Jakie pasze dajecie swoim koniom?

mam kobyłę lat 17 (niemalże 18), wracamy właśnie do pracy po ponad trzymiesięcznej przerwie spowodowanej międzykostnym.  Niestety efekt jest taki, że baba dosyć mocno schudła+zeszła z mięśni po tej przerwie (wiadomo). kobyła mimo wieku wyglądała wcześniej jak milion dolarów, była tylko na wysłodkach z ProLinen plus lucerna. Potem przestawiłam ją na Hovelera All in one, bo nie miałam już jak ogarniać tych wysłodków (nie ma mnie codziennie w stajni). Ogólnie jestem zadowolona z Hovelera, nie dość że wizualnie jest sztos i pachnie tak, że sama bym go zjadła, to jeszcze kobyłka ma fajny poziom energii, a włos/kopyta itp. też ładnie. w związku z czym szukam jakiegoś granulatu/dodatku który pomógł by mi ją nieco podtuczyć, chociaż najbardziej zależy mi na wsparciu odbudowy mięśni, nad którymi pracujemy już pod siodłem i na lonży. i najlepiej, żeby nie było energetyczne już bardziej. może macie jakieś pomysły?  🤔 🤔

obecnie je: 1kg Hovelera all in one, z 600/700g lucerny niebieskiej z Dengie, do tego suplementacja
caverra_afk, jaki wiek, mój za ponad miesiąc kończy 19 😉 I też mieliśmy 2 przerwy, raz międzykostny raz krwiak na ścięgnie.
Koń prawie mi nie spadł z masy ale żył na Brandonie. Z paszy tuczących polęcam ci Mebio Build Up, albo Bayileysa Top Line Condition Cubes.

Fajnie też działa z Hippolyta Wysłodki, jako dodatek do 1 posiłku, ładnie idzie konia utuczyć.

Hovelera osobiście nie lubie, znam kilka koni (w tym ostatnio sąsiada mojego Siwsa) który przestał z dnia na dzień jeśc pasze tej firmy.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
31 grudnia 2020 13:17
Aleks, to ja nie narzekam, bo wszyscy mówią , że dużo je, ale widzę że Twój przebija nawet mojego.
Myślę nad zamianą XP na Mebio Sport Plus Muesli, ale skoro mój je tego jedną miarkę to chyba nie opłaca mi się kombinować dla 50 pln , skoro i tak wydaje miliony na żywienie mojego konia  😵 skoro obecne żywienie się sprawdza.


Perlica - jak mam porównywać do innych koni moich znajomych, to tak on je bardzo dużo. Rujnuje mi budżet, ale widocznie musi tyle żreć, żeby wyglądać jak koń , a nie szkieletor z napędem antygrawitacyjnym ....  😵 . Dodatkowo on mi kręci nosem na wiele pasz, a ten zestaw, który teraz dostaje wpiernicza trzęsąc uszami. O 9 00, 14 00 i 20 00 waruje na bramie i czeka na żarcie. Mając takiego gagatka to aż miło popatrzeć. Po co więc zmieniać, jak działa.

Ja kiedyś próbowałam przeliczyć, na inny zestaw podobnie zbilansowany, ale to nie wyszło wcale taniej.

Co do koni w wieku 18+ , mam tez konia (innego, nie Aleksa) który kończy za 3 miechy 20 lat i klacz w pensjonacie, która skończyła 22 lata. Dukat - 20 latek, wygląda jak 15-16 lat, cały czas na chodzie i w formie, kobyła na emeryturze. Na odbudowę mięśni polecam Gold Medal + dobra robota, na podtuczenie wysłodki z Hippolyta jak wyżej napisała xxagaxx

edit:lit
Aleks, Nad jakim innym zestawem myślałaś ?

Ja rozpatrywałam Mebio Build up z. Mebio Sport Plus, ale podejrzewam,że wagowo musiałabym dawać więcej niż Brandona, więc bez sensu.
czy ktoś skusił sie już na karmienie Omento ? ciekawa jestem efektów.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
03 stycznia 2021 11:05
Aleks, Nad jakim innym zestawem myślałaś ?

Ja rozpatrywałam Mebio Build up z. Mebio Sport Plus, ale podejrzewam,że wagowo musiałabym dawać więcej niż Brandona, więc bez sensu.


Najpierw chciałam wrócić do wysłodków (niebilansowanych, planowała bilansować je sama), otrębów pszennych i musli (Cool Nuby, kiedyś karmiłam go tym), ale ilość suplementów, które i tak musiałabym kupić dodatkowo i ilość jaką on by musiał zjeść w ogóle spowodowała, że dałam spokój. Akurat wysłodki on lubi, ale napycha się nimi i w efekcie nie chce jeść siana, co jest zupełnie bez sensu bo zależy mi najbardziej by siana jadła jak najwięcej (ma dostęp 24/7).
Potem myślałam, że może owies i jakiś balancer, ale tu też musiałaby dorzucić suplementy i zachęcić go bo jadł więcej siana, a nie spalał się na owsie.
O tym zestawie z Mebio też myślałam.
Zanim weszliśmy na obecną dawkę żywieniową, zrobiłam badania. Po roku badania powtórzyłam i choć koń wyglądał dużo lepiej i przytył to wyników nie miał dużo lepszych niż wcześniej (może mój błąd, że zrobiłam tylko badania włosia). Trochę zmodyfikowali nam dawkę i zobaczymy znowu w sierpniu.
Na razie już zostawiam to, nie kombinuję nic. Za chwilę wracamy do bardziej regularnej pracy, zaczniemy więcej wyjeżdżać (o ile covid nie pokrzyżuje planów). Wyjazdy to dla niego zawsze duże obciążenie. Jak zacznę w najgorszym momencie (zima) mieszać z żarciem to potem jakby się coś wykrzaczyło, nie będę w stanie tego ocenić i wyłapać.
caverra_afk, Brandon XS / Mebio Build Up / Hippolyt Vital Fiber + Hippolyt Beet Pulp
Poszukiwania mnie pokonują, a może ktoś tutaj miał podobną zagwozdkę 🙄

Potrzebuje paszy dla młodego konia, ale która będzie zapewniać mu wszelkie potrzebne minerały dla odpowiedniego rozwoju, a jednocześnie będzie niskocukrowa.
Chwilowo jest na paszy hodowlanej, siano dostępne 24h/dobę. Myślałam nad przejściem też na jakąś sieczkę niemelasowaną (ta sieczka z sukcesu ma jakiś sens?) by spowolnić pobieranie paszy.
W ogóle istnieje taka pasza czy to marzenia ściętej głowy?  👀
Aaa podstawowa informacja: koń nic nie robi, chodzi na spacerki w ręce i po pastwisku. Trzymany wolnowybiegowo, treściwka dwa razy dziennie.
a młody koń tzn w jakim wieku ?
Piaffallo, A nie dostaje owsa? Ja bym poleciła dobry balancer, np. Stamm z Saracena.
blucha niecałe 3 lata
Perlica musimy wlasnie zejsc z owsa do zera
Piaffallo nuba grow 3? Nuba cool musli? Hippolyt natur solo?
no to szukaj pasz dedykowanych dla młodych, rosnących koni, ja swojemu daje https://wsiodle.com.pl/pl/p/VOERMEESTERS-Opfok-20kg-granulat-dla-koni-mlodych-i-rosnacych/6151 , dla mnie skład mega, ale on tylko do 3 lat
Szukam dla młodego konia, a jednocześnie z małą zawartością cukrów. Czyli jednocześnie jak najmniej zbóż. I tu cały dylemat.
Te wszystkie hodowlane pasze mam obcykane, myślałam, że coś mi umyka co może byc konkretnie dla takiego zwierza
a coś takiego ? https://ogloszenia.re-volta.pl/allen-and-page-polska-l-mix/o/301549/?kodkm=10&lokalizacja=4&sortowanie=0 , tylko nie jest dedykowane dla rosnących młodziaków, można poprosić o dokładniejszy skład
Też patrzyłam tylko totalnie nie znam firmy. Będę do nich pisać 🙂
A w ogóle pomysł sieczki niemelasowanej plus ten koncentrat podrzucony przez Perlice: Stamm z Saracena, to w ogóle miałoby sens? 🤔wirek:
jak ma być bez cukru i zbóż to w składzie jest i melasa i granulat wielozbożowy
Piaffallo, Znam hodowlę, która właśnie tak karmi swoje młodziaki wolnowybiegowe: sieczka i do tego koncentrat. No i siano/trawa.
Stamm ma bardzo niski poziom skrobii, bo zaledwie 7%, co jest bardzo niskim poziomem.
Ja nie demonizowałanym melasy w paszy.
blucha no właśnie nie potrafię zlokalizować nic co by spełniało wszystkie kryteria więc już kombinuje...
Żywieniowcem nie jestem, próbuje się radzić mądrzejszych by to było z głową ogarnięte  🙄
Perlica i jak te młodziaki? Ja wszystkie duże hodowle jakie znam, to karmienie owies/ czasami wysłodki plus siano i na tym ciągną te młode 🤔
A w ogóle ten koncentrat jak jest zjadliwy przez konie? Mam niestety wybredne stworzenie, które głównie musli akceptuje, ale może jakoś pellecik przejdzie
może po prostu rozmoczone trawokulki z garścią ogólnych witamin ?
Piaffallo, to może napisz do dietyka z Saracena lub Hippolyta?
Ułożą Ci dobrą dietę.
A dlaczego nie możesz dawać owsa?
Trochę to ryzykowne zabierać zboże u rosnącego konia.
Młodziaki dobrze 😉
Czemu ryzykowne zabierać zboże?
Właśnie pisałam do Hippolyta, tylko oni ustawiają na swoich paszach i dodatkowo polecili mi tą swoją dla rosnących, co mój totalnie odmówił jedzenia jej  🙄
Piaffallo, bo w naszych warunkach ( ubogie gleby, słabe siano, słabe mieszanki traw itp) trudno się odpowiednio wykarmić młodziaki bez zbóż.
Dlatego nie do końca rozumiem Twój zamysł  😉
Niezmiennie polecam pasze hodowlaną ze złotowitala. Nie znam konia, ktory by pogardził 🙂 Świetny skład za fajną cenę.
tajnaa uważasz, ze karmienie tym pełnoporcjowo jest odpowiednie dla młodziaka?
perlica chyba jednak bardziej ufam zbilansowanym paszom
Piaffallo, ale dlaczego ta pasza ma nie zawierać zbóź, bo nadal nie napisałaś.
Wszystkie pasze dla koni rosnących raczej zawierają zboża.
Przecież ja Cie nie namawiam na niezbilansowane pasze, nie wiem naprawdę skąd to wzięłaś  😉
Gillian   four letter word
05 stycznia 2021 20:31
tajnaa, mój Złotowitala nie tyka  😁
Perlica ja odpowiedziałam tylko na informacje z Twojej strony by młodym koniom nie ucinać owsa. Uważam, że jednak dobrze zbilansowana pasza jest lepsza od karmienia młodziaka samym owsem i sianem 😉
Zalecenia weterynaryjne. Nie chce wgłębiać w temat. Szukam różnych opcji, gdybym mogła to po prostu jak dotychczas brnęłabym w porządne pasze dla młodych koni i tyle.
Myślałam, że ktoś już miał taką zagwozdkę tu, ale skoro nie, to wiem już czego szukać plus minus i siadam nadal do przekopywania internetów  👀
Piaffallo, to mnie nie zrozumiałaś w takim razie, bo nie napisałam o ucinaniu owsa, a o tym, że dobre pasze dla rosnących koni są na zbożach, bo takie sprawdzają się w naszym klimacie.
Pasze bez zbóż znajdziesz łatwo, bo będą to wszelkie  pasze dla wrzodowców np. Green Power , Hoveler ma linię PUR.
Nie mniej konie nierosnące potrafią wyglądać na nich słabo,a co dopiero rosnące, ale to oczywiście zależy od danego konia.
Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
05 stycznia 2021 21:20
Piaffallo uściślij proszę, masz zrezygnować z wszelkich zbóż czy tylko z owsa?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się