siodło ujeżdżeniowe

Hermes, ja kiedyś chciałam zwęzić i mi powiedzieli, że nie można, ale to było już z 7 lat temu.
Ok. Dziewczyny dziękuję.
Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
25 listopada 2019 19:54
Hermes ja zwężałam ujeżdżeniówkę i nawet sama zawiozłam im to siodło żeby dokładnie ustalić o ile ma być zwężone. Odesłali mi po kilku dniach. A jutro wraca od nich moja skokówka po wymianie skóry na siedzisku i wypełnienia.
Rozstaw Łęku 31 w Euroridingu to jaki rozstaw w Prestigu?
Dziewczyny co to za terlica wooden Platinum w siodlach equipe? Czym ona się charakteryzuje?
Ktoś w tym wątku jakiś czas temu się martwił, że nie ma w Polsce gdzie serwisować albiona. Chciałam wam tylko dać znać,  że ta sytuacja się zmieniła - od niedawna we współpracę z albionem wszedł hb contact. Ich serwis niezmiennie polecam, bo nigdy mnie nie zawiedli. A same albiony macałam u nich przy okazji korekty mojego siodła i wyglądają bardzo fajnie 🙂
Pocahontass super wieści! HB będzie też przedstawicielem? Jest opcja testowania i zamawiania nowych siodeł?
lillid, - zamawiania na pewno tak, zerknij sobie na fb hbc consulting. Ja też się jaram jak durna, bo dotychczas po prostu modliłam się, żeby nie musieć nic ze swoim Albionem robić. Nie powiem, trochę mi ulżyło 😉
lilid tak, są przedstawicielami. Mają w tej chwili kilka modeli dostępnych do testów, a zamówić można oczywiście wszystkie.
Witam, szukam opinii o daw mag model Giant. Ma ktoś jakieś doświadczenia?
Andre   I am who I am
30 grudnia 2019 11:51
Chciałabym zakupić na nowy rok jakaś porządną ujeżdżeniówkę. Obecnie jeżdżę w Sommerze Passion, miałam Opusa, Henniga, Passiera GG.
Obecny koniowaty ma trochę wyższy zad niż kłąb, do tego bardzo wydatny wykrok, w każdym siodle mam uczucie, że lecę do przodu, ciężko mi usiąść z tyłu. Do tego koń ma tendencje do nieszanowania ręki i jak raz szarpnie to już jestem na szyi 😉. Nie lubię siodeł zakleszczających ale potrzebuję czegoś trzymającego udo i pomagającego. Do tego dla wysokiej osoby.
Źle mi się jeździło w Prestigach (top Dressage, stary dodge), Amerigo Vega (jakieś takie płaskie skokowe siedzisko jak na ujeżdżeniówkę) i Jaguarze (tybinka za krótka).
Co polecacie do testowania? Dużo osób chwali Erre plus. Ktoś siedział w tym nowym od Elfab horse?Interesują mnie na pewno nowsze siodła, w starych się już najeździłam 😉
Andre, zobacz sobie Erre Adelinde a jeśli chcesz mieć możliwość siąść "z tyłu" to Vittorie. Ja też miałam we wszystkich siodłach wrażenie lecenia na przód. Dopiero w Adelindzie przestałam. Efekt to oczywiście nie tylko samo siodło  ale także inne podejście do spasowania tego siodła - w każdym razie efekt był mega 🙂.
Andre Hennig i Passier robią też nowe siodła 🙂 sądzę, że lepsze, niż nowe wynalazki. Ale żarty na bok.
Na pewno potrzebujesz siodła z fabrycznie niskim panelem z tyłu, w sensie "dopasowywanie na miejscu" tu nie zda egzaminu.
Siodła z Elfaba na pewno są super uszyte i robione od początku do końca pod konia, jak HB. Sama mam Passiera pasowanego przez nich i pan Adrian uratował mi to siodło.
Erre na pewno warto przetestować, a ze sprawdzonych marek szyjących na zamówienie i z super serwisem sprawdziłabym jeszcze Albiona, skoro HB zajęło się przedstawicielstwem 🙂

Edit: zapomniałam o Hulsebosie 😉
Andre- vega to typ terlicy poniekąd... można mieć vegę z głębokim siedziskiem.

https://www.amerigo-saddles.com/ch-ch/en_GB/cat/10562/9460/
Zobacz jakie są "vegi" różne.

Z amerigo dla długiej nogi z miejscem na zaparcie plus głebsze siedzisko to:
1.classic dressage
2. cortina
3. pasubio


Andre   I am who I am
30 grudnia 2019 14:39
epk, kupowałaś nowe Erre z Polski? Jak oceniasz poziom dopasowania przez nich siodła? Masz w swoich terlice standardowe czy te typu Open?
lillid, miałam Henniga rocznik 2000 i wszystko mi w nim pasowało po za tym, że terlica była hmm trochę zbyt szeroka. Mam problemy z biodrami i muszę mieć w siodle wąski twist, po godzinnej jeździe w nim bolały mnie biodra 🙁 na wyjazd po nowego Henniga jeszcze mnie nie stać a nie wiem jak z młodszymi rocznikami tej marki. Jednak kupowanie siodła po kimś na kogo było szyte jest ryzykowne. A w cenie Henniga z nowszych roczników mogę mieć nowe Erre. Ktoś sensowny prowadzi Passiera w Polsce? Jestem ze Śląska więc najbliżej mam Erre, Prestige, Elfaba, Ikonica (ktoś coś słyszał o tych siodłach?)
Jakie marki oferują jeszcze fabrycznie niski panel z tyłu?
kotbury, ok, dobrze wiedzieć, na pewno trafiłam na te z płaskim siedziskiem. Ogólnie siodło nie było złe. Koleżance, która przesiadła się ze skokówki, było bardzo wygodnie. 
Andre Elfab ma Passiera 🙂 jest opcja zamówienia w Passierze siodła na niskim panelu z tyłu. Na szerokość to ten twist w nowych siodłach moim zdaniem jest w sam raz - szerszy, niż w większości włoskich siodeł, ale nie wyrywa nóg z tyłka.
Iconic w twiście jest akurat mega szeroki.
Na niskim panelu zamówisz bez problemu Equipe, Amerigo pewnie też. Przy lateksach to akurat nie jest problem, bo te siodła są zaprojektowane pod kątem ewentualnej wymiany panela. Z wełną jest gorzej, bo nawet, jak wyjmiesz większość wypełnienia z tyłu, to ono się tam z czasem przemieści. Po prostu sam panel musi być uszyty na dany kształt.
Andre   I am who I am
30 grudnia 2019 15:30
Właśnie teraz patrzę na ich stronkę i faktycznie mają  😀 ok to Ikonic odpada 😉
Czyli polecasz usługi p Adriana? Myślę nad tym siodłem szytym na miarę ale boję się trzech rzeczy: czas oczekiwania, że jednak będzie mi niewygodnie, że ciężko będzie później sprzedać siodło szyte na miarę
Tak, pana Adriana polecam zdecydowanie, bardzo sumienna i uczciwa osoba z dużym doświadczeniem. Co do tego uszytego na miarę - sama miałabym opory  🙂 jednak preferuję nauki empiryczne, - lepiej móc sprawdzić, nim się wyda taką furę pieniędzy.
Ja miałam swego czasu skokówkę szytą na miarę (HB Contact) i to była najlepsza rzecz, jaką sobie mogłam sprawić dla swoich bioder i kręgosłupa.
I gdyby nie to, że zmieniłam konia i ta poprzednia nijak by nie pasowała, to bym jej nie sprzedała tylko w skokówce rzeźbiła na długich strzemionach pewnie nie raz.

Szycie na miarę- takie prawdziwe z projektowaniem jest super. Wszystko masz wymodelowane- kształt klocka, jego wysokość, długość szerokość, miękkość. To samo z siedziskiem- a tu chce więcej pod dupskiem miękkości, a tu ciaśniej, a tu miejsce z przodu na kość łonową itd.

Jak mi się koń już rozbuduje do takiego w końcu punktu bardziej stałego ( o ile złośliwej małpy nie sprzedam wcześniej  :wysmiewa🙂 to też sobie zrobię ponownie siodło na miarę.

Andre, tak kupowałam Erre w Polsce, u Oli Wróbel w Fit&Ride. Powiem Ci, że to ona spasowała mi Adelinde tak, że wreszcie nie miałam uczucia spadania do przodu - w tamtym czasie to była rewolucja dla mojego konia i bardzo mu to przysłużyło się. Rudy jest trudnym koniem do pasowania ponieważ poza wszelkimi innymi problemami ma grzbiet tak zbudowany, że w czasie ruchu pcha sobie siodła do przodu zadem. I niestety wszelkie pasowanie "w stój" nic nie daje, choćby cudnie przylegało. Ola ogarnia tego konia i tak pasuje, że siodło przestaje wędrować a jednocześnie koń nie jest złapany w imadło 😉

Dla mnie Erre mają ogromną zaletę w postaci wąskiego twistu - szczególnie te z siedziskiem open. Z tego co wiem, to te zwykłe teraz też mogą być z wąskim twistem ale to by się trzeba dowiedzieć bezpośrednio u Oli.
Szycie na miarę jest bardzo fajne pod jednym warunkiem - terlice jakie ma siodlarz pasują na danego konia. Ja szyłam siodło i wszystko byłoby gites, wszystko robione pod wymiar, tylko 1 zonk - terlica nijak nie pasowała na mojego konia  😂. Dwie przeróbki nie pomogły, bo nie mogły pomóc. Całkiem byłoby to zabawne, gdyby nie to, że straciłam trochę kasy i że pomagał mi w tym renomowany pasowacz  😵. Tak więc - jeśli szyć, to najpierw trzeba zobaczyć jakie terlice ma siodlarz i wstępnie oszacować czy na danej terlicy w ogóle jest szansa uszyć coś dla danego konia.
Jak ja szyłam na miare to najpierw terlica sama była termicznie pasowana na konia..

To chyba jest tak (powinno być), że najpierw właśnie na "sucho" się sprawdza terlice. U mnie tak było poniekąd tylko ja wtedy jeszcze pojęcia nie miałam "co ten facet z tym czymś takim dziwnym robi na tym moim koniu)🙂
Andre, Ola Wróbel rzeczywiście super pasuje siodła ErrePlus. Tylko trzeba ją złapać bo trochę z czasem ma krucho. Ja mam Freestyle i twist jest wąski co mi bardzo pasuje.
Andre   I am who I am
30 grudnia 2019 22:53
Dzięki wielkie dziewczyny za pomoc  :kwiatek:
Chyba skorzystam z oferty tego co mam na miejscu i przetestuję Erre i Dreamer z Elfab  🙂
Zobaczymy co uda się nam dopasować. Z terlicą większych problemów nie przewiduję, jest raczej normalnie wykłębiony i umięśniony, gorzej z doborem odpowiednich paneli.
Wruda kotbury dzięki za info z tą terlicą! Gdybym się zdecydowała na siodło na miarę to już się nie dam zrobić w konia  🤣
Z tą terlicą to jest tak, że pasowanie termiczne też, ale chodzi ogólnie o kształt. Na przykład mój koń nie może mieć terlicy z łękiem przednim w kształcie litery A i ze sztycami  wysuniętymi do przodu. Natomiast rymarze na ogół kupują określone modele terlic i na nich szyją, mogą je dopasować w sposób ograniczony (bo np.: z łęku w kształcie litery A nijak się nie zrobi U 😉). Dobrze jest to wiedzieć, ja dowiedziałam się post factum 😉.
Andre   I am who I am
02 stycznia 2020 10:42
No to powiem Wam, że w przyszłym tygodniu będzie u mnie pan z Elfab Horse z Dreamerami 🙂 przez telefon dowiedziałam się, że te siodła są robione na dwóch rodzajach terlic z wąskim i ciut szerszym twistem. Jestem bardzo ciekawa. A w międzyczasie dostanę jeszcze od znajomej Erre Adelinde więc będę mieć porównanie.
Gdyby ktoś poszukiwał siodła ujeżdżeniowego na słabo wykłębionego konia w typie "prostej beczki" z tyłu grzbietu to polecam sprawdzić Kentaur Kalypso 🙂 Siodło jest mega wygodne choć totalnie niepozorne...
No to powiem Wam, że w przyszłym tygodniu będzie u mnie pan z Elfab Horse z Dreamerami 🙂 przez telefon dowiedziałam się, że te siodła są robione na dwóch rodzajach terlic z wąskim i ciut szerszym twistem. Jestem bardzo ciekawa. A w międzyczasie dostanę jeszcze od znajomej Erre Adelinde więc będę mieć porównanie.


Ooo to koniecznie nam tu zdaj relację.
Sama jestem ciekawa tych siodeł.
Z takich rzeczy, które mi przychodzą do głowy gdy się robi na miarę co warto ustalić:
1. to o czym wurda pisała- kształt terlicy (łęku)- po to ważne szczególnie gdy konie wykłębione albo napakowane ujeżdżeniowe,
2. sztyce- gdzie wypadają względem łopatki
3. Twist ale także szerokość siedziska pod kośćmi kulszowymi naszymi. Czasami szew boku siedziska wypada nam idealnie pod kością- to jest ból! Ja np. po ciąży miałam zonk bo się zrobiłam "szersza" w tym miejscu. Całe szczęście siedzisko dało się wymodelować ponownie pod mój zadek w nowej odsłonie.
4. Kształt siedziska - czy potrzebujemy miejsca z tyłu na pośladki więcej (czasem takie wręcz kwadratowe patrząc z boku na kształt siedziska) czy mamy płaski tyłek i siedzisko takie bardziej wypełnione tam musi być. Także kształt siedziska od przodu- jak wydatną mamy kość łonową.
5. Klocek - jego długość, skątowanie - to niby oczywiste ale watro pamiętać

Fajnie by było gdyby ktoś dopisał swoje spostrzeżenia.
Andre   I am who I am
08 stycznia 2020 17:06
Jeździłam w Erre plus Adelinde  😍
Nawet w stanie bez dopasowania przez Saddlefittera bardzo ładnie mi przylegają panele do grzbietu.
Rzeczywiście siodło daje możliwość usiąść z tyłu! Terlica i siedzisko mega mi odpowiadały. Jedyne do czego bym się mogła przyczepić to bloki kolanowe, jest trochę ortopedyczne, wolę jak siodło trzyma mi udo niż całą nogę ale może też kwestia przyzwyczajenia. Wcześniej jeździłam w siodłach dających więcej swobody nodze. Choć ma to swoje plusy, koń bryka a ja siedzę i jadę dalej. Mega miękka skóra i bardzo porządna jakość wykonania. Zrobiło na mnie duże wrażenie na plus.
Jedynie nie wiem jak z dopasowaniem. W stój, po dociągnięciu popręgu wszystko ładnie, miejsca na 3 palce od kłębu, nigdzie nie uciska. W czasie jazdy siadło i zrobiło się miejsca na 2 palce. Możliwe, że to kwestia bardzo miękkiego wypełnienia w tym siodle? Panele są jak poduszki 🙂 czy jednak łęk za szeroki?
W każdym razie przymierzam się do kupna bo nawet jeśli Dreamer z Elfab horse bardziej mi urwie tyłek to muszę mieć w czym jeździć 3/4msc aż mi uszyją  😉
[quote author=milenka_falbana link=topic=300.msg2905224#msg2905224 date=1578178258]
Gdyby ktoś poszukiwał siodła ujeżdżeniowego na słabo wykłębionego konia w typie "prostej beczki" z tyłu grzbietu to polecam sprawdzić Kentaur Kalypso 🙂 Siodło jest mega wygodne choć totalnie niepozorne...
[/quote]
Dobrze wiedzieć ja niedługo będę czegoś szukać na plaskie ale okrągłe plecy.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się