Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
08 maja 2021 10:39
Można się więc tylko cieszyć 🙂 .
"Koń karmiony w nocy po 300 gramów co 2 godziny". <br>
<br>
Miałem wątpliwości, czy zadawać pasze w nocy. Nie mogłem w necie znaleźć żadnej informacji. Z doświadczenia wiem, że konie nocą łażą i skubią trawę, tak jak i za dnia, ale nie mogłem znaleźć potwierdzenia tego. Dopiero zdjęcia z kamery stajennej mnie uspokoiły. <br>
I czytając na temat trawienia i przewodu pokarmowego, przekonałem się, jak mało wiemy. I jakie kardynalne błędy popełniamy, idąc za modą, trendem...

LSW,

Jaka mode czy trend masz na myśli?
Siesiepy   Ponczek bez rączek
08 maja 2021 22:30
Kobietki i faceci!
Mam prawie (20 czerwca) dwulatke wielkopolkę (po bandosie, ona ogólnie jakaś kurde bardziej folblutowa z budowy i nerwow, niż rodowód wskazuje). Nerwowa bardzo, z gorącym łbem, chimeryczna. Aktualnie na owsie, paszy hodowlanej od zlotowital, witaminach zlotowital, ekstrudowanym lnie od fitmina i lucernie granulowanej. Raz że przebiłałczyłam pewnie kobietę (ma tem biały "łupież"), dwa: cały czas widać jej zebra i nie chce przybrać. Czy dobrym rozwiązaniem będzie zmienić jej to wszystko na golden fiber chrupki? Ew golden fiber z czymś (np lucka albo owies), witaminy do tego? Czy to takiej młodej piczce wystarczy do prawidłowego, dalszego rozwoju? Trzy różne lizawki mineralne dostępne całodobowo. Siano też.
Rozważam jeszcze fitmina hobby wprowadzić zamiast hodowlanki.
A myślałaś żeby dołożyć jej wyslodki?
Siesiepy   Ponczek bez rączek
08 maja 2021 23:19
vanille, myślałam, ale i tak z białka muszę coś uciąć zdecydowanie, a golden fiber to m. in. wysłodki, z lnem i otrębami. 🙂
Jak nerwus to może zejść z owsa na rzecz np jęczmienia?
Mi do tuczenia super sprawdza się cały słonecznik.
Siesiepy a nie lepiej w jakieś bilansowane wysłodki uderzać? naba czy hippolyt ma fajne w ofercie. Mnie osobiście te pasze chrupki odstraszają 🙁 może napisz do jakiegoś dietetyka, na For Horses konsultacja dietetyczna z tego co wiem jest darmowa, a nie opierają się tylko na 1 marce na rynku
Siesiepy, te chrupki wszystkie to mnie nie przekonują. Zarówno jak patrzę na skład jak i przekaz na temat produktu. Z mojego doświadczenia wynika, ze dobre na podtuczenie, w zasadzie bez ryzyka przebialkowania, są zbilansowane komponenty na bazie wysłodków. Jak Hippolyt Beet Pulp.
Siesiepy   Ponczek bez rączek
09 maja 2021 11:24
Iskra de Baleron, Iskra, o, o jęczmieniu zapomniałam, a kiedyś stosowałam na swoich innych koniach. 🙂 Muszę się rozejrzeć w okolicy, pamiętam, że ogólnie niestety był u mnie problem z jego dostępnością. 😒

charlieeee, Klami, mnie pasza chrupki, ta zwykła, też nie przekonuje. Ale to golden fiber już nawet dziewczyny tu polecały i ona jakby nie patrzeć, to też jest właśnie na bazie wysłodków, jest ekstrudowana (ekstrudowany len z Fitmina też wygląda jak chrupki psie 😁😉, a cenowo wypada mi w sumie podobnie, jak zamawianie z dostawą wszystkich komponentów samemu (nie wliczając wytłoków) i kombinowanie. Jeszcze myślałam, poza Hobby Fitminowym, o agrovitalowym Basicu, bo to też wysłodkowe jest.

Skład goldena: susz jabłkowy, wysłodki buraczane niemelasowane, siemię lniane, otręby pszenne. Składniki analityczne: Białko surowe 12,5%; Włókno surowe 16%; Tłuszcz surowy 10,5%; Popiół surowy 5,0%; Lizyna 0,54%; Metionina 0,22%; Met+Cys 0,48%; Treonina 0,46%; Tryptofan 0,16%; Wapń 0,32%; Fosfor 0,46%; Sód 0,08%
Czy ktoś się orientuje jaki powinien być najlepszy stosunek otrab ryżowych do wyslodek ? Podawane codziennie jako 4 posiłek. I jaka jest ilość max ? ( koń wracający do pracy po kontuzji - musi przybrać na wadze )
Aleks, pytałaś może Nuby o co chodzi z tymi pestkami? Ciekawa jestem skąd to się wzięło.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
11 maja 2021 15:51
Klami nie jeszcze, kilka innych spraw miałam, nie pociągnęłam tego tematu, ale napiszę i zapytam. Choć prawdę pisząc to odczucia mam jakieś takie słabe, albo mam wyjątkowego pecha, albo jestem jakaś czepialska 🤔 🙄 ? To będzie kolejny raz kiedy mi coś nie pasi w tych produktach. Choć lubię bo polskie.
Witajcie, powiedzcie proszę czy te polecane otręby ryżowe z Unipaszu dajecie na mokro czy sucho?
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
12 maja 2021 13:34
Podaję tak i tak. Co drugi dzień podaję siemię lniane i tak wychodzi.
Czym i w jakich ilościach karmicie swoje 6-12 miesięczne źrebaki?
Jestem ciekawa ile dajecie swoim lnu ekstradowanego z Fitmin? Moja póki co dostaje raz dziennie po 100 g i myślę czy nie spróbować dać trochę więcej 🙂
BUCK   buttermilk buckskin
13 maja 2021 10:03
ja daję tylko 100g i to w okresie tych 5 miesięcy zimy, jak były te mrozy -20 to nawet i 300g. już z początkiem Kwietnia przestałam dawać i wrócę do tematu w połowie października 🙂 (dodam jeszcze, iż kolejny sezon jestem w tych granulkach zakochana, bo mój zarośnięty "grizzly" pozbywa się sierści błyskawicznie i mam naprawdę roboty ok. 20% tego co zwyczajowo po zimie miałam) 😍🙃
aguchaka, ja daję na oko po 200g. Koń tak błyszczy, że przejrzeć się w nim można.
Siesiepy   Ponczek bez rączek
13 maja 2021 21:02
aguchaka, ja daję 100g i starczy, konie się błyszczą i mają sporo jabłuszek. Plus pracująca ma odpowiednią ilość energii. 😉
Gilliann Moja też zaczęła się fajnie błyszczeć, ale chyba spróbuję dać trochę więcej i zobaczę czy będzie jeszcze jakiś efekt czy na tym samym poziomie 😉
Siesiepy   Ponczek bez rączek
13 maja 2021 22:34
Ej, mam problem z tą chrupką. Nawlazilo mi do tego jakiś czarnych robaczków. Jestem pewna, że nie było ich wcześniej. Co z tym fantem zrobić? Nie mam żadnego turbo szczelnego pojemnika. 🙁 Zwykły pojemnik typu "kosz do segregacji śmieci" ma w ogóle rację bytu?
Siesiepy A gdzie wcześniej trzymałaś? W worku czy jakimś pojemniku?
Siesiepy   Ponczek bez rączek
14 maja 2021 00:07
aguchaka, w worku zostawiłam, bo mam dopiero od przedwczoraj i uznałam, że "nic się nie stanie" i zwolnie akurat jeden pojemnik.
Siesiepy Kurczę, to w chwile moment dziadostwo zadziałało jak widać :/ Łącze się w bólu, bo ostatnio nie zauważyłam, że pojemnik mi pękł i myszy zdewastowały mi ok 6 kg witamin... 😖
A co do pojemników to u nas w stajni kilka osób ma takie kosze na śmieci jako pojemniki, ale nie do segregacji tylko z zamykanym/zatrzaskiwanym wieczkiem. Ale myślę, że jakikolwiek pojemnik (no chyba, że nieszczelny) będzie lepszy niż worek luzem.
Siesiepy   Ponczek bez rączek
14 maja 2021 00:54
aguchaka, pójdę jutro poszukać biksy jakiejś a robale przesieje (cebula mode on). Ale tak, chwila moment. Nawet nie wiem skąd tak szybko. Na szczęście nic więcej nie ucierpialo... A co do myszy: daj spokój. Moja jedna cała skrzynia docelowo na zboże, uszczelniona pianka montażowa, została przez nie zdewastowana, osikana i osrana. Wali jak sto pięćdziesiąt z niej. Po prostu zeżarly piankę i się pasły radośnie na treściwym. 😡
Pytanie do osób skarmiających otreby ryżowe z unipaszu i z nuby:
- czy te granulki są twarde czy miękkie?
Mój koń twardych granuli nie tknie🙁
Do tej pory kupowałam z agrovitalu ale wychodzi teraz w sumie drożej niż z allegro i chciałam te z nuby albo z unipaszu bo tu zachwalane. ale nie wiem jak z ich konsystencją.
Granulki są miękkie.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
14 maja 2021 12:31
Nuba jest miękka, w palcach można rozgnieść taka granulkę.
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
14 maja 2021 13:19
kotbury, unipasz kruszy się w ręce
Siesiepy, ja paszę trzymam w tego typu pojemniku: https://3.allegroimg.com/s1024/0c7e78/2437e8214db8b5d7397aa7de9a13 (dorwałam kiedyś w biedrze jakoś tanio) dwa worki paszy się w nim mieszczą 😉 myszy mi się do niego nie dobrały (pianka to dla nich żadne zabezpieczenie... jak rozważałam zrobienie sobie drewnianej skrzyni na wymiar to w ramach uszczelnienia i zabezpieczenia przed myszami myślałam raczej o potraktowaniu całości żywicą 😉 myślę, że prędzej by zdało egzamin), myślałam jeszcze o pojemnikach z ikei bo one bardziej ustawne, a moje konie jedzą różne pasze więc jeden kubeł mi nie wystarcza... ale jak to mówią - prowizorka jest najtrwalsza... i pasza młodej stoi w worku 😅 z racji, że ona dostaje więcej niż Borys to mniejsze prawdopodobieństwo, że coś się do worka dobierze bo częściej je podmieniam 😉 worki paszy dostaję owinięte na ciasno stretchem więc staram się dobrać do takiego worka od właściwej strony tak by dół był nadal owinięty po rozpieczętowaniu 😉 i taki worek wstawiam do kastry (kastra zapasowa/awaryjna w razie jak by mi aktualnie używaną jako poidło konie uszkodziły 😉 a co by mniej miejsca wszystko zajmowało to kubeł z paszą Borysa również wstawiam do kastry 😉 ) teraz w sumie schodzimy z paszy znaczy przejdziemy na coś uniwersalnego tak by oba konie dostawały to samo bardziej jako nośnik witamin niż typowa dawka treściwego więc kubeł który mam powinien dobrze się spisać 😉
zamotałam nieco, ale chyba da się zrozumieć 😉 a robaczków współczuję :/
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się