jakie auto do przyczepy, "ekonomia"

A nie zauważacie drobnego szczegółu, że w obecnej ustawie nie ma art.88, bo cały rozdział został uchylony.  😲
przemar, ale ja cytowałam z podlinkowanej przez Ciebie ustawy.
Ale ten drugi cytat umieszcziny przeze mnie pochodzi z art.6 ustawy
-
A co do licytowani się na WORD-y to proszę strona chyba największego w Polsce z Katowic:
6) kategoria B uprawnia do kierowania:
a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,
b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,
c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4 250 kg,
Uwaga: zespołem pojazdów, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy:
„B z kod.96”

http://www.word.katowice.pl/menu-14-Droga_do_prawa_jazdy-69.html


no ale właśnie sęk w tym, że powyższe wg mnie nie przeczy temu co znajduje się na stronie warszawskiego word-u...
uwaga dotyczy jak dla mnie jedynie sytuacji gdy zestawem przekroczymy 3,5t i mamy przyczepę inną niż lekka przy czym jeśli jest lekka to może być i te 4250kg
nie widzę tu negowania zestawu osobówka + przyczepa inna niż lekka z założeniem, że mieścimy się w 3,5t i proporcje mas są zachowane

nie pojmuję twojej logiki i bardzo chętnie się wypytam o to policjanta bądź kogoś z itd przy najbliższej okazji... - w końcu w razie 'w' to oni by mi mandat wypisywali i chyba będzie to dla mnie bardziej wiarygodne niż opinia anonimowego forumowicza... (bez urazy)
powiedz mi tylko jeszcze jak wg Ciebie się ma w takim układzie sprawa z wbitymi w dowodzie samochodu dmc przyczepy z/bez hamulca najazdowego? bierzesz to pod uwagę? czy olać temat i aby auto cięższe od przyczepki?
Any jak uzyskasz już informacje od policjanta lub osoby z ITD, prosze, podziel się nią tutaj 🙂
Ja sie doszukiwalam caly czas bledu mojego toku myślenia, w tym, ze na B mozna ciagnac 3,5tonowym busem przyczepę lekką.
Tymczasem chodzi o to, czy 3,5 tonowy zestaw moze skladac sie z przyczepy innej niz lekka.
I tu sklaniam sie do toku rozumowania any. Dokładnie jest napisane, ze jesli zestaw przekracza 3,5 t to wowczas jest potrzebne B96. I dobrze pisalam od początku.

Edit. Blad log.-jęz.
przemar, nie rozumiesz tego, co sam piszesz.
To jeszcze raz, cytując z ciebie:
6) kategoria B uprawnia do kierowania:
(...)
c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4 250 kg,
Uwaga: zespołem pojazdów, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy:
„B z kod.96”

Może nie rozumiesz pojęcia "zespół pojazdów"? Albo logika jest ci obca?
Bo z przepisu jednoznacznie wynika, że kategoria B uprawnia do prowadzenia zespołu pojazdów z przyczepą inna niż lekka, o ile łączna DMC tych pojazów jest <= 3 500 kg. Jeśli przekracza, a <=  4 250 - potrzebne jest B96. Jeśli łączna 3 500 < DMC < 7 000 potrzebne jest B+E.
Kategoria B uprawnia także do prowadzenia DMC auta 3 500 plus przyczepa lekka (do 750) co daje 4 250 DMC zespołu pojazdów.
HALO napisał dobrze . Sam mam busa i bukmankę  dwu konną i musiałem zrobić dodatkowo kurs na przyczepy  ( E  ) . Czyli b + e .
dajcie już spokój.
Kilka lat ciągałem freelanderem (1,8 benzyna) z Q2 2020 kg, bukmankę o DMC 1300 kg. Uważałem, że nie mam uprawnień. Grzecznie omijałem viatole, mając duszę na ramieniu. Aż kiedyś wysiliłem mózgownice i dodałem 2020+1300. I o dziwo, wyszło mniej niż 3500! Eureka! Kilkanaście lat nauki i kilka lat studiów nie poszło na marne. Umiem dodawać! I nie będę pod prąd zawracał na ekspresówce! Pojadę prosto! Pitolę viatolę!
Właściwie 5 lat służył  i ten freelander tylko do ciągania koni. Chociaż jest za słaby. Ale spalanie miał przyzwoite, ok 10l/100km z dwoma końmi.
anetakajper   Dolata i spółka
19 stycznia 2017 08:04
Przyczepa na 2 konie 1300DMC to jakaś bajka? 100 kg miała MW 😉
anetakajper, przyczepa na araby 😉. Ja miałam na 2 konie 1500. Ładowności 1200.
przemar bzdury piszesz. Na B zestaw 3500 kg, jeśli przyczepa nie lekka to wyposażona w hamulec najazdowy. I tyle. Jeżdżę tak autostradą i na bramkach sprawdzają mi dokumenty dodając DMC auta do DMC przyczepy.
Kiedyś nie wolno było tak jeździć na kategorię B, jeśli przyczepa była dwuosiowa - czyli laweta. Można było ciągnąć tylko przyczepkę jednoosiową.
espana, ale z zastrzezeniem, ze jak osie byly do metra od siebie to uznawane bylo za jedna oś.

Podobno kupując uzywana przyczepe z Niemiec mozna jechac tam na jakis ichni przegląd i oni maja możliwość przebicia DMC na mniejsze.
Przyczepa na 2 konie 1300DMC to jakaś bajka? 100 kg miała MW 😉


aaa, zapomniałem, że to re-volta. i trzeba łopatologicznie. Nie mam wpisanej ilości koni. Jest tylko dmc wpisane i masa własna.
anetakajper   Dolata i spółka
19 stycznia 2017 08:48
[quote author=anetakajper link=topic=30760.msg2638332#msg2638332 date=1484813047]
Przyczepa na 2 konie 1300DMC to jakaś bajka? 100 kg miała MW 😉


aaa, zapomniałem, że to re-volta. i trzeba łopatologicznie. Nie mam wpisanej ilości koni. Jest tylko dmc wpisane i masa własna.
[/quote]
W żadnej z przyczep nie ma ilości koni jak już.  Skoro piszesz, że wozisz 2 konie to każdy myśli 2 duże konie 550 kg 😉
SYPIE GŁOWĘ POPIOŁEM
Skasowałem cześć poprzednich moich postów aby nie zaciemniać sytuacji.
To co pisałem oparłem na interpretacji przepisów która zaczęła panować po wejściu w życie nowelizacji w 2013r.
Obecnie, co potwierdziłem w strukturach dokonujących kontroli ruchu drogowego, po panujących przez jakiś czas problemach interpretacyjnych wykładnia jest taka, jaka była w starym kodeksie drogowym, a więc:
kat B uprawnia do prowadzenia:
-  zestawu pojazdów o DMC<3,5t z obojętnie jaką przyczepą / ale spełniającą inne ograniczenia, czyli mas rzeczywistych pojazdu i przyczepy, ograniczeń wynikających z homologacji pojazdu/
- zestawu poj. o 3,5t<DMC<4,25t pod warunkiem, że przyczepa lekka, ale tu trzeba pamiętać, że jeżeli DMC zestawu poj.> 3,5t to obowiązuje viatol.

Jeszcze raz sorry za zamieszanie.
przemar, stawiasz po flaszce i jesteśmy kwita  😀iabeł:
uffff... już sie bałam, że trzeba będzie zdawać egzamin żeby bez strachu jeździć... 🙂
a jakie masz DMC auta ( i co to za auto) i jakie przyczepy ( jaka to przyczepa)? Z ciekawości pytam.
Jest jeszcze inne rozwiązanie . Podsunołem je kumpeli bo stale brała o demie bukmankę a nie zawsze pasowały terminy no i miała tylko B . Kupiła merola ( tu jak kto chce ) nowszego czy za parę zł  starszego ( ale za to bez elektroniki zwykły dizel ) żółtego  z niemiec od listonoszy kontener pocztowy . One są nisko podłogowe tak jak orginalne przyczepy końskie ( bukmanki ) . Są w dwuch wersjach krutka i długa . Ona wzięła długą  więcej miejsca na siano , siodła  czy nawet się przespać . Skontaktowałem ją ze znajomym mechanikiem- blacharzem  . Dorobił z boku klapę opuszczaną  jak w orginałach  odpowiednio poprzerabiał według życzenia , podłoga wylana gumą . Śmiga nie zależna ode mnie  a ma tylko B  . Ma ,, oginalne ,, auto za śmieszne pieniądze . W mojej okolicy lata już coraz więcej końskich ,,listonoszy ,,. Może to byłoby i dla was nie złe rozwiązanie .
ale czy policja nie będzie się czepiać, że nie jest przystosowane do przewozu zwierząt? Czy w jakiś prosty i tani sposób można taki wpis w dowodzie rejestracyjnym zrobić? A może nie jest potrzebny w ogóle?
Dopóki wozisz na własne potrzeby to nie ma problemu o ile trap jest fabryczny. Natomiast rzeczywiście czasem opłaca się rozważyć zakup koniowozu. Czesto są to ceny nowej markowej przyczepy np https://www.otomoto.pl/oferta/renault-b-120-35-messenger-koniowoz-na-dwa-konie-3-5t-na-kat-b-idealny-145tys-oplacony-ID6yEBc7.html
tylko trzeba uważać żeby nie przedobrzyć jak tu: https://www.otomoto.pl/oferta/fiat-ducato-koniowoz-do-przewozu-zwierzat-dubel-kabina-sypialnia-ID6yd6Ef.html
gdzie ładowność na jednego dużego lub dwa kuce. Ten problem dotyczy bardzo wielu nowych zabudów robionych obecnie w Polsce.
Przeróbkę robiliśmy ponad rok - dwa temu ,,czas leci i mogę się dopytać . Ale jak sobie przypominam to rejestrując chba podała bo musiała narpierw jechać na wagę i znajomy mechanik też na to uważał . Widzę że to był najlepszy ,, numer ,, jaki zrobiła . Pożądna bukmanka  do tego ,, maluchemm ,,  i jeszcze do tego b + e , przeglądy opłaty . Po za tym łatwiej wszędzie wjechać . A ile razy siano czy słomę woziła .
[quote author=Piotr_48 link=topic=30760.msg2638769#msg2638769 date=1484866524]
Jest jeszcze inne rozwiązanie . Podsunołem je kumpeli bo stale brała o demie bukmankę a nie zawsze pasowały terminy no i miała tylko B . Kupiła merola. One są nisko podłogowe tak jak orginalne przyczepy końskie ( bukmanki )
[/quote]
niestety, ale bukmanki są niskopodłogowe, a wszystkie dostawczaki są "normalnopodłogowe". Bukmanki mają 2 osie i koła z błotnikami na zewnątrz paki.
LSW ja mam taki przerobiony na koniowóz 🙂 koła na zewn. wewn 180 cm szerokości bez nadkoli , 2,3 m wysoki , z przodu jest jeszcze miejsce na siodlarnie , a wejście niziutko nad ziemią 🙂


Z takiego przerabianego busa koń, którego zajeżdżałam złamał nogę. Trap dorabiany miał większą odległość od podłogi niż w fabrycznych. Koń w tą szczelinę wychodząc włożył nogę. Ja bym swojego konia do czegoś takiego nie wsadziła.
Trzeba bardzo z głową podejść do takich przeróbek.
bera7 piszesz o takim jak wstawiłam powyżej ?
LSW, nie trzeba mieć żadnego wpisu, dopóki nie zajmujesz się tym zarobkowo. Ja mam koniowóz od sierpnia, kupiony od Prentkiego. Jedyny w Polsce ma homolgację i robi koniowozy na nowych samochodach (Renault Master). W tej chwili cieszą się takim zainteresowaniem, że ja w zeszłym roku czekałam od kwietnia do sierpnia (czyli 4 msc), znajoma zamówiła sobie w wakacje a termin odbioru ma dopiero na marzec. Większość koniowozów i tak jedzie od niego za granicę. Też mam tylko B i śmigam sobie z dwoma końmi 😉 Najlepszy zakup!
Zdecydowanie fajna sprawa jezeli ktos sporo jezdzi. Bo w innym wypadku lepiej miec jednak przyczepke.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się