siodło ujeżdżeniowe

olq, twist jest w terlicy. Zawsze będzie też od strony konia.
Lillid wiem, są już dzisiaj jednak rozwiązania dające szanse na poczucie węższego twistu dla jeźdźca i pełni komfortu szerokiego twistu dla konia - stąd moja ciekawość 😉
olq, te rozwiązania sprowadzają się głównie do odsunięcia jeźdźca od konia, a kształt terlicy i tak będzie „uśredniony” w tym miejscu.
Rozstawienie paneli szerzej i podniesienie całości nie do końca rozwiązuje problem, bo przy wąskim twiście terlica w tym miejscu zostaje z minimalnym podparciem. To dość kłopotliwe z uwagi na fakt, że u nasady kłębu siodło i tak wywiera największy nacisk na grzbiet.
Także nawigowanie między szerokim twistem dla konia i wąskim dla jeźdźca zawsze będzie w kategoriach kompromisu.
keirashara, jeździłam w siodłach ujeżdżeniowych prestige oraz jakimś niemieckim mało znanej firmy. W skokówkach prestige roma, daw-mag, kieffer… obecnie pessoa. Najgorsze odczucia mam co do kieffera, daw-mag też jak dla mnie toporny. Budżet przewiduję około 5 tys max 10. Jedna ujeżdżeniówka kentaura wpadła mi w oko, ale nie miałam styczności z tą firmą w użytkowaniu 😅
Lillid rozwiązanie, o którym mówię (zabij mnie, ale nie pamiętam jaki to był producent) raczej nie ruszała ani paneli, ani terlicy/szerokości twistu tylko raczej an innym "wyrzeźbieniu" siedziska na tej samej terlicy - w rzeczywistości twist nadal był oczywiście szeroki i miły dla konia, za to ODCZUCIE dla jeźdźca było rzekomo jak w siodłach z węższym twistem.
olq, Fairfax World Class czy damskie Schleese?
Lillid - killme, ale nie pamiętam - na pewno żadne z tych dwóch.
Ktoś tu chyba nawet jakiś czas temu wrzucał takie rozwiązanie, ale nie pamiętam marki i nie mogę teraz odgrzebać 🤔

U mnie stanęło na Albionie, który jest właśnie podniesiony - w przypadku moim i mojego konia to działa. Ok, nie jest to siodło super CC, ale zarówno jego jak i mój komfort jest zachowany, to nie ma co narzekać. Gdzie koń z tych, co od razu pokazują jak coś nie pasi.
Przjechałam się kiedyś na "koń dobrze chodzi, ja się przemęczę", skończyłam z wadami dosiadu (uciekałam od bólu na tylny łęk) i jeżdżąc na lekach przeciwbólowych 🙃 W moim przypadku wąski twist jest ogromnie ważny i na dzień dzisiejszy jest dla mnie jednym z głównych kryteriów w wyborze siodła.
Oczywiście osoby z inaczej zbudowaną miednicą, węższym koniem itd mogą nie mieć takich problemów 😉 Niemniej większość Kentaurów jest szeroka, co właśnie nie każdemu będzie pasować i na pewno bym to przed kupnem sprawdziła 🙂 Spróbowała przejechać te kilka minut w pełnym siadzie. Zwykle analizując czy na chwilę jest ok, ale jak trzeba z 5-10 minut posiedzieć i robi się problem, to imo siodło odpada.
keirashara, niestety: poczekamy, zobaczymy- w rękach jeszcze nie miałam. Sama terlica wygląda jakby większe przewężenie miała już za zamkami, czyli za najbardziej krytycznym dla konia obszarem, ale uwierzę, jak zobaczę 😉
Sama szanuję te siodła właśnie za miejsce dla konia, mam nadzieję, że bardzo tego nie zepsuli 🙂
Mam pytanie czy ta „3” na dole to rozmiar łęku? Jeśli tak to czy może ktoś wie jaki odnośnik będzie miała w stubbenie ?
DAF90C0F-4A1D-4B3E-83FB-36F1756AAC4C.jpeg DAF90C0F-4A1D-4B3E-83FB-36F1756AAC4C.jpeg
Tak to rozstaw łeku. Ta 3 to jest medium. Czyli w sumie taki standard. Niektorzy mowią ze to MW ale generalnie nie wychodzi to wcale szerzej niż w innych Mkach. Mialam skokowke 4 i to już było fajną Lką.
Post został usunięty przez autora
Dziękuje KaNie,
ja kiedyś dorwałam taki przelicznik:

I kentaur = 30,31 prestige=27,28 kieffer=s lub s/m DM=26,27 stubben=28,29
euroriding= żółty wintec

II kentaur = 32,33 prestige=29,30 kieffer=m lub m/l DM =28,29 stubben=30,31
euroriding= zielony, czarny wintec

III kentaur = 34,35 prestige=31,32 kieffer=l lub l/xl DM=30,31 stubben=32,33
euroriding= niebieski, czerwony wintec

IV kentaur = 36 prestige=33 kieffer=xl DM=32 stubben=34 euroriding= biały
wintec
azzawa,
Ta 4 kentaura to na 100% nie XL a 3 nie L. Bujam sie z szerszymi niz standardowe lekami dla moich koni i ta 3 Kentaurowa ni cholery nie jest duzo szersza niz standard.
A to nie wiem, możliwe, kiedyś mi takie porównanie wpadło w ręce, ale sama nie miałam okazji ich sprawdzić
KaNie, - może być L/XL daw-maga, bo one akurat są ogólnie wąskie, z innymi firmami bym się nie zgodziła. DM XL to na pewno nie jest biały wintec/36 prestige, bo XL-ka była sporo za ciasna na mojego, a w białym i 36 śmigał.
Tak tylko napomknę, że w rozmiarach łęków i tym jak dany model/marka leży dużą rolę odgrywa to, jaka terlica jest w środku (a to może sie nawet w konkretnych modelach sporo różnić - chociażby długością sztyc).
hej. Jest jakaś osoba/firma na śląsku która dobrałaby mi siodło ujeżdżeniowe dla konia?
Elfab horse Pan Adrian
Ktoś ma pomysł w co celowac na lekko zapadnięte fryzie plecy ale z dużą amplituda ruchu tychże?
Potrzebuje pomyslu w jakim kierunku iśc 🙂
Ofkors szeroki w łopatkach, niezbyt długi, średnio wyklebiony. Nowy typ fryza.

Żeby nie było - nie szukam konkretnego rozwiązania tylko kierunku albo pomysłu/podpowiedzi 😉
faith, odpal sobie filmy Amerigo na Youtube. Tam jest omówiony każdy typ ich terlicy - na jaki typ końskich grzbietów jest ona zaprojektowana.
Jak będziesz mieć ten kierunek to kilka z tych terlic ma takie jakby "odpowiedniki" w equipach.
Equipy są w moim odczuciu szczególnie "elastyczne" w płaszczyźnie góra-dół i po przekątnych. Pojawia się sporo używek więc może coś utrafisz.
Ja na mojego ślązaka dopasowałam Ikonica i jestem zachwycona.
Moj jest nowego typu rowniez, bardzo szeroka klata, relatywnie krotkie plecy.

Przerobilismy do tej pory 3 siodla, po Ikonicu wreszczie plecy zaczely pracowac i sie rozrastac, ladnie wypelnily sie dziury po poprzednim siodle, faktycznie uwolniła się lopatka.

Nasza fizjo widzi duza roznice a siodlo do mnie przyjechalo w Lipcu 🙂
No i wymienne łęki to dla mnie must have.
faith, ja na mojego Fryzoida z typowymi plecami fryza, w stój się odginam w ruchu podnoszę… najbardziej sprawdziła mi się equipe olympia z lękiem chyba +2 i winderenem, teraz mam prestige d2.
Jak kupowałam nowe to ze wszystkich modeli prestige p. Kostrzewa powiedział, że D2 najlepiej leży bo to siodło niby na taki typ pleców 🤔 może Ci coś pomoże ta informacja 🤠
Bardzo! serdeczne dzieki 🙂 Fryzoid mnie ubawil 😀
Szukam opinii na temat siodeł ujeżdżeniowych Butterfly ( Uta Graf, Claudia itd.) w kontekście koni z krótkim grzbietem ale niewykłębionych a wręcz 'bez kłębu'. Czytałam gdzieś, że modele dosyć znacząco różnią się od siebie siedziskiem jeżeli chodzi o odczucia jeźdźca oraz, że są zarówno konie, którym siodło bardzo pasuje a są takie którym nie pasuje, mimo, że w teorii powinno dobrze leżeć na każdym :p będę ogółem wdzięczna za wszelkiego rodzaju sugestie i spostrzeżenia, bo z siodłem nie miałam nigdy do czynienia a szczerze mnie zainteresowało.
Co oznaczają litery D, K, DK w siodłach Prestige? Zupełnie wypadłam z tematu i nie ogarniam.
Zagadka (przynajmniej dla mnie) oznaczeń literowych siodeł Prestige - rozwiązana:

DK - siodło jednotybinkowe w skórze cielęcej
D - siodło w skórze cielęcej
K - siodło jednotybinkowe

PS. Nie mogłam wyedytować poprzedniego postu.
Czy twist 6 cm to już - przynajmniej w teorii - szeroki twist? Bo testuję teraz 2 siodła - w jednym twist ma 3 cm a w drugim 6 cm. Jak pierwszy raz wsiadłam w to z szerokim twistem, to choć jeszcze nie zdawałam sobie z tego sprawy (bo ani nie spojrzałam na to wsiadając ani nie zmierzyłam) - to pierwsza myśl była, że jakoś mi szeroko między nogami (tam wysoko bardzo). Ale po chwili już o tym zapomniałam. Potem wsiadłam w to drugie, poczułam, że jest inaczej, węziej. Że nie mam tego uczucia, które miałam w tym pierwszym. Ale dopiero po jeździe w obu spojrzałam na te twisty i je zmierzyłam, no i okazało się, że jedno ma twist 2x szerszy od drugiego, więc już było jasne skąd to wrażenie jak wsiadłam w to pierwsze. Na razie jestem po 2 jazdach w tym siodle z szerokim twistem i wydaje się, że mi to nie przeszkadza, ale... pamiętam wpisy na forum o tym, jaki to jest ból jak masz za szeroki twist i że to chyba „wychodzi" z czasem, nie tak od razu. Biję się z myślami, czy zignorować ten twist i zaryzykować, czy nie ma to sensu, bo wcześniej, czy później będę z tego powodu płakać.
To nie jest tak że szeroki twist u każdego powoduje ból, zależy od budowy miednicy.
Czasem wręcz przeciwnie 🙂
Jezdzilas wcześniej w Diamancie prawda? On też dość szeroki. Bolało?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się