dotacje - na konie, łaki i zachowanie rasy

jak w temacie
wiem że był taki wątek na tamtym forum i mam ogromną prośbę żeby ktoś kto z tego korzysta się wypowiedział. Z tego co się pobieżnie zorientowałam bo można mieć dopłate do łąki (pow 1ha), do konia na tej łące i te dotacje do zachowania ras rodzimych (o tym znalazłam na stronie PZHK więc coś niecoś wiem).
Więc jak możecie to piszcie, ewentualnie gdzie szukać i jakiej wielkości są to kwoty
będę bardzo wdzięczna  :kwiatek:
To może teraz ja, 😉

Żeby mieć dopłaty do koni należy mieć dwie klacze rasy rodzimej objętej dopłatami, czyli dwie hucułki wpisane do Księgi Stadnej, dwie klacze wielkopolskie i chyba też ślązaczki i małopolskie ( ale głowy nie dam). Więcej niż na stronie PZHK znajdziesz na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Trochę szukania, ale kiedyś znalazłam.

Do łąk można mieć dopłaty, powyżej 1 ha, bo od tej powierzchni, obojętnie jaki grunt rolny, są dopłaty. Nie jestem pewna jakie są zasady na łąki. Myślę, że trzeba być rolnikiem żeby się o dopłaty starać, jednak nie jestem pewna. Można się chyba dowiadywać w ośrodkach doradztwa rolniczego. Chyba wnioski o dopłaty za ten rok do połowy maja, więc warto się się dowiedzieć.

Mam nadzieję, że z moją skromną wiedzą na coś się przydałam 😀
Hendi   Kara księżniczka
02 marca 2009 10:01
Mnie temat tez interesuje. Jakiej wielkości są dopłaty do klaczy wlkp. czy młp. ?
Co do warunków: wiem, że trzeba mieć conajmniej dwie wpisane do księgi głównej, muszą mieć bonitację powyżej 76 w tym 13 za typ. Trzeba je regularnie stanowić min. raz na 2 lata oraz trzba mieć min. 1ha gospodarstwo rolne. 
Moze znajdzie się ktoś kto bierze dopłaty i opisze jak to w życiu wygląda. Przepisy nie trudno znaleść.
po pierwsze wnioskodawca musi mieć nadany w ARiMR Numer Indywidualny Gospodarstwa - potrzebny jest do wniosku dowód osobisty i nr konta. Wniosek o płatności może złożyć każdy użytkownik danego użytku rolnego, nie koniecznie właściciel
do łąki możecie wystąpić o płatność jednolitą (za 2008 rok było chyba ok 339zł) uzupełnioną o płatność zwierzęcą (tzw PZ - ok 380zł) oczywiście przy założeniu, że najpóźniej  do 14 marca będziecie (lub Wasz obecny małżonek) właścicielami koni (data rejestracji w PZHK)
płatności do koni dotyczą małopolskich, wielkopolskich, hucułów, koników polskich, i sokólaków. Do 1 klaczy dotacja wynosi 1500zł, ale muszą być dwie klacze średniorocznie w gospodarstwie

poza tym wszystko macie na www.arimr.gov.pl
Mazia   wolność przede wszystkim
02 marca 2009 11:13
Wawrek, zapomniałeś o ślązakach i sztumach :kwiatek:
no, bo u mnie tylko sokólaki  :kwiatek:

i jeszcze można wziąć dodatkowo po 500 zł/ha łąki z pakietu 3.1. - ekstensywne trwałe użytki zielone
można też wejść do pakietu rolnictwo ekologiczne i urwać jeszcze 330zł przez dwa i 260 przez kolejne 3 lata
a orientujecie się jakie to są kwoty?? ile jest dotacji na 1 konia??
napisałem wyżej
umisz czytać :kwiatek: 🤔 :kwiatek:
ups, sorki czytałam ale czytanie ze zrozumieniem bardzo pożądane 😉
dzięki  :kwiatek:
Wie ktoś może kiedy można się spodziewać dopłat bezpośrednich  za 2011r?
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
15 czerwca 2011 15:34
bera7 tego nawet najstarsi górale nie wiedzą 🙂
Generalnie od listopada (z własnego doświadczenia) do maja 2012 (chyba jakoś tak wypada ostateczny termin), hihihi.
Termin realizacji płatności za rok 2011 to 1-12-2011 do 30-06-2012
staram się dopiero wgryźć w temat, więc b.proszę o wyrozumiałość.
Jak się ma  przeznaczenie deklarowanej działki rolnej do tego co jest napisane w wypisie z ewidencji gruntów? to ma w ogóle znaczenie co jest napisane w ewidencji gruntów, czy chodzi bardziej o stan faktyczny
czy za samo posiadanie koni też dostaje się dopłaty - to są te płatności zwierzęce?
czym się różni łąka od pastwiska w programie dopłat?
Miszka, a do cego ci potrzebne przeznacznie tej działki? Do płatności obszarowych? Liczy się ci na niej uprawiasz faktycznie.
Za samo posiadanie koni nie ma żadnych dopłat. Dpołaty są tylko do koni z ras zachowawczych i to trzeba składac wniosek w określonym termiie zeby się do programu dostać.
Łąka i pastwisko to chyba będzie TUZ, ale nie jestem pewna. Na pewno łąka i pastwiska mają rózne oznaczenia w ewidencji gruntów.
no wlasnie... jesteśmy rolnikami, do tej pory bralismy dotacje podstawową i uzupełniającą na łąki na siano
teraz dodatkowo posiadamy 1 konia - czy z tego wzgledu przysluguje jakas dotacja zwierzeca do tych łąk jeszcze?
Centuria, tak jak napisała powyżej repka

Za samo posiadanie koni nie ma żadnych dopłat. Dpołaty są tylko do koni z ras zachowawczych i to trzeba składac wniosek w określonym termiie zeby się do programu dostać.


Z tego co wiem powinno być również 4 konie / 1 ha, ale nie jestem pewna, więc lepiej to sprawdzić lub niech się wypowie ktoś bardziej zorientowany.

Są jakieś dopłaty do łąk jak się ma zwierzeta, ale nie obejmują one koni.
Płatność uzupełniająca do roślin paszowych,  popularnie patnosci zwierzece zalezy od kilku czynnikow, deklaracja TUZ (lak i pastwisk) oraz posiadania zwierzat w okresie referencyjnym, ktory wiaze sie z rokiem skladania pierwszego wniosku. Aby byc rolnikiem trzeba miec 1 ha uzytkow rolnych i nadany w ARiMR numer producenta. Przepraszam ya brak polskich znakow, ale cos wyczynia mi klawiatura.
Miszka- u nas są trzy ha na działkach budowlanych ( mg MPZP) , więc to nie gra roli.

edit: oczywiście te ha są dotacyjne.
Wypis z ewidencji gruntów i budynków nie ma znaczenia, ważne jest czy ziemia jest użytkowana rolniczo - również łąki i pastwiska. Konie owszem uprawniają do płatności zwierzęcych, tak jak posiadanie bydła czy owiec.
wawrek,skorzystam z tego że temat dopłat poruszony i zapytam.
Kiedyś miałam pole i brałam dopłaty-sprzedałam i niedawno kupiłam inne.Chcę złożyć wniosek o dopłaty-czy muszę od początku dostać nowy numer ewidencyjny czy ten co był jest już na zawsze a składam tylko wniosek o przyznanie płatności?
Boję się że się nie wyrobię z czasem jak trzeba będzie czekać na nr ewidencyjny jeszcze.
Używasz wcześniej nadanego numeru producenta, bierzesz czysty formularz wniosku i wypełniasz. Numer jest przypisany do konkretnej osoby (PESEL-u) i nie zmienia się go.
Dzięki śliczne,nie mam kiedy wybrać się do Agencji po info.Sprężę się w poniedziałek w drodze z pracy,może mi się uda załatwić wszystko.A wie ktoś może czy do facelii jest dopłata?
Jest, podstawowa, w agencji wsyzstko Ci powiedza, tylko wybierz sie jak najszybciej, bo zbliza sie najgoretszy okres przyjmowania wnioskow i beda kolejki.
Wypis z ewidencji gruntów i budynków nie ma znaczenia, ważne jest czy ziemia jest użytkowana rolniczo - również łąki i pastwiska. Konie owszem uprawniają do płatności zwierzęcych, tak jak posiadanie bydła czy owiec.

marysia, ika - dzięki. teraz już rozumiem, że znaczenie ma to jak się użytkuje ziemię.
czyli jak to jest w końcu z tymi końmi? tylko rasy zachowawcze?
Są jakieś dopłaty do łąk jak się ma zwierzeta, ale nie obejmują one koni.


Chciałam sprostować błąd: dopłaty do łąk są również w przypadku posiadania koni. Oczywiście konie trzeba mieć w okresie przed uboeganiem się o ta płatność.
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
30 kwietnia 2012 22:25
Centuria, tak jak napisała powyżej repka

[quote author=repka link=topic=3338.msg1378257#msg1378257 date=1334917846]
Za samo posiadanie koni nie ma żadnych dopłat. Dpołaty są tylko do koni z ras zachowawczych i to trzeba składac wniosek w określonym termiie zeby się do programu dostać.


Z tego co wiem powinno być również 4 konie / 1 ha, ale nie jestem pewna, więc lepiej to sprawdzić lub niech się wypowie ktoś bardziej zorientowany.
[/quote]

1 dorosły koń upoważnia do dopłat paszowych (łąki, pastwiska) 2,4 ha TUZ.

Czyli samo posiadanie koni nie wystarczy, trzeba mieć konie i użytki zielone 🙂
Kwota owych dopłat zawrotna nie jest ale lepszy rydz niż nic...
Do kiedy najpóźniej należy skosic łąkę podaną do dotacji jako 'trwałe uzytki zielone przeznaczon na susz paszowy' (JPO+UPO) oraz czy łąkę tak zgłoszoną można po pierwszym pokosie wypasać jako pastwisko?
Zdaje się że to jakiś termin lipcowy, ale skoro bierzesz dopłaty, to powinnaś znać rozporządzenie, w którym jest mowa o wszelkich terminach obowiązujących przy danej pomocy.
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
27 czerwca 2012 08:54
Do kiedy najpóźniej należy skosic łąkę podaną do dotacji jako 'trwałe uzytki zielone przeznaczon na susz paszowy' (JPO+UPO) oraz czy łąkę tak zgłoszoną można po pierwszym pokosie wypasać jako pastwisko?

Obowiązuje termin do końca lipca.
Jesli nie masz żadnych programów rolno-środowiskowych to kosisz lub wypasasz, nie ma różnicy.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się