Styl western (dawniej kącik)

Livia   ...z innego świata
31 marca 2015 15:25
Muchozol, rozumiem - Mucha faktycznie sporo się w życiu narobiła.

Kastorkowa, super hucek! 🙂
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
31 marca 2015 19:03
Mam pytanko do was, nie wiem czy nie lepszy byłby wątek o konserwacji, ale chyba jednak lepiej tu:
Macie może jakiś sprawdzony olej do skór po którym mi jasne siodło NIE ściemnieje? Mam siodło już w zasadzie kilkuletnie, ale nie używane, raz po kupnie nasmarowałam je zwykłym "żółtym" smarem i tak sobie czeka na lepsze czasy. Teraz coraz częściej myślę żeby go sobie "poużywać" czasami i szukam czegoś żeby zabezpieczyć skórę, ale szkoda mi koloru  🙄
takie siodło (tylko niebieskie siedzisko mam 😉 :
.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
31 marca 2015 19:21
Muchozol dzięki 🙂 to ten, tak? http://konik.com.pl/fmbalsamdoskor
Pytam o olej, bo naczytałam się, że nowe siodła powinno się dość intensywnie olejem potraktować, bo wnika głębiej i lepiej skórę zabezpieczy.
edit. ale idąc tym tropem, że ten Italia balsam skóry nie przyciemnił, to "żółty" z Fouganzy też nie powinien?  👀  ten akurat mam w domu w nadmiarze.
ps. całe życie w czarnym sprzęcie, to teraz zgłupiałam co robić 😉
.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
31 marca 2015 19:41
To wypróbuję 🙂 Dzięki raz jeszcze  :kwiatek:
.
Kastorkowa   Szałas na hałas
31 marca 2015 20:22
Livia dziękuje w imieniu starszego pana 😉
Koleżanka ze stajni pyknęła nam parę zdjęć, także nie tylko zdjęcia uszu Rafinia będą 🙂 Macie może jakieś godne uwagi nagrania szkoleniowe dla takich początkujących nieogarów?  :kwiatek:





Livia   ...z innego świata
01 kwietnia 2015 07:25
zembria, co to za siodło? Bardzo fajne! Ja smarowałam tym smarem z Fouganzy i było ok, a potem popełniłam błąd z olejem i mi sporo sprzętu ściemniało 😁

krysiex, merytorycznie nie podpowiem, ale wyglądacie bardzo fajnie i Rafik jest uroczy 🙂
Jej, czemu mi się zdaje, że siodło leci do przodu? 🤔
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
01 kwietnia 2015 09:15
Livia to to siodło: http://www.wwrshop.pl/pl/p/Siodlo-western-Pool-s-00075/420 tylko że ja mam jasne z niebieskim siedziskiem. Szczerze mówiąc to niewiele mogę o nim powiedzieć bo siedziałam w nim całe 2 razy 😁 Kupiłam dawno temu, ale nie bardzo było jak używać więc tak sobie leży i ładnie wygląda 😉
sepia   Koń stworzon ku bieganiu, jak ptak ku lataniu.
01 kwietnia 2015 10:40
Bardzo ładne siodełko!
Livia   ...z innego świata
01 kwietnia 2015 14:24
zembria, dzięki 🙂 Strasznie mi się podobają takie białe zdobienia na łęku, rożku i strzemionach 😍 A wiesz może, czy one mają terlicę SQ czy FQ?
Euphorycznie przyjrzałam się na filmiku poklatkowo i rzeczywiście w galopie coś się podnosi z tyłu. Siodło było pasowane na niego zaraz po przyjeździe, może przez to że potem miał dłuższą przerwę i spadł z masy tak się zrobił

Livia dzięki  :kwiatek: jak to mówią "Co się nie dojeździ to się dowygląda" :P

Rafinio wymyślił sobie nowy rodzaj kiełzna...o tak będziemy teraz jeździć... 😵



.
Viridila   ZKoniaSpadłam & NaturalBitsBay
01 kwietnia 2015 15:42
To ja teraz z laickim pytaniem - jaka jest różnica pomiędzy aqh i aph? Jedyne co mi się w oczy rzuca to kwestia umaszczenia, ale może są jakieś szczególiki np. budowy na które nie zwracam uwagi 🙂 Chociaż z tą budową to grząski grunt, bo u samych aqh inaczej wyglądają konie w zależności od linii - u aph tak samo się rozróżnia?
smartini   fb & insta: dokłaczone
01 kwietnia 2015 15:51
tak apropos i pytania o ogiery i teraz APH - w poniedziałek trafiło się chwilę słońca tuż przed burzą więc Guny załapał się na portret (Final Smoking Gun, wnuk Colonels Smoking Gun/Gunner)
[img]https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfp1/v/t1.0-9/13028_749857355113325_7998413326042433649_n.jpg?oh=026fc0ca101310b03c11cdeab39ac52f&oe=55AA9444&__gda__=1436581191_3b232cc7766659eebd03827407d326b1[/img]

Amerykanie uwidzieli sobie, że chcą mieć oddzielnie konie łaciate i niełaciate, tak więc AQH mają całkowicie wyeliminowany gen 'łaciaty', w przeciwieństwie do APH. tak więc AQH nigdy nie będzie łaciaty ale APH może być 'solid' - niewybarwiony.
Jedynym wyjątkiem jest Gunner i jego potomstwo, który mimo bycia czystym AQH ma gen spashed white który to gen przekazuje. Gunner był AQH/APH (wpisany do obu ksiąg stadnych) i są jakieś tam zasady wpisywania do nich jego potomstwa i dalszych linii - dokładnie się nie wgłębiałam w tematykę

Tak więc są to dwie baaardzo podobne rasy o wspólnej genezie. Tak samo są różne linie w zależności od konkurencji, APH jest mniej tak generalnie więc 'uszlachetnia się' ich linie domieszkami AQH
.
Viridila   ZKoniaSpadłam & NaturalBitsBay
01 kwietnia 2015 16:05
smartini, dzięki za odpowiedź 🙂 To teraz jak np. klacz aqh pokryta ogierem aph dla łaciate źrebię to zostanie wpisany do aph, ale jak będzie solid to można by próbować do ksiąg aqh? Głupie pytanie, ale ciekawi mnie jak to jest z potomstwem o pochodzeniu aqh-aph 🙂 Czy to działa tylko w stronę aqh uszlachetnia aph, a aph raczej nie "wtrynia się" do aqh żeby nie było łaciatych? Spotkałam też informacje, że aqh dolewa się xx'ami - nie chcę namieszać, ale chyba konie aqh-xx są też jakoś uznawane?

Colonels Smoking Gun to od jakiegoś czasu moja końska miłość 😍
smartini   fb & insta: dokłaczone
01 kwietnia 2015 16:10
Muchozol O Appi to chyba trzeba pytać Karolass, ona ma pleśniawki to może coś wie.

W PL w ogóle nie bywają Appi, osobiście znałam jednego! i to nie na arenie tylko na treningu. W Europie jest jest jeden w wysokich klasach reiningowych, Boemil Robotop


W reiningu generalnie widuje się je baaardzo rzadko, nie wiem jak w technicznych bo nie jestem nimi jakoś specjalnie zainteresowana

Viridila
nie nie nie. AQH może być tylko po obu rodzicach AQH. Z połączenia AQH+APH dostaniemy tylko APH ponieważ źrebię, nawet jeśli solid, może mieć gen łaciaty który przekaże dalej.
I jeśli dobrze pamiętam, tylko połączenie AQH klacz+AQH/APH (Gunner lub potomstwo) da nam AQH. Nie wiem w sytuacji odwrotnej przy klaczy AQH/APH.

to jeszcze Guny w całej okazałości
[img]https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xap1/v/t1.0-9/1555425_749864458445948_5927731250293335261_n.jpg?oh=994f037159681d3a84e30159516b439f&oe=55A908A7&__gda__=1433493230_0f941ca75a5f866ac7c94271cc0b6cdf[/img]


AQH+xx to Appendix, księga 'poboczna' ??? aqh. W którymś pokoleniu otrzymujemy AQH ale w którym to nie mam pojęcia.
Domieszki xx to głównie linie wyścigowe i pewnie klasyczne
.
Viridila   ZKoniaSpadłam & NaturalBitsBay
01 kwietnia 2015 16:21
smartini, no to teraz już wszystko jasne 🙂 dzięki wielkie!
Piękny Guny!  😍 Tylko tak patrzę i patrzę i chyba współczuję, jeśli w jego paszporcie ktoś te plamki rysować musiał...  😂
smartini   fb & insta: dokłaczone
01 kwietnia 2015 16:29
Proszę bardzo 🙂😉

*ucięłam trochę imię, ogr się nazywa Boemil Twin Robotop
urywki z przejazdów jakby ktoś chciał



plamki się kiepsko w paszport wpisuje ale to i tak pikuś... wyrysować overo to musi być sztuka sama w sobie :P
.
smartini   fb & insta: dokłaczone
01 kwietnia 2015 16:44
Muchozol, wśród AQH, APH to raczej norma. Dziwne jest jak 2latek się tak nie zachowuje :P wiadomo, każdy koń jest inny i spośród dwulatków z którymi pracowałam było trochę czubków ale i tak te 'świrnięte' to jak aniołki w porównaniu do dwulatków które pamiętam z czasów jeżdżenia klasycznie.

Rok temu np. jeździłam 2letniego ogierka po KS Whizaway po wstępnej pracy (chyba 2 miesiące pod siodłem się bujał)
galopowaliśmy sobie po hali z wielką piłką kangurką obijającą się mu o brzuch  🙄
Livia   ...z innego świata
01 kwietnia 2015 17:08
krysiex, o rany, jaki słodziak z tym kantarkiem 😜

Bardzo ciekawe to, co piszecie o APH i AQH. A jak to się stało, że ten łaciaty ogier został uznany jako AQH? Bo skoro łaciate są tylko APH, to sugerowałoby, że ten tez powinien być APH według tej zasady.
.
smartini   fb & insta: dokłaczone
01 kwietnia 2015 17:25
AQH ma ściśle ustalone jak duże mogą być odmiany na głowie, jak wysoko mogą wchodzić odmiany na nogach.

Gunner był 'czystym' aqh, wystarczy spojrzeć na pedigree [url=http://www.allbreedpedigree.com/colonels+smoking+gun]http://www.allbreedpedigree.com/colonels+smoking+gun[/url]
a urodził się taki


bieli ma za dużo jak na aqh ale nim jest 'papierologicznie'. Całej historii dogłębnie nie znam, ale ostatecznie Gunnera wpisano do obu ksiąg.

Jeśli dobrze pamiętam, za tą biel odpowiedzialny jest gen splash white. Tak więc technicznie łaciaty nie jest. Ale jednak jest. Geneeeetyka 😉
Jego potomstwo bardzo często również przejawia splash white, jak np nasz 'polski' Colonels Shining Gun aka JoJo

i już wrzucałam ekstremalną sytuację wybarwienia splash white:
[img]https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/v/t1.0-9/s720x720/11082571_825087440861833_873840869971661201_n.jpg?oh=386864abcd1e57bddd4f4af055210cb5&oe=55B7AA2D&__gda__=1437335978_eb364a54b54e30e70af4eec780629fb7[/img]

matka aqh + JoJo aqh/aph. Mały też będzie aqh/aph


Muchozol, bo to nie są aniołki ale jedno nie wyklucza drugiego. To są bardzo skupione na pracy zwierzęta, inteligentne i generalnie spokojne. Ale jednocześnie mają bardzo silne charaktery więc początkowa potulność potrafi zmylić :P

Brak prób zabicia Cię gdy zaczynasz z nimi pracę oraz skupienie na Tobie nie wykluczają wewnętrznego diabła :P trzeba potem umiejętnie tą inteligencję i samozaparcie nakierować
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się