Jakie pasze dajecie swoim koniom?

kotbury, nie na każdego konia działa sedalin, a kreseczka to chyba na kucyka.

azazu93, miałam tą samą rozkminę i trzymałam tylko na sieczce.
Perlica, to był żart.
A kreseczka jest po to żeby można było jeździć normalnie i żeby mógł normalnie jeść.
kotbury, sedalin niestety na nią nie działa - już próbowałam 🙂
BUCK o tych brykietach też myślałam i może właśnie wezmę na próbę
Perlica no pewnie na tym się skończy + mesz w dni jak będę w stajni
azazu93, - nie wiem czy dziś dotrę, ale jutro pstryknę. Mogę też trochę zapakować i wysłać, bo ja to generalnie kupiłam przypadkiem 😂 ale że ogarnęłam jak otwarłam worek, to zostawiłam. Mam to szczęście, że mój je wszystko, a ona nie jest tucząca.
keirashara, super, dzięki 😀
Próbki nam za bardzo nic nie dadzą bo co nowe to wciąga nosem, problem zaczyna sie w połowie worka lub na drugim worku 🙈 więc będę chyba próbować pokolei wszystko co wymieniłyście tu.
Jeśli komuś coś jeszcze wpadnie do głowy to proponujcie.
W życiu nie miałam tak wybrednego konia 😅
Narazie zjada żółtą sieczke dengie - trzeci worek z kolei i czekam kiedy się i na to wypnie.
azazu93, może po prostu daj cięte siano plus jakieś smaczne witaminy w granulach do tego.
Ewentualnie jakiś balancer mocno witaminowy w mini dawce.

kotbury, w sumie to by nie był chyba taki zły pomysł! Dzięki 😁
Z balancerów z mini dawką to super wypada Semper Min, dawałam go przy kontuzji właśnie 🙂
kotbury, ale czemu żart ?to jest najlepsze rozwiązanie wg mnie przy takim koniu,bezpieczene dla konia jak i prowadzącego. U mnie to jeszcze kask 😀 bo mam klacz ale czasem myślę że to ogier😜
azazu93, ja dawałam sieczka i 30gram reformin witamin hovelera. I dokładnie jak piszesz mesh co 2 dzien , oczywiście bez zbożowy, z energia 8-9 ( hoveler lub egersmann, oba wyglądają jak błoto po zalaniu 😜😉
azazu93, equimm. Naprawdę zre to 100% koni którym dalam na testy, bez jakiegokolwiek marudzenia. To taka sieczko musli. Ja mam dla niejadków Sweaty, daje tylko przed jazda i żłób wylizywany do czysta.
Czy ktoś podawał otręby, ale jęczmienne?
Jak się sprawdzały czy konie lubią?
Mam konia z alergią, praktycznie żadna pasza nie wchodzi w grę: może jeść owies i jęczmień.
Ja karmię sporą dawką jęczmienia w paszy. Kupuję cały i gniotę.
Imho dla alergika to właśnie łuska może zrobić więcej "kuku" niż całe ziarno.
Mój koń miał po owsie popuchniete nogi i paliły się styki. Przy domowej mieszance gdzie 50% skłądu to jęczmień jest bardzo dobrze.
kotbury, tylko jest przebadany w kierunki alergii pokarmowych, bo przeszedł zapalenie jelit.
Tylko na owies i jęczmień ma ujemną reakcję 🙂
anetakajper   Dolata i spółka
09 kwietnia 2023 11:29
Alaska, daję jęczmień gnieciony z owsem i żaden nie narzeka
Czy mamy tu kogoś kto karmi lub karmił paszą Natur Solo oraz Vital Fibre muesli ?
Muszę konia odchodzić, wiec planuje przejście na Natur Solo, ale się zastanawiam czy daje ono mocno wybuchową energię?
Vital Fiber ma znacznie mniej energii, choć ja tego nie widzę, bo moja klacz pobiera energię z kosmosu 😋 w zasadzie jest taka sama na wszystkim...
Perlica, - ja vitalem nie karmiłam, ale Natur sporo. On nie daje takiej energii w czajnik jak owies, a wolnouwalnianą. Dla mojego na lato był nawet ciut za słaby (i stąd były próby zmiany na Brandona XP (niestety na jego obecnym składzie tyje), Mebio Sport Plus czy dodawanie Struktura na zawody), na zimę idealnie (on w zimie zawsze ma więcej powera, a przy śniegu to w ogóle szajba).
Mój nic nie robiący koń je natur solo i w dekiel nie dostaje.
Perlica, J swojego gorącego pączka trzymam w dobrej fit formie na Pavo Liga, Ona z tych co ma energię z kosmosu i tłuszcz pobiera z powietrza. Traktuje to jak balancer jeśli dużo chodzi to dostaje czarny milrogrenizowany owies do tego, były i takie momenty że dostawała tylko to mieszane z tymotką.
keirashara, tak sądziłam, że się odezwiesz, bo wiem, że karmiłaś tym na pewno.
Mam nadzieję, że u mojej gorzej też nie będzie.
budyń, dzięki.

Kuniaa, Pavo to mi nie pasuje, bo brand mi nie pasuje ani forma granulatu.

Zamówię w takim razie sobie NS, a jak nie podejdzie mi to znowu pójdę na Releeve, bo na tym wyglądała najlepiej.
Jednak oszczędnościowo chciałam NS, bo to balancer i nie trzeba dodatkowo suplementować jak i 20 pln taniej na wroku niż Reeleve, choć w zasadzie ten koń tak mało je, że nie ma to większej różnicy.

Miałam podejście do Natur Solo i niestety, ale u mnie się nie sprawdziło. Kobyła dużo nie dostawała, a i tak główka piekła...
maluda, o noł...
A na czym głowa nie piecze ?
Bo ja mam wrażenie że nie ma różnicy na niczym u mnie , pasza z energią 9,5 czy 13 to wychodzi tak samo.
W sensie, że jest tak samo gorąca.
Perlica, - no ja do NS chyba wracam, jak skarmie to co mam 😉 bo mi on najsensowniej wypada, krauter był spoko na zbicie nadwyżek.
Nie wiem czy suple to tez tu?
Od roku daję wszystkim swoim koniom Höveler Reformin Plus, o ile latem wyniki krwi były bardzo dobre to teraz wszystkim wyszedł mocno obniżony magnez.
Jedzą to samo co w poprzednim sezonie, wtedy dostawały Eggersmenn Horse vital plus i badania przed wyjściem na pastwiska były idealne.

Wracam więc do Eggersmanna…
Iskra de Baleron, a to ciekawe co piszesz, bo ja daję Hoveler Reformin plus i ledwo odebrałam badania 3 dni temu, wyniki są idealne.
W moim przypadku nie jest to zasługa paszy, bo tej je 1/2 miarki, więc zbyt mało żeby pokryć zapotrzebowanie.
keirashara, no mi najsensowniej wychodził Releve Saracena albo Stamm 30.
Jednak samego Stamma nie będę dawać bo jakoś to strasznie mało objętościowo na posiłek wychodzi i zje to w sekundę, a mieszanie z paszą to całkiem bez sesnu cenowo.
Releve sprawdzał mi się bardzo ok, bo nie była taka gruba jak beczka.
Jednak trzeba podawać witaminy dodatkowo przy tak małej ilości paszy, więc dlatego kusi mnie Natur Solo.
Wpadam pochwalić tutaj produkty ze strony: smakolykdlakonia.com.pl
https://smakolykdlakonia.com.pl/product-category/sianokulki-2/

W ofercie są różne rzeczy, wypróbowałam aktualne sianokulki, a teraz sieczkę z rumiankiem.
Sianokulki polecam te z suszem są jeszce bardziej apetyczne, robię z nich mesz, granulat jest dość drobny i nie zbity mocno, więc po zalaniu ciepłą wodą, rozpada się dosłownie po chwili. Nie wzgardza nimi mój koń, który nigdy nie chciał spojrzeć w stronę tańszych trawokulek niż Hippolyt, Agrobs, Marstall itpp.
Sieczka jest niczego sobie, czuć w niej zioła faktycznie, Cena póki co jest nadal konkurencyjna. Jedynie co nie dokońca mi odpowiada to sieczka jest bardzo drobna, ale ja mam zdrowego konia w sile wieku, w zamyśle sieczka jest dedykowana dla starszych koni i tutaj jak najbardziej będzie ok. Jest drobna i miękka.
Jeśli ktoś się zastanawiał, to warto wypróbować. 🙂
Cena sieczek prawie 100 zł za 10 kg... średnio konkurencyjna...
Ja też chcę pochwalić smakołyka!
Ziołosieczka to jedyna sieczka, którą mój koń wyżera do zera. Żłób zawsze pusty, zje nawet samą. My mamy akurat z pokrzywą. Testowaliśmy najróżniejsze sieczki z lucerny wcześniej i niestety…
A tu kompletny szał na jej punkcie. I 45 zł za 15 kg 😍
https://smakolykdlakonia.com.pl/produkt/ziolosieczka-15kg/
Iskra de Baleron, suple to do „dodatki witaminowe, mineralne, odżywki”. Tez na Horse Vital Plus nigdy nie mieliśmy niedoborów, po zmianie na Hovelera niedobór cynku i selenu.
kotbury, tylko jest przebadany w kierunki alergii pokarmowych, bo przeszedł zapalenie jelit.
Tylko na owies i jęczmień ma ujemną reakcję 🙂

Alaska, rozumiem. To pytam dlaczego potrzebna ci sama łuska, bez ziarna. Boisz się nadmiaru kalorii czy energii?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się