Jakie pasze dajecie swoim koniom?

flygirl jak macie naprawdę porządną trawę, to możliwe 🤣 znam spoko koni, które w sezonie pastwiskowym mają gdzieś siano i wysłodki, a zajadają się np. słomą 🙄
Musli też mogło przestać trafiać w jego potrzeby.
Aczkolwiek pomartwić się zawsze można, z nimi to nigdy nie wiadomo.
flygirl mój tak reaguje na trawę. Jak rozpoczyna się sezon pastwiskowy to jest strajk na to co ma w żłobie. Siano dojada przez noc ale treściwego przez kilka dni nie rusza póki się nie przestawi. Z tym, że mój jest wrzodowcem. Ale wydaje mi się, że jeśli Twój wcześniej nie miał trawy a teraz ma jej bardzo dużo to możliwe, że się nią tak zapycha, szczególnie, że piszesz że jest dosyć bujna  🙂 Poobserwuj go kilka dni.
No właśnie tak myślałam, że to może być trawa. Zwłaszcza, że to pierwszy raz od 2 lat, jak ma dostęp do naprawdę wyrośniętego pastwiska. A w zachowaniu, czy w energii pod siodłem nic się kompletnie nie zmieniło, jak jest pora posiłku to też nadal normalnie sprawdza co tam w żłobie, nie to, że totalna olewka. Będę nadal obserwować i póki co chyba zmniejszę dawkę tego musli i wysłodków, dziękuję wam bardzo. :kwiatek:
Flygirl, jak najbardziej. Widocznie w żłobie powinna być trawa, a Ty jesteś po prostu gupia mama, która tego nie rozumie. 😀
U nas w zeszłym tygodniu nastąpił strajk na treściwe z powodu... Siana. Sypnęłam swojemu podwieczorek, poszłam po siatkę, wieszam, a łaskawca zostawia żłób i idzie do siana. I to JAKIEGO SIANA. Najbrzydsze siano, jakie widziałam od kilku miesięcy, właścicielka stajni bała się je kupić. Wzięła dwa baloty na spróbowanie, czy dobre w środku i resztę postanowiła ewentualnie kupić, jak sprawdzi te dwa. Poszłam do niej z nowinką, że koń zostawił smaczne treściwe (zawsze bardzo je lubił, dostaje zioła w tym posiłku głównie i zawsze czekał) i poszedł żreć okropne, ciemnobrązowe siano. Powiedziała, że to samo zrobiło kilka innych koni w stajni, to był dopiero dla mnie szok. 😀
Witam  🏇
Przyszłam trochę zasięgnąć rady, mój  konik aktualnie dostaje 0,5 kg dziennie essential balancer z saracena, 0,5 kg day complex light, 1 kg sieczki alfa a/alfa a oil oraz 1kg wysłodków dziennie + witaminy i suple. Koń nie dostaje owsa i ogólnie energetycznie jest teraz ok. Zastanawiam się jednak nad przejściem na jedno musli zamiast balancer + musli i myślałam nad vital fiber lub show improverze z sracena + reszta ja była, myślicie że może to być dobry zamiennik? 🙇
Sivrite dokładnie, głupia ja. Dzisiaj nie mogłam go ściągnąć z pastwiska, stawał co pół kroku i patrzył na mnie z wyrzutem. 😁 A co do siana, jak nam się trafi "gorszy" balot, to konie za nim szaleją, to tylko ludziom się wydaje, że takie siano jest ble. 🤣
PATRYCJA10822, ale jeśli koń jest pełno porcjowo to po co dostaje jescze witaminy ?
Vital fiber a Show improver to zupełnie różne pasze.
Zależy co chcesz osiągnąć, ile startujesz itp.
Wrócę na chwile do tematu pasz typu Structur E i melasy. Sama jestem wlascicielka konia zagrozonego EMS, konia po chronicznym ochwacie. Karmie structurem ze wzgledu na chęć uzyskania energii. Warto poczytac np tu https://www.epona-horsefeed.pl/melasa-w-zywieniu-koni/ i nie demonizowac. Cytuje "Jeśli wziąć pod uwagę, że zawartość melasy w przeciętnej mieszance paszowej wynosi około 5%, oznacza to, że w na kilogram przypada 50 g melasy. Faktyczna zawartość sacharozy (czyli glukozy i fruktozy) wynosi między 42 a 47%,  tak więc około 21-24 g cukru w tej paszy pochodzi z melasy.  Odpowiada to ilości 7 lub 8 kostek cukru. Dla porównania: kilogram jabłek zawiera aż 100 g cukru" jesli moj kon dostaje pol kilo to proste przeliczenie, że z tej dawki paszy zje cukru z melasy, tyle co jest w jednym jablku, albo i mniej.
Drugi cytat: Warta podkreślenia jest tu zawartość chromu. Melasa jest jednym z najlepszych naturalnych źródeł tego pierwiastka. W bieżących badaniach niedobór chromu wykazuje związek z powstawaniem cukrzycy i syndromu metabolicznego (EMS). U kuców na przykład stwierdzono już wpływ chromu na ustępowanie chronicznego ochwatu. W szerokim spektrum działania chromu znajduje się też pozytywny wpływ na odporność układu nerwowego i przemianę materii u koni.
W kazdym razie mój kon , a to hucul ma sie dobrze, nie nabiera masy mimo, że jest na trawie ( w przeciwienstwie do zeszlego roku, gdy jadl owies).
Perlica szukamy czegoś na czym  nabierzemy masy 🙂 Jesteśmy po wyrwaniu zęba, po sprawdzenia żołądka i chcemy się trochę 'zaokrąglić' niestety nie mamy dostępu do trawiastych padoków  👿 i niestety nic tego nie zmieni, suplementuje MSM, witaminą C,  vitamixem, są  to rzeczy które wiele nie kosztują a na pewno nie zaszkodzą  :kwiatek:
PATRYCJA10822, jeśli masa to polecam Show Improver z tych co wymieniłaś. Jednak dodatkowa suplementacja jak dla mnie nie konieczna skoro karmisz pełnoporcjowo zgodnie z tabelką producenta , bo to dostarcza już supli.
Zaszkodzić jak najbardziej mogą wg mnie.
Suple się podaje jak karmi się owsem lub jak nie karmi się pełnoporcjowo.

Perlica w życiu nie karmię pełnoporcjowo bo jeden worek na tydzień maks wtedy  😜
PATRYCJA10822, Jeśli nie pełnoporcjowo to lepiej dawać w takim razie pożądny Balancer.
PATRYCJA10822 Balancer służy do bilansowania diety bazującej na owsie i ma odpowiednio w tym celu dostosowany bilans Ca:P. Jak dajesz go w zalecanej dawce w uzupełnieniu do wysłodków, to... masz ogromną nadwyżkę wapnia w diecie.

Jeśli chcesz dalej dawać wysłodki, to poszłabym w Show Improver Saracena i w uzupełnieniu bilansowane wysłodki + dodatek witaminowy w ilości adekwatnej do dawki musli. Ewentualnie zamiast Show Improver czy balancera jakaś wysoko zmineralizowana pasza z niskim dawkowaniem - to często taniej wychodzi, niż 'normalna' pasza + suple.
Np. Optimal daje się tego max. 750 g dziennie i suplementację masz z głowy.
Przejrzałabym też ofertę Pavo, Eggersmanna...

marysia550 Zgodnie ze znalezionymi źródłami melasa zawiera ok. 0,266 mg/kg chromu, a w kontekście suplementacji koni z EMS mówi się o dawkach 1-3 mg dziennie.
Także tego.
lillid, zalezy czy mowimy o niedoborze, czy o utrzymaniu poziomu chromu. Co zawiera wiecej chromu w takim razie?
lillid, a jaki jest sens dawania paszy Show Improver w dawce 0,5 kg dziennie?
marysia550 z naturalnych komponentów paszowych chyba nic. Zostają gotowe suplementy na bazie drożdży. Tak czy siak chrom zawarty w melasie nie kompensuje zawartego w niej cukru, jeśli mówimy o koniach z problemami metabolicznymi.

Perlica a ja nic takiego nie napisałam... tylko, że jeśli Show Improver w uzupełnieniu do wysłodków, to potrzebny jest adekwatny dodatek witaminowy - jak zawsze, kiedy stosuje się pełnoporcjową paszę w niepełnej dawce.
A jaka ta dawka będzie to nie mam pojęcia - każdy daje tyle, na ile pozwala mu budżet.

Jeśli teraz jest 0,5 kg balancera i 0,5 kg musli, to przy tym samym wydatku na paszę powinno wyjść ponad 1 kg musli dziennie.
lillid, jasne, tylko ja nie ogarniam stosowania tego typu paszy niepełnoporcjowo i dawanie tyle na ile pozwala budżet to nie ma sensu. To taniej chyba zapodać dobre otręby plus dobry balancer niż dawać po trochę paszy przeznaczonej do karmienia pełnoporcjowego?
lillid, zawartosc cukru tez powyzej przeliczylam - 0.5 kg paszy to cukier jak w jednym jablku.
Perlica Oparłam się na tym, że koń dostaje przede wszystkim wysłodki. Balancery są jednak bilansowane pod owies.
A co do dawania po trochu paszy pełnoporcjowej - wiele osób tak robi i konie żyją, choć zgadzam się absolutnie z Tobą, że przy uzupełnianiu tego witaminami to się za nic nie opłaca. Dlatego zasugerowałam pełnoporcjowy koncentrat - przecież jest na rynku wiele takich pasz...

marysia550 a czy konie z EMS karmi się jabłkami? Pomijając, że melasa nie jest jedynym źródłem cukru w paszy.
Nie tylko o metaboliczne konie chodzi - dla wrzodków melasowane pasze też są nie wskazane.
lillid, to prawda, że pod owies, o tym nie pomyślałam wcale, bo w sumie jakoś nie jestem zwolennikiem wysłodków.

Pewnie, że żyją, bo co im będzie, tylko jest nie uzasadnione ekonomicznie, bo jak już dawać coś tak "o" to lepiej balancer.
lillid, jablko to przyklad. Nie wszystkie EMS y stoją w boksach lub na piachu, one jedza rowniez trawe. Dietetyczka z Hippolyta zapisuje tę pasze (structur) dla koni z EMS dla dodania energii, mi rowniez poleciła. Dwie znajome swoim koniom z EMS podawaly i nie bylo negatywnych skutkow, tak jak i u mnie. Kon jednej z nich  ( dodatkowo z ochwatem) przy badaniach po roku mial wyniki w normie, drugi badan nie mial, ale sie ustabilizowal z wagą.
Kończąc temat z mojej strony: Nie twierdze, że podawanie melasy w kazdej ilosci jest zbawienne. Wręcz przeciwnie, wszystko z glową. Naszym koniom bardziej pomogla zmiana pastwiska na gorsze i podawanie pasz niż brak tresciwego+lepsza trawa i kaganiec.
Poszperam jeszcze za zdjeciami porownawczymi naszych koni.
Myślę, że dawanie pełnoporcjowe zgodnie z sugestiami poducenta to marzenie wielu osób dość nierealne...
Przykład mój:
Mebio frutti aktualnie- założenie producenta od 0,5 do 1 kg na 100kg masy konia na dzień (w minimum 3 dawkach).

... Licząc tą dolną propozycję to mój koń wazy jakieś 650kg.. czyli 3,25 kg na dzień... czyli worek na 6 dni.
kotbury, nie do końca rozumiem Twój post?

Ilość zależy od producenta i rodzaju paszy

Kiedyś karmiłam Saracenem, konie jadły mnóstwo kg a schudły.
Od czasu jak karmię Pavo Eggersman nie ma takiego problemu. 
Dawkowanie minimalne, a Koń w treningu u profi jeźdźca,  dużo pracuje.
kotbury, no ale tak to wygląda - pełnoporcjowo. Wychodzi średnio te 100-120kg paszy miesięcznie. Przy mocniej wydajnych paszach mniej, ale średnio 100kg schodzi. Mój jak jadł owies to zjadał ok. 140kg owsa miesięcznie. Reforma zjada tak 110 (na koniec zostaje mi pół worka). Różnica taka, że owies mam w cenie 😉 więc jeśli ktoś nie chce karmić tak drogo to musi poszukać czegoś innego - jakieś balancery itp. Te pasze pełnoporcjowe do skarmiania w małych ilościach się po prostu nie sprawdzają poza jakimiś tam przypadkami. Bo kupujesz pasze a i tak musisz dodatkowo jakiś olej / witaminy / suplementy. I potem patrzysz na wydatki i wychodzi, że zdecydowanie ekonomicznie wychodzi dobry balancer a mi to raz wyszło, że już lepiej karmić tylko paszą, różnica była niezbyt duża 😉.
Epk - dokładnie tak jak piszesz.
I pewnie gdy była dyskusja o cukrach i melasie to wiele osób wcale nie zauważa, że dana pasza może bić po głowie czy kopytach bo jednak nie karmi pełnoporcjowo.
kotbury, ale dlaczego dawanie pasze pełnoprocjowo jest nierealne, bo nie kumam?
A ok. 3kg na dzień to jest jakaś wielka dawka? Wg mnie zupełnie standardowa.
Perlica, chodzi o to, że jak chcesz karmić pasza pełnoporcjowo to wychodzi sporo kasy miesięcznie, dlatego niektorzy zamiast pełnoporcjowo podają zwykłe pasze jak balancery a to się mija z celem.
larabarson, aaaa, no oczywiste,że kosztuje, ale przecież to chyba nie jest zaskoczenie, że na koniach można stracić majątek  😁
Dokładnie : mija się z celem. Lepiej już dać balancer, albo kupić chevinal do owsa i tyle.
Gillian   four letter word
28 czerwca 2019 11:18
Perlica, dla większości przeciętnych właścicieli kwota wydawana na pasze aby karmić pełnoporcjowo jest zbyt wysoka, dlatego jest to nierealne.
Gillian, to rozumiem to dlatego teraz pełnoporcjowo karmię tego co muszę, bo znam milsze sposoby na wydanie 500 PLN  🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się