siodło ujeżdżeniowe

Potrzebuję wszelkich opinii dotyczących różnic między Equipe Emporio a Olimpia - wszystko co wam przychodzi do głowy - obszerność siedziska, długość tybinki, klocek itp. Słyszałam o słabszych skórach w Emporio. Natomiast to mniej mnie interesuje. Za to bardzo mnie interesują różnice między "standardami".
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
03 kwietnia 2016 21:45
epk, ja kilka słów mogę Ci napisać (niestety minęło już sporo czasu),
bo testowałam obydwa modele w tym samym rozmiarze i standardowych ustawieniach
na tych samych koniach i tak:
- olimpia ma zdecydowanie niższy łęk przedni niż emporio (p. Beata powiedziała, że różnica jest na
  poziomie budowy terlicy), dla mnie to zaleta
- bloki w emporio chciały mi wyłamać nogi z zawiasów, nie mam problemu z cofnięciem łydki/nogi
  ale to, co zrobiło z moimi odnóżami emporio, to była masakra (no dobra- fajnie się anglezowało z ud-
  niemniej jednak na dłuższą metę miałabym dość);
  bloków olimpii praktycznie podczas jazdy nie czuję a jak mam problem, to oferują fajne wsparcie
- emporio narzuca dosiad, olimpia daje swobodę totalną
- wydaje mi się, że w olimpii siedzi się bliżej konia
 
ms_konik, a jeśli chodzi o siedzisko - w kwestii odczuć wielkości, wiesz takie popularne stwierdzenie typu "17 wypada jak 16,5" 😉 - czy te siedziska są porównywalne w obu siodłach pod względem wielkości i kształtu?
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
03 kwietnia 2016 21:59
epk,
hmmm, moja 17 (olimpia) jest raczej po prostu siedemnastką, podobnie się czułam w 17 passierowej (GG).
W emporio ze względu na ułożenie nóg, było mi ciaśniej ale samo siedzisko przyjemne bardzo.
ms_konik, a jak stare masz to siodło? Bo słyszałam opinie, że wcześniejsze olimpie były właśnie mniejsze i dopiero te teraz są "pełnowymiarowe"
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
03 kwietnia 2016 22:23
epk, od troszkę ponad roku je mam.
epk  jakiś czas temu miałam okazję pojeździć w obydwu siodłach, moje odczucia (zaznaczam, że przy grubej d...i konkretnym udzie):

Emporio- pod tyłkiem bardzo wygodnie, ale spory klocek spychał mi nogę (oraz tylek) do tyłu, a jak wydłużylam strzemiona, żeby zniwelować ten efekt, to dla odmiany łydki leciały mi do przodu. Natomiast znajoma z długimi szczupłymi  odnóżami jest siodłem zachwycona nieustająco

Olympia- niebo dla tyłka, dużo więcej swobody niż w Emporio z powodu innego kształtu klocka (klocek krótszy i przytrzymujący kolano i udo "od góry"😉, bardzo dobre czucie konia, no i antypoślizgowa skóra (nawet moje Fair Playe się tego siodła porządnie trzymają  :hihi🙂

I tak, potwierdzam- jakoś w okolicach wakacji testowalam Olympię 18" i wypadała jak 17,5" ewidentnie, potem jakoś w październiku posadzilam tyłek w nową Olympię 18" i ta miała faktycznie 18"- była to naprawdę odczuwalna różnica... Niestety pełnowymiarowa osiemnasta okazała się za długa na wielkokonia  😵
Ale Equipe myślał, myslał , aż wymyślił (co prawda długo to trwało  :mad🙂 i wyprodukował Olympię 18" na skróconym i specjalnie wyprofilowanym panelu- no i w końcu mamy siodło, które  pasuje na konia i jest wygodne dla mnie  💃  Podziękowania dla p. Sebastiana i X-horse  :kwiatek:
Dziewierz, no to nie jest dobra wiadomość - Olimpię miałam pod tyłkiem, bardzo mi podpasowała. Miałam nadzieje, że w Emporio będzie podobnie, ale wygląda na to, że Emporio ma takie cechy, które go dla mnie dyskwalifikują. Niestety tez jestem posiadaczką "mocnych" ud i tyłka.
epk myślę, że mimo wszystko przed podjęciem decyzji powinnaś się zapanować  w Emporio i wlasnotyłkowo sprawdzić jak ci się będzie siedziało (bo to jeszcze kwestia indywidualnej budowy ciała, długości odnóży)- mimo wszystko siedziało mi się w tym Emporio całkiem przyjemnie, a i jaśniepan też był zadowolony...
epk ja też testowałam oba modele na jednym koniu (standardowe) i mam dokładnie takie odczucia jak ms_konik. Może bloczek w emporio nie przeszkadzał mi aż tak drastycznie, ale po wsadzeniu tyłka w Olympię czułam się po prostu naturalnie. Normalnie ważę mniej niż 55 kg, tyłek i uda raczej szczupłe- dobrano mi 17tkę i mam akurat tyle miejsca ile potrzebuję (ja akurat nie lubię siodeł "na styk", ale to zależy od upodobań).
edit: jakbyś chciała to mam kilka fotek w 17tce co może Ci jakoś pomóc jeśli chodzi o rozmiar, ale niestety nie są zbyt dobrej jakości  🙄
kasiakliczkowska, ja to jestem pewna, że muszę mieć 18-tke. Testowałam taką roczną mniej więcej i jest ok - może nie idealnie, ale ok. To co jest super, to to, że w siedzisku mam swobodę - ono jest sporo płytsze od mojego obecnego i czuję na serio fajny luz a przy tym siodło fajnie zaciąga w dół.
moje też jest roczne i mam takie same odczucia jak Ty- i tak blisko konia 🙂😉)
Equipe nie robi polowek?
epk - a ty nie jezdzilas w takim zajefajnym krotkim sommerze?
faith, jeździłam. Idzie na sprzedaż. A w sumie już poszło 😉. Niestety jak je kupowałam to miałam jakieś 15kg mniej i czas się przestać oszukiwać, że się mieszczę, szczególnie, że tam jest mega głębokie siedzisko, które jest genialne, tylko ja masz już za duży tyłek do niego to serio utrudnia a nie ułatwia.
A, czyli juz sprzedalas? a to 17stka byla?
W ogole czy sommer jeszcze w Polsce funkcjonuje?
Kupiłam ostatnio JC model tango, 18/31. Na niemieckim ebayu, na kompletną pałkę. Jest absolutnie idealnym siodłem dla mnie i, co najważniejsze, dla klaczy, którą wielbię i na której najczęściej jeżdzę 🙂 W PL nie sposób kupić siodła takiej jakości, w takim stanie i za takie pieniądze... przynajmniej ja się poddałam. W każdym razie siodło - według mojej Trenerki, bo ja to tam laik total - bardzo "zacne" 🙂
Jakieś opinie o Kentaur Elektra II, Kentaur Madea II lub Kentaur Athen? Albo o Kiefferze Lusitano lub Orphee? kwiatek
:kwiatek:
faith, prawie sprzedałam 😉. To jest 17,5 tylko mocno głębokie, z wysuniętą tybinką do przodu i klockiem na rzepy.
Od jakiegoś czasu poluję na angielskim ebayu na syntetyczną ujeżdżeniówkę, mam na oku jeden egzemplarz - Wintec, wg sprzedającego model Dressage Pro. Nie posiada wymiennych łęków. Szukałam podobnego siodła, żeby zorientować się w cenach, ale nigdzie nie znalazłam podobnego - chyba wszysytkie Winteci, które widziałam mają wymienne łęki. Tak się zastanawiam, czy fakt że to siodło nie ma tej opcji znaczy, że to jakiś przedpotopowy model, którego nie produkują od kilku dobrych lat i interesujący mnie egzemplarz ma już kilka dobrych lat?  😁
Ja mam Olimpię z zeszłego roku i jest zdecydowanie mniejsza niż inne siodla w tym rozmiarze. Zawsze miałam 17', Equipa mam 18' i jest ok. Moja mama, która normalnie jeździ w 18' w mojej Olimpii się nie mieści  😉 Ale biorąc pod uwagę fakt, że ludzie notorycznie wciskają się na siłę w za małe siodła może im się wydawać, że Equipy wypadają normalnie rozmiarowo. Tybinki standard zazwyczaj miałam nieco za długie, w Olimpii mam idealną (a nie jest skracana). Nie jestem ani otyła, ani wyjątkowo wysoka.





Dla porównania w 17' Euroridinga  😉


Emporio jest z innej skóry. Gorszej pod względem przyczepności i klejenia. Olimpia jest z cielaka, więc z kolei wytrzymałość ma dużo gorszą. To jest skóra, którą trzeba pielęgnować, zwłaszcza przy więcej niż jednym koniu. Emporio ma tez zupełnie inaczej ustawione poduszki. Mi się jeździło w nim tak sobie.




ciężko chyba powiedzieć po prostu co to jest standardowa wielkość, bo przecież różnice między firmami ogromne... można zmierzyć, ale jest jeszcze głębokość i kształt siedziska. Pokusiłam się i wrzuciłam swoje litery w kilku siodłach. Niestety tak jak pisałam wcześniej, mam zdjęcia parszywej jakości- głównie z telefonu.
góra od lewej: Albion Platinum Royale 17", Kieffer Lusitano 17", Passier (nie pamiętam modelu, jakiś skrót 3 literkowy) 16,5
środek: Euroriding Titan 16,5", Top Dressage 17", Equipe Olympia 17"
dół: ten sam Equipe, Schumacher Profi Dynamic rozm.2 (opisywane jako 17,5-18"😉, Sommer Egon 17"
kasiakliczkowska ile masz wzrostu jesli moge spytac?
tulipan, ja już przestaję rozumieć cokolwiek 😉. Pani Beata twierdziła, że ty już masz raczej to większe siedzisko...niby już standardową 18"
A mi mówiła co innego  😉 Wszystkie 17 w jakich siedziałam były na mnie dobre poza Equipem, to jak to jest?
tulipan, hahaha, no mówiłam że ja chcę dokładnie twoje - chyba musisz mi sprzedać 😉
Kupisz mi nowe, dam Ci swoje  😎
faith ze 163 cm (w dowodzie 165 😉 ). Jeśli pytasz pod kątem tybinek to krótsze niż w standardzie były w Albionie, Top Dressage i Equipe.
epk według mojej wiedzy siodło tulipan jest z tych mniejszych, te "prawdziwe" osiemnastki pojawiły się dopiero w drugiej połowie zeszłego roku...(wrzesień - październik , jakoś tak), a tulipan swoją Olympię ma chyba znacznie dłużej
Dziewierz, hmm, no to wczoraj faktycznie dostałam inną informację.
epk spróbuję jutro uzyskać informację "u źródła"  👀
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się