Akwarystyka, czyli Holendry, ryby i rybki

Nie chcę niszczyć twojego optymizmu, ale samice się nie wybarwią. Jak już to jeszcze bardziej stracą kolory jak je samiec zacznie ganiać.

Poza tym straszna atacama w tych akwariach😉 Dołóż trochę anubiasa nana na środek i może coś co zakryje tynk na tylnej szybie np. więcej kryptokoryny i czarną folię samoprzylepną. Lotosowi nie wróżę długiego życia. One lubią żyzne podłoże i dużo światła. No i dołożyłbym jeszcze jakiś fajny korzonek. No i po jakiego grzyba te bąbelki z filtra wylatają? Lubicie hałas? Bojowniki lubią spokojną taflę wody bo na niej budują gniazda najczęściej wśród pływających roślin wodnych.
maleństwo   I'll love you till the end of time...
13 lipca 2014 21:57
Lotosowi my też nie wróżymy :/ Daliśmy się namówić panu ze sklepu, ale marnieje strasznie :/ Roślin na pewno przybędzie, tak więc na spokojnie. Korzeń chciałam, mąż jakoś tego nie widzi.

Co do optymizmu - nie szkodzi, mogą sobie w takim razie zostać szare. widziałam na zdjęciach barwniejsze samice, wiec myślałam, że i one łapią z czasem trochę koloru.
bajaderka-zorro   But who to fuck am I to dare to accept?
18 lipca 2014 10:22
mam jeszcze jedno pytanie albo i dwa, jak już założę akwarium (30 litrów), włączę urządzenia to ile muszę odczekać zanim wpuszczę ryby? (w mojej starej książce akwarystycznej jest napisane że 6 dni, na forach że dwa tygodnie albo i miesiąc i już zgłupiałam...) i czy muszę przed wpuszczeniem ryb wymienić wodę, a jak tak to ile?
Jeśli wpuszczasz do akwarium bakterie lub dodajesz wody z gotowego już akwa - to po 2 tygodniach, jeśli nie - koło miesiąca, aż bakterie same się zadomowią.
CeraŁ   dużo dużo zmian..
18 lipca 2014 16:11
proszę o poradę  :kwiatek:

chcę znów wrócić do akwarystyki, mam dwa akwaria, jedno 10l i drugie 30 l. Myślałam o tym żeby z tego 10l zrobić mini krewetkarium a do tego 30l wpuścić kilka rybek... Czy lepiej połączyć? Choć 30 litrów to mało bardzo stąd też mój pomysł o zrobieniu dwóch oddzielnych..

Dla krewetek już mam wszystko przygotowane (podłoże, specjalne preparaty mineralne i bakteryjne i inne) a jak przygotować dobrze akwa dla rybek ? 
bajaderka-zorro   But who to fuck am I to dare to accept?
18 lipca 2014 20:24
musisz poczytać bo 10 litrów to bardzo malutko, możesz w nim trzymać dosłownie kilka sztuk i to nie każdego gatunku
Słuchajcie, potrzebuje pomocy. W akwarium nic się nie zmieniło. Ta sama obsada, woda, temperatura, etc, jednak z moim bojownikiem coś jest nie tak. Jedno oko tak jakby mu napuchło, jest większe i bardziej wypukłe niż drugie, oraz tak jakby za mgłą. Bojownik nie chciał jeść (3dni), dopiero dziś skusił się na żywe robale i po karmieniu się ożywił, pływa wszędzie, zachowuje się normalnie. Przedtem siedział tylko w kącie przy dnie.  To oko jednak mnie niepokoi. Próbowałam szukać informacji w necie ale są sprzeczne opinie. Może ktoś z Was miał taki przypadek?edit: teraz jakieś pół godziny po nakarmieniu Bojak znów nie pływa, znów siedzi przy dnie.

Czytam dalej w necie. Jedni mówią o zakażeniu :bakteryjnym" inni o posocznicy. Co myślicie? W przypadku "bakterii" pomaga ziele świetlika włożone do filtra) torebka świetlika włożona tam gdzie gąbka, na surowo bez zaparzania i 5cio minutowa kapiel chorej rybki i bardzo słabym stężeniu nadmanganianu potasu...
ChemiK mój bojownik miał to samo,przeszło mu to po około tygodniu.Myśleliśmy,że już będzie po nim bo nawet zaczął dziwnie pływać,ale jakoś po kilku dniach wszystko się samo unormowało.
CeraŁ   dużo dużo zmian..
02 sierpnia 2014 18:52
powiedzcie mi jak mogę obniżyć temperaturę w akwarium? 👀 już mam grzałkę wyłączoną, światło staram się czasami wyłączać, akwa nie jest na słońcu a woda cały czas ma 30 stopni czasami 2  👀
CeraŁ
Czyste butelki z wodą do zamrażarki i jak się woda zamrozi to włożyć je do akwarium. Najlepiej mieć kilka butelek i wymieniać je regularnie. Sposób sprawdzony przy rybach które muszę mieć zimną wodą.
ovca   Per aspera donikąd
10 października 2014 20:09
Aaaaa rozmnożyły mi się zbrojniki! Mam 15 małych glonojadów, w tym przynajmniej cztery białe!  😅
najśmieszniejsze jest to że teoretycznie nie miały żadnych warunków do rozmnażania. Ale zawsze to fajnie mieć małe rybki swojej hodowli 🙂
maleństwo   I'll love you till the end of time...
18 października 2014 12:32
ovca, gratuluję! Zrób zdjęcie, jeśli możesz - to musi być niezły widok, tyle maluchów. Mam słabosć do glonojadów. Obecnie mamy albinosa i go hołubimy 😉

A ja tylko zamelduję - broń boże nie na złość Perszeronowi, bo na pewno nie posiadam nawet w części takiej wiedzy w temacie, raczej jako ciekawostkę - że lotos nam się jednak przyjął i rośnie jak głupi, a samice jednak się wybarwiły 🙂 Z tym, ze agresorem w tym stadku okazała się właśnie jedna z samic, która niestety wykończyła koleżankę :/

A wczoraj pożegnaliśmy Tytusa, był z nami 15 miesięcy 🙁 Strasznie mi żal. Pewnie niedługo kupimy kolejnego bojka, bo są uzależniające.
bajaderka-zorro   But who to fuck am I to dare to accept?
18 października 2014 13:38
a mi coś opornie idzie zakładanie akwa -.- od tygodnia czekam na zamówione roślinki i doczekać się nie mogę :/
bajaderka-zorro   But who to fuck am I to dare to accept?
31 października 2014 09:43
akwa już założone, wpuściłam póki co 3 gupiki i teraz moje pytanie, mam akwarium 30 l, grzałka z termostatem jest ustawiona na 24 stopnie, światło (żarówka) świecie ok. 10h, moje dwa termometry nie są zbyt dokładne, a lekarski gdzieś przepadł... czy bezpieczniej będzie przykręcić grzałkę o 2 stopnie? Żarówka też trochę nagrzewa wodę i wydaje mi się, że rybkom jest po prostu za gorąco.
Jak poznać zmienniaka lub molinezje w zaawansowanej ciąży ?

Wczoraj wieczorem po karmieniu zauważyłam, że samica pływała przy dnie daleko od stada z wieelkim brzuchem, odsadziłam ją do kotnika na noc. Rano zaglądam brzucha niema, a narybku tym bardziej (?). Wiec wrzuciłam ją do ogólnego i znów karmienie. Patrzę a ona znów ma ogromny brzuch-po karmieniu 😁
Skalar od paru dni ledwo żyje. Albo leżey całkiem na boku i ledwo oddycha albo jest w pionie i macha bocznymi płetwami, ale i tak opiera się o ziemie, jakby się nie mógł podnieść. Potrafi przepłynąć normalnie, ale bardzo krótką chwilę i bardzo krótki dystans. Ma około 5 lat, akwarium wczoraj wyczyszczone. Miał ktoś taką sytuację lub jest w stanie powiedzieć, co to może być i jak mu pomóc? Nie mogę patrzeć, jak się męczy. 🤔
jak tam skalar nadal dycha?
Po jakim czasie narybek gurami dwuplamy wykorzystuje woreczek żółciowy  ?
jl niestety nie. Teraz w awkarium są dwie brzanki oraz rak.
Mamy kogoś obeznanego i cierpliwego kto chciałby mi odpowiedzieć na kilka laickich pytań na pw? Podstawowe rzeczy odnośnie podłoża, filtra, roślinek.
a do mnie akwarystyka wróciła!

Zanabyłam bezgotówkowo zbiornik 300 litrów, mam już po niego metalowy stelaż, czekam tylko na płytę pod tą wannę. Będę "spawać" tam w przyszłosci własne światełko na power ledach.  planuję zrobić holendra z ławicą. opcjonalnie kiedyś póję w skalary lub placki, bo dość wysokie jest, ponad 50 cm. tylko nie chcę robić BW, więc to się kłóci 😉

Mam jeszcze kilka mniejszych, w jednym zrobię sobie krewetkarium HT.
Zanabyłam bezgotówkowo zbiornik 300 litrów

Zazdroszczę  🙂
Jak by Ci się znudziło to mieszkam niedaleko  😁
Liściu,  dostałam telefon z windowsem, który szczerze nienawidziłam, wiec dałam ogłoszenie, że wymienię na akwarium 😉 i ... no wymieniłam na wannę 😉

Jedynie co to ma średnie wyposażenie, bo jeden filterek wewnętrzny, pokrywę samoróbkę na dwie świetlówki t8. Chociaż grzałki są spoko. No i kombinuję od dobrego miesiąca co mam zrobić z regałem, bo finansowo kicha, więc ciężko. Ale znalazłam spawany stelaż w miarę pasujący.

Mam jeszcze 60 l, 25 l, 15 l i mały kotnik. póki co tylko 15 ruszyłam, żeby wpuścić gupiki ocalałe z 300 l. nie mam jeszcze oświetlenia.

mam za to już rozrysowane plany pokryw do wszystkiego ze spienionego pcv, tylko do 300 l muszę zakombinować z belkami  i power ledami, do mniejszych zrobię paski ledowe.

będę powoli kompletować wszystko. Póki co wydałam kryptokorynę, która zajmowała całą 300 u poprzedniego właściciela. Takiego chwasta to jeszcze nie widziałam. W zamian dostanę anubiasy, mchy i inne krzaki. Kryptokoryny mi nie leżą 😉
bajaderka-zorro   But who to fuck am I to dare to accept?
28 lutego 2015 16:08
Czy często się zdarza, że akwarium się rozszczelnia, rozkleja? Miał ktoś taki przypadek?
bajaderka-zorro,  czasem się zdarza. Jeśli jest duże i nie ma wzmocnień, jeśli silikon kiepski, jeśli źle wypoziomowane... albo czasem i dlatego "bo tak". Zdarza się. Nie notorycznie, ale zdarza.
Dziś bardzo ucieszyła mnie myśl, że szykuje nam się przeprowadzka i perspektywa (na razie marzeń) o duuuuuużym akwarium!!! Tęsknię za tym.
Chyba znów malawi, ale kto wie... 😉

bajaderka-zorro, Przypadki pewnie bywają, ale nie powinno to być normalne. Trzeba dociec dlaczego.
O proszę... nie wiedziałam, że mamy na rv wątek akwarystyczny 🙂

Moje akwa (aranżacja wciąż jeszcze w budowie)


Pokażcie jakąś aktualizację swoich 🙂
maleństwo   I'll love you till the end of time...
10 marca 2015 08:32
Ale sliczne!

A u nas samica bojownika zjadła samca... Trafiła nam się jakaś strasznie agresywna sztuka, upasła się, wyrosła i wybarwiła jak rasowy samiec i wykończyła samca i koleżankę... Pierdziu, jak zdechnie, przerzucamy się na neonki, są bardziej anonimowe i się człowiek tak nie przywiązuje 🙁
Julie, jak mi się marzy powrót do malawi. Chodzę i kombinuję jak znaleźć miejsce, które zlikwidowaliśmy po remoncie, bo mieszkanie miało być na sprzedaż... Ehh...
Co ile i jak czyścicie takie duże akwaria? Ja przy 25l miałam serdecznie dosyć. Do tej pory nie mogę porządnie wyczyścić kamieni, zawsze gdzieś się przechowa ten brud.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się