Nasza twórczość fotograficzna cz. II

wymodelowana,  ja widzę masę szczegółów w czerniach. poza tym na wysokości połączenia prawej nogi z łopatką - widzę jakąś sklejkę ze stempla.

smartini, pierwsze mnie zachwyca. zdecydowanie Twoje czarne tła to mega mój klimat. kocham i uwielbiam. natomiast trzecie mi się nie podoba. Technicznie - jest doskonałe jak zawsze. Ale w moim odczuciu - kadr wygląda niekorzystnie dla konia. wyszedł jak... krótkoszyja świnka na krótkich nózkach. zdaję sobie sprawę ze specyfiki dyscypliny, ale uważam, ze koń wygląda zwyczajnie brzydko 😉 tak jakby mnie ktoś zrobił zdjęcie mojego bęca bokiem. No niby go mam, ale wolałabym, żeby raczej zrobiono mi fotkę tak, żeby to się w oczy nie rzucało 😉

ogurek, zatytułowałeś zdjecie "w tłumie". I dla mnie to dobrze je określa - dzieje się tam dużo i nie widzę nic, co by przyciągnęło mój wzrok. Co chciałeś na nim pokazać? jaki miałeś zamysł? co chciałeś odbiorcy nim powiedzieć?

mam kilka bardzo podobnych kadrów z zawodów, bo uwielbiam łapać takie momenty "poza parkurem", póki co jedno 🙂

Isabelle bardzo fajne! moim zdaniem troszkę za mocna winieta, za bardzo mi górne rogi "świecą"

jeszcze z wakacji, mało robię ostatnio, troche chciałam przystylizować na niecyfrówkę, trochę nie wiem co, ale jakoś tak jestem zadowolona



smartini aa nie zauważyłam Twoich zdjęć, a je tak lubię!  🙇 4 jest idealne
smartini   fb & insta: dokłaczone
11 października 2015 21:43
dzięki Isabelle 😉
w trzecim właśnie wychodzi specyfika, rollback jest bardzo trudnym i niedocenianym manewrem. Niedopracowany może zniszczyć ocenę całego elementu i właśnie na takich zdjęciach widać jak na tacy czy był poprawny czy nie, czy na plus czy na -. Ten był zdecydowanie na + o czym świadczy poza konia a to, że siedzi tak nisko jest już w ogóle WOW ^ ^
i to są uroki fotografii jeździeckiej, Ci co 'są w temacie' będą się zachwycać, inni pukną się w głowę  👀
co do zdjęcia, też bym się winiety pozbyła

buyaka, tygrys ma potencjał!  😜 wyciągnij go z cienia w LR, podkręć kontrasty i będzie miodzio, pokarz jak 'zrobisz' 😀

wymodelowana, w czym obrabiasz? złapany jest świetnie, dobrze zaświeciło, wywaliłabym tylko te 'brudy' w tle nad koniem, psują efekt... i wybieliłabym trochę żółte brudki na odmianach 😉

ogurek, zatytułowałeś zdjecie "w tłumie". I dla mnie to dobrze je określa - dzieje się tam dużo i nie widzę nic, co by przyciągnęło mój wzrok. Co chciałeś na nim pokazać?

tłum na regatach
Isabelle, dzięki 🙂 Kurczę, u mnie tego nie widać 🙁 Chyba muszę ogarnąć monitor :/
smartini, tak jal wyżej pisałam, u mnie tego nie widać. Ale spróbuję jeszcze raz. Dziękuję 🙂 A obrabiam w Lightroomie.
Facella aaaa juz wiem o co ci chodzi  🤔wirek: Prawda jest taka że to nie plaska pustynia tylko ja mam dolinki, tudzież dołki i wykopany stawik i ja byłam poniżej linii horyzontu ten ciemniejszy piasek juz byl mocno w "cieniu" jak i same modelki które stały tylem do źródła światła którego prawie nie było ale to raw więc odciemnienie tego co sie chce to Pikuś
smartini,  właśnie od niedawna wiem, że rollback jest częścią slidu, dlatego mówiłam o specyfice dyscypliny. Zanim miałam okazję focić konia stopującego - byłam swięcie przekonana, że podczas slide stopu koń... jedzie na przednich nogach. I dopiero mnie uświadomiono, że on przednimi "kłusuje" i ciągnie zad i najlepsza fota jest jak ma przednią nogę w górze 😉
Może dlatego tak uwielbiam Twoje prace, bo są moim... niespełnionym marzeniem? uwielbiam wszystko co westowe, począwszy od atmosfery na arenie a skończywszy na ubiorze zawodników, więc ciężko mi patrzeć obiektywnie na Twoją twórczość, bo zwyczajnie idealnie uderza w mój gust 😉

wymodelowana, zdecydowanie to kwestia monitora 🙁 jeśli już na serio nie da się przyciemnić tła suwakami i poziomami - proponuję zrobić eksport do PSa i jednak użyć zwykłego, czarnego brusza. LR oferuje bardzo słabe opcje jesli chodzi o maskowanie - używanie tego... stempla w LR to jest jakis horror i makabra.

ogurek, tylko widzisz, to zdjęcie jest mocno dosadne. I przez to nieciekawe. Spróbuj zmienić perspektywę. położyć się, stanąć na stołku. Jeśli chciałeś pokazać tłum to i tak dobrze byłoby w mocnym punkcie usadzić coś, co przykuwa wzrok. Jakiś element "wazniejszy". może np zbliżenie na rufę z nazwa/liczbą a reszta "tłumu" poza ostrością?

wilczyk, ciemne jakieś 🙁 i mam wrażenie, że dziewczyna jest mocno zaszumiona, ale może to złudzenie. nie czuję go.

może macie rację z tą winietą. szkoda, że nie udało mi się w jakiś logiczny sposób pokazać kurzu. bo winieta winietą, ale to takie mgliiste białe - to akurat kurz był w tamtym rejonie. a w sumie wygląda trochę jakbym zrobiła taką mega winietę, że reszta biała, a winieta jest mniejsza, tylko kurz nie jest wszędzie 😀

ode mnie jeszcze taka mała klasyka czarno-tłowa. dużo roboty przede mną 🙂
[img]https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xap1/v/t1.0-0/p552x414/12065582_1741813642706283_7288890349334201719_n.jpg?oh=0573b83731f61b40547aab6c481029de&oe=569BC990[/img]

smartini   fb & insta: dokłaczone
12 października 2015 09:32
Tylko nie czarny brush!!! Przyciemnianie cieni i polcieni pędzlem, tylko i wyłącznie. Przy baardzo jasnych brudach - stempel

Poruszylas wazna kwestie w foto sportowej - trzeba miec pojęcie co jest dobre s co zle zeby wieniec co fotografować, jak, a na koncu które 'momenty' publikować zeby wyciągnąć co najlepsze z przejazdu zawodnika.
W sporcie zasady dyktuje nam konkurencja ktora fotografujemy. Nie wiem jak Wy ale ja zawsze obieram sobie za cel pokazywanie jak najlepszych momentów. Robienie 'czarnego PRu' przez fotografowo którzy świadomie badz nie publikują 'niekorzystne' momenty uważam za okropne....
smartini,  ja wolę raczej czarny brusz, bo potem na kolejnych warstwach dorysowuję ręcznie ubytki pojedynczych włosów, jeśli  zginęły mi gdzieś fragmenty. Ale kurczę ... TO ZALEZY jeśli jest opcja żeby uzyć maski na warstwie poziomów - to jest fajniej. ale np przy włosach to widać jeśli się wlezie na włosy z maskowaniem poziomów. no i jak jest np okno w tle  - to też ciężko ukryć.

masz rację o fotografii sportowej. np wkkwisci uwielbiają pokazywanie lądowania, skoczkowie wolą konkretny moment nad przeszkodą. jak robiłam foty westowe - to zwyczajnie usiedliśmy z zawodnikiem i patrzyliśmy na których fotach jest to, czego oczekuje jeździec. podstawowa wiedza jest łatwa - no bo w każdej dyscyplinie wyryjony koń bez zadu jest fe. ale są momenty, które są najbardziej spektakularne i fajnie o nich wiedzieć.

i generalnie rozmawiając z zawodnikami, ktorzy startowali za granicą - na polskich parkurach dziwnie się traktuje fotografa. Znajomy zawodnik, który obstartował pół europy był zdziwiony, że nie jestem NA parkurze a ZA barierkami, bo fotografowie klubu - mają za granicą wstęp na parkur. a w Polsce zawodnik potrafi nawrzeszczeć  gdy stoję za barierkami - jak widownia. w wkkw - konie mają kompletnie wywalone na fotografa i nie ma pretensji do stania przy przeszkodzie. Znajomy opowiadał mi, że na imprezach na arenie są np lampy błyskowe sprzężone z aparatami zatrudnionych zawodników i błyskają koniom podczas przejazdu reiningowego. Zapytałam co na to zawodnicy - znajomy mówił, że TRUDNO, takie warunki są na tej konkretnej arenie i albo zawodnik się na to godzi i bierze pod uwagę albo... nie przyjeżdza. Więc też "kultura" pracy, jest bardzo różna w różnych dyscyplinach, jak i w różnych rejonach świata.
Moon   #kulistyzajebisty
12 października 2015 09:55
smartini, true story. Robienie nagonek, czy w ogóle publikacja jakiś zgrzytów to wg mnie max braku profesjonalizmu - w moim odczuciu "nie po to jesteśmy".
Zupełnie inna bajka, gdy zawodnik jest Twoim znajomym i przy jakiejś 'śmiesznej pozie/minie/skoku/figurze' wysyłam zainteresowanemu pw z taką fotą.

Zdjęcia Wojenki aż kipią emocjami i taką intymnością  😍 fotografując głównie skoki/wkkw uwielbiam stać z boku na dekoracjach i focić wszystkie mizianki, klepanki i buziaki między jeźdźcami a ich końmi - wydaje mi się, że to pokazuje że oni też są ludźmi i wbrew niektórym głosom - mają więź z dosiadanymi końmi.

Isabelle, wszędzie znajdziesz ludzi i ludziska, jak i taborety - w każdej dyscyplinie. Swojego czasu na zawodach wkkw (czyli z założenia koń "ma wywalone" jest waleczny i skacze wszystko - dodam że nie był to młodziak do objeżdżenia, tylko "wyga"😉 obserwowałam polskiego zawodnika, któremu przeszkadzało generalnie wszystko, od derki na stojaku, przez luzaka podnoszącego przeszkodę, po biegnące dziecko po drugiej stronie toru. ;-)
Pani która chciała zbawić świat pokazując zdjecia przedstawiajace te złe momenty chyba trochę na tym straciła 😉
Facella   Dawna re-volto wróć!
12 października 2015 11:02
Nie do końca WKKWiści mają wywalone na to, gdzie się stoi 😉 niektórzy potrafią się przyczepić o byle co, szczególnie przy ujeżdżeniu.

Nie wiem po co niektórzy robią taki czarny PR, może mnie ktoś oświeci, co to daje fotografowi? Uważam, że są takie zdjęcia, których po prostu nie wypada publikować, szczególnie jeśli nie przedstawiają faktycznego stanu rzeczy. Sama ma parę złych momentów, na które złożyło się wiele czynników i nie widzę sensu publikowania ich, bo to nie były żadne zaniedbania ze strony jeźdźca, trenera czy właściciela konia, zwykłe sytuacje losowe. Jeśli to był ktoś znajomy w śmiesznej czy nietypowej sytuacji - dostawał zdjęcie na pamiątkę i tyle. Co innego, gdyby ktoś świadomie krzywdzil zwierzę, uważam, że o takich sprawach powinno się mówić głośno bez względu na nazwiska. Jedno duże ale - to się wcale tak często nie zdarza, jak często trafiają się różne, zwykle niesłuszne nagonki.
To ja wrzucę jedno z repo:


I kilka zdjęć przy okazji pleneru 🙂




ponieważ na wescie nie znam sie tak jak smartini to moje strzały poddaje jej krytyce, tego roczny i z dawnych czasów



ogurek, w Twoim kadrowaniu żaglówek w moim odczuciu brak niższego poziomu czyli niższej perspektywy, ja wiem że to trudne ale bardziej ten kadr gra na rybie oko, niż na takie zdjecie, i to chyba tak naprawdę przeszkadza, za dużo widzianego z góry dołu oraz może panująca wszem i wobec nuda(brak akcji?)
fajny przykład z netu ale malutki, świetny kadr kąt i mniejszy tłum 😉

i jeszcze jeden większy tłum  🙂
smartini   fb & insta: dokłaczone
12 października 2015 15:54
pierwsze fajne, ciekawe co tak Bogdana przeraziło w tym stopie  😂
na drugim Adrian tak siedzi, że nie siedzi wcale, osobiście jestem pod wrażeniem tego co porobił z nogami i nie przeleciał przez głowę ale jednak najlepsze ujęcie to nie jest, z jego winy oczywiście

Jeszcze wracając do PRu - niektórym fotografom miesza się hierarchia. Na zawodach to my 'służymy' zawodnikom i korzystamy z ich umiejętności i ciężkiej pracy by móc zrobić dobre zdjęcie (oczywiście oni później za nie płacą ale nie w tym rzecz).
Bez zawodników my nie mielibyśmy co robić więc wg mnie staraniem każdego fotografa powinno być publikowanie najlepszych z możliwych zdjęć nie tylko pod kątem technicznym fotograficznym ale także jeździeckim.
Wrzucając 'złe momenty' to sobie robimy największą krzywdę. Ja tam lubię ucieszone miny zawodników, gdy pojawiam się na zawodach z aparatem, ich pozytywne komentarze i ogólne zadowolenie, że mają zdjęcia. Jest kilka person, które publikują własnie kiepskie momenty i wtedy się zawodnik stresuje, co to fotograf 'odwali' tym razem.
Mam to szczęście, że bywam i fotografem i zawodnikiem na zawodach i to naprawdę nie jest przyjemne, gdy ktoś publikuje kiepski ułamek sekundy z Twojej ciężkiej pracy. Tym bardziej w konkurencjach western jest to odczuwalne, bo i tak mamy dość kiepski PR w pl a każde słabe zdjęcie pogarsza tą sprawę.
Mam wiele zdjęć np. otwartych pysków a znam te konie, widzę cały przejazd i wiem, że np. ten koń po prostu majta paszczą (mojemu jak ma zły humor to się zdarza kłapać i co zrobię?), inne mają problemy natury fizjologicznej i wystawiają język, jeszcze innym powinęła się komunikacja i musieli chwilowo mocno pociągnąć a tak cały przejazd był świetny. I wtedy ogrom włożonej pracy szlag trafia przez ułamek sekundy.
Wojenka, podziwiam twoje zdjęcia i trochę zazdroszczę umiejętności interakcji z 'modelami'. Fotografia reporterska jest dla mnie najciekawsza, jesteś w tym naprawdę dobra. Mi się niestety nie udaje nawiązywać więzi. Peszy mnie to, nie mam śmiałości. Nawet jak jestem w jakimś dla mnie niecodziennym miejscu to trochę mnie to krępuje i boję się, by komuś nie przeszkodzić w jakiś sposób.

Jeszcze raz spróbuję wrzucić swoją galerię z meczu siatkówki. Poprzednio był link, może nie chciało się klikać 😉 a chciałabym choć jedną opinię przeczytać. Znak wodny zapewne przeszkadza, wiem.










smartini   fb & insta: dokłaczone
12 października 2015 16:20
Ze mnie żaden spec od repo ale jak dla mnie, wszystko jest za ciasne i brakuje interakcji. Zawodników z miejscem, między sobą, z sytuacją. Domyślam się, że miałaś ciasno i długie szkło, ale wyszło, jakby były to indywidualne jednostki. Brakuje wrażenia 'drużyny'.
Dodatkowo, hale są bardzo niewdzięczne jeśli chodzi o zdjęcia. Niby kolorowo, niby jasno nawet a wychodzi mdło. Pobawiłabym się na Twoim miejscu kontrastem i podobnymi suwaczkami i wszystkie lekko 'podrasowała'. Jak dla mnie, to sportowe repo może być nawet minimalnie przejaskrawione, rzucające się w oczy.
Czwarte podoba mi się najbardziej, widać skupienie, chwilę niepewności, jakby się było tam i czekało razem z zawodnikiem na to co się stanie

Wiem, że to zupełnie inny klimat (siatkę też fociłam ale 'szkolnie' i nigdzie nie mam udostępnionej) ale wrzucę Ci kilka moich kadrów
[img]https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/v/t1.0-9/487925_369548483144216_232784641_n.jpg?oh=09f508cc66548044c87775ad2ad67a25&oe=568E1F28[/img]
[img]https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/v/t1.0-9/539841_369548556477542_2108682778_n.jpg?oh=c458a6766953e5af8fd3669f6b4332b0&oe=56D2F7F3[/img]
[img]https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-frc3/v/t1.0-9/481003_369548156477582_1807402127_n.jpg?oh=b67798bbe7a652216fefbe8e42c249d2&oe=569021F9[/img]
[img]https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xfa1/v/t1.0-9/529156_369547663144298_1908691417_n.jpg?oh=0d612e6ef0a1a263efd8a3387111fe21&oe=568D25E5[/img]
[img]https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/v/t1.0-9/548325_399578040141260_765084004_n.jpg?oh=f567e3399fda20edad4cd70a733075fe&oe=569B10D0[/img]
[img]https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/v/t1.0-9/942355_410367542395643_964738770_n.jpg?oh=75269564d9dc12014e558616eb5f95a0&oe=568C4DEA[/img]
[img]https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xfa1/v/t1.0-9/375101_410373175728413_741426461_n.jpg?oh=439c6bdca674a7b54491e00a525f42a0&oe=5693FC68[/img]

Więcej oddechu daj tym zdjęciom  😉
Rzeczywiście, brak drużynowości że tak to określę. W jeździeckich fotach też czasem mam wrażenie że za ciasno tnę. Zwrócę uwagę. Jasno (jak dla mnie) nie było, brakowało mi ISO, a na dłuższych czasach nie udało mi się ostrości złapać tak jak chciałam. Dzięki za opinię!
Swieżynkę wrzucam.
Od piątku do niedzieli szwendałam się po lesie za grzybami.
Ponieważ grzybów nie było, to wreszcie miałam czas sięgać do plecaka po aparat.

Ciekawa jestem opinii. Coś przeszkadza ? Czegoś zbyt dużo lub mało ???
1

2

3
Niestety przeostrzyłam chyba.
szemrana, pierwsze i trzecie bez wrażenia. Puste teatralne tło. Taka se tapeta. "Tylko las" zawsze trąci kiczem, chyba że coś (ale nie jeleń na rykowisku 😀).
Szkoda mi drugiego, bo fajne kontrasty, a marzyłby mi się format panoramiczny. Może uciąć od góry w okolicach połowy? Niżej albo wyżej, nie wiem.
No wiem. Leśne trudne są właśnie przez kiczowatość.
Z drugiej strony właściwie każdy krajobraz to kicz 🙂
Na drugim też zastanawiałam się nad panoramą tylko mi zieleni u góry szkoda było. Cała głębia znika.
Nic to - będę próbowała dalej.
Ktoś, coś jeszcze ??

No, zieleni szkoda 🙁 A jakby tak w pionie? Od pnia (niecały) po zieleń?
Na pierwszym poszła kompozycja. Na środku jest tak pusto a szeroko, że niemal widać sztafaż/aktorów (których nie ma).
Trzecie jest zbyt monotonne. Jak już to też bym cięła ciaśniej - zostawiając prawy górny róg.
Facella   Dawna re-volto wróć!
20 października 2015 11:48
Pion na pewno nie, poszlabym w jeszcze szerszy poziom.
Facella, ale wtedy wcina zieleń.
Facella   Dawna re-volto wróć!
20 października 2015 21:59
Właśnie ja bym tej zieleni więcej chciała. Fajną głębię robi.
Może inaczej: chciałabym porównać dwa kadry, ten i szerszy, i wybrać lepszy. Na sucho nie umiem.
🙂 ale to pełna klatka jest 🙂
Mam jeszcze szersze ujęcie ale z ciut innej perspektywy.
Postaram się wrzucić wieczorem.

edit.

sorki  ale dupa jasiu  😁 szerzej nie ma. Perspektywa inna ale szerokość ta sama.
Zoom nożny nie zadziałał 🙂

To jeszcze jedno na pożarcie

Ładne 🙂 może minimalnie ciemne na moim monitorze.
szemrana, to jest dla mnie bardzo ładne 😀 Nie takie typowe.
szemranaa - Ostatnie widziałam na Twoim flogu 🙂 Bardzo mi się podoba, ale trochę bym je rozjaśniła.
Takie miękkie to zdjęcie, aż przyjemnie patrzeć  :kwiatek:

e. zdjęcia

porażka:



i moje zadanie domowe  🤣 :



Przepraszam że nie w temacie, ale tylko ten wątek przyszedł mi na myśl, bo macie w tym niezłą wiedzę. Moje pytanie, takie trochę z kosmosu, ale nie mam zielonego pojęcia jak to zrobić. Muszę przesłać zdjęcia RTG, takie zwykłe, na czarnej kliszy. Wie ktoś jak to zrobić?  :kwiatek:
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się