Akwarystyka, czyli Holendry, ryby i rybki

efeemeryda   no fate but what we make.
10 grudnia 2020 15:36
Dziękuje za odpowiedzi, akwarium które dostaje w spadku, kilka lat temu stało w poczekalni przychodni i właśnie gatunki z Malawii były tam hodowane, wspominam je jako totalnie bezproblemowe jeśli chodzi o utrzymanie i liczbę zgonów ( w ciągu dwóch lat wyłowiłam może jedna martwa rybę).  Miedzy innymi stąd ten pomysł. Z chęcią przyjmę jednak wszelkie inne rady.
Nie jestem w stanie podać w tym momencie wymiarów tego akwarium, z cała pewnością jest prostokątne  😂
efeemeryda, w typowej 240L poszłabym w 2 grupy łagodnych pasujących ryb. Grupa czyli 1 samiec i 3 samice. Porobilabym groty na piasku (groty dla kryjówek, piasek - bo one pięknie kopia i tylko przy piasku masz możliwość obserwować jak przebudowują sobie akwa pod siebie.
Stawiam, że w ten sposób będziesz mieć piękny przegląd ich zachowań łącznie z odchowaniem młodych.

Ja kombinuję od kilku miesięcy jak wrócić do malawii - strasznie mi brakuje tego akwarium.
efeemeryda   no fate but what we make.
10 grudnia 2020 16:01
Epk dziękuje  :kwiatek:
Doradzisz jeszcze jakie produkty kupić ? Jaki rodzaj piasku i kamieni ?? Jakie firmy są dobre jeśli chodzi o filtry i grzałkę itp?
Może znasz jakiś godny polecenia sklep we Wrocławiu gdzie dobrze doradzą laikowi ?
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
10 grudnia 2020 16:12
efeemeryda, Dąbrowa Górnicza z profilu jest nadal aktualna? W Sosnowcu jest super sklep akwarystyczny - Pan z niesamowitą wiedzą i niewciskający na siłę niepasujących gatunków. Nie wiem tylko czy ma ryby do malawi ale piasek, oświetlenie i filtry na bank Studio Akwarystyki Green Art

Ja bardzo chciałabym akwarium znowu, ale bardzo podobają mi się te z belką oświetleniową bez pokryw i mam 101% pewności, że kot mi się do niego właduje. Po dokończeniu urządzania salonu chce chociaż 50 l na krewetkarium.
epk, a moje się tłukły przeokrutnie, nie mogłam już na to patrzeć. Najgorszy był żółty, którego dostałam w spadku- to chyba pyszczak złocisty. Okropnie agresywny.

I miałam problemy z glonami na tych pięknych białych kamyczkach 🙁.

Za to teraz mam typowo roślinne, z neonami simulans i krewetkami i jest zupełnie bezobsługowe.
efeemeryda   no fate but what we make.
10 grudnia 2020 16:51
Safie niestety to tylko dom rodzinny, mieszkamy we Wrocławiu i tutaj będziemy zakładać, ale po sprzęt może uda się zawitać do Sosnowca, gorzej z rybkami  :kwiatek:
rtk, a nie stało blisko okna?
efeemeryda, potem skrobnę bo na tel ciężko
epk, mieszkanie jest oświetlone tam, ze trochę światła słonecznego czasem padało. I od tego te glony :/ mega zniszczyły efekt Malawi. Chociaż bardziej efekt zniszczył ten pojebany pyszczak złocisty to na koniec został sam. Atakował wszystkie ryby, niezależnie od płci.
rtk, Melanochromis auratus jest jednym z najagresywniejszych pyszczaków. Przyjmuje się, że min dla 1 samca i 3 samic to 120cm długości, ale to jest absolutne min, 150cm jest właściwsze. I dalej to jest długość dla tej grupy tylko. To są kilerzy.
Epk, nawet nie kiler a zabójca. Czasem tak na mnie patrzył ze bałam się ze na mnie się rzuci  😂
efeemeryda, to teraz tak 😉

Na początek musisz podjąć decyzję, czy idziesz w dwie grupy i obserwację zachowań czy w przerybienie total. Bo od tego trochę zależy sprzęt. Jeśli chcesz przerybienie mocne to i tak to to Ci napiszę będzie na styk.

Co potrzebujesz:
- filtr wewnętrzny (overkill) - wydajność: pojemność akwa min 3 razy, ja miałam dwa po dwóch stronach akwa z wydajnością pojemność x 2 - jak masz długie akwa, to po prostu jaką by nie miał wydajność to nie starczy, bo nie zaciągnie syfów z drugiej strony i one będą się gdzieś odkładać. Także ja wolę mniejszą wydajność a dwa.
- filtr zewnętrzny - overkill mocny. Tu najmocniejsze na co cię stać 😉
- grzałka
- oświetlenie (jak nie masz w pokrywie)
- czyścik do szyb
- wąż z końcówką do czyszczenia dna (poszukam coś fajnego, co dobrze działa z piaskiem)

Akwa pod pyszczaki buduje się docelowe od podstaw. To nie jest akwa, do którego wstawisz np. dodatkowe kamienie potem, bo możesz mieć w nieszczęśliwej sytuacji rozwalone akwa. Dlaczego? Bo pyszczaki przebudowują akwa po swojemu. I jak Ci podkopią taki kamień położony później to... no będzie słabo. Także najpierw kładziesz na dno styropian i dajesz tło tylne. Potem układasz skałki (ja preferuję ciemne, ryby pięknie na nich wyglądają) robiąc tak, żeby porobić groty (potrzebujesz ich przy dwóch rodzinach kilka). Najlepiej te kamienie zaprzeć o siebie a jeszcze lepiej lekko złapać punktowo silikonem (także do styropianu). Potem dosypujesz żwirek lub piasek. Żwirek się niby lepiej czyści ale... z mojej praktyki (i znajomych) jednak gorzej - większy syf się tam odkłada i ciężej to ruszyć. Dodatkowo ryby nie pokazują swoich zachowań - jedną z fajniejszych spraw u pyszczaków jest właśnie to przebudowywanie akwa - usypywanie górek, wygrzebywania dołków itp - w sumie codziennie akwa wygląda trochę inaczej. To uda się tylko przy piasku. Piasek dość jasny kupowałam w castoramie i długo płukałam - świetnie potem dawał radę.
Potem lejesz wodę (akurat Wrocław prosto z kranu) i akurat tu nie trzeba jakoś bardzo długo czekać na stabilizację. Myśmy czekali jakoś tydzień (tak nam poradzili), filtry chodziły, grzałka grzała.

Na necie jest dużo akwa pod malawi prawie pustych i dużo ryb - szczerze nie podoba mi się to, uważam, że to jest trzymanie tych ryb w ciągłym stresie. One serio potrzebują ukrycia od czasu do czasu.
Nie bardzo ogarniam też próbę wsadzania roślin (to nie ma szans powodzenia) albo wsadzania tam kawałków korzeni - wtedy zaczynają się problemy z parametrami wody.

Tu masz parę fajnie urządzonych wg mnie skałek:
https://tiny.pl/769fz
https://tiny.pl/76957
https://tiny.pl/76951


efeemeryda   no fate but what we make.
11 grudnia 2020 11:57
Epk dziękuje serdeczne ! Naprawdę mam czas i tez nie chce robić po taniości, ma być dobrze. Zaraz będę googlowac wszystkie te produkty  😍

Edit: wolałbym chyba moc obserwować zachowania niż robić takie straszne przerybienie
efeemeryda, też takie wolę. Mieliśmy przez jakiś czas przerybienie, wyglądało imponująco ale było mało ciekawe.
efeemeryda   no fate but what we make.
11 grudnia 2020 13:00
Epk a napisałbyś mi jeszcze jakie konkretnie gatunki i jaka ilość ? Żeby im było dobrze  :kwiatek:
efeemeryda, ja bym poszła tak jak pisałam w dwie grupy. Każda grupa to 1 samiec i kilka samicpyszc. I na początek szła bym w łagodne gatunki.

- pyszczak acei
- pyszczak rdzawy
- pyszczak saulosi
- pyszczak yellow (jeden z moich ulubionych)

W przypadku rdzawego i żółtego to przyznam, że pokusiłabym się o 2 samce (w zależności jaką masz długość akwarium - przy 120 bym się zdecydowała. Wtedy połączyłabym 2 samce + 6 samic yellow i 1 samca + 3/4 samice saulosi albo rdzawego. To są wszystko pyszczaki z grupy mbuna - ich główny pokarm oparty jest na spirulinie. Pięknie też oczyszczają kamienie w akwa z glonów. Yellowki lubią też artemię.
Becia23   Permanent verbal diarrhoea
01 maja 2023 18:20
Powoli przymierzam się do założenia akwarium, ale nigdy nie byłam związana z tematem.

Macie jakieś strony/fora/książki do polecenia, które łopatologicznie ale rzetelnie wszystko tłumaczą od samych podstaw, łącznie z tym jakie gatunki można łączyć, jakie rośliny, itd?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się