Kącik rowerzysty

emptyline   Big Milk Straciatella
29 czerwca 2019 15:29
Perlica, w necie są dostępne.
emptyline, jakby były to bym kupiła,  nie ma w całej Polsce  niestety, ani w magazynie Kross.
smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
29 czerwca 2019 16:31
Perlica nie napisałaś jakiej wersji roweru szukasz, ale jeśli 2.0 to jest w sklepie Centrum Rowerowe.
smarcik zastanów się zatem czy na pewno 'typowy rower szosowy' 🙂. To są bardzo fajne maszyny (jak każde wyczynowe), ale niestety ta fajność jest mocno uzależniona od ceny.

Tani rower szosowy to wcale nie aż takie wow 😉.
To znaczy patrz nie tyle na to czy to szosa, a na poszczególne elementy: ramę, koła, napęd.

Żeby móc 'szybko' i przyjemnie śmigać po asfalcie potrzebujesz przede wszystkim roweru, który jest:
- 'lekki' (przy niewielkim budżecie to będzie pewnie ok. 10 kg)
- sztywny (co odnosi się i do ramy i do napędu*)
- ma odpowiednia geometrię (artykuł wyżej).

Więc masz do wyboru albo faktycznie szukania jakiejś szosy (jeśli zależy Ci na aerodynamicznej pozycji - tylko czy faktycznie - jeśli z tego co piszesz tempo nie jest takie ważne, a i dystanse nadal krótkie) albo szukania lub złożenia roweru na lepszym osprzęcie, niekoniecznie stricte szosowego (taka opcja daję większe pole manewru).

Największym problemem jest to, że kobiety mają dosyć mały wybór wśród dobrych używanych rowerów (rozmiar). Ale może coś trafisz 🙂.

* Poczułam różnicę kiedy zmieniłam np. korbę z jakiejś niższej grupy Shimano (nie pamiętam już jakiej, ale normalnej nie sis 😉 ) na 105. Mimo rekreacyjnej jazdy, potrzebuję dużo mniejszego wysiłku aby rozpędzić czy utrzymać tempo. Zestaw 50/34 na przodzie i 11-34 na tyle też mi się bardzo dobrze sprawdza. Do tego cienkie opony z trochę wyższej półki, lepsze piasty i... rower sam jeździe 😀
smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
29 czerwca 2019 17:11
vynter no dobra, ja już się pogubiłam, jestem laikiem w temacie, potrzebuję wytłumaczenia 😉 Przejechałam się na 40 letniej kolarce znajomego i było rewelacyjnie, dlatego zapytałam o zakup używanej kolarki, ale nie wiem jaki rower to jest "typowy szosowy" a jaki już nie (z zaznaczeniem, że mtb mam bardzo dobrej jakości i jest to mój rower podstawowy, bo głównie jeżdżę po lasach które mam dookoła, więc ta kolarka byłaby używana pewnie z 1 raz w tygodniu - dlatego pytam o używki, bo przy tak sporadycznej jeździe nie widzę sensu kupowania nowego roweru). Podrzuciłabyś mi jakiś przykład roweru, który nie jest "typowo szosowy" a wpisuje się w moje potrzeby? Budżet mogę wygospodarować, tylko myślę raczej na zasadzie "po co kupować konia za 40 tysięcy jeśli chce się jeździć w tereny stępem" 😉

Mtb mam na "męskiej" ramie 21 cali i chętnie przygarnęłabym większy więc podejrzewam, że rozmiar nie będzie w moim przypadku problemem  👀

Edit: z drugiego artykułu wynika, że najbardziej wszechstronny jest ten oznaczony jako "grawelowy" - tylko czy taki jest w ogóle do kupienia wśród używanych? To nie jest jakiś nowy rodzaj? Skoro Pan zrobił 400 km w 24 h to najwyraźniej da się jeździć szybko  😁
Gravele to teraz chyba najmodniejsze rowery 😉 używane znajdziesz ale za samo bycie grawelem rower może być droższy obecnie.
Ok, tak na szybko, bo wychodzę. Pierwsze lepsze wyniki z allegro, patrzę tylko po zdjęciach, nie wczytuję się w opisy.

1. rower szosowy starego typu: https://allegro.pl/oferta/rower-szosowy-peugeot-8215033492
2. rower szosowy wersja budżetowa: https://allegro.pl/oferta/rower-szosowy-indiana-orus-alu-shimano-7biegow-8033645050
3. rower szosowy jakiś tam: https://allegro.pl/oferta/kestrel-evoke-rower-szosowy-shimano-dura-ace-r-54-7843683106
4. rower szosowy bez baranka: https://allegro.pl/oferta/rower-cannondale-fatty-meski-szosowy-fitness-8167819369?reco_id=9db1572a-9a8a-11e9-9911-000af7f611f0&sid=041047f9c36843e364ecb91b45c568a2755aa386fe7e14ee7421a14291fbf951

Jak budżet/rozmiar nie są problemem to brałabym opcję 3 (lub jakąś jej wariację - na pewno przy dużych ramach będzie prościej coś znaleźć w dobrej cenie). Ale do takiej jazdy o jakiej piszesz równie dobrze może być to opcja nr 4 - co może wyjść taniej. Dlatego zamiast szukać czegoś co ma koniecznie baranek z przodu, szukałabym czegoś co ma dobry osprzęt, bo to od tego będzie zależeć Twój komfort jazdy. Zamiast 1 i 2, wolałabym 4. Chciałam podsunąć Ci więcej możliwości do wyboru. I tyle tylko 😀.

Skoro Pan zrobił 400 km w 24 h to najwyraźniej da się jeździć szybko  hihi
tak bardzo szybko to nie 😉 ale gravele fajne są, niestety ja używanych nie widziałam - na pewno nie do wzrostu ok. 165 cm.
smarcik, 5.0 27,5 cala rama S czyli 17 cali
smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
29 czerwca 2019 20:27
vynter bardzo dziękuję  :kwiatek: wychodzi na to, że i tak będę musiała poszukać jakiegoś eksperta wśród znajomych i wziąć na oglądanie ewentualnego przyszłego nabytku, bo jest tyle zmiennych, że sama nie ogarnę 😉 (bo na przykład podoba mi się rower z linka nr 1  a wychodzi na to, że nie byłby to dobry wybór 😉).

Perlica a, to 5.0 nie szukałam. One są w ogóle produkowane z kołami 27,5? Duże są różnice pomiędzy modelem z 2018, że rozpatrujesz tylko ten najnowszy?
smarcik, rok dla mnie nie jest ważny, ale nie ma ani z 2018 ani z 2019. Różnice są kolorystyczne tylko:-)
5.0 jest w jednym sklepie na ramie  S ale koła 29, a chyba nie będzie mi na nich wygodnie.
Chyba kupię 4.0 , choć 5.0 ma już top sprzęt w miłej cenie , ale cóż.
smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
29 czerwca 2019 22:13
A to nie jest tak, że koła 27,5 są przy ramię XXS oraz XS a od S zaczynają się 29? Bo z ciekawości przejrzałam inne warianty Lea - 6.0, 8.0 itp i wszędzie pokazuje tylko 29  👀 swoją drogą ten różowy jest piękny  💘
smarcik, nie tak nie jest, takie już zostały po prostu tylko obecnie

smarcik na pewno ogarnięty znajomy na miejscu będzie pomocny 🙂. Chociaż nie jest to aż tak skomplikowane jak się wydaję na pierwszy rzut oka 😉. Po prostu wybór nie ogranicza się w tym momencie do 'górala' albo 'kolarki' i jak sama widzisz wśród samych szos jest kilka możliwych wariantów, a te też się różnią między sobą w zależności od producenta. Poczytaj, pooglądaj, coś wybierzesz. Konia też nie kupujesz na zasadzie 'wezmę hanowera, bo hanowery ładnie skaczą'. Na szczęście z rowerami jest mimo wszystko łatwiej 😉

Jeśli pobają Ci się stare kolarki, to kup sobie taki rower. Tylko musisz pamiętać, że będzie on prawdopodobnie wymagać wymiany części (bo zajechane, bo niepasujące pod Ciebie* - czym innym jest się ścigać, czym innym jeździć rekreacyjnie), a to może okazać się dużo bardziej skomplikowane niż przy czymś nowym. Zresztą nowe konstrukcję są po prostu lepsze, wszystko się rozwija. W końcu Pikador też dobrze skakał, ale dzisiaj... 😉

* rozważ czy potrzebujesz zabierać ze sobą jakiś bagaż (i jeśli tak, to czy sakwa podsiodłowa wystarczy), czy chcesz błotniki, czy dasz radę jeździć na przełożeniach np. 53/39 i 11/25 (może być ciężko pod większe górki), czy nie przeszkadzają Ci słabsze hamulce - to takie główne wady rowerów szosowych (szczególnie tych starych) z cywilnego punktu widzenia

Powodzenia 🙂
asds   Life goes on...
30 czerwca 2019 20:56
Dziewczyny,

który ULock Kryptonite polecacie? Potrzebuję kupić drugi U lock.
smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
01 lipca 2019 10:34
Wracam z jeszcze jednym laickim pytaniem. Znalazłam rower, który wstępnie mi się podoba. Jest sprzedawany bez pedałów. Czy do roweru szosowego przymocuję zwykłe pedały? Każde będą się nadawały? Póki co nie chcę tych pedałów do których potrzebne są specjalne buty  😡
smarcik, z tego co wiem, to w tych specjalnych można jechać także w normalnych butach, takie mąż ma i tak mówił, ale w sumie czy można chłopu wierzyć  😁

To ja się chwalę, bo też zamówiłam już  🤣 Modlę się żeby rama była dobra, w końcu Kross LEa 4.0 z roku 2018, rama S czyli 17 i koła 27,5 i będę się modlić, żeby piasta nie pękła, bo ponoć do wersji 4 lubią sobie pękać  😂 dopiero od 5 już są bezawaryjne.

smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
01 lipca 2019 11:17
Może i można, tylko po co laik miałby wydawać tyle kasy na coś, czego nie wykorzysta, jeśli zwykłe będą pasować?
Można jeździć w zwykłych butach w pedałach SPD, ale noga się jednak trochę na nich ślizga. Mój chłop tak czasem jeździ, ale nie jest to ergonomiczne.

Smarcik możesz kupić zwykłe pedały. Albo nakładkę na pedały SPD. Albo pedały, które z jednej strony umożliwiają wpinanie, a z drugiej tego mechanizmu nie ma.
Wszystko możesz, system mocowania jest jeden. Więc dowolny model, dowolny rodzaj. Warto patrzeć na wagę, bo głupio montować do szosy 0,5kg pedały, ale są fajne, lekkie plastiki też*


*to mówi mój Mat, a ja zapisuję tylko 🤣
smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
01 lipca 2019 11:37
amnestria rany, zupełnie zapomniałam, że Twój Mat jest ekspertem w tym temacie! Bardzo cenne informacje, dziękuję  :kwiatek:

Wstępnie planuję oglądanie roweru jutro  🏇
Zawsze możesz pisać na fb też, wyślę pytania potem Mateuszowi 😂 Na rower w wolnej chwili (w sensie fotki etc) też zawsze może zerknąć 😉
smarcik, poka co wynalazłaś!
smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
01 lipca 2019 17:23
Pokażę jak się uda kupić bo póki co jestem druga w kolejce grrr (jutro ktoś ma oglądać). Nie chcę zapeszyć  😡 ale to taka wersja totalnie budżetowa, pomyślałam że kupię coś taniego, zobaczę czy w ogóle mi się to podoba i najwyżej sprzedam i kupię jakiś lepszy sprzęt 🙂


amnestria   :kwiatek:
smarcik, i jak? Udało się kupić?

U mnie miłość trwa. 😍 Tylko cichociemni rowerzyści bez jakiegokolwiek oświetlenia i bezmyślni piesi doprowadzają mnie do szału. 👿
smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
03 lipca 2019 10:20
Tak! Wczoraj kupiłam  💘 to taki budżetowy rower na początek, ale myślę, że na moje potrzeby wystarczy 😉 a jak mi się spodoba taka jazda to najwyżej pomyślę o lepszym modelu. Author Aura 🙂

No i wstyd się przyznać, ale póki co kupiłam zwykle, tanie pedały MTB. Niestety w moim góralu poszedł amortyzator i muszę go zmienić na jakiś z wyższej półki, więc chwilowo nie mam już funduszy na cele rowerowe 😉 ale pojeżdżę, zobaczę, i jak pedały okażą się totalnie niewygodne to zmienię na lepsze.

Chciałam wrzucić zdjęcie, ale na telefonie nie umiem.
Żaden wstyd! Kolega jeździł ultramaratony na szosce z najtańszymi platformami mtb 🙂 Niech się sprawuje 🙂
A ja zamówiłam rower widmo  🤣
Bo można kupić, ale fizycznie go nie ma  😂

Jako przeprosiny dostanę model ten sam z 2019 bez dopłaty  😉


smarcik, gratuluję! Pokaż koniecznie nowy nabytek. 😉

Wiem, że pewnie macie dość moich zachwytów, ale no, co poradzę, że się nim jaram. 😜
mundialowa, Bardzo ładny, choć most w tle też robi wrażenie ;-)
Perlica, fakt, okazały jest. 😉
smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
05 lipca 2019 08:39
Ja nadal nie umiem wrzucić zdjęcia z telefonu  😵

A przychodzę z pytaniem: czy w budżecie do 100 zł da się kupić jakiś rozsądny kask? Te w decathlonie widziałam, ale może znacie jeszcze jakieś inne?  :kwiatek:
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się