Styl western (dawniej kącik)

smartini   fb & insta: dokłaczone
21 października 2021 15:54
Tu możesz sobie podejrzeć byłego WKKWistę (konia znaczy się 😉 ) w trailu
Da się 🙂
Piękna sprawa. Czyli jest dla nas nadzieja. Dzięki! 😊
Viridila   ZKoniaSpadłam & NaturalBitsBay
21 października 2021 21:45
Hybrydą bym tego nie nazwała 🙂 Jazda iberyjska jest raczej częścią historii jeździeckiej i miała wpływ na jazdę westernową (która na kontynentach amerykańskich się przekształciła i miała inne dopływy kulturowe, patrząc m. in. na różnice w stylu kalifornijskim i całym ruchu cowboy dressage), i jazdy klasycznej (patrząc np. na ujeżdżenie hiszpańskie).

Elementy working equitation/traila to raczej "korzeń", coś wspólnego co podlegało modyfikacjom w zależności od rejonu i wpływów na tle historii. Samo Working Equitation jako dyscyplina sportowa jest głównie kojarzona z Hiszpanią czy Portugalią, ale np. Czesi mają bardzo dobrych jeźdźców też. Pisałam tutaj o tym więcej: https://z-konia-spadlam.pl/working-equitation/ . Jako dyscyplina sportowa dość młoda, ale tradycja dużo starsza niż się wydaje i mocno osadzona w pracy z bydłem 🙂
smartini   fb & insta: dokłaczone
21 października 2021 23:26
Viridila, dlatego napisałam, że 'wygląda trochę jak' ale genezę ma inną i jest tworem odrębnym jakby nie patrzeć 🙂 pochodzą z różnych krajów, mają punkty styku i wpływy między sobą ale jest to 'odrębna sztuka' 🙂
paradise77 nie wiem jakiego masz konia, ale niektóre konkurencje, na początku w klasie amator, spokojnie dacie radę pojechać. polisch cowboy race, ranch riding, trail czy horsemanship da radę iść każdy koń bez względu na budowę czy predyspozycje. Working equitation też w sumie w niższych klasach pójdzie każdy koń, ale tam jedną z konkurencji jest klasyczne ujeżdżenie, a to już niekoniecznie każdy lubi. Do konkurencji szybkościowych (beczki, tyczki), plesaure, reining czy konkurencji z bydłem koń musi mieć specjalne predyspozycje. Ja mam małopolankę, prowadzoną wcześniej klasycznie i w western bawimy się od 5 lat, tak zupełnie rekreacyjnie 🙂
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
21 listopada 2021 01:04
kwagga7, wielokrotnie w tym wątku mi tłumaczono, że nawet w niższych klasach widać różnicę między aqh a "zwykłym" koniem.
Że praca z aqh pójdzie szybciej i łatwiej i pewne rzeczy będzie robił sam z siebie, a zwykłe konie nie 😉.
Nie żebym się zgadzała (wg mnie to tylko część podejścia "pod publikę", druga część to poczta pantoflowa i rzeczy, których nikt nie napisze publicznie ale wszyscy wiedzą), ale powtarzam bo aż żal mi żeby kasa wydana na terapię po niektórych tekstach kilka lat temu poszła na marne 😉.
Muchozol2, masz rację, widać różnice, dlatego wymieniłam konkurencje w których z powodzeniem startują także inne rasy i co ważniejsze, nawet wygrywają z aqh. W plesaure i reiningu inne rasy raczej nie mają szans, chociaż cuda się zdarzają. Oprócz tego, że jeżdżę rekreacyjnie, to również startuję w dość poważnych zawodach 🙂 więc troszkę orientuję się w sytuacji.
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
21 listopada 2021 12:42
Ja wiem, że wygrywają z aqh i ogląda się naprawdę super przejazdy innych ras. Uważam, że aqh to nie są jakieś nadkonie, też mają wady i z koniem innej rasy też się można w poważniejsze zawody bawić. Czy będzie trudniej? Moim zdaniem i doświadczeniem nie. Inaczej nie kupiłabym achał-tekińców 😂.
Pleasure jest konkurencją bardzo niesprawiedliwą że względu na zasady sędziowania, a uważam, że w czymś niesprawiedliwym ciężko oceniać szanse.
Czy jest gdzieś dostępny kalendarz westowych zawodów? O ile w ogóle coś takiego istnieje, czy jedyną opcją jest śledzenie fb PLQHA i ośrodków.
będą zawody na Sląsku,
https://www.facebook.com/Polish-Western-Rodeo-Association-202111124025263
info chyba tylko na fb. Polecam, nam się tam bardzo dobrze startowało zawsze
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
02 grudnia 2021 17:32
Magda Pawlowicz, czy to nowe PLWiR?
hmmmm zależy co przez to rozummiesz chyba
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
03 grudnia 2021 19:58
Czy są te same osoby, zbliżone cele, tylko nazwa inna.
cele generalnie chyba zbliżone, ludzie inni
gracja03   "Kto dosiadł konia ten dosiadł wiatr"
29 grudnia 2021 09:48
pytanie banalne ale sytuacja utrudnia mi nieco życie. Od jakiegoś czasu tie strap zrobił się jakiś oporny, tzn. po dwukrotnym przeciągnięciu przez klamrę od popręgu nie mogę go podociągnąć bo pas (skórzany) nie ślizga się tak jak wcześniej tylko blokuje się, stawia opór. Macie na to jakiś sposób, może czymś natrzeć skórę?
gracja03 tie strap i off billet są robione z silnie naolejowanej skóry, która z czasem wysycha. Posmaruj dobrze olejem do siodeł, najlepiej z woskiem pszczelim i będzie działał jak dawniej.
Hej, szukam siodła na na dość okrągłego Ślązaka, jakie polecacie?
N_G, Jeśli szeroki to zakładam że FQ. Inny problem to pewnie dość wydatny kłąb, ale prosty grzbiet? Na ślązaka szukaj siodeł firm: deuber &partner, diamond C (niektóre modele), ewentualnie textan. Musisz mierzyć, najlepiej z pomocą kogoś doświadczonego. Na fejsie jest dwóch zaufanych sprzedawców z dużym wyborem używek westernowych w przyzwoitych cenach: Paweł Chruślicki (dolnośląskie) i Tamara Sagan (okolice Lublina chyba). Skontaktuj się, wyślij zdjęcia grzbietu, doradzą, coś zaproponują, może nawet przyjadą i pomierzą.
Tamarę polecam też jako sprzedającą. Mam od Niej siodło. Kontakt bardzo fajny, dało się dogadać w każdej kwestii.
Piotr również spoko.
kwagga7, , maluda, dzięki bardzo za info 😊
uszatkowa   Insta: kingaielif
07 lutego 2022 20:05
Przeglądam wątek w poszukiwaniu różnic między klasycznie ujeżdżony koniem, a westernowym. Nigdy na takim prawdziwie ujezdzonym West koniu nie jeździłam. Zdążało mi się jeździć na aqh czy w sprzecie westernowym ale jak wiadomo to się nie liczy... 😉. Czy w West mamy te same pomoce np. Do skręcania (zewnętrzna wodzą prowadząca, wewnetrzna zginająca i rozluźniającą, wewnetrzna łydka zginająca, zewnętrzna łydka ograniczająca)? Czy jeżeli tak bym próbowała jeździć na "typowo" westowym koniu to dla niego wszystkie moje sygnały byłyby jasne?
Ja przychodzę nieco z innym pytaniem,bo grupy tematyczne są uśpione od lat i w lupce nic nie wychodzi.Mianowicie,jak nauczyć konia przywołania tyłem?chciałabym to zrobić poprawnie a nie domyślać się jak go tego nauczyć.
smartini   fb & insta: dokłaczone
11 lutego 2022 14:05
uszatkowa, przede wszystkim nie masz w ogóle wewnętrznej wodzy jeżdżąc na jedną rękę, w grę wchodzi ino neck reining i korekta pionowa. Pytanie też o jakim koniu westowym mówimy - pleasure? Reining?
Przy takim top zrobionym koniu różnice są ogromne. Konie pleasurowe np zwalniają od dociśnięcia łydek 😉 (wiadomo, nie wszystkie, ale jest to mocny trend) nawet dla osoby jeżdżącej western niektóre metody mogą przysporzyć problemów i koń może zwyczajnie nie ruszyć ;D z niektórymi trenerami reiningowymi też tak jest, np konie Rudiego Kronsteinera są nie do ruszenia z miejsca jak się nie zna guzików 😉

GabiJamal, przywołania tyłem?? co masz na myśli
smartini,
Zacytowałam czynność od pewnej trenerki, więc nie mam pewności jak to poprawnie się nazywa.Przez sticka/uniesienie ręki koń przybliża do ciebie zad.Zwykle pracujemy z odesłaniem ale w drugą stronę….częściej spotkałam się z tym w amerykańskich filmikach gdy jeździec stał sobie spokojnie na podeście a koń sam się ustawiał🤔
smartini   fb & insta: dokłaczone
11 lutego 2022 23:40
ok, myślałam że ma to jakiś związek z jazdą w stylu western i o czymś nie wiem 😅
uszatkowa   Insta: kingaielif
12 lutego 2022 08:44
smartini, ooo to jest mega ciekawe. I próbuje sobie wyobrazić to zatrzymanie z dociśnięciem i lydek iii wychodzi na to, że ja jeżdżąc klasycznie robię coś podobnego. Może nie dociśnięcie, ale stosuje domknięcie łydek na koniu przy przejściach w dol/do stój. Dziękuję Ci za odpowiedź
GabiJamal, Ja uczyłam konia cofania najpierw łącząc sygnały bacikiem i długiej wodzy która sięgała za zad konia i którą mogłam mieć w ręku i konia nakierowywać. Ale może powinnaś to pytanie zadać w wątku o pracy z ziemi? Bo mogłam je źle zrozumieć.
uszatkowa,

Dobrze rozumiesz 🙂
Zapytam tam 🙂
GabiJamal, to się nazywa ,,zad do człowieka"
Najpierw uczysz z ziemi https://www.youtube.com/watch?v=qHpBMUmuxRU, a potem to samo z podestu. Nagradza się nawet jeden kroczek w dobrym kierunku 🙂
uszatkowa każda dyscyplina western (nie dotyczy zabaw za stodołą w siodle westopodobnym) ma swój początek w ujeżdżeniu i to na wysokim poziomie. Podstawowe sygnały są bardzo podobne. Potem, w zależności od trenera i dyscypliny konie ,,nagina się" do potrzeb. Praktycznie każdy dobry trailowiec pójdzie bezproblemowo program ujeżdżenia.
smartini   fb & insta: dokłaczone
14 lutego 2022 20:37
kwagga7, ale jak ujeżdżeniowiec wsiądzie na reiningowego konia to może mieć na początku problem wyjechać równe koło ;D pomoce nie są tak oczywiste jak niektórzy mogą myśleć
smartini, ja daawno temu udostępniłam mojego konia znajomej do zdania kursu chyba trenerskiego? Znajoma 100% albo 200% west, to miała mega problem zrobić.. lotną. Tłumaczyła mi ze oni jakoś odstawiają łydkę? W każdym razie "odruch" miała inny i musiała się skupić żeby zrobić lotną po "klasycznemu".
Ja miałam największy problem ogarnąć jazdą z hornem, bo ciągle miałam wrażenie ze się nadzieje 😀
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się