odrobaczanie

kotbury, nie doczytałaś chyba kilka postów wyżej 😉 problem jest we właścicielu stajni, który zawsze ma problem z komunikacją i terminowością, a nie w pensjonariuszach.
Ale nie ma co tego tematu tu już drążyć.
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
02 grudnia 2022 14:07
mindgame, a to nie można się dogadać, żeby ktoś z pensjonariuszy odrobaczył też jego konie w dany dzień i tyle? 😀
Pati2012, No nie, bo to jest 20 koni i współwłaściciel jest byłym weterynarzem od bydła i oni sobie sami odrobaczają jakimś swoim preparatem. No nie przebijesz ściany murem i rozumiem, że dla nie których to jest sytuacja abstrakcyjna, ale rzeczywistość nie zawsze jest taka jak się może wydawać 😉 nie ma tematu.
Pytanie do osób z końmi wolnowybiegowymi…
Odrobaczenie, a dokładniej system, który w praktyce działa… Podzielcie się jak to ogarniacie by odrobaczenie było skuteczne
Dostanę gdzieś online pastę ? Czy tylko kierunek wet?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
23 marca 2023 07:40
Dzybek, Tak samo jak w systemie boksowym, odrobaczasz całe stado jednocześnie, dobierasz/zmieniasz środek którym odrobaczasz w zależności od pory roku i tego czym odrobaczałaś poprzednio. Dobrze zrobić czasem na wyrywki badanie kału, żeby wiedzieć co jest w środku, albo czego już nie ma 😉 Do tego odrobaczanie regularne, pilnować treminów. Ja osobiście odrobaczam 3-4x w roku. No i sprzątanie oczywiście, no ale to podstawa akurat.
polecam obejżeć

Bardzo pouczające. Szkoda że weterynarze tego nie mówią...
W jakiej cenie u was pasta equest pramox?
anetakajper   Dolata i spółka
16 kwietnia 2023 16:50
siwaaa, 170
Wzięłam equimoxin za 70
Czy ktoś ma pomysł w 2023 jak odrobaczyć 15 koni i nie zbankrutować? Do tej pory miałam zapas Ableru, ale widzę, że wstrzymano produkcję. Może ktoś już znalazł jakiś równie tani zamiennik? 🙂
Sama iwermektyna w paście to koszt około 40zł za tubkę, fenbendazol w formie proszku dla świń - tutaj już cena zależy od środka i gramatury ale również tania sprawa. No i zamawianie w gabinetach weterynaryjnych albo u wiejskich weterynarzy bo ci od koni z mojego doświadczenia nakładają sporą marżę.
najtaniej wyjdzie jak znajomy w Anglii kupi i wyśle do Polski 🙂
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
26 kwietnia 2023 08:38
Przywieźliśmy niedawno "konia Trojańskiego" z bogatym życiem wewnętrznym. Będę podawać koniom Fenbendazol w proszku. Tego wychodzi bardzo dużo, mam obawy, że mi tego nie ruszą. Jadły to wasze konie? Jakieś sposoby na skuteczny przemyt?
anetakajper   Dolata i spółka
26 kwietnia 2023 08:41
zembria, bez problemu. w meszyku wciągają
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
26 kwietnia 2023 08:45
anetakajper, O, to byłoby dobrze jakby to nie było jakieś obrzydliwe.
anetakajper   Dolata i spółka
26 kwietnia 2023 09:11
Ja przywiozłam odsada w pażdzierniku ze wszystkim! parch + bogate życie wewn.
10 dni izolatka z antybiotykiem w tym 6 dni (ivermektyna, panacur (nie wiedział co to owies więc pasta), equimax) - leciały słupkowce duże
Po 14 dniach equimax, po kolejnych 14 dniach znów exuimax.
W styczniu 3 dni odrobaczenia, a po 14 dniach equest więc koniec odrobaczenia 28 stycznia
Koń powinien się świecić ? hahaha taaa :/
Zbieramy odchody co 2-3 h z padoków więc mamy wgląd.
13 kwietnia wzięłam pasty na maj- equimoxin.
17 kwietnia patrzam w gówno a tam coś małego czerwonego. Dżdżownice się tak mnożą czy jak, ale czemu są tak na wierzchu gówna 🤷 Zesrał się przy mnie młody. Patrzam a tam to samo. Nigdy nie widziałam -więc proszę się nie dziwić 😂
No to pasty do maja nie wytrzymały :/. Equimoxin na 2 dni dla roczniaków, a dla reszty po jednej. Po 14 dniach pójdzie equest.

Całe stado przeszło wcześniej gruntowne odrobaczenie. Zależy od wieku młode 6 dni, a starsze 4 dni + po 14 dniach.

Po za tymi robakami konik przywiózł parcha i pomimo izolatki i antybiotyku w izolacji zaraził całe stado parchem jak dopuściłam go jako już niby zdrowego.
Musiałam robić posiew i wyszły 3 bakterie. tylko starsze były odporne na te bakterie. 14 dni antybiotyku dwóm roczniakom i dwóm odsadom. stajnia w zimie odkażona x 2 -takim śmierdzielem, że dziwie się że wchodziły do niej bez problemu.

zembria   Nowe forum, nowy avatar.
26 kwietnia 2023 09:15
anetakajper, O matko, to masz tam dopiero wesoło! 😝
zembria, Bezproblemowo zjadają nawet w zbożu (lekko zwilżonym) - przynajmniej jeśli chodzi o fenbenat.
anetakajper   Dolata i spółka
26 kwietnia 2023 09:48
zembria, I to za każdym razem jak przywiozę cos nowego. i za każdym razem sobie obiecuję, że ten "parch" to już ostatni bo wychodzi to kwotowo podobnie jakbym sobie sama wyhodowała i poczekała. Ale nieeee przecież konik taki uroczy, albo z dużym dolewem xx i sentyment do xx.
Od 3 lat kupuję po 1 koniu od tego samego hodowcy.....i się zastanawiam czy to hodowla koni czy robaków :/
Zembria fenbendazol pod nazwą Helmigal jest bez smaku i zapachu (osobiście próbowałam). Ponoć konie zjadają bez problemu. Ja właśnie zakupiłam i jutro ruszam z odrobaczaniem.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
27 kwietnia 2023 08:36
megi007, Dzięki, jeszcze nie wiem jaki konkretnie dostanę, mam dopiero odebrać. Ale skoro zwykle nie ma z tym problemów to mam nadzieję, że i moje zjedzą.
Co zrobić, kiedy żadne odrobaczenie nie działa na słupkowce u konia? Była inwermektyna w paście, był jakis proszek podawany przez 6 dni, wczoraj dostała inwermektyne dozylnie- wciąż w kupie są żywe robale… tylko po proszku pierwszym dniu były martwe. Nie ma tego duzo, znajduje tak do 3 w jednej kupie, ale po coś się odrobacza… wet juz nie ma pomyslu na to. Klacz 2 lata temu przyjechala bardzo zarobaczona i chyba wiekszosc ich sie wybilo, ale nie wszystko.
Kolor, jeśli w kupie są robaki to zarobaczenie jest gigantyczne.. pewnie trzeba by konkretny schemat zrobić z kilkoma środkami.
Fokusowa, czyli pewnie szukac innego ktory ma na to pomysl. Obecny serio rozklada rece i niecowierza ze te srodki nie zrobily z tym porzadku, co chwile kolejny srodek. A to tez raczej bez wplywu na organizm nie jest..,
Poza tym kon wyglada jak paczek w masle, ale no robaki nie powinny sie pojawiac w kupie wcale �‍♀️
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
30 maja 2023 16:29
Kolor, a może się cały czas zaraża? reszta stada odrobaczona? Co z dezynfekcją padoków i boksów?
Pati2012, reszta stada regularnie odrobaczana ale w ich kupach robakow nie ma. Kon zyje wolnowybiegowo, padok jest co jakis czas sprzatany. Tylko ona ma taki problem ze odrobaczenia nie dzialaja i robaki sa.
Kolor, jest jeszcze inna substancja czynna - moksydektyna, np. w Equimoxin. Była dawana?
BUCK   buttermilk buckskin
31 maja 2023 09:25
Kolor a jak dawka w procencie do wagi konia ? może brak skutków to zbyt "oszczędne" dobranie dawki ? mój przy szacowanej wadze ok 850 dostaje max. na 1.200 i oczywiście jeśli preparat ma w opisie ostrzeżenie przed przedawkowaniem to wtedy dostaje na 900 -950
tereska, nie byla dawana, zapytam weta co o tym sadzi.
BUCK, Kurcze dalam tyle ile wet kazal dac i nie zwracalam uwagi, 3 saszetki na 6 dni, z tym ze to hucul, wazy maks 400kg. Mysle ze ten wet nie oszczedzalby na dawce bo i po co.
Poobserwuje jeszcze przez kilka dni te kupy bo wczoraj nie zauwazylam zadnego robaka, moze jednak cos ta inwermektyna dozylnie podziałała. A jesli nie to sprobuje z ta moksydektyna. Dzięki wielkie.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się