paszport konia- co i jak?

Witam 🙂
Jestem nowa na tym forum i piszę ponieważ mam problem, mam nadzieje, ze pomozecie mi się z nim uporać 😉
Otóż jestem w trakcie kupowania konia. Wszystko byloby super cacy, gdyby nie fakt, ze kon nie ma paszportu ani udokumentowanego pochodzenia.. jedynym dokumentem jaki posiada jest "karta indentyfikacyjna, która zastępuje paszport w czasie zawodów". Zawiera ona opis konia i swiadectwa badan wykonane przez weterynarza, jednak ostatni wpis jest z 2005 roku. Nie ma ani imion rodziców ani pieczątki PZJ-u.
czy takiego konia można wywozić poza obręb gminy? jak z udziałem w zawodach?
czy bez problemu wyrobią mi paszport? czy po zakupie powinnam się gdzies zglosic aby go przejestrowac?

liczę na szybką odpowiedz, pozdrawiam!
dodam, że dowodu urodzenia też raczej nie ma ...
Poczytaj sobie na stronie PZHK. To obecny właściciel powinien mu wyrobić paszport PZHK. Obecnie - szczerze wątpię, czy NN po stronie ojca (dzikie krycie) wyrobią. Była jakaś karencja czasowa. Koń bez papierów jest "nielegalny". Można go sobie mieć, ale nigdzie jeździć z nim nie można. Gdyby się udało, to przy zmianie właściciela dotychczasowy podpisuje właśnie w tym paszporcie. Ale - poczytaj przepisy PZHK, będziesz na pewno wiedziała na czym stoisz. No i jeszcze szczepienia.
Mazia   wolność przede wszystkim
09 marca 2009 14:03
Radzę nie kupować konia bez paszportu, niewielkie szanse na wyrobienie dokumentu dla konia, którego opisalas.
Moja rada jest taka, jeżeli bardzo zależy Ci na tym koniu, to wymuś na obecnych właścicielach, żeby spróbowali mu wyrobić paszport dla NN ale jako urodzonego w roku 2004, tzn nawet w grudniu ale 2004. Konie bez żadnych papierów urodzone do końca tego roku są poddawane identyfikacji i wystawiane dla nich paszporty.
Też radzę wymusić na obecnych włascicielach a jak nie to szukać innego konia.
CeraŁ   dużo dużo zmian..
09 marca 2009 14:45
Nie chcę budować nowego tematu więc się podłączam z małym pytaniem:
Chce kupić konia od znajomej, koń ma paszport ALE w paszporcie jest wpisany poprzedni właściciel klaczy. Z tego co wiem nic więcej nie ma oprócz paszportu. Co z kupnem takiego konia?.

deborah   koń by się uśmiał...
09 marca 2009 14:54
Nie chcę budować nowego tematu więc się podłączam z małym pytaniem:
Chce kupić konia od znajomej, koń ma paszport ALE w paszporcie jest wpisany poprzedni właściciel klaczy. Z tego co wiem nic więcej nie ma oprócz paszportu. Co z kupnem takiego konia?.




dobrze rozumiem, że po kupnie nie dokonano aktualizacji i nie wpisano nowego właściciela? jeśli tak to lipa. Dziewczyna nie ma prawa sprzedać konia. Powinna z umową kupna udać się do PZHK i zmienić wpis. to kosztuje grosze jakieś

później z kolejną umową pójdziesz Ty i przepiszesz konia na siebie
jest na to ileś dni po kupnie ale PZHK nie robi problemów jak ktoś się zgłosi za późno
Radzę nie kupować konia bez paszportu, niewielkie szanse na wyrobienie dokumentu dla konia, którego opisalas.
Moja rada jest taka, jeżeli bardzo zależy Ci na tym koniu, to wymuś na obecnych właścicielach, żeby spróbowali mu wyrobić paszport dla NN ale jako urodzonego w roku 2004, tzn nawet w grudniu ale 2004. Konie bez żadnych papierów urodzone do końca tego roku są poddawane identyfikacji i wystawiane dla nich paszporty.


to ze go kupie, to juz postanowione... za bardzo się do niego przywiązałam.

ale przeciez gdy sie wnosi wniosek o wyrobienie paszportu, to zanim zostanie on wystawiony, przyjezdza specjalna osoba z inspekcji, która opisuje stan zdrowia, umaszczenie, odmiany itd. Co jesli zajrzy w zęby?
kon ma juz ponad 12 lat, wiec za 5latka go nikt nie wezmie raczej..
nie no, przeciez nie mogą udupic mnie i konia zebysmy do konca zycia siedzieli w jednej stajni!
a co np. jesli kon [odpukac!] zachoruje i bedzie wymagal przewiezienia do kliniki?

jutro się przejade do OZHK i napisze co i jak 🙂
Mam pytanie. Czy jest możliwość wyrabiania duplikatu świadectwa urodzenia?
[quote author=kcj90 link=topic=3528.msg196909#msg196909 date=1236609953]
Nie chcę budować nowego tematu więc się podłączam z małym pytaniem:
Chce kupić konia od znajomej, koń ma paszport ALE w paszporcie jest wpisany poprzedni właściciel klaczy. Z tego co wiem nic więcej nie ma oprócz paszportu. Co z kupnem takiego konia?.




dobrze rozumiem, że po kupnie nie dokonano aktualizacji i nie wpisano nowego właściciela? jeśli tak to lipa. Dziewczyna nie ma prawa sprzedać konia. Powinna z umową kupna udać się do PZHK i zmienić wpis. to kosztuje grosze jakieś

później z kolejną umową pójdziesz Ty i przepiszesz konia na siebie
jest na to ileś dni po kupnie ale PZHK nie robi problemów jak ktoś się zgłosi za późno
[/quote]

paszport nie jest dowodem własności konia.
Dowodem własności konia w Polsce jest umowa kupna-sprzedaży. Tylko hodowca konia jest jego właścicielem wg wpisu w paszporcie.
Jak poprzedni posiadac konia ma umowę z poprzednim właścicielem, to wystarczy że ty będziesz miała umowę z tą znajomą i kserokopię jej umowy z porpzednim włascicielem, żeby mozna było stwierdzić własność konia.
Teoretycznie:
- każda zmiana miejsca pobytu konia powinna powodować zmianę wpisu jego posiadacza. Czyli jeżeli mamy konia którego trzymamy w pensjonacie, to za każdym razem powinien być dokonywany wpis w paszporcie jeżeli tylko zmieniamy pensjonat.
- w interesie osoby będącej właścicielem stajni leży posiadanie paszpartów wszystkichj koni w stajni wraz z aktualnymi wpisami że te konie stoją u niej
Praktycznie:
- nikt tego nie robi 🙂
CeraŁ   dużo dużo zmian..
11 marca 2009 14:29
No właśnie tu też jest mały problem..
Gdy zapytałam znajomej czy ma jakąś umowę kupna lub po prostu jakiś papierek że koń jest jej to ona mi odpisała ze zdziwieniem czy paszport konia (jeszcze w dodatku nie jest w nim wpisana ;/) nie równa się własności konia i że ma kopie umowy zmiany właściciela którą miał wysłać ten  poperzedni właściciel gdzieś <chyba jej chodzilo o pzhk> .. Dokładnie tak mi napisała. Z jednej strony nie wiem o co tu chodzi  👀
Każdy posiadacz konia (włąsciciel) ma obowiązek w ciągu 7 dni zgłoscić w OZHK że się konia pozbył (sprzedał, zawiózł do rzeźni, zdechł). A nowy włąsciciel powinien się w swoim związku pojawić z umową kupna, paszportem konia oraz wypełnioną ostatnią stroną paszportu, gdzie jest wniosek o zmianę posiadacza konia, a na którym sądane poprzedniego i obecnego właściciela oraz ich podpisy.
CeraŁ   dużo dużo zmian..
11 marca 2009 15:37
repka  a jeśli np. już skontaktowanie z byłym właścicielem jest niemozliwe? .

No i może mała zmiana tematu ale z czym się wiąże takie kupienie konia na dziko? Beż niczego? ;O
Do zmiany posiadacza jest niezbędny podpis poprzedniego właściciela. Niestety każdy kupujący konia ma obowiązek wiedzieć co powinien dokładnie zrobić żeby koń w pełni przeszedł w jego posiadanie.
Karta zmiany posiadacza jest na końcu paszportu. Żeby uniknąć problemów należy to załatwić podpisując umowę.
repka   a jeśli np. już skontaktowanie z byłym właścicielem jest niemozliwe? .

No i może mała zmiana tematu ale z czym się wiąże takie kupienie konia na dziko? Beż niczego? ;O


Tak jak pisze Brzoskwinia, masz obowiązek załatwić to przy kupnie. To tak samo jak kupujesz auto. Pewne dokumenty musisz mieć, a jak nie to trudno trzymasz auto w garażu, bo na drogę nie wyjedziesz.

Hmmm, bez niczego..... no jak znasz sprzedawcę, to mozesz sobie nie pisać umowy kupna. Inaczej to ja bym się obawiała. No a bez paszportu, to tyle, że nie możesz opuścić potem swojej stajni. Chyba w sumie tylko tyle.
dzwonilam do ozhk, z wyrobieniem paszportu nie bedzie problemow. wyrobie go juz po zakupie, wiec w pewnym sensie mozna powiedziec, ze tak, kupuje konia "na dziko"
Ja sama wyrabiałam paszport 😉 Nie było problemu.
Czy moze mi ktos napisac jak wyrobić paszport trakeński? Muszę się w końcu za to zabrać - pamiętam, że swojego czasu sie coś dowiadywałam, że trzeba zadzwonić do związku w Warszawie i że z tamtąd ktoś przyjeźdża opisać konia. Czy to prawda? Ile kosztuje taka przyjemność ( bo chyba jesli ktoś ma z Warszawy jechać to transport kosztuje).
margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
11 marca 2009 21:39
a co jesli zrebak dostal paszport a po pierwszym linieniu zmieni masc na inna niz jest w paszporice?
margaritka trza w farbe zainwestowac hihi
CeraŁ   dużo dużo zmian..
11 marca 2009 21:53
margaritka  moja GNIADA kobyłka ma w paszporcie 'gniada w siwiznie.. "  👀 choć nie umiem się doszukać tej siwizny 😀

repka paszport mam nawet u siebie :P
tylko aktualna wlascicielka konia po prostu nie zwracala uwagi na takie ważne 'szczegóły' i teraz jest problem ;/.
(ja go narazie dzierżawie, ale mysle o kupnie)
a co jesli zrebak dostal paszport a po pierwszym linieniu zmieni masc na inna niz jest w paszporice?


Gniady, gniademu nie rowny 😉 Mamy kobyle naprawde ciemno gniada, w paszporcie ma po prostu gniada, a kon jasniejszy od niej ma c. gniady.

No ale tak jest. Tym sie juz nie przejmujesz.
deborah   koń by się uśmiał...
12 marca 2009 09:05
[quote author=margaritka link=topic=3528.msg199536#msg199536 date=1236807581]
a co jesli zrebak dostal paszport a po pierwszym linieniu zmieni masc na inna niz jest w paszporice?


Gniady, gniademu nie rowny 😉 Mamy kobyle naprawde ciemno gniada, w paszporcie ma po prostu gniada, a kon jasniejszy od niej ma c. gniady.

No ale tak jest. Tym sie juz nie przejmujesz.
[/quote]
po opisie lekarza uprawnionego można wpis o maści zweryfikować. Nasz kary miał w dokumentach ciemno gniady po weryfikacji w folblucim paszporcie ma już kary
Aga_Leming
Ja wyrabiałam w zeszłym roku paszport trakenowi. Opłaty od tego czasu wzrosły niestety, teraz wyglądają tak:
opis konia 31.30 zł
zarejestrowanie konia 33,80 zł
wystawienie paszportu 2.70 zł
przesłanie pocztą 5,75 zł./waga 50-100g/
Ponieważ osoba opisująca z ramienia Związku jakoś nie mogła się ze mną zgrać, podesłali mi po prostu zaprzyjaźnioną panią wet, która opisała konia bez żadnych dopłat.
czytałam ostatnio na ŚK, że mają wprowadzać jakieś nowe paszporty... ktoś coś wie więcej? 😉
montana   małopolskie
12 marca 2009 15:44
Z dniem 1 stycznia 2009 r. Polski Związek Hodowców Koni rozpoczął wydawanie nowego paszportu urzędowego, w którym przewidziano możliwość dokonywania zapisów związanych z rejestracją koni w federacjach sportowych.

Przypominamy, że zgodnie z Ustawą z dn. 02.04.2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, każdy koń musi posiadać paszport urzędowy, wystawiony przez odpowiedni podmiot prowadzący rejestr koniowatych. W Polsce są nimi: Polski Związek Hodowców Koni, Polski Klub Wyścigów Konnych, Związek Trakeński w Polsce, Polskie Towarzystwo Kuce Szetlandzkie, Stowarzyszenie Hodowców i Użytkowników Kłusaków.

W związku z powyższym, przedłużenia ważności paszportów sportowych koni zarejestrowanych w Polskim Związku Jeździeckim, a nie posiadających jeszcze paszportów urzędowych, biuro PZJ będzie dokonywać z terminem ważności do końca roku 2009.

Konie posiadające polskie paszporty urzędowe starego wzoru, będą rejestrowane w PZJ z jednoczesnym wystawieniem paszportów sportowych PZJ, na dotychczasowych zasadach. Konie posiadające paszporty urzędowe PZHK nowego wzoru, będą rejestrowane w PZJ z dokonaniem stosownych adnotacji w tych dokumentach.

Właściciele koni, posiadający paszporty urzędowe PZHK starego wzoru i/lub paszport sportowy PZJ, mogą wymienić je na paszport urzędowy PZHK nowego wzoru. Nowy paszport, wystawiony przez właściwy okręgowy/wojewódzki związek hodowców koni (OZHK/WZHK), należy przedłożyć do rejestracji w biurze PZJ, po uprzednim uzupełnieniu drugiego diagramu i opisu konia przez uprawnionego lekarza weterynarii z listy PZJ.

W przypadku rejestracji w PZJ konia posiadającego zagraniczny paszport urzędowy, konieczne jest przedstawienie w/w paszportu zagranicznego z wpisem aktualnego posiadacza konia, dokonanym przez odpowiedni podmiot, prowadzący rejestr koniowatych. Wynika to z rozdziału 3, art. 16. ust. 2 i 3 w/w Ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, który mówi, że w terminie do 30 dni od sprowadzenie konia z zagranicy posiadacz jest zobowiązany powiadomić o tym fakcie podmiot prowadzący rejestr koniowatych. Konie posiadające zagraniczne paszporty urzędowe, uznane przez FEI (lista paszportów uznanych przez FEI do pobrania), są rejestrowane w PZJ z dokonaniem stosownych adnotacji w tych dokumentach.
Przypominamy, że w paszportach powinny być opisy graficzne koni w wieku dorosłym (ukończone 2 lata), wykonane przez uprawnionych lekarzy weterynarii. Jeżeli w paszporcie brak dodatkowego wolnego diagramu do opisu, w biurze PZJ wydajemy druk diagramu dla konkretnego konia (po okazaniu paszportu zagranicznego).
Dla koni posiadających zagraniczne paszporty urzędowe nieuznane przez FEI, biuro PZJ wydaje polskie paszporty sportowe.

Zmiany posiadacza konia w paszporcie sportowym (PZJ lub zagranicznym) dokonujemy na podstawie wpisu aktualnego posiadacza konia w paszporcie urzędowym, dokonanym przez odpowiedni podmiot prowadzący rejestr koniowatych.

źródło: www.pzhk.pl


"Informujemy, że ukazało się nowe Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 stycznia 2009 r w sprawie wysokości opłat związanych z identyfikacją i rejestracją konia Dz.U. z 2009 r. Nr 23 poz. 138. Zgodnie z tekstem Rozporządzenia wyrobienie paszportu na konia będzie kosztować 67,80 zł (bez opłaty pocztowej). Wzrasta również opłata za wysyłkę paszportu do właściciela. Nowe Rozporządzenie obowiązuje od 26 lutego 2009 r. "


A co do maści nasza skarogniada też ma w paszporcie gniada
Ale widziałam paszporty z wpisaną korektą maści, podbite to było pieczątką i tyle


My wyrabialismy paszport trakenowi poł roku temu, opisu dokonała osoba z PZHK, został on wysłany do Zwiazku Trakeńskiego i przyszedł pocztą paszport.
Nie chcac tworzyć nowego wątku napisze tutaj.Jak cos to krzyczeć.Wykasuje 😉

Mam pytanko jak wygląda sprawa ustalenia pochodzenia.Tzn w paszporcie jest pochodzenie nieudokumentowane a rodzice znani.Jak sie do tego zabrać?Dodam,ze kobyłka jest po ogierze pastwowej hodowli.
Badania genetyczne. Większosć ogierów ma już takie badania zrobione, bo robi się to obowiązkowo od 1997 roku. Więc musisz znać tylko jego nazwę. Do tego musisz pobrać swojemu koniowi krew i jego matce (chyba że też ma już zrobione) i wysłać do laboratorium (jedno jest w Poznaniu, a drugie to nie pamiętmaq gdzie) i jak się zgadza to ci wystawią dokument o pochodzeniu konia.
Post pod postem, żeby sie nie rozmyły informacje:

1 lipca 2009 roku wejdzie w życie nowa ustawa o identyfikacji zwierząt. Kilka zmian wobec tego:
- od 1 lipca każdy koń opisywany do paszportu będzie musiał być zaczipowany (czy to źrebak, czy to starszy koń, jakimś cudem jeszcze nie zidentyfikowany). wszyscy pracownicy zajmujący się opisywaniem koni są już do tego celu odpowiednio przeszkoleni i wyposażeni.
- nie jest jeszcze znany koszt takiej usługi, ale będzie w granicach 100zł (i jako ciekawostka, to jesteśmy jedynym krajem, gdzie ceny za identyfikację zwierząt są ustalane ustawowo i do tego najtaniej 😉 )
- wg nowej ustawy to posiadacz konia ma obowiązek przygotowania konia do opisu. Dlaczego taki zapis, ponieważ do tej pory często opisy źrebaków wyglądały tak, że osoba tym zajmująca sie biegała za źrebakiem po pastwisku usiłując obejrzeć wszystkie wicherki 😀 Chyba jasne, że nie da się w ten sposób wszczepiać czipów. Stąd też koń musi być na kantarze i trzeba go przytrzymać.

Kolejna zmiana dotyczy ustalania własności konia. Jak było to już tutaj poruszane, paszport nie jest dowodem własności konia. Od 1 lipca tego roku, każdy właściciel konia, będzie podpisywał oświadczenie, że zgodnie z prawem to on jest właścicielem konia. I to oświadczenie będzie podstawą przy wszelkich sporach.

Kolejny zapis w ustawie pojawi się zapis, że inspekcja weterynaryjna na absolutny nakaz kontroli wszelkich miejsc zgromadzenia koni, czyli również ośrodków jeździeckich, pensjonatów itp. Co to w praktyce oznacza dla włascicieli takich miejsc? ano to, że muszą mieć paszporty koni stacjonujących u nich i zapisy w nich ze są posiadaczami koni, a co za tym idzie odpowiadają za zwierzęta na swoim terenie.
pewnie na początku, to nikt tego nie odczuje, ale może się okazać z czasem, że takich kontroli będzie coraz więcej.

To w sumie tyle z takich nowości na najbliższy czas w związku z identyfikacją koni 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się