Jakie pasze dajecie swoim koniom?

azzawa, - ja trochę taniej biorę natur solo muesli, ale wydaje mi się, że XP dawał jednak ciut większego kopa.
keirashara Karmisz objętościowo czy wagowo? Bo akurat cena za kilogram to wychodzi Brandona xp taniej niż natur solo więc karmiąc na wagę a nie objętość nie ma opcji, żeby natur solo wyszło taniej  😉
Trochę podobnie można traktować pasze typu Eggersmann Green Power, czy Pavo Ease Excel, ale tez nie do końca. No i sa chyba jeszcze droższe.
Obiś, - objętościowo, ale ja też stosuje jako dodatek do owsa, nie pełnoporcjowo, plus mój koń bardzo dobrze wykorzystuje pasze.
jeszcze raz dzięki za podpowiedzi 🙂, na razie zamówiłam na próbę 2 worki Mebio Sport Plus: z opisu producenta wynika, że to najlepiej wpisuje się w moje potrzeby.


Obiś a Natur nie wychodzi jednak taniej?
Natur: 250-400 g na 100 kg wagi konia przy 93 PLN/20 KG
XP: 500-1000 g na 100 kg wagi konia przy 126 PLN/20 KG
azzawa Kurczę, masz w pełni rację. Nie wiem czemu ubzdurałam sobie, że wszystkie Brandony mają po 25kg  🙄 .

keirashara Ja też objętościowo (choć mebio sport plus i sieczkę) właśnie dlatego,że koń dostaje tego niewiele i bardzo dobrze wykorzystuje pasze. Ale jak azzawa słusznie zauważyła XP ma 20kg a a byłam totalnie przekonana, że każdy Brandon ma po 25, więc mój błąd  😉

Obiś, - bo chyba kiedyś były właśnie inne worki? Ja też mam wrażenie, że było jakoś inaczej wagowo. U nas idzie natur, sieczka i irish mash, ale na podstawowe posiłki mój je owies+sieczkę, a pasze i/lub mash dostaje potreningowo. Tylko przed zawodami dorzucam do posiłków, jak chce mieć wręcz nadmiar energii - zwierz teraz śmiga po 2 czworoboki zawsze, młody nie jest, a musi fruwać żeby się pokazać (uroki ślązaka). Wolę go wygalopowywać na rozprężeniu niź jechać z niczego, bo mu pogoda nie przypasowala i źle się wyspał 🤣
keirashara a jak podstawowo karmisz owsem i sieczką to dorzucasz mu jakieś suplementy? Ja swojej daję też tylko owies i sieczkę, bo energii ma aż nadto, ale martwię się tym, że owies jest niezbalansowany itd.
keirashara Bardzo prawdopodobne, że było inaczej, też mi się tak wydaje. To my podobnie dość z żarełkiem w sumie. Mebio sport plus + sieczka + po pracy mesz glyx. My od lat bezowsowo bo nie ma takiej potrzeby, kucynek doskonale wykorzystuje 400ml kubeczek (pasza+sieczka tylko okresowo proporcje zmienne).

edit.Poszalałam i wszystko przypadkiem pogrubiłam  😁
Czy ktoś stosował ten produkt?
https://hoeveler-sklep.pl/hoeveler/107-original-purluzerne-25-kg.html

W sensie na sucho, u konia bez problemów zębowych?
Dambala, - ale ja karmię paszą codziennie 😉 Tylko mój koń je 4 posiłki - 3 podstawowe owies+sieczka, a do tego posiłek po treningu z paszy i co drugi dzień mashu. Witaminy dodaje tylko jak jest potrzeba - obecnie podaje pierwszy raz od jakiś 3 lat. Nie uważam żeby była potrzeba pchania witamin w konia zawsze i wszędzie. Jak jest ok w wyglądzie, energii i wynikach to po co? Bo nam się wydaje że siano i owies to mało? 😉
Pasze dodaje od jakiś 2-3 lat, mash tak regularnie od roku (odkąd się baran jeden zatkał słomą). Po prostu mam ślązaka, już nie młodego (ponad 16 lat) i czasem mi wyraźnie gasł. Jak sobie zgasł w normalny dzień to luz, delikatna jazda i tyle, jak sobie zgasł na zawodach to była kicha, bo ani frajdy, ani wyniku. Dorzucenie owsa średnio się sprawdzało, bo był paskudnie rozkojarzony i nastawiony na bieganie, nie pracę. Wcześniej stał na sianie i owsie "całe życie", witaminy podawałam tylko okresowo (zmiana sierści) i nigdy mu nic nie brakowało.
Obiś, - mój już konkretnie pracuje i należy mu się więcej żarcia jednak 😉 I koń jakby nie patrzeć większy... to jednak ślązak i ma wyglądać jak ślązak, on jak jest mocno fit to się robi taki... kościsty. Koń ujeżdżeniowy jednak musi mieć trochę ciałka.
keirashara Jasne, macie zupełnie inne zapotrzebowanie. Już pomijając masę i wielkość konia to przede wszystkim praca na innym poziomie. Najważniejsze, że obecne karmienie obu nam się sprawdza  🙂


Miał ktoś sieczkę Palatin Glyx Musli (czemu sieczka ma w nazwie "musli"?  😁 )? Od niedawna paszarnia którą mam po drodze do stajni ma też produkty hippolytu w ofercie. Mogłabym sobie zrobić u nich zamówienie na te sieczkę i odebrać osobiście co nie ukrywam, że byłoby znacznie wygodniejsze niż użeranie się z kurierami jak obecnie w przypadku dengie. Tylko pytanie jak z jakością? Bo cenowo wychodzi dość drogo więc chciałabym wiedzieć, że zwyczajnie warto ją kupić.
Obiś jeżeli mówisz o paszarni w Ochli to masz u nich sieczkę Sukcesu, która moim zdaniem jest dużo lepszej jakości niż Dengie (sam karmię Dengie tą z olejem, ale tylko ze względu na kaloryczność, skończy się okres na bycie chudą szkapą-od razu wracam do Sukcesu)
Equigrav Tak w Ochli  🙂 . Nie chcę Sukcesu na pewno. Przede wszystkim nie widzę sensu karmienia pączusia kucusia czystą lucerną (bynajmniej na chwilę obecną)-nie mam takiej potrzeby. Plus ta sieczka hippolytowa z serii Glyx ma w składzie zioła czy kwiatki co daje mi jakieś realne szanse, że jaśnie księżniczka będzie to wyjadać chętnie długoterminowo  😉
Obiś, - Ochla dolicza sobie dychę na worku, tak tylko mówię 😉 Ja karmię luzerne mix z hippoveta i jest super jakości, lecę już trzeci worek. Wcześniej używałam sukcesa, ale jakoś na zimę były problemy z dostępnością i wzięłam worek luzerne mix, duuuuużo lepsza, starcza mi na 3 miesiące, więc wychodzi cenowo jak sukces, gdzie worek wystarczał na miesiąc, a ostatnie worki bylo jakby... mniejsze. Powinny wystarczyć na 3 napełnienia pojemnika, a wystarczyły na dwa :/
Jutro hippovet jest u nas w okolicach, nie zjeżdżają do Ciebie do stajni? Zwykle była opcja, żeby zabrali coś bez kosztów wysyłki 🙂
keirashara Wiem, że dolicza, kiedyś już zamawiałam u nich paszę. Może finansowo nie jest to najkorzystniejsza opcja, ale dla mnie wygodna. Dość ciężko odebrać mi coś od kurierów, gdzie i tak za przesyłkę płacę a tam mogę podjechać, załadują i gotowe. Czasem ciągnę też wory paszy ze Śląska i obmyślam, czy tym razem nie zrobić zamówienia na Śląsk, bo szykuje mi się dłuższy świąteczny urlop i wyjazd do rodziny.
Do nas jutro nie przyjeżdżają. Bywało, że korzystałam z takiego dowozu paszy, czy ważenia ale teraz paszę akurat zamówiła mi znajoma a sieczka wpadła mi do głowy dopiero co więc nawet w sumie o tym nie pomyślałam  😁
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
21 listopada 2019 05:40
Obiś moja Monetka dostawała tą sieczke, u nas się nie sprawdziła bo bardzo mocno pachniała ziołami. Była też bardzo drobna, coś jak rozgniecione trawokulki. Oddałam znajomej worek i jej koń też nie jadł... Ale te konkretnie dwa konie to rozkapryszone księżniczki, więc nie ma co się kierować ich opinią na temat jakiejkolwiek paszy 😉
Obiś, - rozumiem, mi akurat jest bardzo nie po drodze, więc ta dycha na worku mnie odstrasza. Wygodniej jak mi podejdzie kurier i wrzuci worki do bagażnika. Zerknę czy nie mam może tej Twojej sieczki w próbkach, bo ja je prawie zawsze zaznaczam jako gratis do zamówienia 🙂
Czy ktoś stosował ten produkt?
https://hoeveler-sklep.pl/hoeveler/107-original-purluzerne-25-kg.html

W sensie na sucho, u konia bez problemów zębowych?


Perlica ja skarmiłam jeden worek z wielkimi bólami bo mój koń ostentacyjnie odmówił jedzenia tego na sucho. Jak dostał namoczone razem z wysłodkami to zjadał.
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
21 listopada 2019 11:54
Moja jaśniepanna wróciła na D&H Build Up Mix. Po 4 latach zaczęła kręcić nosem na Saracen Re-Leve. Kolejne propozycje też nie podeszły hrabiance, nawet na Mebio się wypięła. Build Up jest zdecydowanie tą paszą, którą tygrysy lubią najbardziej. Żłób wylizany. Tak więc pańcia przerzuca się na suchy chleb i wodę, żeby koniutek miał to co podniebieniu pasuje.  😵
belle, dzięki za info. Mój wciąga wszystko, ale się boję, że na sucho się jakoś zatka, więc nie będę jednak ryzykować.
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
21 listopada 2019 16:04
perlica ja dla świętego spokoju kazdy granulat mocze :p
Mamy mebio sport pellet, ktory jest miękki tak, ze sama bym go rozgryzła, ale przy moim koniu nie ryzykuję
Pati2012, no ja nie przy żadnym koniu i problemu nie było nigdy, ale ten jest w przepisie żeby moczyć na stronie niemieckiej, więc sama nie wiem.
keirashara Mnie tam najbardziej odstraszyło jak na paszę czekałam jakoś 3 tygodnie (miałam na szczęście na tyle w zapasie). Bo, że po drodze nie mam to nie mogę powiedzieć- mijam tą paszarnię kilka razy w tygodniu jadąc do stajni  😁 . Ale fakt, że np. biorąc kilka worków wolę właśnie ze Śląska przywlec, bo wtedy te dodatkowe na worku 10zł jednak robi różnicę  🙂 . Ooo, taka próbka to byłoby coś, choć wstępnie byłoby wiadomo, czy jest nadzieja że jaśnie degustator zaakceptuje.

Robaczek M. Kurczę, naprawdę aż tak jest ta sieczka drobna? Pyląca? Oberek jest mocno wrażliwy na zapachy, smaki i nawet formę/konsystencję... Jak mu coś nie odpowiada to po prostu nawet nie wsadzi paszczy do żłobu. I to są czasem też takie absurdy typu: latem dostawał makuch, duży pellet z czarnuszki i w malutkim pelleciku, mały jak najbardziej wyjadał a z grubym nie było opcji, żeby na to choć popatrzył. Oczywiście ten mały pellecik był kilka razy droższy  😁 . A, moczonego z dużym pelletem rozmoczonym też nie zjadł a z małym jak najbardziej- nie mam pojęcia czym to się różniło. Z hippolytu np. krauter musli lubił choć jest dość mocno intensywne a te ziołowe witaminy musiałam wietrzyć, bo inaczej sama bym sobie mogła te 10kg wiadro zjeść  😁 . Zioła ogólnie lubi, ale sieczka na pewno nie może być takim miałem właśnie, bo takie drobinki lubi zostawiać...
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
22 listopada 2019 05:49
Obiś tak, ona jest drobna, były tam jakieś granulki, kwiatuszki fioletowe i żółte i chyba tarta, suszona marchew. Dla mnie pachniała bardzo ładnie ale intensywnie. Monetka dostawała ją z granulatem, musli i trawokulkami, wszystko w formie papki ale pamiętam, że ona mimo wszystko nie paliła. Ona chyba w składzie jakiś olej albo coś, bo jest taka leciutko wilgotna (to chyba nie melasa bo nie kleila się).
Napisz do hippovetu, nam układali diete i wszystkie pasze jakie miałam kupić dostałam w formie próbek ze względu na królewskie podniebienie 😉 o sieczke akurat nie poprosiłam,bo byłam pewna że zje, a tu klops...  😂
Robaczek M. To sobie chyba na razie ją daruję. Jeśli jest to bardzo drobne, to nawet jeśli z rozpędu zje próbkę to niekoniecznie będzie jadł po kilku razach. Takie akcje też przerabiałam, więc na razie chyba odpuszczę. Może się skuszę jakby ktoś znajomy ją miał i był w stanie mi dać ilość np.na tydzień  🙂
Podaję ktoś pasze High Fibre Cubes SPILLERS ? Jakieś opinie, zalety,wady ?
Czy ktoś spotkał się z paszą Dengie Fiber Balancer?


https://www.animavet.pl/dengie-fibre-balancer-20kg.html


Ma uzupełniać dietę owies +siano w niezbędne witaminy i składniki, w ilości już 1 kg dziennie. Brzmi nieźle i jestem ciekawa czy ktoś z Was używał?
Ale Nuba poszła w górę....  😵 🙄
rox o rany  😡
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się