Jakie pasze dajecie swoim koniom?

względem jakości, robię rozeznanie, bo chciałabym zapewnić klaczy i źrebaczkowi wszystko co najlepsze 😉 wiadomo im taniej, tym lepiej, ale nie zamierzam na tym oszczędzać, dlatego właśnie pytam, bo w poprzednim poście podałam dwa przykłady - worek jednego to koszt niecałych 60 zł, koszt drugiego to 80 zł, a to dla mnie już różnica
borkowa., Wszystkie klacze hodowlane z Nowielic "jadą"  na paszach sukcesa i wyglądają jak pączki w maśle, rodzą zdrowe, duże i piękne źrebięta.
Czego chcieć więcej?
Może ktoś stosuje pasze Energys? Są przystępne cenowo, ale czy warto? Trochę martwi mnie brak szczegółowego składu...
Znajoma skarmia tą paszą:
https://sklep.hippovet.pl/produkty/equilac-musli-20-kg/

I jest bardzo zadowolona.

Kobyłę widzę prawie codziennie - wygląda jak pączek w maśle.
http://agro-vital.pl/agrovital-do-owsa-25-kg-p-17.html Czy taka pasza nadawala by sie dla klaczy karmiacych ze zrebakami ( ok4,5 miesiecy)? Ktos karmil, ma jakies doswiadczenia?


To może to:
http://agro-vital.pl/agrovital-growup-korektor-bialkowy-10-kg-p-112.html

A do tego to:
http://agro-vital.pl/hippovit-extra-zrebieta-i-konie-1-kg-p-36.html
Może ktoś stosuje pasze Energys? Są przystępne cenowo, ale czy warto? Trochę martwi mnie brak szczegółowego składu...


Energys to odpowiednik Besterly jeśli się nie mylę 😉 co do samej paszy się nie wypowiem bo nią nie karmię 😉
to chyba spróbuję z tym sukcesem jednak :kwiatek:
borkowa., ja kiedyś słyszałam średnie opinie o Sukcesie, ale wiem też, że wiele stajni tym karmiło/karmi. Tylko sprawdź tą cenę i sposób dawkowania - żeby się nie okazało, że w skali miesięcznej wyjdzie Ci większa kwota niż się spodziewałaś, bo paszy trzeba dać, nie wiem, 3 kg, zamiast 1,5 kg.

Z tańszych ja kiedyś karmiłam Equifirstem i Besterly (teraz Energys). Equifirst całkiem spoko był. Tylko nie orientuję się w cenach obecnie. Jeszcze chyba Masters by się łapał.... O, jest jeszcze Soymax - cenowo bardzo przystępnie, ale nie karmiłam. W sumie są te pasze jeszcze dostępne...?

amazonka89 Tak, to jest Besterly. Też nie mieli składu podanego, z tego co kojarzę. Kiedyś tymi paszami karmiłam i było takie nooo, poprawne :P Super-szału nie zrobiły, ale w sumie konie źle nie wyglądały, na dekiel im nie biło.... 😉
Sankaritarina cenna uwaga, na pewno jeszcze zwrócę na to uwagę przed zakupem!
Equifirst i Soymax są i istnieją i też mają ciekawe propozycje 😉 teraz to ja już na pewno się nie zdecyduję 🤣
Odgrzewam temat moli i Prolinen - w moich Quarterach (skarmiam 3 worek teraz) moli brak, a leżakowały w stajni od połowy sierpnia  😉
I podzielę się moją obserwacją - mam wrzodka, od kwietnia miał cały czas mniej lub bardziej ulewania taką „brudną wodą”, problem zniknął po odstawieniu Brandona XS  (dostawał ponad pół roku pełnoporcjowo). Szkoda bo wyglądał i czuł się na tej paszy bardzo dobrze (może minimalnie za mało „mocy” dawała).
Ja kiedyś dawałam besterly i szczerze, to chyba większy efekt był już na sukcesie. W zasadzie besterly robiło chyba tylko luz w portfelu i konia szczęśliwego, bo jedzonko 😉 Gdzie mam konia, który na prawdę dobrze przyswaja i na takim hippovecie widzę różnicę na połowie czy jednej miarce dziennie.
Sukcesem karmiłam jeszcze w pradawnych czasach, bo to była jedna z bardzo niewielu dostępnych wtedy pasz, szczególnie lokalnie. Jadły go konie pracujące w zaprzęgach (sport), jadły granulat hodowlany mamuśki i efekt był. W tym jedna drobna i całe życie szczupła folblutka, ładnie odbijała na nim, a z niej zawsze źrebaki ściągały mocno. Swojego też kiedyś karmiłam sukcesem, ale przy obecnym wyborze pasz wolę bardziej skoncentrowane mieszanki.

Gdyby ktoś myślał nad chrupką, to donoszę, że sportowa daje po garze ślązakowi 😂
Sankaritarina, są dostępne, wzięłam teraz kilka worków jako kop energetyczny do Chrupki i jestem rozczarowana. Pasza wygląda jakby ktoś ją przepuścił przez gniotownik, jest jakaś zmielona i pyli. Muszę ją zwilżać. Z tańszej opcji przeprosiłam się więc z Panto, koń uwielbia to żarcie i wchodzą mu z tym wszystkie leki bez problemu.
Jakie macie doświadczenia z podawaniem Natur Musli Solo celem dodania energii i masy mięśniowej?
My po konsultacjach i nie tyle mamy się odchudzać co robić dalej mięśnie - brando xl i sieczka zostaje ale pani doktor wspomniała o solo jeśli zabraknie energii.
Gillian, Mówisz o Soymaxie? 🤔 Panto, dobrze wiedzieć.... Generalnie rozglądam się za jak najtańszym zamiennikiem owsa, a niekoniecznie chcę się bawić w wysłodki z otrębami...
Sankaritarina, tak, o Soymaxie. Karmiłam nim wcześniej i bylo ok.
Chciałabym karmić Mebio, ale nie działa. No trudno 🙁
Euphorycznie, - u nas Solo działa, daje fajną, stabilną energię. choć większego kopa dawał jednak Brandon XP,  teraz jako dodatek testuje struktur E i też daje powera mimo małych dawek 🙂 Solo wychodzi mi jednak taniej niż XP, a też daje radę.
Gillian, a co nie działa w Mebio?
Energia nie działa. Zupełnie nic się nie dzieje.
Gillian, czaję ;-)
Moon   #kulistyzajebisty
07 października 2019 06:25
Gillian, jak chcesz kopa energii to tylko Structur E. ;-)
Chwilę testowałam też Brandona XP, ale nie dawał tyle "gazu".

U mnie struktur E nie działa wcale.  0,6-0,8 kg 2 godziny przed jazdą testowałam na 2 koniach, które nie potrzebują dodatkowej energii i nie odczulam różnicy.
A na wałachu który potrzebował tej energii daję 2 kg dziennie i kompletnie nic.
Szukam czegoś lepszego dla tego łosia przed następnym sezonem.
Lov   all my life is changin' every day.
07 października 2019 07:22
Co do kopa energii, stosowal ktoś z Hippolyta Super Condition? Słyszałam, że jako dodatek np na zawody całkiem dobrze działa. Chcę dla młodziaka, bo jego upchać na parkurze to ostatnio był wyczyn 😁
Dziewczyny jeśli chodzi o energię na same zawody to bardzo dobre są różnego typu "bustery" w pastach.

Co do podawania dodatkowej paszy na zawodach to zdania są podzielone, bo z kolei koń musi to doatkowo przetrawić co nagle zabiera mu energię  i efektu może być odwrotny od zamierzonego, ale wiem że każda marka paszowa ma swoje podejście do tego zagadnienia.
Perlica, - dla tego ja zwiększam udział paszy już kilka dni przed zawodami, a nie nagle sru i wiadro paszy 😉

Ja dodaję na tydzień przed zawodami struktur E i mi się to sprawdza. Koń lat 16, z natury raczej leniwy i widzę, że dodatkowe wspomaganie mu służy.
Odpowiadając na pytanie wątku:
- jakie pasze dajesz swoim koniom
- Za drogie 😂

... Bo jakby nie liczyć aktualnie taniej niż 300 na miesiąc się nie da. Dla konia pracującego, nie mniej niż 600 kg. .. Nie da się.
Lov   all my life is changin' every day.
07 października 2019 10:09
Perlica, ja tak karmiąc jeszcze Siwego Pavo, zmieniałam mu Sportsfita jeden posiłek na Triple P, dwa dni przed zawodami. Na zawodach już na dwa posiłki dostawał i było ok 😉

A Super Condition to dodatek, dlatego się zastanawiam nad nim 🙂
kotbury, - pełnoporcjowo? Może tak, mieszając z owsem ja się zamykam w ok 120-150zł na miesiąc. Ciężko policzyć dokładnie, bo mesz czy sieczka starczają mi na ok. 3 miesiące, worek paszy też na ponad miesiąc. Koń mocno ponad 600kg, chodzi w zasadzie codziennie.
Myślę, że pełnoporcjowo to w 300 pln nie da się zmieścić  dla konia 600 kg....

No to pewnie zależy od tego czy koń w typie, że puchnie od powietrza czy nie. Różnica między moim pół-xx a wałaszkiem koleżanki w ilości przejadanej paszy a więc i kasy jest powalająca. A mają to samo siano (w tej samej ilości), te same ściółki, wodę, padok itp 😉. Nawet wrzody mają tak samo także... 😉. Tylko jeden puchnie z powietrza a drugi, żeby dobrze wyglądać musi pracować (i to tak konkretniej) a że jest emerytem spacerowym to przyswaja jak przyswaja. Kolejnego kupię ślązaka - zaoszczędzę fortunę na paszach.
epk, - niby tak, ale... wydasz fortunę na dopasowanie siodła, derek i ochraniaczy 😂 Przy czym dodatkowo ślązak utuczony nie oznacza ślązaka z mięśniami, energią i bez braków witaminowych 😉 Jasne, przyswaja lepiej, ale w robocie tez trzeba dokarmiać. Na szczęście są już na rynku pasze grubaskowe, ale kilka lat temu było bardzo krucho z tym.
No i ten tego, my jeszcze mamy limity na trawę - na pastwisko nie puszcze, bo się po dwóch tygodniach zaczyna turlać, siano w siaty, co dodaje codziennego czasu w stajni, plus koszt siatek, które też wieczne nie są.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się