Jakie pasze dajecie swoim koniom?

krutyń, jak my mieliśmy problemy z wątrobą i trzeba było niskobiałkowej paszy to z Hippo chyba tylko reformusli g wchodziło w grę, tam jest białko na poziomie 9%, i takich pasz szukaliśmy - do 9%. Ale żeby nie było, łatwo nie jest.
A coś z innych firm? Ewentualnie sama mogę coś mieszać, tylko co z czym? Samo siano to za mało energii. Na samej trawie było tak na styk, ale miałam tam sporo kończyny.
🚫 Informacja ze sklepu jeździeckiego z dzisiaj - od lutego podwyżka pasz Prolinen około 10zł na worku  🤔
Ostatnio kupowałam Pavo nature best i bardzo dawno tak się nie rozczarowałam.... Pamiętam tą paszę jako jedną z najładniejszych, a to co zastałam w wrorku było przemielone, pyliste i mało atrakcyjne....
U mnie kilka koni na tym jest i pasza jak najbardziej ok, wygląda jak zawsze.
Też nią kiedyś karmiłam.
Dawał ktoś może sieczkę Dengie Healthy Tummy koniowi dość wrażliwemu na białko a obecnie w zasadzie niepracującemu? Zastanawiam się czy jest sens próbować, czy nie.
BUCK   buttermilk buckskin
24 stycznia 2021 17:10
Dawał ktoś może sieczkę Dengie Healthy Tummy koniowi dość wrażliwemu na białko a obecnie w zasadzie niepracującemu? Zastanawiam się czy jest sens próbować, czy nie.


jeśli wrażliwy na białko to tam jest 14%, jeśli nie pracuje to tam  jest 11,5MJ - ja bym szukała innej sieczki albo paszy 🙂
Jak dawkujecie otręby ryżowe podając dodatkowo do podstawowej paszy?
Podaje się do 750 g dziennie w zależności od całej dziennej dawki pokarmowej i tego, co chcesz uzyskać.
Klami, podawałam Helthy Tummy koniowi, którego łatwo przebiałkować, nic się nie działo
Energetycznie też nie
Z tym, że ilość rzędu 0,5 - 0,7 kg, jako dodatek do treściwej
czy ktoś skarmiał derby gastro sport, mając konia wrzodka?
cena trochę niższa od brandona XS..
Hermes   Może i mam podły charakter, ale za to dobre serce.
26 stycznia 2021 12:29
Dawał ktoś może sieczkę Dengie Healthy Tummy koniowi dość wrażliwemu na białko a obecnie w zasadzie niepracującemu? Zastanawiam się czy jest sens próbować, czy nie.

koń mojej podopiecznej ją dostaje i nigdy nie sądziłam, że sieczka może dawać jak w beret 😁 polecam tą apple, albo tą granatową taką 🙂
[quote author=krutyń link=topic=25.msg2960741#msg2960741 date=1611387372]
Potrzebuję niskobiałkowej paszy dla dużego kuca. Wiek około 20 lat. W badaniach wyszły problemy z wątrobą (podwyższone GGTP i AST). Jak to kucyś raczej tyjący niż chudnący, ale teraz w optymalnej wadze i taka chciałabym utrzymać. Chodzi lekkie jazdy 4 razy w tygodniu. Energia niby ok, ale dodatkowa moc w sumie mile widziana.
Dietetyczka poleciła Vollwertspellet light, ale nie wiedziała o problemach z wątrobą. Czy ten Hippolyt będzie ok? Siano ma do woli. Dostaje mieszankę zimową od Podkowy i makuch z ostropestu i czarnuszki.
[/quote]

Pasze typowo niskobiałkowe to wysłodki buraczane, wytłoki jabłkowe i kukurydza. Kukurydza dla kuca odpada (skrobia).

Powtórz biochemię wątroby, bo jeśli bilirubina nie jest podwyższona to jest szansa, ze po prostu najadł się słabej jakości paszy (podpleśniałe siano itp).
Ostropest najlepiej zadziała jak będzie podawane pełne ziarno. Chociaż przez jakiś czas. Może też pomóc bentonit.
k2arola bardzo dziękuję za pomoc. Bilirubina w normie, blisko dolnej granicy.
Siano raczej było dobrej jakości, tylko moczone. Ale czasami stajenny nie wymieniał wody tylko dolewał. I taka woda nawet 3 dni stała podkwaśniała w kaście 🙁

Czym można zbilansować wysłodki tak żeby skrobi nie dodawać?  W większości gotowych jest lucerna ( nie wiem jak to się ma do fosfor - wapń). Białko też dużo wyższe niż czyste wysłodki.
Ostropest w ziarenkach też mam ( mielić czy całe ziarna dadzą radę? Czy tylko przelecą przez konia )
Najlepiej bilansować otrębami pszennymi, zawartość skrobi ~ 20%, ale jest to w głównej mierze skrobia oporna, czyli nietrawiona przez enzymy, przechodzi w stanie niezmienionym do jelita grubego i ma wpływ na obniżenie poziomu cukru we krwi.
krutyń, szczerze polecam Golden Fiber Plus. Tam wysłodki buraczane, susz jabłkowy, siemię lniane  i otręby pszenne masz w jednej paszy.

O, ciekawe. A to trzeba wrzatkiem zalewac? Czy mozna goraca woda tylko?
faith, to możesz nawet zimną zalać i bedzie ok. Ja zalewam to gorącą wodą, wtedy szybciej pęcznieje.
Super, dzieki za info 🙂
Wczoraj w żartach w stajni stwierdziliśmy, że ktoś kto wymyśli "paszę palcebo" zarobi krocie. 😁
Bo ja odczułam wczoraj potrzebę tak "nakarmić" swojego konia, a on biedny na razie w zasadzie samo siano z witaminami co by w dupę nie gryzło przy rehabilitacji.
A tak mi się zachciało sypnąć do żłobu co by wiedzieć, że się uszy trzęsą. 😂
Czy wiadomo dlaczego znowu w Nubie takie podwyżki? Worek sieczki 11 zł w górę  🙄
Niedługo nie będzie się w ogóle opłacało od nich brać, bo będą najdrożsi na rynku..
Pytanie do "użytkowników" trawokulek Baileys Fibre Plus Nuggets. Jak mocno one puchną po namoczeniu? Czy ktoś może powiedzieć ilokrotnie powiększają swoja objętość suche vs namoczone?? Dziękuję  :kwiatek:
🤔 Czy ktoś mógłby mi napisać ile na dzień daje się słonecznika (ziarno nie łuska) na konia o wadze ok 600kg?  👀
Lola prawie wcale, ja podaję na sucho. Tylko wiesz, z trawokulkami to nie ma wiele wspólnego  😁
Fokusowa może podatek cukrowy doliczyli  🤣
BUCK   buttermilk buckskin
30 stycznia 2021 20:30
Lola potwierdzam iż Nuggetsy Baileysa to nie są trawokulki 🙂 i nie znam nikogo kto by je namaczał, służą jako świetne cuksy lub jako pasza 🙂
kitty, BUCK bardzo dziękuję  :kwiatek: :kwiatek: :kwiatek:
Właśnie takiego produktu szukam!  Nie zależy mi na "prawdziwych" trawokulkach. Planuję podawać w kuli, jako smaczki, ale absolutnie nie chciałabym aby one pęczniały w żołądku  😉
BUCK   buttermilk buckskin
30 stycznia 2021 21:04
Lola do kul są idealne 🙂 ja od lat ich używam i konio zgryza bardzo pieczołowicie także bez stresu  😉
Dzięki za opinie co do sieczek.

Teraz pytanie z innej puli.
Karmił ktoś Dodson & Horrell Classic Fibre Mix 20kg ?? Jak oceniacie ? Zastanawia się nad tą paszą, bądź nad Natures Best z Pavo.
Zawsze lawirowałam Hippolyt / Pavo. Do Dodsona robilam dwa podejścia. Raz do Convalescent w trakcie leczenia po kontuzji i raz do Competition któregoś. Obydwa podejścia nieudane. :/
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się