeelu lat i nigdy po nich nic nie latało...
Też bym nie karmiła a zareklamowała w firmie gdzie kupowałaś...
KonieAMI, masakra i nie skarmiaj paszy zainfekowanej przez szkodniki żadnemu koniowi. Przecież te mole nie tylko tam sobie mieszkają, ale mnożą się, żrą otręby i produkują stosy odchodów. Te w dużej ilości mogą doprowadzić do zatrucia, to jest kupa (nomen omen) toksyn.
Czyli dobrze, że zapytałam... Dziękuję za odpowiedzi. Zrobię zdjęcia i wyślę do producenta. Czytałam o nich niezbyt pochlebne opinie, ale myślałam że otrębów nie da się zbytnio zepsuć. A jednak 😤
KonieAMI, otworzyłam dzisiaj nowy worek z otrębami pszennymi i również znalazłam w nim pajęczynki i robale.
Moje są marki Pro linen, Twoje również?
BeAtra Tak
KonieAMI, otworzyłam dzisiaj nowy worek z otrębami pszennymi i również znalazłam w nim pajęczynki i robale.

Dziewczyny-wywalcie te worki czym prędzej, a najlepiej- spalcie wraz z zawartością!
Gwarantuję, że za chwilę będziecie mieć mole spożywcze wszędzie, a jeszcze- nie daj Boże- zawleczecie to cholerstwo do domu...
Te dziadowskie robale jest strasznie trudno wytępić, a ich tłuste larwy włażą wszędzie i żrą wszystko. Potrafią przeleźć przez folię i celofan, potem otwierasz, dajmy na to, musli śniadaniowe, a tam zonk-tłuściutkie larwy się kotłują... Pamiętacie aferę z robalami w Kasztankach (Malaga, TikiTaki i robaki)-to właśnie mole spożywcze były.
Wiem co mówię, przyniosłam sobie kiedyś ze sklepu (w pistacjach)- pół roku z tym g... walczyłam  😀iabeł:
Dziewierz, no właśnie u mnie ten worek otrąb leżał 2 tygodnie w paszarni gdzie mam zapas pasz na jakieś 4 mce i boję się czy pozostałe nie zostały zainfekowane. Dla mnie byłaby to strata ponad 600,-  😵
Dziewczyny, piszcie szybko do prolinen, równie dobrze oni będą teraz mieli te mole wszędzie, skoro tak łatwo przełażą do zamkniętych worków, wszystko w magazynach może być już pełne robactwa.
anai, napisałam wczoraj do sklepu gdzie kupiłam bo nie wiem czy mam składać reklamację w sklepie czy bezpośrednio u producenta. I też równie dobrze w sklepie mogły się rozejść po innych paszach, ja kupiłam w animalii gdzie mają sporo pasz na stanie magazynowym.
Napisałam do prolinen oraz do sklepu, gdzie kupowałam. Dam znać, co odpiszą. Mam nadzieję, że mole nie przeszły na inne moje pasze...
My ostatnio kupiliśmy 2 worki sieczki z ProLinen - pierwszy worek otwarty, robali nie widziałam, ale chyba dzisiaj sprawdzę jeszcze raz dokładnie (założę okulary)
Kupowałam w Animalii...
Dziewierz, w sieczce raczej nie będzie moli.
Mole przegryzają worki. I to zarówno papierowe jak i foliowe.
Do skażenia nie musiało więc dojść u producenta ale też u pośrednika.

Nie ma sensu panikować jeśli chodzi o zjedzenie jaj czy larw. Są całkowicie nieszkodliwe. Dodatkowo jaja są tak małe że okulary nie wystarczą :-)

To co jest problemem to przeniesienie owadów do paszarni. Więc polecam wyrzucić to co już widać gołym okiem że jest skażone. A w pomieszczeniach rozwiesić pułapki feromonowe na mola.
Vynth - ja kupowałam w innym sklepie niż dziewczyny, więc to by był spory zbieg okoliczności. Data produkcji z opakowania to 5.06.2018
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się