siodło ujeżdżeniowe

Witajcie, jestem tu nowa 🙂

Jeśli w złym miejscu piszę proszę mnie nie blokować tylko podpowiedzieć gdzie szukać pomocy a szybciutko się tam przeniosę 🙂

Szukam siodła ujeżdżeniowego, raczej juniorskiego. Potrzebuję krótkiej tybinki i małego siedziska - mam 162 cm wzrostu, ważę 50 kg.
W oczy rzuciło mi się Lucky Dressage Prestige'a, ale nie mogę nigdzie znaleźć długości tybinki, poza tym siedzisko wydaje się być dość płytkie.
Drugim typem jest Young Dressage Kentaura - tu martwi mnie wręcz pionowa tybinka (przynajmniej tak wygląda to na zdjęciach producenta).
Zostając przy Kentaurze (jestem zadowolona z jakosci ich siodeł 🙂 ) zastanawia mnie też siodło Elektra i Ithaka - oba modele ze skracanymi tybinkami naturalnie.

Co możecie mi powiedzieć na temat wymienionych wyżej modeli? Jakie inne modele możecie mi polecić? Jeśli chodzi o "poziom" jazdy to można powiedzieć że klasa P, choć chciałoby się więcej 🙂 Jednak większość czasu spędziłam w skokówkach i z ujeżdżeniówką miałam krótki epizod rok temu - niestety była za duża i na mnie i na konia (Kentaur Athen 17,5) i teraz wracam ponownie do tematu 🙂 Szukam siodła o głębokim siedzisku, krótkiej tybince i wyraźnym bloku kolanowym, dającym porządne oparcie, ale nie przeszkadzającym. Miło by było, gdyby siodło umożliwiało komfortowy wyjazd w teren (jestem za półsiadem w galopie 🙂 ) oraz pracę na kawaletkach, ew mikro przeszkodach rzędu 40cm . Dodam może, że nie interesuje mnie siodło wszechstronne, bo w takowym nie potrafię usiąść nawet, a w ujeżdżeniówce może niezbyt komfortowo, ale skakać skakałam popierdółki 🙂 Na większe skoki mam skokówkę, choć jeśli znajdę ujeżdżeniówkę w której dam radę zrobić stabilny półsiad - na pewno ją sprzedam 🙂

Z góry dziękuję za pomoc i życzę miłego dnia 🙂
Livia   ...z innego świata
31 marca 2016 09:48
julka, miałam okazję siedzieć w Romie VSD i mnie akurat było bardzo niewygodnie. Szukałam siodła wszechstronnego, do terenów, ale ten klocek był tak ogromny, że zwyczajnie nie dałam rady dobrze w niej usiąść. Roma VS jest o wiele, wiele lepsza pod tym względem. Koleżance skaczącej też w tej Romie się dobrze skakało 🙂

Carisima, mam Lucka i siedziska nie nazwałabym płytkim. To siodło, które fajnie trzyma (ja lubię dość trzymające siodła). Tybinka ma chyba ok. 38 cm, na moje nogi to siodło jest idealne 🙂 Mam tyle samo wzrostu, co ty. Tak to wygląda u nas: http://re-volta.pl/galeria/foto/113018.
julka177, - a daw-mag? Dużo ich na rynku wtórnym, a i nówka można dostać w przyjemnej dla portfela cenie 😉
Carisima, - jak strone wcześniej - w ujeżdżeniówce się nie skacze. Nawet krzyżaczków. W Lucky jeździłam, jakby robili większe niż 16 byłby mój, bardzo fajnie mi się jeździło. W życiu nie nazwałabym go płytkim, jest raczej średnio-głęboki, super leżał na szerokich, płaskich plecach.
Ja jestem zdania że w jazdę "po płaskim" tudzież ujezdzeniowa warto wplatac dragi, kawalety czy mikro szeregi na skok-wyskok celem poprawy impulsu,  taktu,  jakości chodow czy zaangażowania zadu. I uważam że takie elementy można wykonywać w siodle ujezdzeniowym. Nikt nie mówi o skakaniu parkurow po 13 przeszkód choćby tych 60 cm. Mówię o przeszkódkach na których kon musi "wynieść" foule,  nie skakać. I są to dosłownie 2 treningi z dragami płaskimi czy uniesionymi na tydzień, a dla konia 170 w klebie przegalopowanie "stacjonatki" 40 cm to raczej bez szału 😉 kwestia mojej wygody w poderwaniu du... żeby nie wytracac z rytmu 😉

Dzięki za rekomendacje Luckiego. Szukam jeszcze choć kilku opinii o Kentaurach 🙂 i o wszelkich innych krotkotybinkowych 😉
Carisima, ja ci tylko radzę usiąść w Prestigu i Kentaurze przed kupnem. Prestige ma zdecydowanie węższy twist. Kentaury są bardzo szerokie - dla mnie nieakceptowalnie. Lucky ma to fajne, że ma klocek na rzep - można sobie ustawić fajnie wg potrzeb.
@epk - kentaur young dressage tez przewiduje taki myk z klockiem, Itaka również. Young jest juniorski wiec musi być wyższy, ale z Itaka rzeczywiscie musiałabym sprawdzić jaki jest twist w stosunku do mnie. Dziękuję za radę 😉
Carisima przyjrzyj się jeszcze  Passierowi Young Champ- z tym, że to jest zupełnie nie trzymające niczym nigdzie 😉 jeźdźca siodło. Ale jak to Passiery- miękkie (mówię o nowych siodłach), blisko konia, bardzo porządnie wykonane.
Mam ze 2 cm wzrostu więcej (fakt, że tutaj bardziej chodzi o kość udową niż o wzrost przecież) niż Ty i w tym siodełku wyglądałam tak:

musiałam je sprzedać z różnych przyczyn, później bardzo żałowałam.
Carisima, - ja może jestem spaczona nieco, bo mam konia, który nie uznaje istnienia niskich przeszkód - on zawsze skacze duże. Jak mu postawie stacjonatke 40cm, to on i tak skoczy minimum 80, a nie przegalopuje. I jak kawaletki dam rade w ujeżdżeniówce pojechać, tak już nawet na mikro-skoki musze mieć coś innego 😉 Szczególnie, że przy głębokim siodle tylni łęk potrafi po tyłku strzelić, także na Twoim miejscu szukałabym czegoś średnio-głębokiego, nie bardzo głębokiego.
Możesz jeszcze zerknąć na prestige venus, wypada mniejsze niż prestige normalnie. Daw-mag dominius też jest dość krótki tybinkowo, całkiem przyjemne siodło, ale też twist nie jest najwęższy.
keirashara daw magi nie odpowiadają mi budową  🙁. Muszę mieć siodło z prostymi panelami, inne odstają. I wyciętym łękiem.
Livia i tak jedyne Romy, które znalazłam na ogłoszeniach to 16" VSD, i Roma Dressage 17". Ale to znów uj.

A jakie ujeżdżeniówki oprócz Kieffera Lecha są takie z grubsza wszechstronne? 🙂
julka177, - mam 2 daw-magi na prostych panelach i z wyciętymi łękami więc kompletnie nie wiem o czym mówisz 🤔 Rozumiem, że mogą Tobie nie odpowiadać, natomiast spełniają te 2 wymienione przez Ciebie wymogi.
mitbah   arabskie szczęście
31 marca 2016 17:22
Sivrite to mój koń jest wyjątkiem, jest naprawdę szeroki!  Dodatkowo bardzo otłuszczony, jemu się lubi zbierać za kłębem i przy łopatkach 🙂
keirashara nie siodła wintec odpadają, mam 500 która leży w miare ok, ale masakrycznie dziwnie mnie usadza. Chce przymierzyć Isabellkę, ale nie wiem czy te wystające panele są takie super dla mojego super krótkiego konia konia  🙁

Szkoda mi kasy wydawać  na siodło szyte na miarę, bo koń będzie się zmieniał a teraz jest kupą tłuszczu bez mięśni.
vissenna   Turecki niewolnik
31 marca 2016 18:23
mitbah poszukaj modelu KIeffer Amsterdam:
http://www.loesdau.de/kieffer-Dressursattel-Amsterdam-Norbert-Rier.htm?websale7=loesdau&pi=52525&ci=05-kieffer&ldtest=1&dp1=newPics

siodło zostało zaprojektowane specjalnie dla haflingerów - mocno zbudowanych koni z krótkim grzbietem. Sądząc po Twoim opisie - twoje arabiszcze ma taką samą architekturę grzbietu  😉
keirashara a jakie to modele? Może je przeoczyłam po prostu 😉
julka177, - jedno to najbardziej popularny model - hubert, a drugie to hubert sport (na podstawie huberta, ale przedni klocek jak w kieferze koofie, kapitalne siodło na młode lub jurne konie). Tylko, że w obrębie jednego modelu są różnice w zależności od roku produkcji, jak stałam w stajni, gdzie większość ludzi miała huberty, to było widać, jak siodła z różnych lat różnią się poduchami, odszyciem, panelami, tak teraz mi to do głowy przyszło.
mitbah, - strzeliłam wintec, bo pisałaś, że masz 😉 Isabelka do krótkich raczej nie należy, ale siedzi się w niej zupełnie inaczej niż w 500-tce, jak masz szanse, to mierz. Wiem, jaki problem jest z szerokimi siodłami, bo niby są, ale jak dołożysz do tego jeszcze jakiś warunek to już nie bardzo, szczególnie, jak właśnie nie ma sensu/nie można sobie pozwolić na zakup siodła szytego na miare.
keirashara to sie zorientuje  🙂

Czy euroriding Diamant ma wycięty łęk i proste panele? 😉
Poradźcie mi proszę, moje siodło jest za szerokie na konia. Na zdjęciu z podkładką parforce, ale nie dopasowaną, ja chcę też z tego ale inny profil

I tak myślę żeby się dogadać z tym panem co je szyje, żeby zostawił w niej kanał na kręgosłup + wkładka standard przez całą podkładkę + do tego jeszcze po kawałku tej pianki na boki, czyli taka jak na całość tylko wycięty z niej pas przez który idzie kręgosłup. Wtedy na kręgosłupie byłaby podkładka z jedną warswą pianki i bez futra, a poza kanałem byłaby podkładka z 2 warstwami pianki i z futrem
Kobyła jest za chuda i musi przytyć, czego na fotce nie widać, a w rzeczywistości owszem. aktualnie ma dość wystający ten kręgosłup i kanał w siodle IMO jest poprostu zbyt płytki  ❓  Dlatego poradzicie czy taka podkładka zda egzamin, czy może np. zostawić ten kanał futrzasty, czy to wgl zły pomysł    🙇
Sprawa dość pilna , bo aktualnie mam do dyspozycji tylko dość grubą piankę  😡
Sophia, - jest wątek o dopasowaniu, może popytaj tam 😉
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
02 kwietnia 2016 19:40
A ja, ku własnemu zdziwieniu, stałam się szczęśliwą posiadaczką siodła Butterfly. Długo podchodziłam bardzo sceptycznie do tego siodła, ale dałam się namówić, wsiadłam i przepadłam. Siedzi się bardzo blisko konia, siodło usadza w bardzo dobrej równowadze, a zostawia przy tym mnóstwo swobody. No i faktycznie - dzięki systemowi zawiasów dopasowuje się do konia. Testowałam na koniach o różnej budowie, i na każdym leżało dobrze. No i wszystkie konie, nawet te bardzo wrażliwe, super na nie zareagowały - dużo chętniej pracują grzbietem i są dużo luźniejsze. Z dnia na dzień uwielbiam je coraz bardziej...
vissenna   Turecki niewolnik
02 kwietnia 2016 19:44
Koniczka ja siedziałam w takim siodle tylko raz ale nie masz wrażenia, że przez ten "otwarty przód" siodło usadza w taki sposób, że czujesz się jakbyś "spadała na przód"? Przynajmniej ja takie wrażenie odniosłam...  🤔
keirashara już pytałam, ale tam nikt nie zagląda 🙁
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
02 kwietnia 2016 20:32
vissenna, wcale, mnie siodło usadza normalnie, nigdzie nie spadam.
Koniczka, a który model?
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
03 kwietnia 2016 07:11
Claudia.
Carisima ja mam Kentaura Young Dressage, tybinka to jakieś 35-36 cm, ja przy 157 cm mam kolano idealnie na kończącej się tybince, chociaż jak na małego człowieka nogi mam dość długie  😁 rewelacyjnie mi się jeździ, dobrze trzyma i nie zakleszcza, polecam też Equipe Emporio z krótką tybinką to chyba 38 cm, ale siedzisko wydawało mi się płytkie
Zdjęcie mojego Kentaura na kucu

Koniczka a masz może doświadczenie z tym siodlem i bardzo szerokim koniem?
Mam konia kanapę i chciałabym dla niej jakieś na prawdę fajne siodło, które przy okazji trochę mi pomoże.
Tylko dopasowanie... 😵
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
03 kwietnia 2016 11:39
Mój koń jest bardzo szeroki i bardzo wrażliwy. W tym siodle fruwa.
Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
03 kwietnia 2016 18:53
Carisima Kentaur Ithaka ma dość szerokie siedzisko. Ja mam 163 cm i 60 kg, ale jestem wąska w biodrach i bolały mnie stawy biodrowe po 3-4 jazdach.
Koniczka a jak te butterfly cenowo stoja? pi razy drzwi moze byc 🙂
Jakieś opinie o Kentaur Elektra II, Kentaur Madea II lub Kentaur Athen? Albo o Kiefferze Lusitano lub Orphee? :kwiatek:
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
03 kwietnia 2016 19:51
Od 2190 euro, czyli IMO bez dramatu. Tu masz cennik wszystkich modeli: http://dt-saddlery.de/products/saddles/dressage.html
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się