Mięsień międzykostny - urazy, objawy, leczenie, prognozy

Dementek, najlepiej jest się skonsultować przynajmniej z jeszcze jednym wetem. Gdybym ja ślepo wierzyła jednemu mój koń pewnie byłby aktualnie kulawym emerytem-rencistą. Dzięki zdrowemu rozsądkowi, upierdliwości dopięłam swego, koń pojechał do innego weta. Aktualnie zwierz cieszy się dobrym zdrowiem i chodzi pod siodłem.
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
14 grudnia 2014 17:24
No i opatrunek ściągnięty.
Glinka pod folią była wilgotna, noga ogrzana, obrzęk na stawie pęcinowym zszedł prawie całkowicie (jest odrobinkę grubsza, ale różnica jest zauważalna), zgrubienie na mięśniu międzykostnym prawie niewyczuwalne. Noga umyta, osuszona, założony ocieplacz na nogę.
No i opatrunek ściągnięty.
Glinka pod folią była wilgotna, noga ogrzana, obrzęk na stawie pęcinowym zszedł prawie całkowicie (jest odrobinkę grubsza, ale różnica jest zauważalna), zgrubienie na mięśniu międzykostnym prawie niewyczuwalne. Noga umyta, osuszona, założony ocieplacz na nogę.

Przecież międzykostny jest głęboko, da się cokolwiek na nim wyczuć...?
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
14 grudnia 2014 19:12
Wet pokazał, gdzie się sprawdza.
Najważniejsze, że tam, gdzie czuło się zgrubienie, teraz jest niewyczuwalne.
Jutro ruszamy z wcierką z Absorbiny.
Dava- Jak już pisałam wcześniej- z taką kontuzją nigdy się nie spotkałam. Nie mam więc doświadczenia, co robić i staram się wypełniać zalecenia weterynarza, który pojęcie jakieś ma.



mi powiedział 1200 za trzy bo tyle trzeba zrobić więc patrząc na ceny nie najgorzej 🙂
Męczy mnie strasznie co mam dalej robić minęło 6,5 miesiąca a klaczka na kole w prawo kuleje. Na prostym czyta w lewo czysta na prawo kuleje(chora prawa przednia prawa) wet który ją leczy mówi że tak może być. Wszyscy w stajni mówią że to za długo. Konsultowałam na razie telefonicznie z dwoma znanymi wetami i mówią że to dziwne że powinno być już dobrze i chcą ją diagnozować od początku a to znowu kasa. Czuje się zagubiona 🙁 Jak było u was ? co wy o tym sądzicie?
U mnie kulawizny nie było już po pierwszej kontroli (po kilku tygodniach), "dziura" w ścięgnie zarasta szybko, więc nie powinna kuleć. Konsultuj z innym wetem, może diagnoza była błędna i leczycie nie to co trzeba 🙁
eterowa   dawniej tyskakonik ;)
13 stycznia 2015 08:57
Siwy po zastrzyku już nie kulał, noga po ściągnięciu opatrunku wyglądała bardzo dobrze. Dziś już jeździmy normalnie (oczywiście nie skaczemy jeszcze), Eter wyszedł z tego wyjątkowo szybko. Nie kuleje, nie znaczy, czasem wykazuje sztywność przez kilka pierwszych kroków kłusa, ale po niecałej połowie kółka już idzie rozluźniony i elastyczny. Noga wygląda wspaniale, tuż pod stawem minimalne zgrubienie, ale z dnia na dzień jest lepiej, a po jeździe to już w ogóle rewelka 😉 Jesteśmy 2 miesiące po diagnozie i rozpoczęciu leczenia. Dziś zawijam go na noc i po jeździe, zgodnie z radą naszego fizjoterapeuty, delikatnie nakłuwam miejsce zmian patyczkami żeby zwrócić uwagę organizmu na te miejsce i poprawić ukrwienie.
aleqsandra   Kreujemy swój świat tym w co wierzymy
15 stycznia 2015 13:37
mój w ogóle nie kulał ani nie miał opuchlizny przed diagnozą, jedyne co wskazało, że jest problem, to bunt do jazdy na lewą stronę :/ diagnozę zaczęliśmy od pleców, gdzie problemu nie było, przez łopatkę, gdzie też nie, po nogi... sama diagnoza trwała ponad 3h i wykryła 12% naderwania
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
15 stycznia 2015 17:05
A u nas koń znowu ma obrzęk na nodze  🙁 Znowu wcierki, ale na spacerki chodzi (pod siodłem, bo łatwiej zapanować nad koniem).
No i nie wiemy, czy posłuchać jednego kowala (żeby kuć), czy drugiego (strugającego kopyta, żeby ją rozkuć).
kogo polecacie na konsultacje ? pilne!
z Wawy jesteś? To może Paulinę Landsberg?
No to mamy diagnozę zapalenie stawu pęcinowego> Międzykostny w porządku. Czy  ktoś coś wie o tym zapaleniu?
dea   primum non nocere
16 marca 2015 07:46
Znalazłam ciekawy artykuł w temacie międzykostnego, trzeszczek pęcinowych i ogólnie aparatu ustaleniowego konia. Po angielsku.
dea nie działa link 🙁
dea   primum non nocere
18 marca 2015 19:33
Serio? sprawdziłam, u mnie nadal działa. Mogę Ci wysłać pdf na mail, rzuć mi na priv.
dea, nie działa 🙁
dea   primum non nocere
20 marca 2015 12:42
Przedziwne  😲 Spróbuję z jakiegoś innego kompa. Wygląda zdrowo... Może dlatego, że to pdf? a link wprost? Może nie rozjedzie strony.
http://www.vetmed.ucdavis.edu/ceh/docs/special/Pubs-SuspBrochure-bkm-sec.pdf
Dea, z linka też nie da rady  🙁.
u mnie działa
jednak nie, ale na początku działało
pisze coś tam, że plik jest już niedostępny na stronie i srory  🙄
dea   primum non nocere
21 marca 2015 19:44
Nikomu innemu się nie udało ściągnąć? u mnie nadal działa 😲 A skopiowanie linku do paska adresu też nie pomaga? Jakie przeglądarki? ma ktoś z was firefoxa?
Dea, ja mam firefoxa i nie działa  🙁.
dea, masz tam jakieś specjalne konto? Bo to wygląda, jakby serwer odmawiał dostępu.
dea   primum non nocere
21 marca 2015 22:25
halo - właśnie o tym myślałam, ale chyba nie. Nie kojarzę zakładania. Ale głowy nie dam...
dea, tego pliku nie ma na serwerze pod wskazanym linkiem. Niezależnie od przeglądarki. Możliwe, że u Ciebie działa, bo masz pdf ciągle w cache na kompie. Jeśli zapisałaś plik, to udostępnij do przez pobieraczek czy inną linkownię.
dea   primum non nocere
21 marca 2015 23:20
Fakt, mam go w cache'u najwyraźniej. Sprawdziłam z drugiego kompa i dostałam 404. Teraz nie mam głowy do szukania serwera na to, po weekendzie się postaram gdzieś wystawić.
Czym wygolić kawałek nogi tak aby można było skutecznie wsmarowywać to co nam tam wet zalecił na mięsień międzykostny?
Maszynki do golenia koni nie mam. Brzytwy nigdy nie miałam w ręce i do konia z pewnością z nią nie podejdę.
Iza, spróbuj jednorazową maszynką. U mnie zdała egzamin  🙂
W jaki sposób wet diagnozuje uraz międzykostnego? Wykonuje się zdjęcia/ usg? Z tego co wyczytałam, noga przy tym urazie nie musi wykazywać obrzęku/ bólu przy uciskaniu/grzać? Jeszcze tak nie w temacie międzykostnego, ktoś się orientuje, jak to w końcu jest z diagnozowaniem łopatki u koni? Czy da rade robić RTG przenośne/ dojść USG do struktur głębiej położonych?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się