siodło ujeżdżeniowe

Kika   introwertyczny burak i aspołeczna psychopatka
27 listopada 2013 10:51
sommer opus 17' ma tybinkę 38cm - ja też krótka (162cm) i taki rozmiar jest idealny
Kika, Sommer Opus to nie ma standardu za bardzo - te siodła się robi na zamówienie, więc tybinkę się dobiera. Znam 3 opusy - tybinki od 37 do 45 🙂
Uff... skończyłam czytać. Trochę to zajęło bo założyli nam szpiega w pracy  🙄.
Zgodnie z obietnicą wstawiam zestawienie siodeł dla krótko/długonogów w oparciu o opinie z tego wątku.
W przypadku siodeł z możliwością dopasowania tybinki(jak prestige), każdy 'świadomy' sobie dobierze, a przy podawaniu siodła sugerowałam się długością w standardzie.

Jeśli coś pominęłam/pokręciłam proszę krzyczeć, będę poprawiać 🙂

Dla długiego uda:
[list]
Passier GG
Euroriding Diamant
Euroriding Titan
Euroriding Jade
Euroriding Saphir
Euroriding Luxor
Stubben Tristan
Prestige Leonardo
Prestige Top Dressage
Prestige Wenus
Prestige Modena
Prestige Doge
Ratomka (wszystkie)
Otto Schummacher (wszystkie)
Amerigo
Ken Taur Medea (II) 
Kieffer Lustiano
Kieffer Lech
Kieffer Wien
Kieffer Action
Kieffer Ulla Salzgeber
Jaguara Xkc
Daw-Mag Sylwester
County Competitor (ogólnie County)
Maestoso
Albion (wszystkie)
Sommera Diplomat
[/list]
 

Dla krótkiego uda:
[list]
Prestige Lucky Dressage
Prestige Elastic Dressage (apallosa)
Euroriding Optimum
Euroriding Opal
Euroriding Achat
Stubben Juventus
Stubben Scandica
Stubben Laurus
Jorge Canaves Petit Grana
Passier Young Champ
Passier Optimum
Passier A-Tempi
Wintec  Pro Dressage Contourbloc
Wintec 500 Dressage 
Ken Taur Young Dressage
Equipe Emporio
Tekna Pony Dressage
[/list]
 
 
 
 
Miałam problem z Wintec Isabell gdyż zdania były bardzo podzielone. Ktoś pisał że dla siedziska 16,5 długość tybinek to 41-42 cm (co dla mnie osobiście, jako posiadacza krótkich kulasów, jest zdecydowanie za dużo)


Korzystajac z okazji pochwalę się, ze dołączyłam do zacnego grona osób, które woziły 4litery w devoucoux mendia. siodło pożyczyłam... ze stajennej szkółki (z racji malutkiego siedziska jeżdzą w nim smarki na kucyku :cool🙂. Dyżurnym siodłem szkółkowym jest też Luc Childeric właścicielki stajni (model DAC albo DSG).

"Nasza" mendia jest bardzo zmęczona życiem. Widać, że nikt się z nią nie cacka. Zapewne kupiona kiedyś używana, bo była chyba robiona pod nietypowego człowieka: moje kolano wypada prawidłowo pod klockiem, ale za to tybinka jest jakaś wielka i znaczna część łydki leży na niej, przez co kompletnie nie czułam konia (za to on mnie bardzo dobrze). Potwierdzam że siodło zaprasza do puszczenia nogi, bo następnego dnia miałam obolałe mięśnie jakby mi ktoś siłą ciągnął nogi w dół (a jeżdżąc konno nigdy nie myślałam, że powiem jeszcze kiedyś o moich nogach "bolą mnie mięśnie, o których istnieniu nawet nie wiedziałam"😉
Siedzisko ani twarde ani miękkie, ale bardzo przyjemne, jak to wszyscy pisali zasysające. w galopie faktycznie jak w kołysce i bliziutko grzbietu.
Ja się za to zakochałam w wypełnieniu paneli: jest super miękkie i sprężyste, a w połączeniu z tym, że leżało na moim koniu jakby na niego było robione to on też się zakochał i był luźniutki jak kupka niemowlaka  😉.


luca childerica sobie tylko pomacałam wiec niewiele mogę napisać, ale wyglądał na full profi wykonanie (za tą cenę nic dziwnego) i full profi wygodę, wszystko jest w nim mięciutkie: panele, siedzisko, poduszeczki przy puklach, klocki, no dosłownie wszystko jest takie... żelowe. nie wiem jaki to rozmiar ale wygląda na 17,5-18 i jest ogromne.
Jak kiedyś sie zbiorę na odwagę to zapytam włąścicielki czy się mogę kajtnąć z ciekawości (oczywiscie jeśli sie w nim nie utopię).

Edit: Poprawki


Zacytuje azzawe, ktora zrobila liste ujezdzeniowek dla dlugo- i krotkonoznych, a ja pozwlilam ja sobie zapisac, bo temat i watpliwosci sa nawracajace 😉
Do pierwszej listy dorzuciłabym Bates Isabell Werth tą starszą wersję (nie wiem jak wypada nowa)
Z mojego doświadczenia, sama bezwzględna długość tybinki nie powinna być jedynym wyznacznikiem, zależy jak siodło usadza, jaki jest profil poduszek kolanowych, głębokość siedziska itp. Dlatego piszę, że Passier pasował na osobę średniego wzrostu i o nie za długiej nodze. I nie jest to izolowany przypadek, bo pomysł doboru takiego a nie innego siodła (po naprawdę wielu próbach, m.in. Stuebbenow, Prestige, CTD) wziął się od trenerki, vice mistrzyni halowej w ujeżdżeniu zresztą, która sama miała podobny problem i też właśnie Passier GG pasował idealnie. Ale niech każdy robi jak chce, ja tylko chciałam się podzielić, co prawda nie "własnotyłkowym" w tym przypadku, ale jednak doświadczeniem, bo przy przymiarkach tych wszystkich siodeł byłam.  :kwiatek:
Passier Optimum to nie całkiem dla krótkonożnych- mam 2 służbowe i widzę, że mogłabym mieć dłuższe nogi do nich 😉
W którym roku wyprodukowali nową wersje Bates Izabell??
Wydaje mi sie ze w 2010...
Mam pytanie a jak się ma rozmiar łęku winteca( jaki kolor) do rozmaru łeku kieffera (standard 1)??
np. PASSIER Corona II  ma krótkie tybinki  😉
Ja mam batesa isabell werth tą starszą wersje - i zdecydowanie dla krótkiej nogi.  🙂  ( bo sama mam strasznie krótkie nogi )
Innym razem siedziałam w siodle, które miało jeszcze krótszą tybinke od batesa,  a jak wsiadłam, to sporo mi brakowało
( mimo krótkiej tybinki tak było uszyte że pasowało na długą nogę ) więc przymiarka jest podstawą.. 🙂 
A top dressage  i doge 17 cali jak długą ma tybinkę? 👀
Donia Aleksandra, wszystkie Prestige mają ujednoliconą tybinkę - M (nie oznaczana specjalnie) to 43cm, S-ka to 40,5cm, XS- to 38cm. S i XS są oznaczane na końcu numeru seryjnego - już za nim nawet, oddzielną literką S lub XS.
Ja już padam na twarz 😵 szukam ujeżdżeniówki, dla krótkonożnej osoby i  szerokiego konia i nic. Jeśli już jest to cena 5000zł (nie urządza  mnie ), albo osoby z którymi piszę okazują się niepoważne 🙄  Dobra  koniec  🚫
prestige raczej mają długie tybinki. W ogłoszeniu może podaj wszystkie warianty jakie cie interesują jak cena, rozstaw itp.
Podałam szeroki rozstaw łęku i cale w jakich szukam siodła, ale masz rację, podam dokładny rozstaw łęku i cenę.
i wyraznie duzymi literami zaznacz ze interesuje cie inne badziewie😉
Ale powiem ci szczerze że ciężko będzie takie siodło ci kupić
Donia Aleksandra a Euroriding Luxor nie spasowalby ci? jest u nas w ogloszeniach, to moje byle siodlo, pewna jestem ze szeroki lek, kolo fit 4,5-5. tybinka krotka bo kolo 40cm, a MEGA wygodne🙂
Donia Aleksandra Doge ci odradzam jak jesteś mała- ja mam 182 cm i i to siodło na moje nogi jest w sam raz, także tybinkę ma długaśną.
Wyszukiwarka nic nie wypluwa, a potrzebuje info o euroriding opal. Ktoś ma, jakie wrażenia?
lizzy   Bo ja na hubertusie gonię stajnie a nie lisa :)
02 grudnia 2013 14:10
Dziewczyny, jeździł ktoś w euroriding jade II? Czy przy rozmiarze 18" nada się na długonożnego? 18" to 18" czy takie zaniżone? Jeździłam w ueroridingu jade I, bardzo mi się podobało. Wiadomo, że najpierw zobaczę czy pasuje do konia, jak mi się w nim jeździ itp. ale chciałabym znać Waszą opinię 🙂
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
02 grudnia 2013 14:21
Passier Optimum to nie całkiem dla krótkonożnych- mam 2 służbowe i widzę, że mogłabym mieć dłuższe nogi do nich 😉


Zgadzam się z Paa Optimum raczej dla tych, których obdarzono dłuższymi odnóżami - mam osobiste i niestety tybinka dłuuuga, znacznie lepiej jeździ się mojej drugiej połowie (która jest istotnie ode mnie wyższa 😉
lizzy moje euroridingi wypadały bardzo 'wymiarowo' - z siodeł, które miałam i mierzyłam to bates i venuska wypadły nieco mniejsze.
A to jest symphonie niederussa, chyba quanta o nim pisala, albo mi sie zle kojarzy?
Tak to to siodło. Szukałam ,ale wyszukiwarka nie wypluła nic konkretnego.
mi sie ono wydaje takie....no ni pies ni wydra. plaskie siedzisko w sumie, klocki male, no co kto lubi ale dla mnie e-e.
Bym radziła nie wierzyć oczom 🙂 KNy są niewyględne. Wygoda jeźdźca i komfort konia - rzecz inna. Niemal archaiczne z wyglądu KNy potrafią być super w użytkowaniu. Nie wiem, czy akurat to - ale tych siodeł lepiej "na oko" nie skreślać.
rzuciłam okiem na zdjęcia z linka i moim zdaniem siodło wygląda bardzo interesująco. Nigdy nie miałam przyjemności spróbować tego siodła, ale właśnie "na oko" wydaje się ciekawe.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się