odrobaczanie

xanya, a było zastosowane odrobaczanie kliniczne przy diagnozie że są robaki?anetakajper, co to jest odrobaczanie kliniczne?
anetakajper, tak, badania kału często są niemiarodajne. Za to w krwi u koni znajomych powychodziły robaki.
Fokusowa,

nie moja stajnia, nie moje konie. Miałam mozliwość albo przenieść się do innej stajni albo odrobaczać mojego co 3 miechy, dodatkowo wprowadziłam suplementacje.

A teraz morfologia i cyk, znowu eosy na czerwono.

O kupach słyszałam i ostatni raz dla świętego spokoju dam do zbadania. Ostatnio nam wyszły pefidnie glisdy, zobaczymy teraz. Bo z ta kupą to też loteria, zdaje sobie sprawę.
kotbury, 5-6 dni fenbenat, 1 ivermektyna, po 14 dniach 2 składnik.
anetakajper, fenbenat w dace podwójnej do m.c na kg
Perlica, dokładnie 🙂

A, ok. Nie wiedziałam, że to ma nazwę "kliniczne"🙂
Pierwsze słyszę, by odrobaczać tylko konie u ktorych w badaniach wyszły robaki.
Żadne badanie nie daje 100% pewności, że robaka czy jaj nie ma.
Cześć, ostatnio zmieniłam stację i okazuje się, że w niej konie nie są odrobaczane. Jako, że mój zawsze był dwa razy w roku to chciałabym przy tym pozostać. Wcześniej przyjmował Equimax i Pyrantel. Co możecie polecić, aby mu podawać? Czy te obecnie stosowane preparaty są okej?
W aktualnej stajni na padokach widziałam sporo kleszczy, sporadycznie gzy. Stajnia znajduje się w okolicy Grójca (woj.mazowieckie) jeżeli miałoby to znaczenie🙂 Będę wdzięczna za rekomendacje
ZakreconaKoniara123, odrobaczanie jednego konia nie ma większego sensu..
Fokusowa, oczywiście że ma.
Pewnie Fokusowej chodziło o to ze jak odrobaczysz 1 a dalej bd miał kontakt z resztą która jest nosicielami to pewnie w kółko ten koń bd sie od nich zakażał
A z ciekawości zapytam dlaczego tam nikt inny nie odrobacza koni ?
espérer, dokładnie to miałam na myśli.
ZakreconaKoniara123, konie odrobacza się schematem, zmieniając substancje czynne, mniej więcej 4 razy do roku. Wpisz sobie w Google albo podpytaj weta to ci powie co kiedy podawac
espérer, niestety na te pytanie Ci nie odpowiem. Sama jestem w szoku, że tego nie robią.
xxagaxx, ja wczoraj kupowałam pastę i najnowsze zalecenia są ponoć takie źeby jednak odrobaczać 2 razy w roku „ jak kkedyś” bo robale się uodporniają coraz bardziej na substancje czynne.
Perlica, najnowsze zalecania są aby nie odrobaczać bez potrzeby, czyli badać kał. Jeśli nie badamy to nie wyobrażam sobie odrobaczać 2 raz, za duże ryzyko.
xxagaxx, badanie nie jest miarodajne , bo złapać robala trudno, chyba że jest inwazja.

Ja tylko dzielę się tym co mi wczoraj powiedział wet.
a są gdzieś zalecenia/ instrukcje jak taki kał pobierać? to ma być zbiórka z 1 czy z kilu kupek ?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
12 października 2023 10:35
espérer, Z 3 dni, świeżo zrobioną najlepiej.
Perlica, jak ktoś odrobacza 10 lat ivermektyną konia 600 kg, pastą na 500 kg to się uodparniają 🤷 Też słyszałam o tym uodpornieniu, ale nie jestem w stanie sobie tego logicznie wyjaśnić.
Perlica, jeden wet, ja bym poprosiła o jakieś konkretne zalecenia. Wersji jest dużo, zalezy kogo zapytasz 🙂 natomiast badanie kału w stałym stadzie jest jak najbardziej miarodajne. Co innego jak masz pensjonat i twój koń chodzi w stadzie. Ale jeśli masz swój padok, koń ma swój stały boks to jak najbardziej możesz zrobić badania, najpierw co 3 miesiące a potem i raz do roku.
a słuchajcie jak długo robale mogą żyć poza nosicielem? Mi ostatnio wet zwrócił uwagę że do 6mc, mam kupę kupki zaraz za padokiem i rozmawialiśmy że muszę to wywieść więc wciskam wszystkim obornik jak najęta. ale aż mi sie nie chce wierzyć że to tam może tyle żyć bo jak ?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
12 października 2023 11:16
espérer, Nie robale, a jaja. I tak, kilka miesięcy przetrwają spokojnie czekając na nowego żywiciela.
xxagaxx, bardziej chodzi o to, że często robaki są, a badania czyste. W tym sensie niemiarodajne.

Oczywiście, że wszystko się uodparnia - bakterie na antybiotyki rozdawane jak cukierki, robaki na nieskutecznie dobrane odrobaczanie, nawet durne muchy uodparniają się na preparaty przeciw owadom.
Ale prawidłowo dobrany preparat i jego dawka do sytuacji sobie poradzi lepiej niż odrobaczanie „na ślepo” 2x w roku.
Fokusowa, ja wiem w jakim sensie, natomiast z tego co udało mi się wyczytać to naprawdę ciężko, aby przy testowaniu co te 3 miechy w pierwszym roku mieć czyste badania przy zarobaczeniu. Jeśli masz lekooporne pasożyty to odrobaczanie już na 100% nic nie da.
xxagaxx, mój w ostatnim badaniu czyściuteńki, kilka innych koni ze słupkowcami. A wtedy już 1,5 roku razem chodziły, więc to badanie mojego raczej fałszywie negatywne było. Fakt, że u mojego z krwi też nie było widać robaków, a u reszty koni owszem.
Tobie wychodzi coś w badaniach co 3 miesiące? Robisz też krew wtedy?
Fokusowa, ja dopiero teraz mam możliwość i sens badania, więc dam ci znac za jakiś czas. Planuje na początek zrobić kał + krew co 3 miesiące, potem krew co 6 i kał co 6.
xxagaxx, jestem bardzo ciekawa co będzie wychodziło, daj znać koniecznie!
a moge zapytać z ciekawości co sie zmieniło że dopiero teraz widzisz sens tego badana? stałe stado ?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się