Jakie pasze dajecie swoim koniom?

zembria   Nowe forum, nowy avatar.
05 maja 2023 11:27
kotbury, Niedostatecznie, dlatego jęczmieńa się nie gniecie, a śrutuje, a najlepiej do tego go poddać obróbce cieplnej jeszcze, lub jakiemuś kombo typu mikronizacja.
zembria, śrutowany się pyli...

Osobiście podaję gniecieony dwa razy. Na tym mam najlepszy efekt. Nie zauważałam różnicy przy podawaniu mikronizowanego... poza ceną oczywiście.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
05 maja 2023 11:32
kotbury, Żadnej śruty nie daje się na sucho.
edit. Może nie taką znaczącą ilość podawałaś żeby różnica była widoczna. Strawność jęczmienia poddanego obróbce jest u koni znacznie wyższa. W jęczmieniu ziarna skrobi są bardzo duże, końskie enzymy sobie z tym nie radzą, dlatego trzeba je mechanicznie/termicznie rozbić najpierw, żeby enzymy mogły to skutecznie pociąć.
Obserwuję kilka koni na jęczmieniu gniecionym i wyglądają super i kondycję mają super.
Ale chętnie się dowiem więcej- poczytam więcej badań w tym temacie, bo nie ukrywam, że nigdy nie widziałam karmienia śrutą jęczmienną. Zawsze ziarnem gniecionym.

Papek (paszmoczonych) nie podaję, bo mój koń tego nie je plus mam obawy,że latem skiśnie.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
05 maja 2023 11:46
kotbury, W każdej książce z zakresu pasz to znajdziesz, podręczniki do zootechniki itp.
Czy karmi ktoś SPILLERS High Fibre Cubes?
Z wielkim smutkiem potrzebuję zmienić Brandona XS ponieważ jestem niezadowolona z energii mojego konia (czyt. szczypie go w dekiel), a mniej nie mogę dać bo zaczyna brzydko wyglądać…
Mnie jeszcze pamiętam jak za dzieciaka tłumaczono, że koniowi się nie podaje całego jęczmienia, bo go nie jest w stanie całego strawić/pogryźć, nie pamiętam o co chodziło, ale generalnie o to, że nic z niego finalnie nie przyswoi.
Zawsze wszyscy mówili, że jęczmień tylko gnieciony, albo śrutowany, ewentualnie jeśli cały, to tylko bardzo długo moczony, tak, żeby całkiem rozmiękły ziarna.
zembria, wracam do czytania Meyera w takim razie🙂

Ja byłam uczona, że gnieciony jest ok. Że nie musi być śrutowany.
ash   Sukces jest koloru blond....
09 maja 2023 17:10
Najlepsza pasza dla 2 miesięcznego źrebaka do dokarmiania? Mała wyjadala najpierw matce, teraz dostaje do swojego żłobu to co matka i zawsze po nocy ma pusto.
Co kupić? Co polecacie?
Nuba Baby Mix 2G - polecał mi to weterynarz jako paszę, która najlepiej zapobiega osteochondrozie
a z witamin EQUISTRO Mega Base Junior
BUCK   buttermilk buckskin
10 maja 2023 12:09
wracając do jęczmienia, czym się, ale nie technicznie, tylko pod względem bezpieczeństwa trawienia i strawności różni gnieciony od śrutowanego. Jako laik myślałabym, że efekt końcowy jest identyczny ? wszystkie struktury ziarna i łuski są naruszone w obu przypadkach przecież
No im mocniej "rozdrobniony" tym skrobia bardziej dostępna i zdąży się strawić w jelicie cienkim nie migrując do grubego.

Tyle, że śrutą można nieźle konia obciążyć, bo namoczona papka niektórym koniom wchodzi za mocno - po prostu ją łykają a nie żują.

U mnie się lepiej sprawdza jednak mieszanka z gniecionym jęczmieniem.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
12 maja 2023 11:38
BUCK, Tak jak napisała kotbury, im bardziej rozdrobniony tym większa strawność.
kotbury, Dlatego śruty nie podaje się samej, najlepiej z sieczką mieszać (obficie tej sieczki) lub jako dodatek do innych mieszanek paszowych bardziej strukturalnych.
zembria, to jest "proste w teorii".

Nie daję sieczek bo za dużo by mi wyszło na jeden posiłek żarcia plus mój koń je źle znosi. Po większości mu puchną nogi.
Inne moje składniki to jest np. kukurydza -która też wymaga rozdrobnienia, czy otreby pszenne, otreby ryżowe i sojowe. Więc nie ma jak.

Mój koń nie jest jedyny na jęczmieniu gniecionym, z koni które widuję codziennie i wszystkie wyglądają top, mają top zdrowie i dobry wyczyn (kondycja i progres jeździecki).
Więc gniecionego jęczmienia nie ma co demonizować. Ale musi być uważnie zgnieciony- to znaczy dobrze zgnieciony.
kotbury, - u mojego się sprawdza sieczka z esparcety 🙂 ale u niego nie samo białko było przyczyną, a ewidentnie źle znosi lucernę. Niemniej nogi suche, o ile nie walnie jakimś dzikim skokiem ciśnienia i/lub temperatury, ale to już nie pokarmowe.
Jedynie mnie wkurza, że jest tak okropnie zbita, że przy każdym przekładaniu do wiadra lecą wiązanki 😅 Miarałam z HRS (Hoveler), kusi mnie teraz spróbować, czy Eggersmann nie wypadnie lepiej. Już dodam to 20zł, żeby nie dostawać nerwicy.
keirashara, Ja miałam esparcete z Natur Best (to chyba marka z HRS). Trzeba ją wywalić po prostu z opakowania. Ja też nerwicy dostawałam, ale poszłam po rozum do głowy. 😉
Ogarnęłam sobie większy foliowy worek (po sieczce Dengie), wkładasz całą tą belkę HRS do środka, rozcinasz folię i elegancko bez wysiłku się rozpada. Ona w sama w sobie nie jest taka zbita, tylko folia ją tak trzyma 🙂

Dziewczyny ile dajecie jęczmienia dziennie pracującym koniom? Ja mam drobno zmielony, wygląda to jak taka gruba śruta. Mieszam z całym owsem (większa część ziarna) i sieczką.
Nie chcę przegiąć zwłaszcza, że mam konia po historiach...Pasza odpada, bo na prawie wszystko (oprócz owsa i jęczmienia) uczulony. No i wiadomo koszty ekonomiczne robią też swoje 😉
Alaska, - łooooo, ale cwany sposób! Dzięki! Ja po trochu przerzucałam do wiadra, ale właśnie była mocno nierówna 😂
anetakajper   Dolata i spółka
12 maja 2023 19:17
Alaska, gniecionego jęczmienia 2l i 2 l owsa gniecionego. Koń pracuje 4-5x w tyg. Poziom -3 latek więc popierdułki
Alaska, ja daję około 3l jęczmienia mocno gniecionego ( to będzie z 1,5kg) razem z podobną ilością płatkowanej kukurydzy, do tego łuska owsiana, otręby pszenne, otręby sojowe, otręby ryżowe i kilka innych.
Potrzebuję dobrych, ale nie takich zabójczo drogich otrębów ryżowych 🙂 Coś polecacie?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
18 maja 2023 14:31
infantil, Jeśli mogą być sypkie to mogę polecić od tego sprzedawcy: https://allegro.pl/oferta/otreby-ryzowe-20-kg-sypkie-12370238945 Otręby, ładne, pachnące, nic zbrylonego, dobrej jakości.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
22 maja 2023 12:52
Czy ja dobrze widzę, że w HippoVecie znowu podwyżka ? Brandon xs z 139zł (zamówienie z18.04) na 145zł 😐🙈 ?
Aleks, niestety tak. Już w zeszłym tygodniu podnieśli abo wcześniej.
Czy Nuba Slimmer nadaje się też żeby dać przed pracą zamiast sieczki ? A może właśnie warto do slimmera dodać sieczkę ? Myślałam o sieczce kopytkowej z nuby albo z dengie, ale one w sumie też maję jakiś granulat w sobie, i co ? Nadają się przed pracą w ramach zapobiegania wrzodom ? Warto je dawać ze slimmerem czy zostać na samej paszy ?
Ja chyba za bardzo kombinuję żeby tylko ten darmozjad miał dobrze haha
PannaDziewanna, Nuba Slimmer to praktycznie sieczka, ja bym spokojnie ją dała i nie dodawała już więcej sieczki.
Fokusowa, Dzięki !
Aleks, taaaa. Mebio build up juz 117zl...
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
22 maja 2023 21:05
Epikea, świetnie, wszystko co jemy, ech ...
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
23 maja 2023 08:03
PannaDziewanna, Myślę, że spokojnie możesz dać. Właśnie nie dawno zaczęłam tym karmić jednego grubcia i to faktycznie jest mocno strukturalna pasza.
Czy ktoś wie co się dzieje z Eggersmannem?
Z Hippolyta też zniknęło Natur Solo. W tym roku jakieś zawirowania z tymi paszami, aż ciężko się przestawić na jedną…
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się