jakie auto do przyczepy, "ekonomia"

Polski prawodawca wie lepiej od producenta, ile może ciągnąć dane auto. Być może sam nawet nie ma prawa jazdy. 😁
Gdzie w przepisach jest ten przelicznik? Jaki paragraf?
bera7, na B mozna max 4250kg DMC zestawu miec, jedynie przyczepa musi byc lekka.

Musisz mieć do tego zdany egzamin na kat B 96
Ciekawa jestem jednej rzeczy, bo w sumie: dla starszych aut powinno obowiązywać dokładnie to co jest zawarte w DR, a w nowych homologacjach powinni wpisywać wg nowych rozporządzeń. W końcu prawo nie działa wstecz, a "Kowalski" nie musi znać wszystkich rozporządzeń i w zasadzie opiera się na Kodeksie Drogowym, który z kolei mówi o tym kto jakie ma uprawnienia do kierowania pojazdami.

Mam potwierdzenie z drogówki- kierowca ma spełnić wymogi kategorii prawa jazdy i zapisy wynikające z dowodów rejestracyjnych pojazdów wchodzących w skład zespołu pojazdów.
melehowicz, uffff, dla mnie to bardzo dobra wiadomość 🙂
[quote author=marysia550 link=topic=30760.msg2637906#msg2637906 date=1484735089]
Gdzie w przepisach jest ten przelicznik? Jaki paragraf?
bera7, na B mozna max 4250kg DMC zestawu miec, jedynie przyczepa musi byc lekka.

Musisz mieć do tego zdany egzamin na kat B 96
[/quote]

każdym autem możesz bez dodatkowych uprawnień ciągnąć 750kg ( o ile ma tyle na haku), wiec busem który ma DMC 3,5 tony też możesz.

B96 musisz zdać w sytuacji, gdy masz przyczepę inną niż lekka i zestaw przekracza 3,5 tony.
Cofam, bo już zgłupiałam sama i chyba muszę jeszcze raz przeczytać przepisy.
Marysia550: więcej precyzji, bo równie dobrze mogę powiedzieć, że gdy zestaw przekroczy 3,5 t DMC to potrzeba B+E, szybko poprawić swój post
Dokładnie na tym się złapałam. Nie można wyrywać zdania z całego kontekstu, bo wychodzą bzdury.
Marysia550: więcej precyzji, bo równie dobrze mogę powiedzieć, że gdy zestaw przekroczy 3,5 t DMC to potrzeba B+E, szybko poprawić swój post


Nie rozumiem kontekstu.

Ja napisałam, że 4250kg na B można ciągnąć a  przyczepa musi być lekka . Skoro musi być lekka to chyba zrozumiałe.
Chodzi mi o ten kawałek:
"B96 musisz zdać w sytuacji, gdy masz przyczepę inną niż lekka i zestaw przekracza 3,5 tony"
Jak masz przyczepę 1,5 tony i samochód 2,5 tyny to przekracza 3,5 tony a musisz mieć B+E
Dla porządku:
Posiadając prawo jazdy kategorii B z kodem 96 możesz kierować:
·  pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5t (z wyjątkiem autobusu i motocykla);
·  pojazdem samochodowym wymienionym powyżej wraz z przyczepą lekką (czyli taką, której dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kg),
·  zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 4,25 t składającym się z pojazdu samochodowego wymienionego powyżej (z wyjątkiem autobusu i motocykla) i przyczepy innej niż lekka,
Prawo jazdy kategorii B+E uprawnia do kierowania:
  -  pojazdem określonym w kategorii B, łącznie z przyczepą, przy czym dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przyczepy nie może przekraczać 3,5 t.
  -  ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym z przyczepą (przyczepami).
skasowano
[quote author=marysia550 link=topic=30760.msg2637906#msg2637906 date=1484735089]
bera7, na B mozna max 4250kg DMC zestawu miec, jedynie przyczepa musi byc lekka.

Musisz mieć do tego zdany egzamin na kat B 96
[/quote]

Mnie chodzi o to, że właśnie nie muszę!

Chodzi mi o ten kawałek:
"B96 musisz zdać w sytuacji, gdy masz przyczepę inną niż lekka i zestaw przekracza 3,5 tony"
Jak masz przyczepę 1,5 tony i samochód 2,5 tyny to przekracza 3,5 tony a musisz mieć B+E


ja napisałam przyczepa lekka- czyli nie waży 1,5t i nie wiem skąd ten cytat???
przemar, skąd takie dane?

[kategorii B:]
[pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,]
[pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,]

żródło: http://kodeks-drogowy.org/bezpieczenstwo-ruchu-drogowego/uprawnienia-do-kierowania
art 88
przyczepa lekka to taka do 750 kg DMC.
Czyli na czyste B możemy ciągnąć tylko przyczepę lekką, czyli do 750kg.


w swoich wyliczeniach pominąłeś:
ustęp 2 mówi że: "Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego
dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy." - czyli B96, czy jakie to tam ma oznaczenie

a co za tym idzie:

Tak więc sama kategoria B uprawnia do kierowania pojazdem samochodowym o DMC (dopuszczalnej masie całkowitej) nie przekraczającej 3,5 t wraz z przyczepą, której DMC nie przekracza masy własnej pojazdu ciągnącego oraz DMC zespołu pojazdów nie przekracza 3,5 t. Dopuszcza się również ciągnięcie przyczepy lekkiej, czyli takiej, której DMC nie przekracza 750 kg, praktycznie bez względu na masę pojazdu ciągnącego. A zatem łączna DMC takiego zespołu pojazdów z przyczepą lekką może wynosić maksymalnie 4,25 t (ponieważ 3,5t + 750kg = 4,25t).

cytat z tej strony: http://oskduet.pl/nauka-jazdy/prawo-jazdy-przyczepa - są tam też przykładowe zestawy z zaznaczeniem jaka kategoria i dlaczego
bera7, spójrz dalej

[3. Prawo jazdy:]

    [kategorii B i C+E lub B i D+E – uprawnia do kierowania zespołem pojazdów określonych w kategorii B+E;]
    [kategorii C+E i D – uprawnia do kierowania zespołem pojazdów określonych w kategorii D+E;]
    [kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 – uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionym z przyczepą lekką;]
    [kategorii B+E, C+E, C1+E, D+E lub D1+E – uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym z przyczepą (przyczepami).]


Polecam na przyszłość aktów prawnych nie szukać w czeluściach internetu, a w miejscu do tego stosownym, czyli na stronach sejmu
Dla ułatwienia link z obowiązującą ustawą o kierujących pojazdami:
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20110300151
i prawo o ruchu drogowym
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19970980602
wybrać należy opcję teks ujednolicony.


przyczepa lekka to taka do 750 kg DMC.



czyli zgadzasz się ze mną czy nie: Zestaw może mieć DMC 4250kg, ale przyczepa musi być lekka. Taka była moja opinia.
Jestem tu nowa i z góry przepraszam, że wcinam się w dyskusje, ale właśnie zakupiłam przyczepę jednokonną. Gość z drogówki powiedział nam, że na samym B można ciągnąć zestaw nie przekraczający 3,5t (samochód + przyczepa. oczywiście mowa o DMC). To jak to w końcu z tym jest bo już sie nie łapie?
przemar, przekracza zestaw 3,5 tony = możesz jechać autem DMC2 t; MW 1,5t z przyczepą 1,5 t.

lamkowata prawdę powiedział. Odpowiedzi masz wyżej.
skasowano
przemar, dla mnie to co jest w akcie prawnym a to co jest na stronie Wordu to 2 różne interpretacje.

":zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz
z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita
zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,

2. Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego
dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała
część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy."

Ja to widzę tak
zespół pojazdów < 3,5 tony = B
Zespół pojazdów > 3,5 < 4,25 tony = B96 - jeśli
skasowano
przemar, ja o mandaty się nie martwię, mąż ma chyba wszystkie możliwe kategorie poza motorem.
lamkowata, na B możesz jechać, jak masz przyczepę do 750kg DMC, lub jeśli Twój zespół pojazdów nie przekroczy 3,5 tony DMC.

B: zespół pojazdów do 3,5 tony, lub do 4250kg jeśli przyczepa jest przyczepą lekką.
B96: zespół pojazdów do 4250kg z przyczepą powyżej 750kg
B+E: każdy pojazd na B z przyczepą odpowiadającą przepisom o proporcjach masy auta w stosunku do przyczepy.

bera- Ty chyba to widzisz tak samo , jak ja??
-
[Art. 88.]

[1. Dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania pojazdem silnikowym jest prawo jazdy określonej kategorii.]

[2. Prawo jazdy uprawnia do kierowania:]

  
    [kategorii B:]
        [pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,]
        [pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,]
        [ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;]
   
[3. Prawo jazdy:]

   
    [kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 – uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionym z przyczepą lekką;]


To jest kodeks.
z punktu 2: pojazd do 3,5 tony + z punktu 3: przyczepa lekka.


USTAWA
z dnia 5 stycznia 2011 r.
o kierujących pojazdami

6) kategorii B:
a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,
b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,
c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,

ust. 2. Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.
Any to co napisałaś " Tak więc sama kategoria B uprawnia do kierowania pojazdem samochodowym o DMC (dopuszczalnej masie całkowitej) nie przekraczającej 3,5 t wraz z przyczepą, której DMC nie przekracza masy własnej pojazdu ciągnącego oraz DMC zespołu pojazdów nie przekracza 3,5 t." to BZDURA
Nie próbujcie po waszemu interpretować prostych zapisów ustaw - to obecnie robi dobra zmiana i nikomu na dobre to nie wyjdzie.
O tu macie jasno i klarownie:
http://www.word.szczecin.pl/egzaminy/kategorie-prawa-jazdy


hmm to ciekawe xD bo wychodzi na to, że wg Ciebie myli się także WORD w Warszawie - a to ci heca...  😁
Kategoria B uprawnia do kierowania:

  - pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,
    -zestawem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t, składającym się z pojazdu samochodowego wymienionego powyżej i przyczepy innej niż lekka,
    -pojazdem samochodowym wymienionym powyżej wraz z przyczepą lekką (czyli taką, której dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kg),
    -motocyklem o pojemności silnika nie przekraczającej 125cm3, mocy nie przekraczającej 11kw pod warunkiem posiadania prawa jazdy kat B od co najmniej 3 lat,
    -pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM.

http://www.word.waw.pl/egzaminy/kategorie-prawa-jazdy/kat-b

No to teraz dawaj - który WORD ważniejszy?  😀iabeł:
any, hehe myślę, ze ustawa najważniejsza :P
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się