Mięsień międzykostny - urazy, objawy, leczenie, prognozy

Lekarz robi USG.

dea   primum non nocere
31 maja 2015 20:14
Plus znieczulenia diagnostyczne - sama zmiana obrazu usg (zgrubienie) nie musi jeszcze oznaczać, że kulawizna jest od tego.
Wet zdiagnozował (USG), że uraz jest stary, koń zaczął bardzo delikatnie znaczyć w kłusie dopiero kiedy początkowy uraz zaczął się pogłębiać. Od 16 kwietnia stęp (co drugi dzień około godziny, w dobrym tempie). Od 3 - 4 tygodni nie ma żadnej kulawizny (obserwowany w czasie ruchu ze stadem na padoku) i w chwilach "grozy" kiedy coś go wystraszy pod siodłem. Od 25 maja 2 do 5 minut kłusa po około 30 minut solidnego stępa. Obrzęk nadal się utrzymuje choć mniejszy i najprawdopodobniej już tak zostanie (nadal na noc glinka/ochraniacz z magnesem a na dzień Arnik).

W temacie stopniowego powrotu do pracy po urazie międzykostnego czy ktoś ma jakąś rozpiskę jak stopniowo zwiększać obciążenia ?
.
Caira, wypada mi, że jak robić tego typu zabiegi, to jak najszybciej po kontuzji. W sensie im szybciej, tym lepsze rokowania.
.
Caira, ja robiłam PRP, polecam. Dużo szybciej międzykostny się leczy a przede wszystkim dobrze się leczy. Po leczeniu uraz niewidoczny na usg, myślę, że to duża zasługa właśnie prp  🙂
A jeśli moge wiedzieć, ile płaciliście za zrobienie PRP?🙂
.
eterowa   dawniej tyskakonik ;)
25 czerwca 2015 22:21
Co polecacie na wzmocnienie i zapobiegawczo dla konia po kontuzji międzykostnego, który zaczyna być wdrażany w trening sportowy (skoki)?
Żelatyna ?
eterowa   dawniej tyskakonik ;)
26 czerwca 2015 12:13
Caira, ja podawałam w treningu, pomaga 😉 Wyeliminowała drobne strzykanie w stawach (przy pierwszym kroku). Potem ja miałam kontuzję, koń nie chodził tyle i odstawiłam.
Jak to żelatyny? Eterowa, piszesz tak, jak koń, którego znam ma. Pierwsze kroki stawia z trzeszczacymi w stawach nogami, potem jak to rozchodzi to już jest lepiej. Nogi trzeszczą mu na przodzie a wczoraj tył ciągnął za sobą po podłożu jakby w ogóle nie był ich w stanie podnieść.
eterowa   dawniej tyskakonik ;)
28 czerwca 2015 20:45
dar, zwykła, sklepowa żelatyna. Na wzmocnienie stawów bardzo dobra. Wiadomo, że nie może równać się z specjalnie w tym celu produkowanymi specyfikami, ale jest pomocna.
Tutaj temat na forum:
http://voltopiry.pl/forum/index.php/topic,514.0.html
odgrzebuję.
Czy ktoś kto miał konia po urazie międzykostnego i więzadeł mógłby się do mnie odezwać na pw. Mam kilka technicznych że tak ujmę pytań...
Jak długo koń stał? Jak w praktyce wychodziło wdrażanie konia do ruchu?
Będę bardzo wdzięczna za odpowiedzi.. może być na pw.
Jak to jest z powrotem do pracy po międzykostnym? Mój koń stoi rok. W kwietniu miał operację (wycięto dwa odłamy trzeszczek a ścięgno samo w sobie wyglądało tragicznie).
Zanim odezwę się do weta,który operował i pani prowadzącej nas od początku urazu chciałabym żeby ktoś się wypowiedział jako właściciel,który miał ten problem.
Zalecenia,które dostaliśmy:
Po operacji 3 tygodnie stania w boksie,następnie spacerki w ręku. Co tydzień dodawaliśmy po 5 minut. Po 3 miesiącach zaczęliśmy stęp pod siodłem od początku,dodając 5 min co tydzień (ale sama przedłużyłam stęp w ręku o miesiąc).
Koń 5 listopada ma zacząć pierwszy kłus pod siodłem. Jesteśmy już po 2 kontrolach (robiliśmy USG i RTG przed stępowaniem pod siodłem i po miesiącu takiej pracy).
Teraz pozostało tylko kilka niewielkich dziurek w ścięgnie.
Podaję codziennie Superflex z Nafu, co drugi dzień wg zaleceń weta wcierka rozgrzewająca + owijka.
Jak to jest z kłusem? Po ilu tygodniach/miesiącach dodajecie galop?
Przed samym kłusowaniem umówiłam już kolejną kontrolę.
Kochani pomocy,
w jakie preparaty celować aby wspomóc okres rechabilitacji ?? jesteśmy kilka dni po zdiagnozowaniu, zostało wykonane PRP, teraz już tylko doktor czas. Wet podpowiedział żeby podawać coś z MSM ale oferta jest tak szeroka że dostaję oczopląsu.
Macie coś sprawdzonego??Będę wdzięczna za każdą podpowiedź  :kwiatek:
Moon   #kulistyzajebisty
01 stycznia 2016 11:50
My podawałyśmy i podajemy profilaktycznie Gela Pony Arthro.

Prodigy, jak z każdym rozruchem i powrotem do roboty - stopniowe zwiększanie obciążeń, nie śpieszenie się, unikanie zapitalania po ciasnych kołach (niektórzy odradzają lonżowanie w ogóle w czasie rozruchu a nawet i po) wszystko jest kwestią indywidualną i zależy też od tego co koń miał/ma "w nogach". My robiłyśmy kontrolę przed samym wsadaniem a potem przed galopem. I tak u nas sie to deko przeciągneło, ale na dobre to wyszło.
Ja też podawałam gela pony arthro i cortaflex ha.
dzięki za wskazówki  :kwiatek:
Zapytam jeszcze czy ktoś walczył z naderwaniem przyczepu na wysokości stawu stępowego ? (przy samym nadgarstku) u nas niestety obie nogi, jedna minimalnie, druga troszkę mocniej ale też ponoć tragedii nie ma. Przeczytałam cały wątek ale zauważyłam w zasadzie tylko opis przypadków urazu w okolicach trzeszczki.
Niestety dołączam do wątku...  🤔  Czy macie jakieś sposoby, żeby w okresie rekonwalescencji koń nie "zdziadział"- nie spadł bardzo z mięśni ? Wet zaleciła dawać dużo białka i się zastanawiam co by wprowadzić to jadłospisu... Mam 18- letniego konia i strasznie się boję, że zacznie mu teraz wszystko siadać...
Masaże, elektroterapia (elektrostymulacja nerwowo-mięśniowa) - to z takich metod dobrych na podtrzymanie mięśni (które zapewne się będą napinać nie tam, gdzie trzeba, jak koń będzie odciążał chorą nogę, i boleć, więc i pod tym względem masaż jest korzystny). Wiadomo, że ruchu to nie zastąpi, ale koń tak nie spada mocno. Od strony żywieniowej to jest trochę ciężki temat, bo zwykle pasza z białkiem zawiera też spore ilości energii, a przy koniu zaboksowanym nadmiar energii nie jest jakoś szczególnie pożądany - przynajmniej ze względów bezpieczeństwa. 😉 Co oczywiście nie znaczy, że się nie da. Z pasz, które są dobrym budulcem dla mięśni, a nie wali po nich tak na głowę, całkiem spoko jest jęczmień. Choć nie wiem, jak w przypadku całkowitego aresztu boksowego - mojemu, jak zaczął dostawać i wtedy tylko stępował pod siodłem, a nie wychodził jeszcze na padok (po innej kontuzji, nie międzykostnym), potrafiły trochę nabierać nogi. A jednak coś tam łaził. On miewa tendencję do lekkich opojów, jak stoi, ale wtedy było to ewidentnie związane z białkiem i bywało, że puchł dość mocno (i ten obrzęk był nieco inny niż zwykły opój, obejmował prawie całe nadpęcie)... Coś za coś, mięśni nie miał kompletnie, więc to białko musiało być dostarczone tak czy siak, bo miał dużo do nadrobienia.
Niestety dołączam do wątku...  🤔  Czy macie jakieś sposoby, żeby w okresie rekonwalescencji koń nie "zdziadział"- nie spadł bardzo z mięśni ? Wet zaleciła dawać dużo białka i się zastanawiam co by wprowadzić to jadłospisu... Mam 18- letniego konia i strasznie się boję, że zacznie mu teraz wszystko siadać...

jak spadnie z mięśni to je potem odbuduje. Ja bym Ci poleciła masaże, regularnie w okresie rekonwalescencji, żeby się usztywnienia mięśni nie przenosiły na aparat kostny i coś wspomagająco na stawy, bo to stawy bez ruchu najwięcej odczują.
prib, bezwględnie wrzucasz konia nie na białko a na czyste aminokwasy i to konkretne, do tego silnie przeciwutleniacze tylu wit E, gamma- oryzanol . Pogadaj z kitty jak jej koń "spuchł" po takich rzeczach😉
dzięki dziewczyny... mi wet zaleciła dawanie śruty sojowej- koń wychodzi obecnie na mała kwaterkę na padoku, stoi spokojnie więc wet dała zielone światło, dodatkowo na razie 2 razy dziennie na spacer po twardym, po 2 tygodniach dojdzie raz dziennie karuzela- i to w niej też pokładam nadzieję, że chociaż trochę utrzymamy kondycję- teraz wygląda rewelacyjnie i się musiał ten uraz przyplątać :/ mam nadzieję, że dziadek szybko się z tego wyliże... Ktoś dawał śrutę sojową????
Co do masażu to staram się go regularnie masować...


Karla pisząc o aminokwasach masz jakąś pasze na myśli konkretnie? teraz aktualnie je paszę Brandon + sieczka
grupa BCAA i wszystko jasne, do tego hmb i pochodne
Karla dzięki  :kwiatek:
Jakie wcierki stosowaliście na naderwany przyczep międzykostnego? Brak obrzęku, brak grzania, ale naderwanie stwierdzone.
Jasnowata ja wcierałam przez tydzień DMSO, które zalecił mi wet a teraz wcieram Black Horse przy czym u nas jest obrzęk.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się