Nasza twórczość fotograficzna cz. II

Aha, nie wiedziałam, że tak to wygląda. Myślałam, że kupuje się pełną wersję i tyle, a aktualizacje są pobierane online za darmo jak do innych programów..
A ta miesięczna opłata jest stała czy np. w jednym miesiącu się płaci, a w drugim np. postanawiamy nie używać programu i nie płacimy?
musisz zapłacić za pełny rok, jak przy abonamencie telefonicznym. Za brak opłat zapewne są kary 🙂
Wejdź na stronę podlinkowaną przez Smartini i tam masz regulamin
smartini   fb & insta: dokłaczone
12 października 2018 10:47
gllosia, przeczytaj sobie podlinkowane rzeczy, tam jest wszystko opisane 😉
Adobe Creative Cloud jest sprzedawane w rocznych pakietach z opłata miesięczną. Nie kupujesz 'pełnej wersji programu' a dostęp do danych programów w 'chmurze'.

Aktualizacje Adobe nigdy nie były pobierane darmowo 😉 (no chyba, że był jakiś wielki bubel i musieli go naprawić)
desire   Druhu nieoceniony...
12 października 2018 12:59
smartini, ja tylko dodam (odnosząc się do postu zaraz pod moim), że nigdzie nie krytykuje i nie uważam, że obróbka jest be bo sama ją stosuje, tyle że w takim stopniu jaki uważam za konieczny, o. 😉 🙂 i nie twierdze że programy i obróbka jest niepotrzebna, a wydaje mi się że przez moje ciągoty do minimalizmu tak zostało to zrozumiane 🙂
megane, smartini, dzięki za info, dobrze wiedzieć jak to działa  😉 Myślałam, że inaczej to funkcjonuje.
smartini   fb & insta: dokłaczone
12 października 2018 13:09
desire, jak napisałam, w jakim stopniu fotograf obrabia swoje zdjęcia to jego decyzja (fajnie tylko, jeśli ta decyzja jest świadoma, a nie jak to czasem bywa - niełobrabiam bo to niegodne itp ;D)
Także to tak ogólnie pisałam, nie było bezpośrednio do Ciebie tylko moje przemyślenia i obserwacje w tym zakresie 😉
Facella   Dawna re-volto wróć!
13 października 2018 06:27
Gdyby prześledzić ten wątek to okazałoby się, ze przechodziłam dokładnie to samo, co gllosia. „Nie będę używać LR, bo za drogi” - teraz to moje podstawowe narzędzie, „nie będę robić w RAWach, bo nie będę umiała ich obrobić” - teraz sobie nie wyobrażam robić sesji w JPGach (zawody już tak :P), „nie będę tracić czasu na naukę obróbki i tutoriale” - o ja głupia, żałuje, że nie wzięłam się wcześniej za youtube  😂
Prędzej czy później sama dojdziesz do tego, że my tu wszyscy mamy racje i te rady nie są złośliwe, a dla Twojego dobra. Ktoś te wszystkie błędy popełnił już za Ciebie, żebyś teraz Ty na tym skorzystała i nie musiała ich robić sama.
Początki bolą zawsze.

Prędzej czy później sama dojdziesz do tego


Już to napisałam ostatnio chyba z 10 razy 😎
Ja się wcisnę z pytaniem - obrobiona fota, na kompie wygląda ok, po wrzuceniu na fb wygląda tak... Próbowałam na różnych rozmiarów. Bazowo raw z canona 5d więc jakościowo plik powinien być ok. Mogłam go aż tak zepsuć przy obróbce? Trochę przyciemniłam w cieniach i dorzuciłam filtr/akcję/preset czy jak to tam nazwać w PhotoScapie...
gllosia niestety, wszystkiego się trzymałam... Ma mniej niż 2048 szerokości, rozdzielczość 72 i sRGB...
edit: zrobiłam eksperyment bo myslałam, że to może ten preset, ale wystarczy że przyciemnię i dodam krzywe - jest to samo  😵
emptyline   Big Milk Straciatella
14 października 2018 07:58
FurryMouse, a format obrabianego pliku?
Poza tym ma mniej to ile? Bo rozmiary, które wyglądają najlepiej to 2048 i 1024.
emptyline ten ze screena na coś powyżej 1024 ale próbowałam też potem 2048 i wygląda tak samo. Raw wywołany do jpg.
Dziewczyny, czy da się zmienić gdzieś w Photoshopie ilośc ramu, którą on potrzebuje? Mój laptop to trup, pokazuje mi prawie 4GB wolnego ramu, a w Psie nie mogę nic ze zdjęciem robić, bo mi wyskakuje, że mam za mało ramu. 😵
Facella   Dawna re-volto wróć!
14 października 2018 19:13
Facella Miło dzięki Tobie poczuć jeszcze przez chwilę ten klimt zawodów!🙂 Zawsze z chęcią śledzę i oglądam na fb🙂

A ja jako, że mam trochę więcej czasu na zdjęcia, może i na  jakieś nowe szkło uda się uzbierać to mam pytanie techniczne. Jak oceniacie ostrość zdjęcia, albo inaczej macie może jakieś przykładowe zdjęcia z ogniskowej w okolicy 20-30mm, które mogłabym zobaczyć dla porównania? Bo tak sobie pstrykam ostatnio moim canonem 24 2.8 stm, lubię go jeśli chodzi o przedmioty z bliska, nawet coś w stylu makro wtedy ostrość jest super, ale gdy przymykam przysłonę bardziej, chcę uzyskać większą głębię ostrości i potem sobie przybliżę takie zdjęcie na 100% to zaczynam mieć wątpliwości czy tak powinno byc czy się czepiam.

Takie przykłady z dzisiaj, w linkach pod zdjęciem oryginał będę wdzięczna za obiektywne zdanie czy one są akceptowalne jesli chodzi o ostrość czy coś robię źle, czepiam się czy coś z obiektywem (bo wydaje mi się, że z kita bywały bardziej ostre):

f5, 1/80


f3,2 1/800


f13, 1/60


f4 1/25

Edit: narazie nie ma oryginałów bo są za duże;( muszę znaleźć miejsce gdzie je mogę wrzucić
emptyline   Big Milk Straciatella
15 października 2018 08:23
Magdzior, choćby Tinypic, Dropbox etc.
smartini   fb & insta: dokłaczone
15 października 2018 10:11
kurcze, nie pamiętam kiedy cokolwiek fociłam na takich przysłonach 😀

Weekend tak bardzo siadł warunem pod zdjęcia że aż nie dowierzam, z sobotniego pikniku mam ponad 1000 zdjęć...


a że ostatnio było sporo o obróbce to pozwolę sobie dodać before 😉


Kompletnie przepadłam też w fotach piesków w miejskiej tkance, krakowskie Forum Przestrzenie są wyjątkowo fotogeniczne o zachodzie 😍

3 z 5 psów dla amiplay już obfotografowane, ciekawa bardzo jestem które i ile zdjęć wybiorą 😀 dawno nie robiłam takiego większego zlecenia, fajnie do tego wrócić <3
Tylko już czuję, że sprzęt zaczyna dogorywać, czeka mnie generalna wymiana 🙁
flygirl, możesz pokombinować z ustawieniami w preferencjach (np. odznaczyć wykorzystanie procesora graficznego) ale 4 GB to malutko na Photoshopa. Przy 8 ledwo zipie.

Screen trochę za duży.
smartini   fb & insta: dokłaczone
16 października 2018 14:44
flygirl, a na pewno chodzi o stricte ram? Czy może o pamięć podręczną i masz zapchany dysk na którym jest PS, np kopiami zapasowymi programu (photoshop i lightroom lubią zapychać dysk i nie czyścić pamięci podręcznej przez co z 60 GB na dysku nagle robi się 200MB)?
Na pewno o RAM, podręcznej mam baardzo dużo jeszcze. Popatrze w te preferencje, ale podejrzewam, że póki co pozegnam się z PSem. 🙁 Dobrze, że chociaż Lightrooma ten trup jest w stanie pociągnąć.
Odkrywam Lightrooma na nowo. Ze skutkami różniastymi. 😀



omg smartini, jestes mistrzem obrobki! moge przeslac Ci pare zdjec?  😁
glloisia, jak jeszcze nie wiesz czy chcesz się bawić w foto i nie chcesz wydawać kupę kasy na program to możesz spróbować pobawić się w PhotoScapeX. Tam nawet pełna wersja nie jest dużym kosztem, a daje całkiem niezłe możliwości na początek. Ja sie bawię baaardzo amatorsko (więc do takiej smartini nawet nie mam co startować :P ) ale metodą prób i błędów udało mi sie np. zmienić słoneczną jesienną ścieżkę w górach w to (niedociągnięcia są, wiem - ale to właśnie na zasadzie eksperymentów):
Powiedzcie mi proszę, czy bardzo widać, że została usunięta lina z portretu? To moja pierwsza próba usuwania czegokolwiek ze zdjęcia, z jednej strony wydaje mi się, że jest okej, z drugiej nie jestem pewna czy gdzieś coś nie rzuca się w oczy i przydałaby mi się obiektywna ocena kogoś kto nie widział zdjęcia przed i może ocenić na surowo. W tedy będę widziała czy taki efekt jest zadowalający czy trzeba by poświęcić na to więcej czasu i trochę więcej podłubać. Będę wdzięczna  🙂

Pursat   Абсолют чистой крови
28 października 2018 10:01
Ja nawet nie zwróciłam uwagi na to, czy coś było wymazywane, bo niestety pierwsze co się rzuca w oczy, to wystające kości tego konia.  🙁
Aha, to znaczy że dobrze mi poszło, szczególnie jak na pierwszy raz 😀
gllosia, przyłożyłabym się bardziej do kółeczka od kantara, bo w magiczny sposób zniknęło. A wydaje mi się, że w wypowiedzi Pursat chodziło o coś innego...
macbeth, ok wezmę to pod uwagę, tam akurat leżał karabińczyk więc domalować kółko nie jest łatwo, bo nawet nie bardzo jest skąd wziąć próbkę. Ale może się jeszcze nad tym pobawię 😉
Nie wiem o co chodzi Pursat, ale nie mam zamiaru wdawać się w bezpodstawne dyskusje na temat nie mojego konia, o którym mimo wszystko i tak mam znacznie więcej pojęcia niż Pursat. Miałam inne ujęcia na których koń być może wyglądał korzystniej, ale nie mam potrzeby udowadniania niczego nikomu, a przyszłam tutaj z pytaniem o ocenę retuszu zdjęcia, a nie ocenę konia, także tego.. Jak ktoś ma potrzebę dorzucania swoich trzech groszy nie do tematu to już jego sprawa, ja podziękuję 😎
gllosia, ja jak nie mam skąd wziąć próbki to biorę pędzel i maluję ręcznie 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się