odrobaczanie

Ja znowu podam Paramctin  🤔wirek:
Czy tylko mi się wydaje, czy lepiej chodliwe środki wycofywane są z rynku... Abamitel, Equest...
Z dostępnością Eqvalanu też jest problem. Do dyspozycji zostaje Antiverm, Grovermina, Panacur, Paramectin i Fenbenat; z wyższej półki Equimax.
U nas cała stajnia w tym roku leci equimaxem i to dwa razy, tzn. raz i po 2 tygodniach drugi raz.
Widzę, że wciąż ten sam problem. Dałbym ogłoszenie o zborowym zamówieniu na np. żelowy Equest, ale obawiam się o legalność takiego ogłoszenia... W naszym kraju takimi środkami handlować nie wolno via net.
Czemu dobre środki znikają z rynku - ekonomia?
Obecnie większość jest na bazie inwermektyny, do tego kilka preparatów o zawężonym spektrum działania takich "miękkich" typu panacur... nawet nie bardzo jest w czym wybierać  👿
dea   primum non nocere
31 marca 2010 13:36
No to następny news: fenbenat jest dla koni nielegalny. Jest tylko dla świn i tylko jako dodatek paszowy (teoretycznie nie sprzedają wetom). Trudność załatwiania wzrosła wielokrotnie...

Ja się moksydektyny boję. Tym bardziej wkurza mnie, że abamektyna o której nie było takich "podejrzanych raportów" została wycofana 🙁

Eqvalan to najmniejszy problem, bo to też iwermektyna (eqvalan plus z prazikwantelem - identyczny w składzie z equimaxem).

Cobrinha - dlaczego chcesz teraz podawać środek z grupy iwermektyny? Z tego co wiem, zimowe odrobaczenie można "pojechać" pod słupkowce, fenbendazolem albo czymś pochodnym?

BTW. jednorazowa dawka panacuru też niespecjalnie zadziała. To tak na pocieszenie 😉
Dea,
tego się właśnie obawiam, bo w kwietniu ub roku miałam ten sam problem. Po Panacurze efekt żaden, badanie kału wyszło dodatnie (obecne strongylusy) i musiałam odrobaczać ponownie. Jesienią podałam Equimax i teraz znów Panacur.
p.s. ale skoro Fenbenat to to samo, co Panacur, to czemu Panacur jest dostępny dla koni? Substancją czynną w obu preparatach jest przecież fenbendazol
Bo ma szersze spektrum, jest mocniejsza a cena podobna - i raczej się na nim nie opieram, mam inne wytyczne 🙂
dea   primum non nocere
31 marca 2010 14:05
Zima to jedna z nielicznych okazji, zeby sobie iwermektynę i środki z grupy darować - bo gzów nie ma, za to słupkowców może być wiecej. Tasiemca można "załatwić" na jesień i szerokie spektrum niepotrzebne 🙂

Panacur w jednej dawce za słaby, ale fenbenat 5 dni po 2 dawki dziennie zdecydowanie polecam. U nas faktycznie wybił słupki (tzn. nie pojawiły się po kolejnych 4 czy 5 tygodniach).
dołącze sie do zbiorowego hurtowego zamówienia ! 😉

Kto używał kiedys pasty IWERMEKTYNA - pasta dla koni 18,7mg/1g Vetos Farma, w turbostrzykawce
Bo ja sie pierwszy raz z tym teraz spotkałam. Ktoś zna może cene ?
Wogóle jakie ceny teraz za poszczególne pasty mniej wiecej ?

Ja za Groverminę płaciłam 49 zł.
asior   -nothing but eventing-
02 kwietnia 2010 21:20
Odrobaczylam Gluta Eqvalanem i spuchla jej miejscowo blona sluzowa w paszczy  🤔 Zrobila sie duza gula wczoraj, 2 godziny po podaniu. Dzisiaj prawie wszystko zeszlo. Pierwszy raz w zyciu miala taka dziwna reakcje na paste  🤔
Czy ma sens odrobaczenie jednego konia w stajni?
Z badania kału wyszły Komarowi liczne słupkowce. Chciałabym odrobaczyć go jak najszybciej, jednak właściciele innych koni mają inne plany - chcą czekać do końca kwietnia (nie pytajcie mnie na co).
Pomyśłałam, że zrobię tak: odrobaczę konia teraz, za 3, 4 tygodnie zrobię ponowne badanie kału i, jeśli będzie taka potrzeba, odrobaczę ponownie. Zda to egzamin?
a moze zrób ponowne badania dopiero po jakims czasie od odrobaczenia tamtych??
Może komuś się przyda - tabelka sporządzona na podstawie materiałów anglojęzycznych ze stron weterynaryjnych uwzględniająca dostępne na polskim rynku preparaty (sporządzona na podstawie materiałów od dr Golachowskiego) - tabelka zaakceptowana przez dr

Jeśli komuś przychodzi do głowy jakiś lek który nie został ujęty, czekam na info - dołączę do tabelki
Dla wyjaśnienia - pod każdym nr kryją się dwa miesiące
Mam nadzieję, że wszystko widać 🙂

EDIT: literówka
Jeśli chodzi o Paramectin, hm jak odrobaczyłam mojego konia tą pastą to wystąpiły skutki uboczne  🙄 przypominające grzybicę zmiany na skórze,głównie na grzbiecie i brzuchu,ustapiły po ok. 2 tyg. Opisane w ulotce dołączonej do pasty.

Jesli zaś chodzi o preparaty na odrobaczanie,które zostały wycofane.To chyba jest tak ,że jeśli skonczy sie umowa na wprowadzenie do obrotu danego środka i ministerstwo nie przedłuży jej ,to takie preparaty znikają z rynku.Nawet jeśli dany specyfik jest dobry,nie jest to zrozumiałe ,ale jeśli nie wiadomo o co chodzi to na pewno chodzi o pieniądze 🤔
Ale aż 6 odrobaczań? Po co konia truć środkami wiecej niż 3-4 razy do roku? Nie za dużo to tak?
Ja odrobaczyłam ostatecznie Ivermektyną pod koniec marca. Chcę odrobaczyć jeszcze raz w połowie maja przed wypuszczeniem koni na pastwisko, ale już nie wiem czym 🙄
Podejżewam, że to miesiące do wyboru z uwzględnieniem najlepszych w tym okresie preparatów - jak ktoś śmiga na zawody, to też chyba częściej się jakoś odrobacza.
Ja zawsze odrobaczałam i odrobaczam konie najlepszymi preparatami, ale 2 razy w roku... Ok marca-kwietnia i na jesien...
Co za chamstwo, kolejny dobry środek nie do dostania? Zostanie nam odrobaczać samą iwermektyną? :/
Młody był odrobaczany w październiku equimaxem, na odrobaczenie w marcu się nie załapaliśmy, ale w obecnej stajni konie będą odrobaczane teraz w kwietniu, więc dużo nie straciliśmy. 😉 Tylko czym odrobaczyć? Pasuje mi ten equest pramox a tu się okazuje - niedostępny. Odrobaczyć iwermektyną jeszcze raz..? Teraz "na tablicy" słupkowce, prawda?

aaaa - przy pastach jest napisane "trwałość: 24 miesiące" na przykład. Co to konkretnie znaczy? Że data ważności mija po 24 miesiącach czy że pasta "działa" 24 miesiące? 🤔wirek:
Sankaritarina, oczywiście, że chodzi o okres przydatności do podania 😉

Co do ulotek... fragment z ulotki Ativermu:

Docelowe gatunki zwierząt: Koń.
Działania niepożądane: Podanie doustne pyrantelu może wywołać wymioty.

😵

Cobrinha, w tabelce jest literówka: nie Antoverm, ale Antiverm 😉
Orzeszkowa - genialne, aż się wierzyć nie chcę, że takie coś może być na ulotce 😂
Cobrinha, w tabelce jest literówka: nie Antoverm, ale Antiverm 😉

Dzięki, zaraz poprawię  😵
Jeszcze odnośnie tabelki wklejonej przez Cobrinhę - doczytałam ulotkę Antivermu do końca, przy dawkowaniu jest napisane:
Zaleca się rutynowe stosowanie leku co dwa miesiące.

Ale nie jestem pewna, czy należy wierzyć akurat tej ulotce  😁
Ja moje odrobaczam co 3 miesiące.
dea   primum non nocere
06 kwietnia 2010 16:15
Cobrinha - w tabelce nie są ujęte tasiemce, lek skierowany na nie (prazikwantel) jest tylko raz w roku, a w ciągu pół roku mogą się rozwinąć od jajek do całkiem sporej ilości. Testowałam... Pyrantel/antiverm też podobno tasiemca bije, ale w dwukrotnej dawce. Pojedynczej nie radzę podawać - w ogóle nie działa (stada słupków były a i tasiemczycy w rozwoju nie pohamowało).
A inwermektyna czy moksydektyna nie bije? one mają bardzo szerokie spektrum działania - nie pamiętam co w ulotce było - ale są preparaty łączące inwermentyna + praziquntel
dea   primum non nocere
07 kwietnia 2010 07:35
Nie, tasiemców nie biją. One są na obłe i na gzy. Moksydektyna jeszcze pewną ilośc otorbionych larw słupkowców załatwia, ale nie tak skutecznie jak "kilkudniowy fenbendazol"...

Łączące to equimax i eqvalan duo (iwermektyna+) oraz equest pramox (moksydektyna+). Przynajmniej tyle pamiętam z obecnie dostępnych (?) bo był jeszcze abamitel plus na przykład (chlip)...
Pytanko,
czym odrobaczyć teraz na wiosnę najlepiej? Ostatnio był Equest (listopad), zastanawiam się nad Equimaxem (w sumie podobne nawet bardzo)?
Kasia Konikowa   "Konie mówią...po prostu słuchaj..." Monty Roberts
08 kwietnia 2010 09:00
Ja swojego Potwora odrobaczałam w grudniu (jak do mnie przyjechał) pastą Paramectin, a teraz (w kwietniu) będę odrobaczać pastą Equimax. Zawsze odrobaczam konie dwa razy w roku (kwiecień i październik). Rodzaj pasty konsultuję z moim wetem. We wrześniu zmieniamy stajnię, więc go dodatkowo odrobaczę już w nowej stajni.  😉
Hej,

można gdzieś kupić na osobę prywatną groverminę na większą ilość koni? Nasz wet ma cenę coś pod 60 zeta...
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się