Nasza twórczość fotograficzna cz. II

Dziękuję Ci bardzo za przydatny link 🙂
Przeczytałam ale jeszcze do niego wrócę. Przyznam się, że jak mi pierwszego dnia zdjęcia nie wychodziły, to wzięłam się za lekturę i tutoriale i nadal lipa.
Nie chce już bronić swojej niewiedzy, ale czy często wgrywacie nowy soft do aparatu? Czy to w jakiś sposób poprawia pracę? Ostrość?  😁
Pytam, bo jakoś dziś warunki były fajne do zdjęć, słońce ale takie jakby zacienione, nie ostre... ISO ustawione miałam na 160 a zdjęcia mają straszne szumy przy tych 160 a model "w stój"  Tzn. Pies biegł, robiłam mu te rozpaczliwe zdjęcia, w końcu zobaczył konia, stanął i chwilkę stał w bezruchu i pstryknęłam dwie fotki 🙁 Ogniskowa 100, f 3,2, 1/640 i mydło.
Wrzucam dwa zdjęcia pędzących kotów i to w stój, które powinno być ostre 🙁
Zdjęcia to testowe jpgi z puszki, czyli tylko obróbka z aparatu. Tak więc proszę nie szydzić 😀







Tu dla odmiany iso 500 i wyszło ostrzej niż pies z pierwszego zdjęcia 🙁


edit: macbeth jeszcze co do ustawiania ostrości manualnie, to niestety ślepa jestem i muszę liczyć na celny AF 🙁 mimo korekty dioptrii w aparacie. Tego już nie przezwyciężę 
Megane, ale tam nie chodzi o ustawianie manualne 🙂 ustawiasz ostrość AF na coś w jakimś miejscu przez co pies będzie przebiegać, w sumie też ostatnio coś takiego testowałam (bo też mam problem ze ostrosc się zawsze minie z psem jak biegnie na wprost :p) I powiem, że działało 🙂
smartini   fb & insta: dokłaczone
28 lutego 2020 17:54
Megane, iso nie ma jakoś szczególnego wpływu na ostrość, lekki szum czasem daje pozorne wrażenie ostrości.
oglądam na telefonie ale te zdjęcia nie wydają się z gruntu nieostre a raczej jakiś drobny bf/ff jak już, ale to chyba najlepiej byłoby zerknąć na duży plik np na drive żeby oceniać.
Ta sigma 70-200 nie za bardzo lubi się z takim ostrym, białym słońcem jak na pierwszym foto, poza tym, najzwyczajniej w świecie - niektóre egzemplarze lubią mydlić. I na to żadne ustawienia ostrości nie pomogą bo taki urok optyki. Ja swoją mam długie lata i nauczyłam się z nią wspolptacowac ale kto ją ode mnie pożycza to załamuje ręce 😁
Smartini, dlatego na poprzedniej stronie napisałam, że zestaw nie ma w statycznych zdjęciach  bf/ff (doprecyzuję: zdjęcia w miarę z bliska) a na tych w ruchu ostrość nie trafia i na innych zdjęciach jest bf jakby zwierzaki tak szybko biegły 😉. Sprawdzałam gdzie była ustawiona podczas robienia tych zdjęć. 1. na oku, 2. i 3 na pyszczku, a jej tam nie ma.
Pierwsze zdjęcie celowo zrobiłam w słońcu (choć ostre nie było, może tak po przepaleniach się wydaje) bo tam powinno być ostrzej mimo wszystko, a w sierści pod brodą jest pixeloza i jakby mocne zmiękczenie. 😉
Co do Sigmy, jak obiekt jest  powiedzmy te do 5, 7 metrów  to jest ostra, niestety dalej (20m.)mydli szczególnie na dlugim końcu. Lubię ją jednak do portretów czy kiedyś robiłam plener to fajnie wypadła, ale... to było z innym body.
Sprawdziłam firmware w tym moim body, ma z 2013 roku, czyli fabryczny pewnie. Może ogarnę to jakoś. Nie zaszkodzi wgrać nowy 😉
Macbeth jakoś pomyślałam o manualu 😉 czyli ostrzysz na patyczek, blokujesz AF i strzelasz w odpowiedniej chwili?
Jaką przysłonę najbezpieczniej zastosować?
Megane, jak masz możliwość, to spróbuj też na innym body. Ja swoją sigmę sprzedałam, bo na moim łapała AF gdzieś w kosmosie, a na cudzym w punkt.
Budyń w planach jest ff i chcę dać Sigmie jeszcze szansę. Zestaw ma mikroregulację i ją zastosowałam 😉 7d chciałam sobie zostawić właśnie do zwierzaków w ruchu. Budżet na ff mam ograniczony i szałem będzie 6d 😉 czyli wolna seria zdjęć choć korci 5dIII, ale jak nie potrafię robić zdjęć, to po co na razie inwestować 🙁
Co rok mówię sobie, że zacznę więcej focić, a w praktyce wychodzi, że w zeszlym roku może zrobiłam z 700 zdjęć. W tym 117 😉 wczoraj i dziś seriami 😉

Megane, no mam to samo, choć u mnie zaważyło to, że mam bardzo stary sprzęt i po prostu zero satysfakcji mi daje robienie tych fot, bo nawet jak mam coś fajnego i bym sobie czy znajomym druknęła na ścianę, to rozdzielczość jest żałosna :P Iso też beznadziejne, więc od października leży sobie nieużywany. Także na twoim miejscu jakby mnie jednak było stać na coś lepszego co by faktycznie robiło różnicę, to bym brała. W końcu jednak sprzęt na lata, wydaje mi się, że obecne nowsze aparaty już są wystarczająco dopicowane, by nie trzeba było zmieniać co rusz :P
Ja to jakaś dziwna jestem... ostatnio miałam Canona RF w łapce... ff w bezlustrze (odpada ff/bf, nie klika, śledzi oko... no szał) ale "pomiałam" to w łapce, pstryknęłam coś (nie było latających kotów i pędzących psów 😀) obejrzałam swoje dzieło na ekranie... no cacy. Tylko, że czego ja się na tym nauczę? Pomijając minusy (nie wiadomo jak długo to podziała, marne baterie, kiepsko się trzyma, ergonomia dla mnie marna) to jak widzę, jakie foty ludzie robią starymi lustrzankami, to mnie dół dopada 😉
Moje body jest stare, ale to dobry, rozwijający model. Ciężej nim na pewno zrobić zdjęcia niż nowszym aparatem, ale można z niego wiele wydobyć. Przy innych ustawieniach miło zaskakuje (wrzucałam tu fotkę testową konia na iso 3200  😂 czy kota na czarnym tle testując szumy na czarnym) tylko że nadal nie ruszam się dalej niż własne podwórko, więc zdjęć się robić nie chce po prostu. A to praktyka czyni mistrza 😉

Megane

A nie myślałaś o kalibracji body i obiektywu w serwisie? Skoro potrafi nie trafić nawet w statyczne obiekty, to jest jednak coś z nim nie do końca 😉
Co do Sigmy, jak obiekt jest  powiedzmy te do 5, 7 metrów  to jest ostra, niestety dalej (20m.)mydli szczególnie na dlugim końcu. Lubię ją jednak do portretów czy kiedyś robiłam plener to fajnie wypadła, ale... to było z innym body.

Mam ten sam obiektyw i ten sam problem. Z którego roku Twoja sigma, tzn która wersja?
Megane

A nie myślałaś o kalibracji body i obiektywu w serwisie? Skoro potrafi nie trafić nawet w statyczne obiekty, to jest jednak coś z nim nie do końca 😉

Pewnie oddam, od razu mi wgrają nowy soft.
Oliwka, to pierwsze zdjęcie wykadrowałam, bo pół wsi za psem było 😉 i ono było z dość dużej odległości (ale nie jakiejś bardzo dużej jednak więcej niż te 5-7 metrów) i ta nieostrość zazwyczaj wtedy występuje. Czyli jak dziś testowałam psy, to były z większej odległości.
Boję się, że wydam 500 zlotych i nadal zdjęcia będą do dupy  😵 bo fotograf do doopy  😉
Latissimus wydaje mi się, że to zakup z 2015 roku, ale produkcję musiałabym sprawdzić może jakoś po numerach seryjnych. Ogólnie produkowana była od 2010 do 2019 roku, a czy coś w międzyczasie było zmieniane w konstrukcji, to nie wiem.
To APO DG HSM
elle, jak komuś lengłyż nie przeszkadza, to warto się przyczaić na ten kurs: https://www.creativelive.com/class/fundamentals-of-photography-john-greengo-2018?via=html-freeform_2 Mniej więcej raz do roku jest za darmo (tzn. można obejrzeć na żywo via internet). A poza tym, to jak widać, można kupić i mieć. W ogóle ten nauczyciel b. komunikatywny.
Megane, nie blokuje AF, po prostu nie majtam aparatem, żeby mu ostrość nie uciekła :p ale tylko raz próbowałam tak robić, spytam się w sumie koleżanki, ona specjalizuje się w psiej fotografii i ma bardzo dużo fotek na wprost 🙂 co do przysłony, ja robię wszystko na czuja :p Jak czuje, że trochę myśli to ustawiam 3.2, ale brak stabilizacji też w sumie nie ułatwia zadań 😀 Też mam C 7d, tyle że z obiektywem 70-200L Canonowskim, zdecydowanie dole fotografować konie, jakoś wydają się łatwiejsze xD
A AF Servo jakoś nie lubię :p
Macbeth Przestawiłam  z one shot bo tak na forach polecali 😉 ogólnie zawsze mam środkowy af i one shot. Konie jakoś wolniej chyba biegają, są większe i jest łatwiej o poprawne zdjęcie 😉
Tak jeszcze sobie myślę o stabilizacji w obiektywie. Mam ustawioną chyba pionową a może powinnam i pionową i poziomą? Choć miałam L 70-200 bez stabilizacji i tam przy takich czasach od  1/200 problemu jednak nie było. (No ale też nie próbowałam zdjęć typu pies pędzący na wprost) Kurde, no nic. Jak pogoda dopisze to dziś/jutro potrenuje, bo jakoś mnie to męczy 😉
Edit: wyszłam z psami, ale nie współpracują zupełnie. Śpiące i leniwe, przewracają sie na plecy 😉
Megane

W przypadku zdjęć w ruchu stabilizacja nie ma żadnego znaczenia. Przy tak krótkich czasach (min. 1/1000 s) niewielkie drżenie rąk nie wpływa na jakość zdjęć.
Co do innych kwestii napisałam Ci PW na msg 🙂

Wrzucę kota z 5 metrów. Sigma 70-200 Canon 7d
Iso 200, ogniskowa 100, f 3,2 1/250
I coś jest nie tak z tym zdjęciem? U mnie w pracy na kompie wygląda normalnie na ostre 🙂
No właśnie Sigma jest ostra do kilku metrów. Mikrokalibrację mam na +5 i z tej odległości jest ok, a z większej wychodzi BF 🙁 i/lub mydło.

Dobra, trochę mnie "pocieszyłyście" że miałyście podobne przypadki z tym modelem. Jak będę jechała do miasta, to wezmę zestaw do kalibracji. Wystawiłam też na wszelki wypadek na sprzedaż 😉

Sama nie wiem co robić, bo jeśli skalibruję ten zestaw, a dokupię FF to nie mam żadnej gwarancji, że z pełną klatką ta (skalibrowana) Sigma będzie działać i co wtedy? To body miało być do szybkich serii w dobrym świetle 🙁 FF do wnętrz i portretów, gorszych warunków, itp.
Do maja muszę coś i tak kupić 🙁
No nic, dzięki wielkie 😉
Będę ćwiczyć na tym co mam na razie 😉

smartini   fb & insta: dokłaczone
03 marca 2020 08:45
Megane, pisząc FF masz na myśli fx - pełną klatkę? A czemu nie chcesz fotografować wszystkiego pełną?
No i to 70-200 do wnętrz to raczej za ciasno, nawet na fx 🙂
Smartini Tak, mam na myśli pełną klatkę.
Pisałam wcześniej. Mam ograniczony budżet czyli na "powolne" puszki, ktore robią 3,9 z 4,5 klatki na sekundę z marnym AF (5d2 czy 6d)
Ten co mam robi 8 na sekunde, więc do zwierzaków typu bawiące, biegające psy w sam raz. Poza tym szlajam się po lasach i czasem trafi się jakaś zwierzyna, co daje jeszcze x 1,6 "niby przybliżenia" 😉 )
70-200 jest fajna pod sesje plenerowe i chciałam ją podpinać pod ff gdy "nic nie ucieka" 🙂 do wnętrz oczywiście dokupię coś szerszego 😉 po prostu szkoda mi tej Sigmy i chciałabym ją w przyszłości pod pełną klatkę wykorzystać.
No i warto mieć jakiś zapas, dlatego wolałabym mieć skalibrowany sprzęt, bo taki co się rozjeżdża po prostu nie cieszy. No i na razie musi mi jakoś służyć.
emptyline   Big Milk Straciatella
03 marca 2020 22:18
Dziewczyny, wiem, że nie ten wątek, ale mam wrażenie, że tylko w grupie foto-edytującej ktoś mi dopomoże. Zdycha mi laptop, potrzebuję nowego z dobrą kartą graficzną (bo fotki, photoshop, lightroom, sketch-up, v-ray, gry etc etc), z dobrym ekranem, z dobrym procesorem, podświetlaną klawiaturą, dyskiem SDD i sata (albo ze slotem na taki dysk), najlepiej 15,6, ale przełknę też i 17 jeśli muszę, z RAM z możliwością do rozszerzenia do 32 (lub więcej), generalnie top of the top w swojej lidze w przedziale cenowym 5-6 tysięcy (wiem, mogłoby być więcej, może 6,5 uzbieram, ale to już raczej totalny max). Fajnie by było gdyby nie wyglądał jak Transformers - teraz mam Acera z serii Aspire VX i nie mogę go zdzierżyć, nie wspominając o tragicznym wręcz ekranie. Może któraś z Was ma jakiś sprawdzony typ? :kwiatek:
madmaddie   Życie to jednak strata jest
03 marca 2020 22:21
Emptyline, sprawdź Lenovo legion, powinien być w takiej konfiguracji
emptyline   Big Milk Straciatella
04 marca 2020 00:22
madmaddie, dzięki, właśnie patrzyłam, ale chyba nie jestem w stanie zaakceptować tego jak wyglądają...
W Wyszkowie w komisie był w zeszłym tygodniu ten Lenovo Legion za 1799 zł z jeszcze jakąś gwarancją producenta. 🙁
madmaddie   Życie to jednak strata jest
04 marca 2020 09:50
aaa, emptyline, ok, lenovo nigdy pięknych rzeczy nie robiło, ale jak na gamingowe to on jest podejrzanie normalny  😁
aaa, emptyline, ok, lenovo nigdy pięknych rzeczy nie robiło, ale jak na gamingowe to on jest podejrzanie normalny  😁

Zgadzam się  🤣 :kwiatek:
Ja mam i polecam, przynajmniej na razie  😀iabeł:
Dziewczyny, ten w komisie to Lenovo Legion Y520-15 czy ten się do zdjęć nadaje? Procek i7, matryca ips (mat) SSD, 32 Gb ... gość zachwala jako super laptop do gier - kurde, wstępnie zarezerwowałam, jutro podjadę go sprawdzać.

A czy ten słabszy model i5, 8Gb i ze zwykłym dyskiem pociągnie LR/PS? nie zależy mi jakoś na szybkości nie wiadomo jakiej, ale za 2700 można kupić nowy z dwuletnią gwarancją i tak się zastanawiam, czy da radę? Tej używki, choć cena korci, jednak się boję i przeglądam inne opcje 🙂
madmaddie   Życie to jednak strata jest
04 marca 2020 13:29
Megane, ten słabszy LR pociągnie na luzie, ale nie wiem jak z PS.
emptyline   Big Milk Straciatella
04 marca 2020 13:39
A jest tam możliwość rozbudowy RAM? Jaka karta graficzna?
Megane, ten słabszy LR pociągnie na luzie, ale nie wiem jak z PS.

Dziękuję bardzo  :kwiatek:
Niby dla PS też mieści się w wymaganiach systemowych, ale wiadomo,wymagania z roku na rok rosną 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się