PSY

madmaddie, o psach wilczakach też słyszałam kilka takich historii, w stosunku do innych psów.
Czyli lepiej takiego nie spotykać w lesie  😉 szczególnie z moim pacyfistą  😀


Wiadomo, że psy różnią się charakterami w obrębie rasy, ale jakieś cechy "średnie" można przyjąć dla danej rasy, a nie całej grupy.

Akurat w przypadku chartów, wkładanie ich do jednego worka kompletnie mija się z celem, bo różnice między rasami chartów to jak ogień i woda całkowicie.


A jakie różnice widziałaś między Twoją a suka koleżanki?
Drodzy psiarze, myślę że to będzie odpowiedni wątek...
Kwestia odkurzacza - lepiej inwestować w porządny pionowy czy postawić na automatyczny? Myślałam o modelu Xiaomi, zarówno ten pionowy jak i samojezdny ma dobre opinie... Pytanie czy radzą sobie z sierścią psów?
smartini   fb & insta: dokłaczone
04 stycznia 2021 10:01
kolebka, myślę, że ważniejsze pytanie to jak masz umeblowane mieszkanie. Oba, jeśli kupić z dobrą mocą ssącą i odpowiednią końcówką poradzą sobie z psimi kłakami. Z samojezdnymi trzeba pamiętać, że nie wszędzie wjadą. Ja rozważałam ale jednak większość kłaków zbiera mi się w miejscsch, do których i tak automatyczny by nie wyjechał, musiałabym po nim poprawiać więc no, nie miałoby to sensu :P
Mam pionowego Dysona 8 z elektroszczotką i jestem bardzo zadowolona. Zdejmuję z uchwytu, 5 minut i jest względnie ogarnięte
Ja mam xiomi viomi v3 i bardzo sobie chwałę, ale są miejsca gdzie nie wjeżdża jak pisze smartini i musze ze 2 razy w tyg wjechać ze zwykłym odkurzaczem  😉
Ja przy dwoch psach juz sobie nie wyobrazam zycia bez robota.
Mam roborock max5 i po parterze, ktory jest w panelach jezdzi czasem i dwa razy dziennie. Pietro mam w wykladzinach, wiec po nich tez sobie pojezdzi i wzglednie radzi, ale raz/dwa razy w tygodniu poprawiam sharkiem z turboszczotka.
kolebka, wg mnie ma sens posiadanie obu. Mam w domu 4 odkurzacze, więc dużo testowanych było. U mnie problem akurat stanowi jeden kot, bo jej włosy są wszędzie, pies akurat z linii nieliniejącej.
Mamy rumbę i ona sobie jeżdzi codziennie godzinę, a odkurzaczem zwyczajnym odkurzam raz na tydzień, bo Rumby nie włączamy w weekendy, więc akurat zazwyczaj sobota odkurzam zwykłym odkurzaczem. Nam się taki system sprawdza, tymbardziej że niby nie ma włosów, a jak codziennie opróżniasz rumbę to jest jednak pełna mimo, że jeżdzi tylko po podłogach,bo z dywanami sobie czasem nie radzi i krzyczy, żeby dać ją w inne miejsce. Więc tak naprawdę to odkurzam zwykłym odkurzaczem głównie dywan.
Na codzień żeby na szybko to mamy klasyczny pionowy Electrolux akumulatorowy, ale to bardziej jak pies wróci w błocie, położy się i wstanie po godzinie to tam gdzie leżał jest kupa piachu, więc na przelecenie 2 minutowe się sprawdza taki electrolux.
smartini   fb & insta: dokłaczone
04 stycznia 2021 10:34
W sumie też pytanie, jakiego poziomu czystości potrzebujesz 😉 ja z tych, którzy wcale codziennie odkurzonej podłogi mieć nie muszą ale jeśli tak masz to raczej automatyczny + zwykły, wiadomo.
Dziękuję Wam bardzo  :kwiatek: dwóch na razie sobie nie kupię, ale fajnie byłoby mieć coś porządnego niż starego rzęcha który jest na stanie w obecnym mieszkaniu 😂

Robot jest super, ale wydaje mi się że potrzebuje hmm przestrzeni do jazdy? My mamy tutaj masywny stół z krzesłami, fotel nikomu niepotrzebny, regał co zbiera kurz, dwa dywany, drewnianą skrzynię itp i tak sobie myślę, czy na razie nie lepiej wziąć ten pionowy...? Głównie właśnie ten piach i syf co się wnosi na butach i łapach, kłaków z dywanu pewnie nie ściągnie ale grunt że nie trzeba byłoby zamiatać dwa razy dziennie  😜
madmaddie   Życie to jednak strata jest
04 stycznia 2021 11:13
A jakie różnice widziałaś między Twoją a suka koleżanki?


Suka wszystko sobie na chłodno ocenia, kalkuluje, lubi wymuszać, nagroda socjalna to była przeprawa, psy w większości również do kasacji, mały sk**wiel. I Szkodnik, fiu bździu w głowie, kocha wszystko, wszystkich i jest taka miła dla świata.  😁

kolebka, ja się zasadzam na pionowy. Mam smoka wodnego i jest super, ale jak mam go wyciągać, to mnie słabi. a robot nie za bardzo ma jak jeździć :/
kolebka, zależy ile masz m2, bo jak napotyka trudności to się odbija i jedzie dalej, to nie problem dla robota. Gorzej jak masz rzeczy na których może się zawieszać ( gruby dywan)  i nie chcieć jechać dalej lub szafki pod które wjedzie i nie umie wyjechać.
Rumba ma też schemat jakiś, nie wiem jaki, ale nasza sprząta pokój codziennie, a np. kotłownię i kuchnię już nie codziennie, nie wiem na jakiej to podstawie, ale tak sobie sama decyduje co sprzątać częściej.
No i trzeba pamiętać, że jak są dywany to ona wmiata pod linię dywanu brudki, ale to akurat zawsze w sobotę jak ja odkurzam to zbieram.
Jeśli nie masz pionowego pożadnego, to chyba lepiej w niego zainwestować, a robot sobie dokupić, bo robot nie sprząta kątów i zakamarków, ale bardzo ułatwia żeby w tych kątach się nie gromadził kurz, włos itp.
madmaddie, co to jest nagroda socjalna?
I co oznacza, że psy do kasacji dokładnie?
Czyli że biega sobie luzem i podejdzie inny pies to go postraszy, pogoni, czy użyje zębów naprawdę bo tak?

Tak mogłabym powiedziec o moim dobermanie, ale jednak on nie atakował zębami tylko dominował z odgłosem, a zębów używał jak już był zmuszony, bo była walka.
[center][img]/forum/Themes/multi_theme/images/warnwarn.gif[/img] Pisanie postu pod postem. Koszystaj prosze z opcji edycji posta.
Viss
[/center]
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
04 stycznia 2021 11:27
apropo tych odkurzaczy... to jak sobie poradzą z większą ilością piachu? :P i włochatością z 1,5 owczarka?
Bardzo szybko się zapychają?
Perlica, ty pewnie masz roombę z mapowaniem?

madmaddie, generalnie po 2 miesiącach na dość sporej otwartej przestrzeni (biorę pod uwagę tylko dół domu (mam salon z kuchnią otwartą i wiatrołap na razie do odkurzania) moje obserwacje są takie (dotyczą 2 osób, 2 psów dużych z dłuższym włosem i 3 kotów):

- roomba (albo każdy inny robot) bez funkcji mapowania - nie ogarnia dużych przestrzeni pustych. W mieszkaniu gdzie było sporo przeszkód odbijał się od nich i chcąc nie chcąc pokrył w końcu większość powierzchni choć też nie idealnie. Teraz bym takiego nie kupiła, dla mnie strata kasy, wszędzie widzę nieodkurzone miejsca ewidentnie, sierścią psią przy dwóch dużych psach potrafi się zapchać, jak choć trochę się przypcha to przestaje dokładnie zbierać piasek a to u nas jest kluczowe.

- pionowy odkurzacz (mam akurat Hoovera z dwoma bateriami, taki https://tiny.pl/7vzmb) - kupiony, żeby zastępować "na szybko" miotłę - jeszcze nie do końca wykorzystany choć mam wrażenie, że lepiej by się sprawował w mieszkaniu - tu znowu za duże powierzchnie, które zaczynam odkurzać, skoro go już ruszyłam. Ale świetny, jak cos się rozsypie, szybko biorę ze ściany i gotowy. Ale tu bardzo pilnowałam, żeby miał jak najmniejszą i jak najpłytszą ssawkę podstawową, żeby właśnie wjeżdżała w zakamarki. I faktycznie sprawdza się. Sierść zbiera dobrze natomiast jak się ciut zapełni to piasek tak se. Musi chodzić ciągle w trybie turbo (to jest problem wszystkich tych pionowych na baterię) - na szczęście są dwa aku więc nie jest to aż taka wada.

- normalny standardowy odkurzacz (akurat mam Miele, z genialną ssawką do parkietów i szczotką do tapicerek) - najczęściej wykorzystywany, mocny, wybiera wszystko, ssawka jest turbo poręczna (płaska, szeroka i kręci się we wszystkie strony) - ma genialną funkcję wyłączenia przez odwieszenie ssawki na haczyk. Do tego ma bardzo długi zasięg (13m) - jestem nim w stanie odkurzyć w całości salon plus kuchnię 11 x 5m + wiatrołap i mały pokój na dole z jednego kontaktu. Zasysa wszystko i serio nie ma się do czego przyczepić. Już wiem, że w jednej szafce na dole będę miała wstawionego pionowego hoovera i na stałe podłączonego i postawionego w pionie Miele - żeby go tylko wyciągnąć i odkurzać a potem szybko wstawić bez rozkładania. Dla takiej wygody poświęcę jedną część szafy 😉
smartini   fb & insta: dokłaczone
04 stycznia 2021 11:46
kolebka, jak kupisz odpowiednią szczotkę to z dywanu bez problemu ściągnie 😉 ja moim Dysonem odkurzam wszystko - kanapę, dywany, prześcieradło (no kłaczy się nawet jak psy nie śpią w łóżku), błoto z kaloszy, rozsypaną mąkę. Na moim Instagramie (doklaczone, zapisana relacja DysonV8) jest nagranie z odkurzania koszmarnej w odkłaczaniu kanapy (już mamy inną) i dywanu tkanego na płasko.
Ja szczerze nienawidzę odkurzać, głównie tej całej otoczki, wyciągania, podpinania kabla, ciągania tego badziewia za sobą, słabo mi na samą myśl. Od kiedy mamy pionowy to serio co kilka dni zdejmuję z uchwytu, przelatuję najbardziej zbierające kłaki miejsca, dywan, kanapę i jest git. Od czasu do czasu gruntownie odkurzamy.

Perlica, Nagroda socjalna to w dużym skrócie nagroda kontaktem z przewodnikiem, od głosowych po kizianie czy zabawę z przewodnikiem (bez zabawek).

Pati2012, Heart Chakra ma przy 2 ozikach i borderze, jest gdzieś u niej wpis. Chyba opróżnia codziennie
smartini, właśnie mój mąż uparł się, że kupi tego Dysona na wiosnę. Możesz podać link do tego filmiku? Chętnie obejrzę, ale nie mam instagrama.
Dzięki za wyjaśnienie :kwiatek:

epknie wiem co mam tak szczerze, bo mamy ją 5 rok już, to nie był najdroższy model, ale też  nie był najtańszy.
Czasem mnie wkurza ten robot i się go boję ( po serialu Black Mirror  :wysmiewa🙂, bo się uprze czasem, że musi sprzątać w kuchni jak robię śniadanie i mnie wali po nogach jak durna jakaś  🤔wirek:

Mój pies jest super mądry  😲 Ma bardzo opanowaną komendę "Fe". Nawet ją wykonuje jak jest luzem puszczony, tylko problem jest taki:
1) znalazł coś i złapał
2) ja na to Feeeee
3) pies wypluwa to, przybiega do mnie , dostaje nagrodę, wielka radość moja i jego  💃 pies zjada smaczka  😁 i uwaga wraca do miejsca gdzie była fujka i bierze ją znowu, bo przeciez nie mówiłam że to jest Feee na zawsze  😂
No i co teraz?
Przecież komendę wykonał,więc o co mi chodzi  😜
smartini   fb & insta: dokłaczone
04 stycznia 2021 12:12
Perlica, link masz w stopce
A pies nie rozumie istoty komendy (albo ma to gdzieś) i robi Cię w wała 😉
smartini, nie da się niestety, trzeba być zalogowanym.
A możesz podać link do samego filmiku na insta? wtedy będę mogła zobaczyć.

Raczej myślę, że robi mnie w wała udając głupka  😂
smartini   fb & insta: dokłaczone
04 stycznia 2021 12:38
nie wyślę Ci linka bo to zapisana relacja, ona nie jest linkowalna.
Raczej myślę, że robi mnie w wała udając głupka  😂

Albo rozumie "fuj" jako "wypluj na chwilę z buzi i leć po nagrodę", a nie jako "zostaw ten syf w spokoju i nie wracaj do niego".
smartini   fb & insta: dokłaczone
04 stycznia 2021 12:59
fin, no dlatego napisałam, że albo albo nie rozumie istoty komendy :P
kolebka, jak kupisz odpowiednią szczotkę to z dywanu bez problemu ściągnie 😉 ja moim Dysonem odkurzam wszystko - kanapę, dywany, prześcieradło (no kłaczy się nawet jak psy nie śpią w łóżku), błoto z kaloszy, rozsypaną mąkę. Na moim Instagramie (doklaczone, zapisana relacja DysonV8) jest nagranie z odkurzania koszmarnej w odkłaczaniu kanapy (już mamy inną) i dywanu tkanego na płasko.
Ja szczerze nienawidzę odkurzać, głównie tej całej otoczki, wyciągania, podpinania kabla, ciągania tego badziewia za sobą, słabo mi na samą myśl. Od kiedy mamy pionowy to serio co kilka dni zdejmuję z uchwytu, przelatuję najbardziej zbierające kłaki miejsca, dywan, kanapę i jest git. Od czasu do czasu gruntownie odkurzamy.


Mam dokładnie to samo, jeszcze jakby było sucho to może i bym ogarnęła zwykły odkurzacz (który w ogóle wydaje chyba milion decybeli...), ale jest ciągle mokro i piasek, ziemia, błoto  🙇
Raz na tydzień można solidnie odkurzyć normalnym, ale na codzień chciałabym właśnie przejechać takim Dysonem i nie mieć syfu pod kapciami  😜
dziękuję, obczaję na IG  :kwiatek:
My też mamy robota Xiaomi (od dwóch miesięcy), nie pamiętam jaki model ale ten bez mapowania i super sobie radzi.
Codziennie praktycznie chodzi, pojemnik zawsze pełen sierści

Tylko my mamy duże przestrzenie mało zagracone
- ale na chodnik w korytarzu wjeżdża spokojnie, pod szafkę w łazience itp
smartini, ja podziwiam, że wam te pionowe odkurzacze zbierają piasek super 🙁. Albo macie tego piasku mniej (mi się z podwórka mega nosi na owłosionych łapskach wielkich) albo nie wiem co. Dysona testowałam (tylko nie wiem który numer) i po prostu nie ogarniał kompletnie w naszych warunkach. To już ten hoover lepszy.
smartini   fb & insta: dokłaczone
04 stycznia 2021 14:57
epk, no ja nie mam jakiegoś ogromu piachu, to prawda. Jak mam ubłocone psy to szczerze wolę je wypłukać z wannie z syfu i suszyć niż potem to odkurzać (tak, bardzo tego nienawidzę xD) no ale elektroszczotka na trybie max mam wrażenie, że wciąga jak szalona, raczej nic mi nie zostaje. Piasku mam może niewiele, ale mąki i innych takich to już więcej 😁
smartini, a takie to ładnie wciąga mój też, ale ten piasek jak trochę przytkany to suwa a nie wciąga. No moje wnoszą dużo na łapach - niby od razu do wiatrołapu idą do klatek ale jednak to się nosi. Próbowałam to płukać ale lepiej jest jak przeschną w klatkach i opadnie im samo z łap. W połowie roku mamy robić podjazd przed domem i dojście od bramki - to powinno ograniczyć ten okropny piach...
smartini   fb & insta: dokłaczone
04 stycznia 2021 15:03
epk, pewnie zależy też jaki ten piach tam macie. U mnie pod blokiem taka glinopaciaja, więc jak to się wykruszy to albo w grudki albo w taki pyłek, więc nie najgorzej się to zbiera.

Mama ma dwa owczary które wpadają do chaty z wielkiego ogrodu, czasem ze stawu, ujeżdżalni czy innych kretowisk no parter to chyba tylko jej oldschoolowym Rainbowem idzie tak faktycznie, porządnie, do krystalicznej czystości odkurzyć. Myślę, że jednak żaden kompaktowy odkurzacz w domu z ogrodem nie da rady na dłuższą metę, raczej jako wsparcie dla czegoś dużego (na zasadzie zbieram codziennie czymś małym, raz na czas odpalam smoka)
PumCass   zachowaj zimną krew!
04 stycznia 2021 18:58
PumCass, czyli w zasadzie nic szczególnego, dla kogoś kto miał już "pożądnego" psa.
Mój doberman też próbował mnie wyszkolić kiedyś za młodu  😉

A jak one do innych psów/suk?
A jak do obcych ludzi?
I co konkretnie oznacza ten brak usłania różami? 😀
Kolega który ma dobermana miał też przez chwilę sukę Wilczaka, ale oddał do hodowcy, bo sobie z nią nie radził, ale taką miał umowę z hodowce, bo to była dorosła suka, ponoć wyjątkowo trudna.


Jak dla mnie tak, myślę że jeżeli ktoś już miał "porządnego" psa i do tego poczyta o rasie i będzie wiedział na co się pisze to spokojnie da sobie radę.
Ja mam dwie suki - 11lat i 1,3 roku 😉
Starsza nie ma problemu do ludzi, kocha ich miłością wielką, no chyba że ktoś jest na starcie jakiś podejrzany.
Do psów różnie, ale raczej bez większej agresji - ona chyba ma to do siebie, że większość psów napotkanych na drodze uznaje jej dominację na starcie i ona tylko kroczy jak królowa między nimi  🤣
Młoda - do ludzi bez problemu, psy do kasacji póki co, ma kilka swoich ulubionych ale z doświadczenia ze starsza wiem że taka młodzieńcza miłość szybko przemija  😁
Ja osobiści nie doświadczyłam nie wiadomo jakich strat i zniszczeń, owszem - młodsza zjadła i zniszczyła w domu dużo więcej niż starsza (będąc w jej wieku) ale to były straty na poziomie zjedzonych skarpetek, spodni, książki, kapci czy zabawek chrześniaka.
A no i kradzieże! To jest nasza największa zmora, bo jedzenie kradnie jak opętana, nawet z gara. A odwróć się na chwilę od talerza, kiedy ona jest w pobliżu... 👿 🤣

Ale znam psy, które demolowały całe mieszkania (dosłownie, łącznie z zerwanymi tapetami), niszczyły samochody w środku, kiedy były zostawione na 5 minut, wyskakiwały przez okna - razem z szybą...pewnie coś by się jeszcze znalazło 😉

Psy są zdecydowanie agresywniejsze, bardziej dominujące zarówno dla ludzi jak i dla psów.
Suki bardziej do psów, aczkolwiek to kwestia osobnicza, jak pisała madmaddie, bo znam zarówno mega agresywne suki jak i samce które są największymi przytulikami na świecie już na dzień dobry, a za parówkę to możesz je zabrać do domu  😉

PumCass, rozumiem. Właśnie tą opowieść o suce, która wyskoczyła razem z szybą słyszałam.

Kradzieże jedzenia to ogromna domena mojej rasy, ale mój nie weźmie nawet jak leży odpakowane pod jego nosem, ale 90% Borzoji jednak kradnie jedzenie bardzo sprawnie.

Czy są jakieś fajne szelki dla psa, ale takie bezpieczne, z których lękowy pies nie wylezie jak się czegoś wystraszy ?  :kwiatek:
smartini   fb & insta: dokłaczone
06 stycznia 2021 18:15
ajstaf, tak zwane antyucieczkowe czyli guardy z dodatkową, trzecią obręczą. Nie pozwala zdjąć sobie szelek przez głowę 🙂 Np Dog Ahead takie szyje, z bezuciskowych też ktoraś firma ma (trochę górskie ale działają tak samo)

tak to wygląda
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się