Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Brzask   kucyk,kucyk...a to kawał s.........
07 stycznia 2009 11:19
wczesniej:
Höveler Original Krauter Musli

w tej chwili:

Hartog Balance Musli

oba musli ziołowe, wspomagające układ oddechowy.
caroline   siwek złotogrzywek :)
07 stycznia 2009 11:37
A czy ktoś ma doświadczenie z SPILLERS RESPONSE Slow Release Energy . Jak konie się po tym zachowują? Odpalają, czy rzeczywiście energia zostaje w jakimiś stopniu pod kontrolą?

ja mam doswiadczenie posrednie - nie dawalam mojemu koniowi (chociaz rozwazalam), obserwowalam natomiast klacz kolezanki, ktora na tym stala.
klacz byla bardzo pobudliwa, nie mozna bylo jej dac niczego "wysokokowego", bo odpalała strasznie, a z drugiej strony - intensywnie pracowala, wiec potrzebowala energii do pracy. dlatego zdjeli ją calkowicie z owsa a przestawili na slow release'a. z tego co obserwowalam, na tej paszy klacza mogla pracowac optymalnie - mila sily i chec do pracy, ale nie robila odpalow - nadal byla bardzo czula na to co sie wokol niej dzieje (taki charakter 🙂😉, ale w porownaniu do wczesniejszych jej zachowan byla spokojniejsza i nie bylo po niej widac takiego szukania okazji do odpalenia - jak ja cos przestraszylo, to owszem - wiala, ale nie szukala sama strachow po kątach 😉



a skoro jestesmy w temacie spillersa - ja mojego wlasnie przestawiam na pasze z serii SENIOR. Na razie dostaje maintenance mix (bo nie pracuje), jak wroci do pracy to bedzie dostawal conditioning mix.
co mnie przekonalo? oczywiscie sklad: glukozamina, witamina E, selen, antyoksydanty, i tak dalej.
konia mam nastolatka, ta pasza mu nie zaszkodzi a moze pomoc. do tego zapewnienia o wysokiej przyswajalnosci... ja sie dalam przekonac 😉
poza tym co ja moge powiedziec... moj kon wszystkie zadawane mu dotychczas pasze lubil i jadl z apetytem, ale z ta pasza mam problem - jak mu dalam garstke do zloba na sprobowanie to za chwile prawie wykopal drzwi boksu na korytarz... musialam szybko schowac to musli spoza zasiegu jego wzroku, bo demolowal boks kiedy tylko bylam w poblizu tego worka... naprawde nie spodziewalam sie tak entuzjastycznej reakcji na nową paszę  🤣

jak ktos ciekawy, to tutaj są linki do tych pasz:
http://www.spillers-feeds.com/en-gb/united-kingdom/header-bottom/products-and-stockists/senior-feeds/senior-maintenance-mix/
http://www.spillers-feeds.com/en-gb/united-kingdom/header-bottom/products-and-stockists/senior-feeds/senior-conditioning-mix/

moim zdaniem to są pasze warte wypróbowania jak ktos ma nastoletniego konia albo konia mocno wyeksploatowanego. przymiotnik SENIOR nie oznacza, ze sa to pasze dla koni bardzo starych czy koni na emeryturze. zdecydowanie sa to pasze dla koni nieco zaawansowanych wiekiem, ale nadal pracujących.
noraka, wedle moich obserwacji pasza spełnia swoje zadanie, koń ma energię i jest całą jazdę świeży, wcześniej raczej  spalał się już na poczatku, rwał do przodu a potem schodziło z niego powietrze

i mimo iż wedle nazwy jest to energetyczna pasza to :
SPILLERS Response Slow Release Energy Mix 11,3MJ/kg
SPILLERS Response Slow Release Energy Cubes 11MJ/kg

co jak na pasze energetyczne wybitnie dużo nie jest




k_cian i carolinebardzo dizękuje za opinie, moje bydle po prostu czasmi odpala. Nie ma znaczenia czy początek jazdy, środek czy jest po treningu i juz tylko stępujemy. Ostatnio zmienilam pasze i jest jakby lepiej (teraz dostaje conditioninga i meadow herba  spillersa),ale cały czas szukam czegoś optymalnego🙂
Mam pytanko, czy w jakimś Warszawskim sklepie jest dostępna pasza Spillers Cool Mix od ręki? Albo może jakiś sklep dowozi do stajni?
efka   CEL - zadanie, które wyznaczamy naszym marzeniom
15 stycznia 2009 13:13
Mam pytanko, czy w jakimś Warszawskim sklepie jest dostępna pasza Spillers Cool Mix od ręki? Albo może jakiś sklep dowozi do stajni?


polecam spytać w mkslep.pl (czyli napisz PW do 'Szemrana'😉 😉

https://www.mksklep.pl/advanced_search_result.php?keywords=cool+mix&search_in_description=1&inc_subcat=1&categories_id=&osCsid=d1a37ac03d68bc91ab35227e5addd819&x=0&y=0

jak jest większe zamówienie to pewnie dowiozą (jak ostatnio zamówiłam to przyjechali, bo jeszcze kilka osób coś tam zamówiło), ale są generalnie z Wawy więc można samemu odebrać.
Przedstawiciel Spillersa ma pod Warszawą magazyn (w Jabłonnej), więc można albo tam podjechać, może też dowiozą do stajni. http://www.spillers-feeds.com/pl/Poland/header-top/kontakt/
www,animavet.pl 😉 mają i spillersa i całą gamę innych producentów, dowożą też do ośrodka, powinni miec od ręki
U nas też jest od ręki, ale wiesz, że to od Ciebie kawał świata 😉
asds   Life goes on...
15 stycznia 2009 16:52
My od poniedziałku zacyznamy katowac Equi First'a . Ciekawa jestem jak bedzie łogierzysko szamac ....wyglada bardzo zachecajaco 🙂.... Plus mam dostawe prawie pod dom za free 🙂
A ja przeżyłam dzisiaj szok gdy mój koń zdecydowanie pogardził muesli Baileysa Meadow Sweet... Ehh a wydawało mi się, że na bank będzie mu smakowało, wkońcu z miodem itp. Zobaczymy, może tylko dzisiaj zarzucił focha na jedzenie.
Ma pytanie trochę z innej beczki: kupiłam niedawno lucernę Hatoga i to jak ona jest zapylona to naprawdę długo by mówić.
Wiem, że to sieczka, rozdrobnienie itp ale jak wezmę garść tej lucerny i potrząsnę to wysypuje się z niej dosłownie taki miał. Jestem bardzo rozczarowana jej jakoścą - czy może miałyście z tą lucerną podobne doświadczenia?
Ja Hartoga używałam bardzo dawno temu i wtedy była super, no ale pewnie się zmieniło...
Teraz używałam St. Hyppolite i była niezła, a obecnie mam worek Dodson&Horrell i ta jest najlepsza ze wszystkich. Z żadną nie miałam problemu z pyleniem się
margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
26 stycznia 2009 20:06
mam pytanko

nerwina dostaje dwa posiilk miedzy sniadaniem i kolacja ( lacznie na te dwa posilki dostaje 1.2kg owsa (3 miarki) i 3 otrab ( plus dodatki - witaminy, olej, siemie, ziola) znow wprowadzam granulat ( skonczyl sie 2 tyg temu i od dwoch tyg dostaje wlasnie po 3 miarki tego i tego) ale rownoczesnie chce zrobic przerwe w otrebach ( ostatni miesiac karmienia) i teraz jak rozlozyc owiec zeby dostawala miarke granulatu (800g,)? mam nadzieje, ze napisalam czytelnie
Analiza granulatu:
Energia Strawna 13,1 MJ
Białko surowe 15,0 %
Białko surowe strawne 12%
Tłuszcz surowy 3,5%
Włókno surowe 9,0 %
Popiół surowy 8,0 %
Cukier 7%
Całkowity cukier i skrobia 30 %

Minerały i pierwiastki śladowe:
Wapń 0,9 %
Fosfor 0,4 %
Sód 0,5 %
Potas 1,2 %
Magnez 0,3%
Miedź (chelat miedzi aminokwasowy) 40 mg/kg
Żelazo (chelat żelaza aminokwasowy) 130 mg/kg
Cynk (chelat cynku aminokwasowy)150 mg/kg
Mangan (chelat manganu aminokwasowy) 110 mg/kg
Selen (selenin sodu) 0,4 mg/kg
Jod (selenin jodu) 0,9 mg/kg
Kobalt 0,5 mg/kg

Witaminy na kg:
Witamina A 15.000 j.m.
Witamina B1 15 mg
Witamina B2 15 mg
Witamina B6 10 mg
Witamina B12 150 mcg
Witamina K3 4,0 mg
Witamina D3 2.100 j.m.
Witamina E 250 mg
Kwas pantotenowy 20 mg
Cholina 500 mg
Kwas foliowy 10 mg
Niacyna 36 mg
D-Biotyna 250 mcg
Beta-Karoten 50 mg

Aminokwasy:
Lizyna 0,7 %
Metionina 0,23 %
Metionina+Cysteina 0,5 %
Leucyna 1,0 %
Treonina 0,5 %
Tryptofan 0,2 %

bylabym wdzieczna za szybka odpowiedzi i pomoc  :kwiatek:
McBetka u nas w stajni kilka osób kupiło tą lucernę i też okropnie się pyliła i była złej jakości... Nie mam porównania z tą sprzed kilku lat, ale ta wygląda naprawdę syfiaście :/
margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
26 stycznia 2009 20:29
aha i jeszcze jedno pytanko ile energii strawnej maja otreby pszenne i owies?
asds - i jak wrażenia z Equi Firsta? Ch ętnie Twój zjada?
Czy ktoś używał Marstall Naturell?
Proti   małymi kroczkami...
27 stycznia 2009 11:19
margaritka, owies 11-12 MJ/kg, otręby 11 MJ/kg
margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
27 stycznia 2009 14:30
proti dzieki!

lepiej zeby kon dostawal taki sam posilek wagowo czy z taka sama iloscia energii?
delta   Truth begins in lies.
27 stycznia 2009 15:18
Margaritka taka sama ilość energii się liczy.
margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
27 stycznia 2009 15:45
dzieki
caroline   siwek złotogrzywek :)
27 stycznia 2009 15:49
lepiej zeby kon dostawal taki sam posilek wagowo czy z taka sama iloscia energii?

zalezy na czym ci zalezy 😉
bo mozna dawac mniejsza objetosc a wiecej energii (np. przy przejsciu na granulat) albo wiekszą objetosc a mniej energii (np. zastepujac czesc posilku sieczka 😉) i ogolnie mozna kombinowac roznie - zalezy do jakiego efektu dążysz 😉
margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
27 stycznia 2009 16:13
caro:

mam pytanko

nerwina dostaje dwa posiilk miedzy sniadaniem i kolacja ( lacznie na te dwa posilki dostaje 1.2kg owsa (3 miarki) i 3 otrab ( plus dodatki - witaminy, olej, siemie, ziola) znow wprowadzam granulat ( skonczyl sie 2 tyg temu i od dwoch tyg dostaje wlasnie po 3 miarki tego i tego) ale rownoczesnie chce zrobic przerwe w otrebach ( ostatni miesiac karmienia) i teraz jak rozlozyc owiec zeby dostawala miarke granulatu (800g,)? mam nadzieje, ze napisalam czytelnie
Analiza granulatu:
Energia Strawna 13,1 MJ
Białko surowe 15,0 %
Białko surowe strawne 12%
Tłuszcz surowy 3,5%
Włókno surowe 9,0 %
Popiół surowy 8,0 %
Cukier 7%
Całkowity cukier i skrobia 30 %

Minerały i pierwiastki śladowe:
Wapń 0,9 %
Fosfor 0,4 %
Sód 0,5 %
Potas 1,2 %
Magnez 0,3%
Miedź (chelat miedzi aminokwasowy) 40 mg/kg
Żelazo (chelat żelaza aminokwasowy) 130 mg/kg
Cynk (chelat cynku aminokwasowy)150 mg/kg
Mangan (chelat manganu aminokwasowy) 110 mg/kg
Selen (selenin sodu) 0,4 mg/kg
Jod (selenin jodu) 0,9 mg/kg
Kobalt 0,5 mg/kg

Witaminy na kg:
Witamina A 15.000 j.m.
Witamina B1 15 mg
Witamina B2 15 mg
Witamina B6 10 mg
Witamina B12 150 mcg
Witamina K3 4,0 mg
Witamina D3 2.100 j.m.
Witamina E 250 mg
Kwas pantotenowy 20 mg
Cholina 500 mg
Kwas foliowy 10 mg
Niacyna 36 mg
D-Biotyna 250 mcg
Beta-Karoten 50 mg

Aminokwasy:
Lizyna 0,7 %
Metionina 0,23 %
Metionina+Cysteina 0,5 %
Leucyna 1,0 %
Treonina 0,5 %
Tryptofan 0,2 %

bylabym wdzieczna za szybka odpowiedzi i pomoc  :kwiatek:


bylabym wdzieczna!
efka   CEL - zadanie, które wyznaczamy naszym marzeniom
27 stycznia 2009 17:22
McBetka u nas w stajni kilka osób kupiło tą lucernę i też okropnie się pyliła i była złej jakości... Nie mam porównania z tą sprzed kilku lat, ale ta wygląda naprawdę syfiaście :/


Też mam tę lucernę i rzeczywiście jest pyląca, ale w opisie produktu jest: Produkt z ziaren różnych gatunków lucerny, zielonego ciętego owsa i koniczyny, czyli po pierwsze nie jest to jedynie sieczka z lucerny, jest to taki mix, producent utrzymuje że jest wolna od kurzu i nie uczula (Lucerna-Mix jako produkt pozbawiony kurzu, bakterii i grzybów
doskonale sprawdza się w żywieniu koni cierpiących na choroby układu oddechowego bądź alergie.)
orzeszkowo   fairytales don't come true
28 stycznia 2009 18:03
Mógł by mi ktoś coś o tej paszy powiedzieć ?? http://www.sklep.animavet.pl/produkty.php?cat=3&id=25 Jak konie po niej reagują ?

orzeszkowo, detonacja nie następuje, ale spory 4latek, który jada tego Hovelera, ma siłę codziennie pracować, kręcić się z karuzeli, wychodzić na padoki i wyrabiać sobie jeszcze opinię wesołego 😉
Cena niegłupia, no i warto zauważyć, że to za 25kg. Skład też ok. Jedyne, do czego się można przyczepić, to to, że musli wygląda tak ciut przyubogo - jakieś takie blade i nie ma za dużo składników. Chociaż szczerze, to koń raczej ma wygląd żarcia w... nosie 😉
ja może nie całkiem do tematu ale
mój koń jest 'uzależniony' od dodatków typu musli czy sieczka, kiedyś pasza się skończyła a na nową musiałam poczekać kilka dni więc koń zrobił sobie głodówkę, a ja zastanawiałam się czemu nie jadł  🤔 dałam musli to koń jadł tak że mu się uszy trzęsły

teraz daję spillersa conditioning mix i sieczkę happy hoof, koń bardzo ładnie się zaokrąglił, a w sieczce nie ma chyba grama kurzu, także polecam
Orzeszkowo-mój rekreant jadł EF Pferde musli i byłam zadowolona. Mieszałam mu pół na pół z owsem, w celu urozmaicenia i podtuczenia.  Chodził prawie codziennie, energię miał, ale nie rozsadzało go jakoś specjalnie. Ja byłam zadowolona !

Quanta- z wyglądu nie jest tak źle.  😉 Widziałaś Pavo Cerevit?- to jest dopiero blade i z małą ilością składników.
Podobne, ale w Cerevicie bardziej tą lucernę widać. A propos - Swarovski teraz dostaje na smaka po pół miarki Cerevitu do obiadu, czyli owsa 🙂
Poza tym na śniadanie i kolację dostaje Pavo Herbasan i Hartoga Balance - czyli mocno ziołowe pasze dla dziadków - po 1.5 miarki. Zjada je na raty, przegryzając sianem, popijając wodą, ale już się z tym pogodziłam.
Koń w robocie, dodatkowo codziennie w karuzeli, a puszczony w próbę korytarza skacze leżące drągi do przegalopowania na skok wyskok i przez 5 minut nie daje się odłowić z hali - to jest jakieś energetyczne perpetum mobile  😲 Metabolizm ma zdecydowanie po folblutach.
Proti   małymi kroczkami...
28 stycznia 2009 21:14
już raz pytałam, ale nikt nie zauważył(lub po prostu nie używał 😉 ) więc się powtórzę
czy stosował ktoś
http://www.sklep.animavet.pl/produkty.php?cat=19&id=32
robimy zamówienia w animavecie i zastanawiam się czy przy następnej dostawie nie wziąć tego musli dla mojego nerwusa...
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się