Jakie pasze dajecie swoim koniom?

k2arola, ja miałam sieczkę Nuby to z olejem i niestety, ale olej zjełczał i zapach był niezbyt. Miałąm 3 worki na próbę i zakupu już nie ponowiłam.

Wiadomo, że ulteniony olej nie zrobi nikomu krzywdy,nie mniej wolałabym sieczkę bez zapachu zjełczałego oleju, a opakowanie nie było długo otwarte, bo mam 2 konie i dużą jedzą sieczki.

Hartog olejowany, ale takie coś mi się nie zdarzyło.
Perlica Dziwne, że coś takiego ci się zdarzyło, bo ja od dłuższego czasu zamawiam sieczkę z nuby i to w duzych ilościach i nigdy mi się nie zdarzyło by olej w niej ziełczał, szczególnie, że ostatnio były upały i też nie miałam takich sytuacji.
blackstones, miałam to w jednym worku na 3 zakupione.
Zawsze może się coś takiego przytrafić, proces produkcyjny prowadzi człowiek, który nie jest nieomylny  😉 i nie wydaje mi się to wcale dziwne.

W zasadzie najlepszym katalizatorem w takich procesach nie zawsze jest temperatura akurat  😉
Megane, ale otręby pszenne a owies gnieciony to całkowicie inne produkty. Owies na skutek zgniecenia, owszem traci wartości, bo to co najwartościowsze w owsie jest pod łuską i rozpadowi ulega np. witamina E, a otręby przechowywane w suchym, czystym i przewiewnym miejscu na wartości nie stracą - otręby to łuska z pszenicy, a bielmo idzie na mąkę. To tak jakby stwierdzić, że mąka po trzech dniach nie nadaje się do użytku - w ciągu trzech dni to ona nawet do sklepu nie dotrze od zmielenia w młynie 😉.
A myślałam, że łuska tworząc całość z ziarnem ma więcej wartości odżywczych niż po odizolowaniu i przewietrzeniu i czym dłużej wietrzeje, tym więcej traci. Nawet otręby, takie świeżo z młyna mają fajny zapach, te które spasam miesiąc zapachu już nie mają.
Szkoda, że nie ma nigdzie tabel z utratą właśnie wartości odżywczych w mąkach i innych mącznych produktach spożywczych, chętnie bym sie zapoznała.
Spotkał się ktoś z poceniem się konia przy np zbyt dużej ilości białka w diecie? Mam konia karmionego 3 razy dziennie owies plus musli, dodatkowo trawa, od jakoegoś czasu delikatnie co jakiś czas puchna nogi a teraz doszło pocenie się. Gorączki nie ma... Na łące dużo lucerny, może to ona jest winna? Może coś poradzicie...
Spotkał się ktoś z poceniem się konia przy np zbyt dużej ilości białka w diecie? Mam konia karmionego 3 razy dziennie owies plus musli, dodatkowo trawa, od jakoegoś czasu delikatnie co jakiś czas puchna nogi a teraz doszło pocenie się. Gorączki nie ma... Na łące dużo lucerny, może to ona jest winna? Może coś poradzicie...


Gęsty, pienisty pot jest wręcz przez niektórych nazywany "białkowym". Razem z puchnięciem nóg masz książkowy objaw przebiałkowania. Lucerna też jest wysokobiałkowa. Rozwiązanie jest proste jak budowa cepa - mniej żarcia lub więcej roboty.
Tylko ona jest po prostu mokra, nie ma piany. Dlatego już sama nie wiem. Odstawie łąke na której jest lucerna i zobaczę czy się to powtorzy. I w poniedziałek zrobię badania.
Tylko ona jest po prostu mokra, nie ma piany. Dlatego już sama nie wiem. Odstawie łąke na której jest lucerna i zobaczę czy się to powtorzy. I w poniedziałek zrobię badania.


A lepi się ten pot? Jeśli nie ma tarcia, to się nie spieni, ale białkowy pot jest taki gęsty, lepiący.
Powiedzcie mi prosze, gdzie teraz najlepiej cenowo wychodzą trawokulki? Kiedyś chyba były to div-feed ale aktualnie nie mogę ich namierzyć u nich na stronie.
BUCK   buttermilk buckskin
15 lipca 2018 16:35
Powiedzcie mi prosze, gdzie teraz najlepiej cenowo wychodzą trawokulki? Kiedyś chyba były to div-feed ale aktualnie nie mogę ich namierzyć u nich na stronie.


DIV-FEED Marek Talecki, obecnie sprzedaje jako http://agro-vital.pl/kontakt-inf-20.html  pozostaje pytanie czy obecne trawokulki są na tym samym poziomie co 2 lata temu ?
Sivrite Nie lepi się, dzisiaj też spocona i mokra tak jakby ktoś ją z węża od góry do dołu zlał, innych objawów brak. A może objawiła się u kogoś jakaś alergia w ten sposób albo coś? Myślę że jak jutro bedą wyniki badań to też coś więcej będziemy wiedzieć...
czy opuchlizna od przebiałkowienia przybiera jakieś charakterystyczną postać? mam 4 latkę, która ok 3 tyg. temu zaczeła intensywniejszą prace pod siodlem (w tygodniu 3x lekka jazda, 2x lonża i 1x gimnastyka w korytarzu).
Obecnie dostaje 2x dziennie (miarka ma standardowy rozmiar): 1,5 miarki gniecionego owsa+0,5 miarki musli krauter+0,3 miarki otrąb ryżowych+1 miarka sieczki (sieczka to zwykłe rżnięte siano, bez zadnych wodotrysków). Nie wydaje mi się, żeby to było za dużo duzo treściwego, ale mam zastrzeżenia co do wyglądu nóg: nie są moze stricte opuchnięte, ale nie tak suche jak były kiedy ja kupowałam (1,5 miesiąca temu) - bardziej takie "nalane" w górnej części nadpęcia, nalanie minimalnie zmniejsza się i mięknie po ruchu. Zastanawiam się czy to wina intensywniejszego użytkowania, czy żywnienia  🤔.
A długo stoi w boksie?
A długo stoi w boksie?


wychodzi codziennie od ok. 7 rano do 18 wieczór, na spory trawiasty padok, ale ona generalnie nieruchawa, łazi tyle ile musi się od kępy do kepy trawy przemieścic.
A ja nadal "bujam się" z reklamacją u Pro-Linen. Tydzień temu napisałam im wiadomość o tych molach w otrębach, podałam swojego maila, telefon komórkowy i ZERO odzewu... Nawet nie chodzi mi o jakiś szalony zwrot tych 30 zł (bo na szczęście w żadnej innej paszy,  która leżała w jednym pomieszczeniu z felernymi otrębami, nic nie wylazło) tylko o minimalne zainteresowanie sprawą... Jeśli coś odpiszą to na pewno dam znać, jeśli nie odpiszą w ciągu kolejnego tygodnia... to też dam znać  😫


KonieAMI, a kupowałaś bezpośrednio od nich?
secretary a koń poci się przy wysiłku czy sam z siebie?
Jako objaw alergii to wątpliwe, choć objawy alergiczne są czasem niespecyficzne. Prędzej obstawiałabym silny ból.
A czy kon normalnie funkcjonuje, zachowuje się?
azzawa trudno jednoznacznie stwierdzić. Jeśli koń zmieniał dietę i stajnię daj mu probiotyki. Możesz też zrobić badania krwi morfologia z biochemią – to powinno conieco wyjaśnić.
K2rola, koń poci sie po godzinie od zejścia z łąki i zazwyczaj tylko w upalne dni, wyszły lekko podwyższone parametry wątrobowe ale bez tragedii i zaburzona gospodarka fosfor-wapń. Podejrzewamy że to jednak jakieś przegrzanie, może jest wrażliwsza na słońce? Bo mimo cienia schować się nie pójdzie. A tak poza tym to żadnych oznak bólowych, ciekawska, zainteresowana wszystkim jak zwykle. Temperatura 37,7 cały czas, tętno w normie, jelita pracują aż słychać gołym uchem... Ktoś podpowie jak wziąć się za regulacje tej gospodarki fosfor-wapń? Z tym że fosfor ponad normę a wapń w normie. Przestawić na samo siano i po jakimś czasie wprowadzać treściwe? Pierwszy raz mam takiego konia "zagadkę".
Może czegoś nie rozumiem, ale...gdyby to było od upału/słońca to koń pociłby się na padoku a nie po zejściu z łąki...?
słońce i wiaterek wysusza skórę, zdarza się, że koń dostaje wtórnych potów. Kiedyś widziałam konia,który dostał udaru, takiego lekkiego. Był na padoku apatyczny (w odróżnieniu do konia secretary) i po sprowadzeniu do boksu oblał się potem. 
Wetnę się tylko z pytaniem, nie przeszkadzajcie sobie, tanie a dobre trawokulki?
Gdy był upał a przyjemny chłodek w stajni wszystkie konie oblewały się potem. I było tak każdego roku. Po przyjściu z pastwisk wszystkie konie się pociły. Hmm , nikt z nas nawet nie pomyślał, że coś nie tak .  Powrót byp ok16. Jak wracały później ( czyli przyjemniej na dworze) tego efektu już nie było. ...różnica temperatur pomiędzy stajnią a pastwiskiem...
a jeszcze jedno durne pytanie. Czy konie mają wybierane z boksów? Materac tworzy wilgoć i często tak jest,że konie schodząc do boksów się pocą. Zapomniałam o tym, bo moje mają codziennie sprzątane to czysta i tego efektu od kilku lat nie zaobserwowałam, ale jak stały w pensjonacie i w stajni było dościelane a nie wybierane codziennie, to połowa koni po zejściu ze słońca zalewała się potem.
Megane pytanie nie jest durne,w wielu stajniach jest nadal dościełane...
Mają wyrzucane do czysta 2 razy w tygodniu, przy dzieciach nie mam czasu robić tego częściej, aczkolwiek mogę sprawdzić i jeśli to coś da to od niej jednej wyrzucać codziennie. Dzięki za sugestie... No właśnie u niej oprócz tego pocenia nie ma żadnych innych objawów. A czy podawać jej w takim razie elektrolity? I czy takie zjawisko nie powinno występować codziennie? Np dla sprawdzenia nie poszła na padok, tylko na 15minut na stępa na spacer po 17 i deszczu więc chłodniej, pomimo to po 1,5 godzinie już nie mokra jak ścierka ale było czuć lekko wilgotną sierść na łopatkach i szyji..
maluda -czy tanie to już sama oceń, ale na pewno dobre to Alfalfa Pellets z Dengie cena ok 90 zł za 20kg.
secretary, potestuj, a przy upałach i poceniu elektrolity zawsze są przydatne.
powiedziałabym, że elektrolity są konieczne w  tej sytuacji. Jeśli koń jest cały spocony to już jest na prawdę spory wydatek potu.
a sól kobyła liże?

Edit: ja nigdy nei zaobserwowałam pocenia się po sprowadzeniu z pastwiska... Wtórny pot po treningu u niektórych koni owszem, ale tak sam z siebie? Jak to fizjologicznie wytłumaczyć?
anetakajper   Dolata i spółka
17 lipca 2018 07:47
Po prostu nie macie zimnych stajni 😉 Moje mają sprzątane codziennie i też się pocą. To zależy od pogody, godziny zejścia.
Może być +35C i jak zejdą o 15 to się nie pocą bo stajnia już jest nagrzana, ale jak schodzą o 10-11 i jest te +35C to się pocą bo mam zimną stajnię w cieniu, a słońce dochodzi do niej po 16. A jeszcze gorzej się pocą jak takie nagrzane wchodzą do zimnego i jest otwarta okiennica i jest lekki przyjemny przewiew. Mam stajnię angielską w grubych murach z korytarzykiem przed boksami

Poróbcie sobie coś na pełnym słońcu -takim +35C i wejdźcie do zimnego domu (ja taki mam)....nie oblewa was chwilowy pot?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się