Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Siesiepy, - a forhorses? Oni mają kody ambasadorskie na 5% i czasem jakieś akcje, może przez nich?
Siesiepy   Ponczek bez rączek
26 listopada 2022 19:25
keirashara, znalazłam na equiroom za 150zl + wysyłka pobraniowa (tylko ta) za darmo, trochę to dla mnie dziwne, ale kuszące. Zwłaszcza że nie topie pieniędzy.

Ktoś zna ten sklep? 😳
Siesiepy   Ponczek bez rączek
26 listopada 2022 20:21
Zamówiłam w tym equiroomie. Zobaczymy co się stanie.
Po szybkim porównaniu w excelu, jest duża różnica w mikro i makro, zdecydowanie na korzyść nuby. No i podoba mi się obecność drożdży i probiotyku.
Siesiepy, dobry dodatek hodowlany do owsa wymyśliły dziewczyny z Anawetu, moje na mieszanych w excelu paszach przestawione na ich dodatek + owies działały super, i oczywiście po wyleczeniu zazrebily się od strzała. Nie zastąpi Ci to dokładnego ogarniania tematu - regularnego badania, wymazów, antybiotyków i płukania jak mają syfy, altresynu jak mają niski progesteron i innych takich, ale na pewno pomoże w dziwnych akcjach typu brak dobrych rui mimo naświetlania całą zimę itp, zwłaszcza jak w badaniu krwi też nie ma dobrego powodu czemu klacz "nie działa"

pytanie z innej beczki czy ktoś z Was dawał bez szwanku "zapychacz" pt wysłodki odsadom? Gnom protestuje mi na witaminy, kolagen itd. a musi je jeść bo jest wzrostu 2mce starszej koleżanki i w stanie wskazującym że ja przerośnie i to sporo, czyli będzie miał 175 około. Witaminy z owsem (jego porcja) wymieszane z wyslodkami od dwulatków je, mogę mu wysłodki dodać, ale niby nie powinno się dawać wysłodków do tego 1-1.5 roku, gnom ma 7 mcy. Problem jest nowy, jadł grzecznie co dostał i nagle strzelił focha, jedyne co się zmieniło to inny worek drożdży paszowych, ale nikt inny nie protestuje
karolina_, Na wszelki wypadek zapytałbym folbluciarzy jakie mają pomysły. Od siebie : odjąłbym nieco treściwych dołożył sieczki ze słomy i dodał coś od nich:https://foranequine.com/horse-type/youngstock-supplements/ np Osteo- Glycan
karolina_, A z otrębami pszennymi? Są bardziej smakowite od wyslodków i zdecydowanie zdrowsze.
espana, Otręby pszenne nie nadają się do długotrwałego podawania, ponadto są paszą wysokobiałkową co nie jest dobrym rozwiązaniem dla młodych koni.
karolina_, Jeśli idzie "zjadalność" to można poszukać preparatów chętniej zjadalnych - na pewno wszystko w pellecie jest lepiej zjadalne niż w proszku , jeszcze lepiej zjadalne jest wszystko na mokro, czyli z wodą , a jeszcze lepiej zjadalne są dodatki w płynie.
melehowicz, nie zgodzę się. Pasze zawierające kilkanaście % białka nie są wysokobiałkowe. Wysłodki 10%, otręby 16% - biorąc pod uwagę fakt, że to ma być dodatek dosmaczający dawkę i to, że wysłodki i tak trzeba czymś bilansować (najczęściej są to otręby) to nie uważam, żeby to była istotna różnica powodująca działania niepożądane. A komu pasze o zwiększonej zawartości białka jak nie młodym rosnącym organizmom?
espana, Jako dodatek w ilości symbolicznej może by się i sprawdziły. Otręby pszenne są paszą wysokobiałkową , młode konie łatwo przebiałkować. Młode konie powinny być możliwie kompletnie zaopatrzone w układzie jakościowym, a ilościowym na poziomie zaspokojenia potrzeb bytowych - słowem lepiej że im żebra lekko widać , niż gdy zady mają rozłupane. Szczególnie teraz, gdy używamy w hodowli koni obcych ze względu na warunki przyrodnicze znacznie gorzej wykorzystujących pasze niż półkrewki wyhodowane od dziesięcioleci w Polsce. Nie jest powszechna reguła, ale widoczna tu i tam.
Jak to jest z otrębami ryżowymi? Zawsze kupowałam bilansowane, ale wszystkie w miarę budżetowe wersje są niedostępne i się zastanawiam, czy niebilansowane to takie straszne zło? Koń dostaje garść lucerny do każdego posiłku i dodatkowo wapno z alg z hippolyta, może to już wystarczy? Czy jednak bezpieczniej kupić bilansowane nuby i się nie martwić?
espana, az mnie zabolało, otręby pszenne zdrowsze od wysłodków buraczanych ?
Siesiepy   Ponczek bez rączek
27 listopada 2022 14:15
karolina_, aktualnie mają niedostępne. Kiedyś na to patrzyłam, ale wtedy finalnie wygrał Reformin Plus. Teraz nie ukrywam że do stawki dochodzi też dolfos i muszę po prostu ostro przeanalizować składy wszystkich trzech. 🙂
Na pewno jak mnie finanse ostro przyszpilą to skończą na owsie z witaminami (plus makuch i lucerna). Teraz jeszcze mogę się pobawic w fancy worki. 😅
elle, w wielkim skrócie. Otręby to pasza dietetyczna, podawana przy problemach z przewodem pokarmowym, składnik meszu i pasz dla koni w rehabilitacji, chudych, etc. Wysłodki to odpad przy produkcji cukru, zaburzający równowagę wapniowo-fosforową.
espana, Otręby pszenne to to odpad przy produkcji mąki, Pasza wysokobiałkowa podawana klaczom w ostatnim trymestrze ciąży oraz podczas laktacji. Przy długotrwałym podawaniu powoduje zagrożenie kolka ze względu na wytrącanie się się fosforanów w postaci czegoś na kształt "piasku" podobnie jak wspomniane wysłodki wymaga zrównoważenia proporcji P-Ca.
Update jest taki, że foch narazie przeszedł, dałam mniej tych drożdży paszowych, może mu nie pasują.

espana ja otręby daje tak jak melechowicz pisze, na pobudzenie laktacji i jako smaczna pasze do podawania leków, których nie można podać z jedzeniem. Ale te dawki nie są jakieś szałowe. Otręby mają masę fosforu, a daje już owies, który też ma więcej fosforu niż wapnia. Z tym, że robię co jakiś czas badania krwi, są ok jeśli chodzi o wapń i fosfor, natomiast niekoniecznie zawsze ok jeśli chodzi o mikroelementy, dlatego zmieniłam suplementację żeby uzupełnić ja o mikro i planuje w przyszłym roku wydłużyć podawanie selenu (zawsze dawałam od zejścia z pastwisk jesienią do wejścia na pastwiska, ale w tym roku jeszcze na trawie ale już przy dokarmianiu sianem w październiku miałam lekki niedobór, wiec planuje włączyć selen razem z dokarmianiem sianem w przyszłym roku). Jak mi się badania poprawią po 3 mcach to napiszę co daje, narazie nie ma się co chwalić na zapas.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
28 listopada 2022 07:58
Siesiepy, W Nubie była zawsze darmowa wysyłka powyżej jakiejś kwoty, kiedyś było to 500 zł, teraz nie wiem jak. Mam nadzieję, że nie zlikwidowali tej opcji, bo sama niedługo będę musiała musli kupować.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
28 listopada 2022 08:32
Juz nie zedytuję. Sprawdziłam, od 800zł wysyłka gratis w Nubie jest.
espana, Otręby pszenne to to odpad przy produkcji mąki, Pasza wysokobiałkowa podawana klaczom w ostatnim trymestrze ciąży oraz podczas laktacji. Przy długotrwałym podawaniu powoduje zagrożenie kolka ze względu na wytrącanie się się fosforanów w postaci czegoś na kształt "piasku" podobnie jak wspomniane wysłodki wymaga zrównoważenia proporcji P-Ca.
melehowicz, dokłądnie. Wytrącają się szczawiany. Konie nie są "roślinożerne" - konie są trawożerne. Kryształy, żeby "nie osadzały się w narządach i stawach" i żeby nie orały przewodu pokarmowego trzeba wiązać z wapniem.
Siesiepy   Ponczek bez rączek
28 listopada 2022 10:53
zembria, tak, też sprawdziłam. W Obiegłym kuknęłam i też 800zł. W teorii dałabym czasem radę w obiegłym kupować i odbierać we wro/oleśnicy może nawet, jakbym w końcu ogarnęła się z czasem i wpadała do rodzinki w odwiedziny. Więc może mam plan na nowy rok.
Na razie padło na Polski Żłób spowrotem, bo mi się aktualny balancer kończy tak czy siak (szybciej niż zakładałam), więc i tak trzeba było dokupić.
Okazało się, że ten Equiroom ktory wypluło mi google, był sklepem testowym. 😀 Pan zadzwonił przed chwilą że niestety nie mogą mi zrealizować jeszcze tego zamówienia, bo nie jeszcze nie funkcjonują, ale zapraszają od 1 stycznia. Jeśli cena się nie zmieni dużo to faktycznie z chęcią będę tam kupować.
Siesiepy, Jesteś zadowolona z tego Polskiego Żłobu? tzn domyślam się, że tak, ale coś więcej? 🙂



Siesiepy   Ponczek bez rączek
28 listopada 2022 13:28
Sankaritarina, bardzo sobie chwalę czas realizacji, jest naprawdę błyskawiczny. Potrafiłam zamawiać o 16😲0 jednego dnia a na następny dzień mieć już worki u siebie.
Z balancera hodowlanego jestem zadowolona, ma z mojej perspektywy fajny, tłuszczowo-oleisty (dużo nasion, makuchy, oleje, a tego szukałam) sklad i dawkowanie, dobrze kobyły jedzą, oczywiście porównując do nuby zawartość mikro i makro to mogło być jednak lepiej, ale nie narzekam. Obie kobyły wyglądają na tym balancerze dobrze, jedna matka karmiąca nie narzekała na brak mleka, dzieciak okrągły i wykarmiony aż miło patrzeć, więc w sumie do czasu aż ruda nie będzie w ciąży to przy nim zostanę. Dopiero potem będę myśleć czy zmieniać na Nubę, czy nie.

Inne pasze są składowo lepsze lub gorsze. Na pewno te podstawowe szału nie robią różnorodnością składu, ale nie każdy szuka w paszach 20 różnych składników i udziwnień. Na pewno za begginer granulat/musli nie chciałam płacić takich pieniędzy, bo nie widzę tam nic specjalnego i poszłam sobie do sukcesu.

Pasza źrebakowa (foal musli i foal granulat) chętnie była jedzona przez dzieciaka i cieszyło mnie użycie preparatu mlekozastępczego w mieszance.

Jak wygrałam Basic Musli w ich akcji letniej, to pasza sama w sobie wyglądała bardzo fajnie, nie widzę też tam pylistej frakcji obecnej kiedyś w próbkach, za to sama pasza pachnie mi czekoladą i nie wiem czemu. 🙈 Widać że melasa tam jest, ale to chyba typowe.

Na pewno wszystkie balancery mi się podobają u nich, pasze może trochę mniej w tych cenach, ale dawno nie porównywałam z sytuacją na rynku.

Sieczkę kiedyś też brałam, mi pasowała mimo że faktycznie pachniała dość mocno, konie jadły. Ale ceny wzrosły i przestalo mi się to opłacać, wolę eggersmana olejowaną.

Na pewno smartbox mi się nie sprawdził w ogóle i tylko mnie wkurzał (wywalilam).

Reszty nie sprawdzałam.
Kupiłam od nich (Polski Żłób) sieczkę z owocami róży. Czy ich symboliczna ilość jest w każdym worku? Czy tylko ja trafiłam na taki?
Siesiepy   Ponczek bez rączek
28 listopada 2022 15:14
maluda, oj nie wiem, ja brałam olejowaną tylko. Ale jeśli symboliczna ilość owoców to słabo, zbędny bajer w takim razie.
melehowicz, nie zgodzę się. Pasze zawierające kilkanaście % białka nie są wysokobiałkowe. Wysłodki 10%, otręby 16% - biorąc pod uwagę fakt, że to ma być dodatek dosmaczający dawkę i to, że wysłodki i tak trzeba czymś bilansować (najczęściej są to otręby) to nie uważam, żeby to była istotna różnica powodująca działania niepożądane. A komu pasze o zwiększonej zawartości białka jak nie młodym rosnącym organizmom?
espana, na odwrót to otręby musisz bilansować, wysłodkami. Wysłodki możesz podawać ile chcesz.

Mój koń od 20 lat dziennie dostaje otręby w ilosciach 3-4 miarki do muesli (o ile nie wiecej, plus oczywiście wyslodki i mesze)i nic jej się nie dzieje ale są konie które mają problemy po otrębach. Trzeba być ostroznym z otrębami.
adriena, są konie, które mają też problemy po wysłodkach. Osobiście poznałam takiego, co prawie nie zszedł . Głowili się najlepsi weci co mu jest, się okazało że wysłodki mu wypłukały "coś tam" ( już nie pamiętam co, ale cos też z fosforem) z krwi i to była przyczyna, a już koń miał diagnozę w stronę białaczki.
adriena, oj, nie masz racji odnośnie wysłodków. Kilka razy na forum przytaczałam wyniki badań, więc nie chcę się powtarzać. Znam konia, który po jednostronnym karmieniu wysłodkami zachorował na nerki. Perlica być może pisze o koniu forumowej zimy, który na samych wysłodkach niebilansowanych fosforem mało nie zszedł (wtedy bardzo dużo o tym pisałam). Później wstawiłam screeny z badań krwi mojego konia Elusia, którego przez wiele lat karmiłam wysłodkami z przewagą pasz fosforowych (owies, jęczmień, otręby pszenne, ryżowe, makuch lniany, mesze, musli). Podawałam dokładne dawki, zaczynałam od stosunku wysłodki suche : otręby 1,5 : 5 (stosunek objętościowy). W badaniu krwi wapń przy górnej granicy normy, fosfor przy dolnej. Zmniejszyłam podaż wysłodków, zwiększyłam podaż pasz fosforowych, po pół roku kolejne badania krwi - fosfor jeszcze bardziej spadł, a wapń poszybował do góry. Zminimalizowałam ilość wysłodków w diecie, weszłam z nowymi paszami fosforowymi, po pół roku badanie krwi - fosfor na czerwono dużo poniżej dolnej granicy normy, wapń przy górnej. Dopiero całkowita rezygnacja z wysłodków i naprawdę przekraczanie fosforu w dawce dziennej ustabilizowało poziom tych makroelementów. Na podstawie swoich doświadczeń i wyników badań, które również tutaj zamieszczałam, uważam, że oprócz zaburzenia równowagi wapniowo-fosforowej wysłodki utrudniają lub wręcz uniemożliwiają prawidłowe wchłanianie fosforu z pasz, z którymi są podawane. Nie zaobserwowałam natomiast tego w drugą stronę.
espana, tak piszę o tym przypadku, no ale jednak może ktoś nie chce by opisywać jego konia tak bez pardonu na forum, bo jakie ma to znaczenie czyj to był koń.
Koń jak koń, jaki jest każdy widzi 😝
Perlica, akurat zima szczegółowo opisywała swój przypadek tu na forum, stąd pozwoliłam sobie użyć jej jako przykład. Wtedy też najwięcej napisałam o działaniu wysłodków, przytaczałam wyniki badań, etc.
U mnie karmienie wieczorne wyslodkami, otrebami pszennymi, makuchami (w tym lnianym i siemię lniane) w badaniach krwi wyszedł fosfor ponad normę a wapn był w miarę ok. Zeszłam z makuchami i otrebami, za jakiś czas znowu zrobię badania krwi i zobaczę jaki efekt. Reszta badań super :cynk, miedź, selen itd..
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się