Budowa hali, placu koszty

Witam. Żeby nasza stajnia zaczęła przypominać fajny ośrodek trzeba troche zainwestować (hala, większy plac) właśiciel zakomunikował nam że jak przyniesiemy gotowy projekt, wstępne koszty to jest szansa na zaczęcie budowy.

Orientuje się może ktoś jakie są koszty postawienia hali?? oraz poszerzenie placu do jazdy bo ten co mamy jest za mały. Jakie podłoże najlepsze?? 
smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
14 lutego 2009 14:40
zależy jaka to ma być hala  😉 kilka lat temu bardziej się tym interesowałam, i z tego co pamiętam najkorzystniej cenowo wychodziły takie jakby duże namioty (coś w stylu tych do tenisa, czy rozkładanych podczas imprez.)
xxagaxx, pierwszym krokiem do rozpoczęcia takiej zabawy jest określenie budżetu.

Co to znaczy przynieście gotowy projekt? Można zrobić projekt na 200 tysięcy, można na 2 miliony, a można i na 20cia. Macie w ogóle jakieś warunki zabudowy na ten teren? Można tam postawić halę? Jaką? Jaka wysokość, jakie wymiary, jaka technologia, to ma być namiot, blaszak, hala murowana? Jakie są Wasze potrzeby?

Podobnie z podłożem, w ogóle wiecie, co macie na placu, jakie są spodnie warstwy gruntu, jak z ich przepuszczalnością?

Pytania z gatunku "Ile kosztuje samochód?". Jak odpowiem 2000pln, mam rację, można za tyle kupić samochód. Jak odpowiem 200 000pln, też mam rację, też można kupić samochód.

Koszty postawienia hali namiotowej były w wątku o halach.
Tylko że to już ma być coś na poważnie... Najbardziej mnie zastanawiają wymiary. Będzie to hala na ok. 30 koni, chcielibyśny żeby dało się w zime w miare pracować. 20x40 będzie ok?? Ja mam wrażenie że troche za wąska.

quantanamera z tego co wiem to plan ma zrobiony drenaż, jakie są warstwy to niestety nie wiem.
Właściciel nie zna się za bardzo na koniach więc szczerze to jak ktos mu nie poda jakiś konkretnych pomysłów to nie wiem co z tego wyjdzie.

Ale chyba na tym ile ma pieniędzy w kieszeni lub na ile może się skredytować, to się zna?

Wybacz, ale tekst z stylu przynieście gotowy projekt, to jest szansa na zaczęcie budowy raczej prognozuje, że szansy nie ma. Właścicielowi niespecjalnie zależy (bo by się zajął tematem sam, zamiast zwalać go na osoby trzecie), a projekt i kosztorys robi się pod budżet, a nie odwrotnie!
Własiciel ma umowę z unią i musi coś wybudować. I tylko od nas zalezy jak to cos będzie wyglądało.
Chcemy z nim pogadać ale trzeba mieć jakies argumenty. Dlatego założyłam wątek żeby może ktos kto już budował hale, robił plac podzielił się swoją wiedzą..
Aga, coś pokombinujemy z ta hala 😉 Z racji studiów obracam się w środowisku architekciarskim, więc z planami może sie udać. Trzeba tylko pogadac z właścicielem o kosztach.
Mi tez zależy na tej hali 😉

Alice - tylko to naprawdę nie jest taka 'zabawa' jak się wydaje, a cały proces...

Najpierw (jak pewnie wiesz) trzeba mieć pozwolenie na budowę, więc wcześniej warunki zabudowy albo mpzp...
trzeba wiedzieć jaki jest teren, jaki grunt, jaka woda ew. gruntowa, trzeba zrobić projekt...
jak zdobędziesz jakieś plany to niekoniecznie może to pasować do warunków finansowych właściciela/prawnych terenu...

nie da się wyjść od projektu do przygotowań... od wyceny do planowania... 😉
Jak już pisałam potrzebujemy pomysłu, jakiś planów do rozważania dlatego was pytam. Logiczne że bez architekta się nie obejdzie. A czy nie możemy tak czysto teoretycznie przytoczyć jakiś przykładów??
Doskonale rozumiem że wszystko się nie zrobi za dotknięciem magicznej różdżki i przed nami kupa roboty. Ale miłoby było gdyby ktos podzielił się swoim doświadczeniem 🙂
czysto teoretycznie sa np. w muratorze byly kiedys projekty stajni wraz z hala. teraz juz widze same stajnie 😉
20x40 mysle ze wystarczy o ile na terenie znajduje sie rowniez kryty lonzownik. inaczej moze byc nieciekawie jak bedzie lonza i np. 4 osoby w siodle, bo wlasciwie pozostaje im do dyspozycji tylko polowa hali. wiadomo, ze jak sie da to lepiej zrobic wieksza.

na szybko liczac srednio wyjdzie ok. 300 000 pln. bez super podloza. mowie o murowanej. ale ja sie odnosze do mazowieckich cen, byc moze w dobie ogolnego zastoju w budowlance mozna oglosic przetarg, kazdy teraz chwyta sie jakiejkolwiek roboty, wiec jak sie ma kase to dobry czas na inwestycje budowlana, bo w firmach i ich ofertach mozna przebierac.
namiot mozna wyrwac za ok. 100 000.
xxagaxx - ok

jeśli na 30 koni to wg mnie hala 20x40 jest mała... ja bym uderzała w taką minimum 25x50, może 60...
20x40 to mały czworobok ujeżdżeniowy, 2-3 konie będą miały względnie wygodnie, ale więcej się będzie 'kisić'...
jeśli już stawiać halę, czyli wydawać minimum 200 tys. pln (porządny blaszak) to lepiej wydać ciut więcej i nie narzekać później, że się zrobiło za wąską/za krótką.
xxagaxx - ok

jeśli na 30 koni to wg mnie hala 20x40 jest mała... ja bym uderzała w taką minimum 25x50, może 60...
20x40 to mały czworobok ujeżdżeniowy, 2-3 konie będą miały względnie wygodnie, ale więcej się będzie 'kisić'...
jeśli już stawiać halę, czyli wydawać minimum 200 tys. pln (porządny blaszak) to lepiej wydać ciut więcej i nie narzekać później, że się zrobiło za wąską/za krótką.


zgadzam się 🙂 też myślałam o takiej chociaz te 25x50.... a plac?? Mamy jeden mały i chcielibyśmy go poszerzyć. Ale ma miec drenaż. Ile by to mnie więcej kosztowało??
Lożnownik jest ale oczywiscie nie kryty....
a jaki wymiar? jaki grunt? do tego trzeba tez miec projekt, badania etc. i rowniez pi razy oko ciezko powiedziec w ilu pln sie zmiescisz. zgodnie ze sztuka dren powinien isc co dwa metry. nie wiem ile u was kosztuje metr rury, nie wiem jakie kruszywo chcecie wysypac etc.

na szybko liczac wyjdzie ok. 50zl/m2. do tego dolicz kopanie, zlewnie etc.
i jeszcze pytanie co na wierzchu... piach zwykły? biały wypasiony piaseczek? geowłóknina? kora?
Anaa, ja wiem jak to jest 😉 Ale to właściciel musi zając sie tymi rzeczami, nie ma bata.

Mi sie wydaje, ze hala 20x40 wystarczy. 30 koni to sporo, ale ile z nich chodzi pod siodlem w jednym czasie? dwa, trzy...
słyszałam, że piasek kwarcowy [o ile to się tak faktycznie nazywa] jest świetny.
Alice - no właśnie to pytanie do użytkowników ośrodka...

bo jeśli np ktoś będzie chciał lonżować, a druga osoba pojeździć to będzie ciasno... jeśli ktoś będzie chciał poskakać, to już 2 osoba będzie się chować pod ścianami... 20x40 to naprawdę mało...
w mojej poprzedniej stajni jest hala ok. 20x40 i naprawde jakos dalo sie zyc 😉
wiadomo przeciez, ze nikt nie ustawia parkuru i nie skacze go przez 4 godziny, a poza tym jak masz juz porzadne podloze to wczesniej czy pozniej dojdziesz do tego, ze to co robia skoczkowie z tym podlozem, to jednym slowem- masakra. podobnie zreszta uparte lonzowanie w jednym miejscu.
bardzo trzeba pilnowac stanu i jakosci podloza.

Też myślę, że to niedużo. Tzn. da się, ale jak już coś stawiamy, mamy dotacje i w ogóle łał, to zdecydowanie 25 x 50. Tak się tylko wydaje, że na hali będą 2-3 konie, chyba że to wszystko mają być w założeniu zwierzęta jednego właściciela. Jeśli pensjonat - to dziwnym trafem pensjonariusze z reguły chcą jeździć w tych samych godzinach - po pracy, po szkole.
Własiciel ma umowę z unią i musi coś wybudować.


trochę brzmi to niedorzecznie, wszystkie wnioski wg mojej wiedzy dotowane z fundusze UE muszą miec przed złozeniem projekt, pozwolenia a wniosek scisle okresla co i za ile ma zostac postawione

Sznurka ja się w to nie zagłębiałam. Wiem tylko ż teraz już na poważnie będzie coś robione bo byc musi. Ale żeby z tym człowiekiem rozmawiac sama bym się chciała czegoś dowiedziec i miec jakies pojęcie.

Piasek kwarcowy jest świetny ale z tego co wiem to tez bardzo kosztowny.
U nas jest 20x40 i to zdecydowanie za mało, mimo, że koni naraz chodzi max 3, i to nie dlatego, że tak się umówiliśmy. Sprawa lonżowania została rozwiązana tak, że ... nie można lonżować na hali. 3 osoby, wystarczy jedna mniej uważna czy bardziej "gwiazdująca" i nie pojeździsz sensownie. Przy skokach to w ogóle najlepiej jak jest tylko ten skaczący koń, a i tak wiele nie poustawiasz.
Zdecydowanie większa.
U nas jest 20x40 i to zdecydowanie za mało, mimo, że koni naraz chodzi max 3, i to nie dlatego, że tak się umówiliśmy. Sprawa lonżowania została rozwiązana tak, że ... nie można lonżować na hali. 3 osoby, wystarczy jedna mniej uważna czy bardziej "gwiazdująca" i nie pojeździsz sensownie. Przy skokach to w ogóle najlepiej jak jest tylko ten skaczący koń, a i tak wiele nie poustawiasz.
Zdecydowanie większa.


thx 🙂 też tak myślę że przy takich wymiarach będzie ciężko. Ja całe życie "końskie" stałam w Sopocie wiec trudno mi sobie obiektywnie wyobrazić coś mniejszego co spełniałoby swoją rolę odpowiednio. więc dzięki za rady 🙂
nasz plac...

odsuniecie humusu kosztowalo chyba 4 tysiecy, o wymiarach 80x100
gruz za darmo, tylko koszty paliwa, a wozony jest okolo 4 kilometrow
"ubicie" gruzu i wyrownanie kolejne 1,5 tysiaca
a potem juz "tylko" nawiezienie bazy i piasku... to beda koszta najwieksze..

drenaz zrobiony poprzez kilkuprocentowe nachylenia, ciezko mi to wytlumaczyc🙂
ok, thx 🙂 to już mniej wiecej wiem co nas czeka 🙂
opolanka   psychologiem przez przeszkody
16 lutego 2009 21:45
słyszałam, że piasek kwarcowy [o ile to się tak faktycznie nazywa] jest świetny.


jest świetny, ale drogi i  wymaga opieki. Nie powinno się zostawiać na nim kup, sprzątać po sobie należy. Trzeba też go ubijać, nawadniać etc.
Ale odpłaca się świetnymi właściwościami
[quote author=rewir link=topic=2823.msg175411#msg175411 date=1234646952]
słyszałam, że piasek kwarcowy [o ile to się tak faktycznie nazywa] jest świetny.


jest świetny, ale drogi i  wymaga opieki. Nie powinno się zostawiać na nim kup, sprzątać po sobie należy. Trzeba też go ubijać, nawadniać etc.
Ale odpłaca się świetnymi właściwościami
[/quote]

Na takie coś to już chyba typowo "sportowe" ośrodki mogą sobie pozwolić... Szkoda że z granicą to dużo łątwiej znalexc stajnię jak z marzeń ;/;/


Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się