AGROTURYSTYKA- jak legalnie otworzyć?

Mam pytanie jak w temacie- w jaki sposób legalnie i formalnie otworzyć gospodarstwo agroturystyczne? Gdzie należy się zgłosić by zarejestrować? Czy trzeba posiadać miejsca noclegowe czy mogę oferować tylko szkółkę jeździecką - lub turystykę konną?
Może ktoś ostatnio rejestrował takie gospodarstwo i potrafił by mi podpowiedzieć jak się za to zabrać?  :kwiatek:
Ja dołączam z pytaniem dodatkowym dotyczącym funduszy Europejskich, które mogłyby wesprzeć taką działalność. Czy w ogóle są takie fundusze, jakie warunki trzeba spełnić, w jakiej wysokości pomoc można uzyskać (czy jest to określona suma czy % biznesplanu).
Agroturystka - należy zgłosić taką działalność do Urzędu Gminy i tam wpiszą nas do takiego rejestru w pozycji "inne obiekty". Wówczas jesteśmy w ich bazie i możemy liczyć na promocję z ramienia urzędu. Oczywiście agroturystyka prowadzona jest na obszarach wiejskich.
Jeśli wynajmujemy do 5 pokoi to nie jest to traktowane jako działalność gospodarcza. Powyżej 5 pokoi musimy rejestrować działalność gosp.
Co do funduszy... można sie ubiegać, a główne warunki to:
- obszar wiejski,
- ubezpieczenie min 12 miesięcy w KRUS,
- złożony min. raz wniosek o płatności bezpośrednie,
- min. 1 ha użytków rolnych.

zwrot do 100000zł kosztów kwalifikowalnych.
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
04 marca 2009 09:06
Jak byłam na takim kursie(dostaje się dyplomik-zaświadczenie) to mowa była o ilości łóżek(w sensie osób) i maksymalna ilość to 20 zdaje się, przyjęte było 5 pokoi x 4 osoby.
Jakoś tak ale jeszcze sprawdzę.
Są też jakieś wymagania dotyczące maksymalnego dochodu rocznego uzyskiwanego z tego rodzaju działalności a nie podlegającemu opodatkowaniu-jako dodatkowa działalność rolnicza.
Chodziło o kwotę 40000zł, ale kurs był kilka lat temu więc conieco mogło się w tej materii zmienić.
dragonnia   "Coś się kończy, coś się zaczyna..."
15 listopada 2009 18:07
Podbijam, bo mam pilne pytanko.
Koleżanka chce otworzyc małą działalność gospodarczą. Ma to byc agroturystyka. Mieszka na wsi, KRUS płaci ponad 48 miesiecy, aktualnie ma dwa pokoje przygotowane dla gości. Obok domu jest stajnia z konmi, ma ujeżdżalnię, wybieg i kilka hektarów łąk. Chciałaby otworzyć małą agroturystykę cały czas będąc na Krusie, a później starać sie o dotacje Unijne na rozwój owej już działalności (chce rozbudować stajnię pod pensjonat, około 10 boksów, zatrudnić pracownika i wybudować halę do jazd około 20*40 - jak dobrze pamietam). Koleżanka chce w tej agroturystyce też prowadzic pensjonat i trenować konie (papier już ma, a praktykuje już kilka ładnych lat). I tu są nasze pytania, bo chociaż teorię na wykładach miałam w tej materii to jednak wolę popytać ludków, którzy spotykają się z tymi przepisami na co dzień:
* Gdzie najpierw póść by załozyć działalność (po kolei)
* jaką formę rozliczeń wybrać, by móc też odpisać koszty
* Pod jakie PKD wpisać
* Jaki jest próg, by pozostać na KRUSIE

Jak już założy, to jak w praktyce wygląda staranie się o dotacje unijne i z którego programu najlepiej skorzystać?

To jest bardzo pilne, proszę o wskazówki i z góry dziękuję
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
15 listopada 2009 18:11
Jakie warunki trzeba stworzyć by dostać dopłatę unijną, kiedy się ma 2 ha łąki wolno stojącej, koszonej w odpowiednich miesiącach?
dragonnia - wszystko zależy ile kaski chce wyrwać z UE, jakie przewiduje koszty związane z inwestycją, itd... Jeśli będzie chciała korzystać np z dofinansowania na tzw "mikroprzedsiębiorstwa" to będzie musiała zgłosić działalność gospodarczą i płacić podwójny KRUS (może przejść na ZUS, ale KRUSowskie składki korzystniejsze). Jeśli wystarczy Jej kaski z "Różnicowania" to nie musi zakładać działalności gosp. Najlepiej jeśli dokładnie sobie przemyśli co chce i ile kasy potrzebuje i pójdzie z tym do doradcy rolnego najlepiej do Ośrodka Doradztwa Rolniczego - tam powinna dowiedziećsię wszystkiego.

Notarialna - wystąpić o Numer Indywidualny Gospodarstwa w Biurze Powiatowym ARiMR i złożyć wiosną wniosek o płatności bezpośrednie. Do wniosku załącz info z PZHK o ilości posiadanych zarejestrowanych koni (o ile masz 😉) i dodatkowo uzyskasz tzw płatnośćzwierzęcą. Możesz również skorzystać z pakietu 3.1 w ramach programów rolnośrodowiskowych, a to dodatkowe 500zł do 1ha. No i musisz przestrzegać przepisów o minimalnych normach, ochronie środowiska, nawozach i nawożeniu..... itede, itepe.....
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
15 listopada 2009 19:30
A jeśli łąka jest własnością prywatną (nie gospodarstwa) i leży odłogiem?
Zaznaczę, ze jest to grunt rolny, dopiero przekładany na budowlany.

Pytam z czystej ciekawości, bo ojciec miał możliwość kupienia takiego gruntu, ale na razie zrezygnował.
do odłogów płatności nie przysługują. Albo łąka albo odłóg - to dwie różne rzeczy!
dragonnia   "Coś się kończy, coś się zaczyna..."
15 listopada 2009 21:26
dragonnia - wszystko zależy ile kaski chce wyrwać z UE, jakie przewiduje koszty związane z inwestycją, itd... Jeśli będzie chciała korzystać np z dofinansowania na tzw "mikroprzedsiębiorstwa" to będzie musiała zgłosić działalność gospodarczą i płacić podwójny KRUS (może przejść na ZUS, ale KRUSowskie składki korzystniejsze). Jeśli wystarczy Jej kaski z "Różnicowania" to nie musi zakładać działalności gosp. Najlepiej jeśli dokładnie sobie przemyśli co chce i ile kasy potrzebuje i pójdzie z tym do doradcy rolnego najlepiej do Ośrodka Doradztwa Rolniczego - tam powinna dowiedziećsię wszystkiego.



Plan jest na około 200 000 zł, by to wszystko kompleksowo zrobić. Wchodzi tutaj uzbojenie ziemi pod budowę dalszej części stajni i budowę hali. Środki głównie poszłyby na budowę tych obiektów.
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
15 listopada 2009 22:28
wawrek, Dzięki za rozwianie wątpliwości 🙂 :kwiatek:
dragonnia - to da się zrobić z "Różnicowania", można tu wyrwać 50% kosztów kwalifikowalnych, czyli w tym przypadku max 100tys zł netto. Najpierw trzeba mieć te 200tys i zrealizować inwestycję a dopiero potem ARiMR odda połowę.

Notarialna - warto też o to zapytać w ARIMR, bo tam mają różne swoje interpretacje.
Przy zakładaniu gospodarstwa agro warto też pomyśleć o zgłoszeniu się do  stowarzyszenia agroturystycznego ( każde województwo ma praktycznie swoje stowarzyszenie), dzięki czemu możemy rozreklamować swój obiekt i być na bieżąco ze wszystkimi informacjami na temat dopłat, projektów unijnych. Tam także możemy zasięgnąć informacji na temat jak założyć gospodarstwo.

Jeśli chodzi o liczbę pokoi zwolnionych z opodatkowania to może być ich max 4. Ilość miejsc noclegowych w pokojach jest nieograniczona! Moi znajomi mają 4 pokoje 10- osobowe. I nie ma żadnego problemu. (zajmują się przyjmowaniem kolonii i zielonych szkół)

Co do projektów jest dużo możliwości skorzystania z nich. Np moja rodzice skorzystali z projektu na rozbudowę gospodarstwa.  Najpierw musimy napisać projekt.  Następnie zgłaszamy go do http://www.arimr.gov.pl/. Czekamy na akceptację. Jeśli ją uzyskamy możemy działać 🙂 Należy pamiętać o zbieraniu faktur i trzymania się dokładnie wytycznych🙂 ( nie spełnienie jakiś wymagań może być przyczyną braku akceptacji projektu przez komisję). Po zakończeniu prac ( w określonym czasie) przyjeżdża kontrola i decyduję o tym czy wszystko jest tak jak powinno być i czy jest zgodne z projektem.
Ogólnie wykonanie takiego projektu to kupa papierkowej roboty !!!!
Zwrot kosztu takiego projektu to 50% netto + VAT

Jeśli ktoś miałby jakieś pytania to chętnie pomogę. Moi rodzice mają gospodarstwo agro od  15 lat, więc zawsze mogę o coś podpytać i pomóc 🙂

Pozdrawiam 🙂
TROL - wszystko się zgadza, ale fakt opodatkowania nie musi się wiązać z koniecznością założenia działalności gospodarczej. W przypadku korzystania z "Różnicowania" jednak trzeba założyć działalność - najlepiej przejść na tzw. podwójny KRUS.
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
16 listopada 2009 14:50
wawrek, To już będzie załatwiał ojciec w razie czego. W ANR, w Suwałkach (rejon mazurski) zna parę osób, które mogą pomóc w kupnie czy wybraniu odpowiedniej lokalizacji (wiadomo, że łąka z dojściem do jeziora będzie droższa od tej co leży pod lasem).

Ale to plany na rok przyszły lub później jeszcze.
Podbijam. Czy ktoś skorzystał już z tego? Może podpowiedzieć laikowi?
2 lata temu konkursy arimr (trzeba założyć działalność) były kolo czerwca-lipca, w zeszłym jesienią, teraz pewnie też jesień. warto korzystać, bo mogą się skończyć (ta edycja jest do 2015 chyba, w tych dziwnych czasach nie wiadomo czy będą kolejne ...
wnioski są kwalifikowane wyłącznie pod kątem miejsca realizacji. dużo os. wiec teraz składało puste wnioski - tylko z adresem i nr producenta, żeby sprawdzić czy w ogóle się załapią. jak załapali to dopiero się pisze treści ...
w różnicowaniu było łatwiej - w dwóch gospodarstwach (różne województwa) pisaliśmy wnioski i na mikroprzedsiębiorstwa i na różnicowanie, w obu przypadkach przeszły (tzn były na szczycie listy) tylko z różnicowania. z gmin gdzie większa biega i bezrobocie - przechodziły mikro oczywiście też.
horse_art, nie zamierzam zakładać działalności. Jak mam wpakować się w podatki i zusy to wolę za swoje zrobić pokoje.
Czyli będąc osobą pracującą na etacie, mając np. 2 pokoje do wynajęcia, zgłaszam to tylko do UG?
żeby mieć agro trzeba byc rolnikiem ,zeby byc rolnikiem to trzeba miec ileś tam ziemi. przynajmniej tak pamiętam 😉

bera7 - nie musisz płacić zusu, możesz zbyć na Krusie mając działalność- tylko płaci się trochę wyższy, zresztą trzeba tą działalność mieć chyba 2 lata, a przez 2 lata zus jest niższy. przy różnicowaniu nie trzeba też nikogo zatrudniać (przy mikro trzeba)
Różnicowanie działalności na wsi jest programem skierowanym dla rolników  - ma na ccelu tworzenie dodatkowych źródeł dochodu dla rolnika, np. z agroturystyki.
Tworzenie i rozwój przedsiębiorstw jest dla osób niezwiązzanych z rolnictwem - to jest na tworzenie nowych miejsc pracy, przy czym my sami zakładając jakąś działalnośc tworzymi miejsce pracy dla samych siebie. Wysokośc dotacji jest uzależniona od ilości tworzonych miejksc pracy.
Nabór wniosków na oba programy był jakoś niedawno i był to raczej ostatni nabór w tym budżecie unijnym, bo się już pieniądze pokończyły już.
Ten budżet jest do konca 2013 roku. Następny będzie od 2014, ale nie wiadomo jeszcze jak bedą wygladały dotacje na różne działania, pewnie będą bo inaczej umrą inwestycje na wsi, no ale póki nie bedzie zatwierdzony nowy budżet to nie wiadomo.

Co do niepłacenia podatków od agroturystyki, to należałoby się dokładnie dowiedzieć, bo to jest działalnośc usługowa a z takiej działalności rolnik już powinien płacić podatki.

Będąc rolnikiem mozna prowdzic działalnośc i być ubezpieczonym w KRUS. Składka jest wtedy płacona jakoś mniej więcej 2krotna niż normalnie. Ale to trzeba być w Krusie ubezpieczonym min.3 lata jako ciągłość. No i jest ograniczenie co do osiąganych zysków jest. Tylko do jakiegoś poziomu zarobków można tak działać, po przekroczeniu się przechodzi normalnie na ZUS.
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
24 lutego 2012 22:16
Będąc rolnikiem mozna prowdzic działalnośc i być ubezpieczonym w KRUS.

Dokładnie.
W podwójnej wysokości odprowadza się tylko składową emerytalno-rentową.
Kwartalnie wyniesie ok. 500 pln.

Dochód z dodatkowej działalności jest ograniczony i wyraża się maksymalnym rocznym
podatkiem odprowadzonym do US. Kwota owego podatku za rok 2011 wynosiła coś koło 1950 PLN. To oznacza, że można zarobić w sumie niedużo (oczywiście zależy to, jaką stawką objęte
są nasze dochody).

Mój kurs agroturystyczny pamiętam mgliście ale było coś, że agroturystyka jest zwolniona z opodatkowania do kwoty rocznego przychodu (tutaj nie pamiętam czy dochodu) 40 000 pln.
Oczywiście przepisy się zmieniają, nie jestem na bieżąco.
różnicowanie jest dla rolników, ale trzeba firmę założyć - taki jest wymóg! to różnicowanie DZIAŁALNOŚCI ROLNICZEJ  W POZAROLNICZĄ , dzialalność poza rolnocza to właśnie firmy , można na krusie nie na zusie , ale trzeba jako efekt tzn składając nei trzeba mieć jeszcze dzialalności  - zaklada się w trakcie) ... to jeden z pkt wniosku ...
No oczywiste jest że jak się bedzie robiło coś co nie jest uprawą roli lub hodowlą zwierząt to trzeba to zarejestrowac jako działalność.
Muszę się niezgodzić z horse_art. Z różnicowania można korzystać przy remoncie domu na np. agroturystykę i nie trzeba zakładać działalności gospodarczej.
hym...może masz rację  😡
tylko dla mnie jeśli we wniosku wpisuje sie PKD planowanej działalności (np p..15 wopp, II.1 b epo), a pracownicy ARIMR informują, że działalność założyć trzeba - to rozumiałam, że trzeba 🙁
w pon. podzwonię jeszcze w tym temacie i poproszę o konkretne miejsce gdzie taki wymóg jest zapisany - może i oni się mylą (a zdarza się, zdarza...  :mad🙂
Ja mam PKD - a działalności nie prowadzę 🙂, dla agroturystyki jest bodajże "miejsca noclegowe gdzie indziej niesklasyfikowane" lub jakoś tak to szło 😉. No pracownicy ARiMR często nie wiedzą co mówią i do tego każdy z nich potrafi mówić co innego.
Działalności nie zamierzam otwierać. Już miałam "własną firmę". Dziękuję 😉. Wolę sobie spokojnie żyć na swoim zadu...u.
zielona_stajnia, bardzo dziękuję za pomoc. Spróbuję od tej strony.
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
25 lutego 2012 19:45
Nie trzeba być rolnikiem, żeby zarejestrować gospodarstwo agroturystyczne. W mojej miejscowości (i okolicach) jest pełno ,,gospodarstw agroturystycznych", gdzie cała ,,agroturystyka" polega na wynajmowaniu pokoi w domu. Tylko w jednym miejscu, oprócz pokoi do wynajęcia, jest knajpka i możliwość jazdy konnej.
Dochody z agroturystyki są nieopodatkowane.
Dementek - zgadza się, wystarczy mieszkać na wsi lub w mieście do 5000 mieszkańców. Nieopodatowany jest dochód w wysokości 10 000 e/rok. Jest jeszcze parę różnych "szczególików" 😉.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się