Kupno - sprzedaż nieruchomości.

Tak, tylko jak jest ziemia w jakąś starą chałupą do rozbiórki to sobie życzą 200.000zł. A sama ziemia rolna to jakieś 20.000 zł za hektar powiedzmy. Więc jak ja bym chciała kupić 2-3 ha to mam nieporównywalnie niższą cenę i nie muszę płacić ekipie za rozbiórkę domu.
Sama papierkologia i czas mnie nie przerażają przy przekształcaniu kawałku gruntu w działkę budowlaną, tylko problem czy się da.
Hija, gdzie takie ceny? Ja jeździłam po mazowieckim, łódzkim, lubelskim. Oglądałam kilkanaście działek, gdzie było 3-5ha + dom, najczęściej drewniany, ale nadający się do remontu + zabudowania jakieś typu stodoła, jakiś chlewik, obórka. Ceny od 70 do 150 tyś.
Co do przekształcania- mam jedną działkę, którą od 2 lat próbuję przekwalifikować. Właśnie w UG robią studium planu zagospodarowania. Wypadły wybory, więc temat padł. Jak teraz mi się nie uda, to jestem zablokowana na następnych kilkanaście lat. To naprawdę może trwać i trwać...
Bera- warmińsko- mazurskie. Ale faktyczni ceny mogą być mylące, bo to ceny z ofert w internecie.
Jakbym chciała coś kupować to bym jeździła sama po wsiach się pytać. Niestety póki co są to odległe plany, ale mam nadzieję, że za kilka lat bardzo realne.
Jeśli gdzieś w dalszych okolicach Warszawy takie ceny to u mnie nie może być drożej 😉
no problemo 🙂

jeśli planujesz ziemie pod siedlisko kupic, to warto dowiedzieć się w gminie jaki jest u nich najmniejszy normatyw pod zabudowe/siedlisko - bo mozna przypadkiem kupic ciut za malo ziemi i moze byc problem.- ten normatyw też się z czasem zmienia.
Więc czy dobrze rozumiem, że odrolnienie ziemi biorąc pod uwagę siedlisko jest prawdopodobne, ale odrolnienie kawałka ziemi tylko na dom już mało prawdopodobne?
Hija, działki mogą mieć statut budowlanych (to głównie w miastach lub skupiskach domów) lub siedliskowych/zagrodowych. Te drugie rządzą się mniej restrykcyjnymi przepisami. Np. Masz więcej ha niż średnia gospodarstwa w danej gminie to możesz postawić swoją zagrodę w teorii gdzie chcesz na swojej posesji (???). Ja tak mam np. że na 1 działce kawałek działki jest jako zabudowa zagrodowa a reszta jako rolna. Ale te przepisy się często zmieniają i średnia powierzchnia też co roku inna przy czym tendencja jest wzrostowa (coraz większe gospodarstwa).

A co do cen. W internecie wystawiają Ci co sporo chcą, lub agencje. Lepiej szukać informacji w gazetach typu anonse, oferta czy bezpośrednio po wsiach. Z danych w internecie wynika, że w mojej okolicy taniej jak 20tyś za ha nie kupisz. A realnie to przedział 5-10tyś za ha.
Więc czy dobrze rozumiem, że odrolnienie ziemi biorąc pod uwagę siedlisko jest prawdopodobne, ale odrolnienie kawałka ziemi tylko na dom już mało prawdopodobne?



troszke mylisz pojecia
warunki zabudowy na siedlisko nie zmieniaja statusu ziemi - to nie jest odrolnienie, tak samo jak warunki zabudowy na dom jednorodzinny- też nie zmieniają. To, czy to bedzie siedlisko, czy warunki na dom, zależy od okolicy, sąsiedniej zabudowy itp.
Odrolnienie wymaga zapisania tego w Planie zagospodarowania przestrzennego.
Pytanie laika.
Jaka jest roznica pomiedzy siedliskiem a dzialka rekreacyjna?
Czy jest gdzies dobre zrodlo wiedzy na temat wszelkich zakazow/nakazow odnosnie dzialek/siedlisk DLA DEBILI i LAIKOW? 😎 :kwiatek:
zoyabea, Prawo budowlane 😉.
Działka siedliskowa- możesz budować dom, stajnię stodołę, chlewnię i co tam w gospodarce potrzeba.
Działka rekreacyjna- ograniczenia w budownictwie.
Poza tym różnią się wysokością podatków i tym, że na działce rekreacyjnej nie można się zameldować nawet jeśli masz tam dom. Chyba, że coś się ostatnio zmieniło.
zoyabea, Prawo budowlane 😉.
Działka siedliskowa- możesz budować dom, stajnię stodołę, chlewnię i co tam w gospodarce potrzeba.
Działka rekreacyjna- ograniczenia w budownictwie.
Poza tym różnią się wysokością podatków i tym, że na działce rekreacyjnej nie można się zameldować nawet jeśli masz tam dom. Chyba, że coś się ostatnio zmieniło.


Oj Bera7 chyba bede sie do Ciebie intensywnie usmiechac w nastepnych miesiacach 😀
A czy na dzialce rekreacyjnej moge miec stajnie/pastwiska - czy moge tez tam mieszkac calorocznie? jak wyglada kwestia wymiarow dzialki - jakies min? jakies maks?
A czy istnieje jakis skrot prawa budowlanego dla laikow?
:kwiatek: :kwiatek: :kwiatek:
"Zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, pkt 2 można pobudować wolno stojące parterowe budynki gospodarcze, wiaty i altany oraz przydomowe oranżerie (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m 2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m 2 powierzchni działki."

I komentarz
"Działki rekreacyjne rządzą się innymi prawami niż działki budowlane. O tym, co i jak można na nich budować należy się dowiadywać w Wydziale Architektury i Budownictwa odpowiedniego dla posadowienia działki w miejscowym Urzędzie Administracji Państwowej. Tu należy wystąpić o wydanie warunków zabudowy dla naszej działki. Możliwości budowania na działce rekreacyjnej są ograniczone i nie można tu bezpośrednio stosować przepisów wynikających z prawa budowlanego. Na działkach rekreacyjnych obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego a zasady kształtowania zabudowy są regulowane miejscową uchwałą, co do możliwości i rodzaju zabudowy tych działek, (co do dopuszczonej ilości obiektów na działce, ich wielkości, rodzaju zabudowy, wysokość budynku, szerokość elewacji, linii zabudowy itp.) . Na takich działkach w przyszłości nie będzie można przeklasyfikować budynku na budynek mieszkalny i nie będzie możliwości uzyskania meldunku. Aby zmienić status działki na budowlaną zgodnie z obowiązującymi na dzień dzisiejszy przepisami trzeba wystąpić do Urzędu z prośbą o zmianę przeznaczenia w MPZG na zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Należy się spodziewać, że takie przemianowanie może trwać nawet kilka lat albo nie nastąpi nigdy. Nadzieja jedynie w zmianie obowiązujących przepisów i w tym, że teren nie jest na stale zapisany w planach np., jako chronione tereny zieleni lub teren niepodlegający zabudowie jednorodzinnej z innych powodów.
W związku z pytaniami powyżej czuje się w obowiązku na nie odpowiedzieć. To, co znajdzie się poniżej dotyczy tylko i wyłącznie obiektów budowanych na działkach budowlanych.
Dla wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łącznej liczbie tych obiektów na działce nieprzekraczającej dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki potrzebne jest jedynie zgłoszenie budowy. Należy go dokonać w starostwie powiatowym, co najmniej 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia robót budowlanych. W zgłoszeniu (formularze dostępne w starostwie) należy określić
- rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych,
- termin rozpoczęcia robót,
- dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane
- w razie potrzeby dołączyć szkic lub rysunek ( na żądanie urzędu)
Do budowy można przystąpić, jeśli w ciągu 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia właściwy organ nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji, ale nie później niż po upływie 2 lat od określonego w zgłoszeniu terminu rozpoczęcia robót.
Urząd może wnieść sprzeciw, co do zgłoszenia budowy, jeśli realizacja budynku może:
- naruszać ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
- spowodować zagrożenie bezpieczeństwa,
- spowodować pogorszenie warunków zdrowotno- sanitarnych,
- wprowadzić lub zwiększyć ograniczenia albo uciążliwości dla terenów sąsiednich.
Budynek gospodarczy, zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, to budynek przeznaczony do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych oraz do przechowywania materiałów, narzędzi, sprzętu i płodów rolnych służących mieszkańcom budynku mieszkalnego, zamieszkania zbiorowego lub rekreacji indywidualnej, a także ich otoczenia, a w zabudowie zagrodowej przeznaczony jest również do przechowywania środków produkcji rolnej i sprzętu oraz płodów rolnych.
Budynek wolno stojący to taki, który charakteryzuje się samodzielnością konstrukcji, wokół niego jest na tyle duża przestrzeń, że żadne elementy sąsiadujących budynków np. ściany, dachy, nie stykają się i jest do nich swobodny dostęp w przypadku np. konserwacji.
Budynki gospodarcze zwyczajowo powinny być stawiane na fundamencie i nie ma to wpływu na wyrażenie pozwolenia na ich postawienie.
Budynki gospodarcze mogą być budowane w dowolnej wybranej technologii, przy użyciu i zastosowaniu dowolnych materiałów (murowane, drewniane, szkieletowe itd.) . Natomiast muszą spełniać wymogi bezpieczeństwa.
Przemianowanie budynku gospodarczego o powierzchni 25m2 na budynek mieszkalny po jego dostosowaniu, aby spełniał wymogi stawiane domom mieszkalnym teoretycznie jest możliwe, ale raczej będzie trudne do zrealizowania w praktyce przy obowiązujących dzisiaj przepisach."

http://muratordom.pl/eksperci/pytania/dom-na-dzialce-rekreacyjnej/15797/

Jak będę w stanie to pomogę 🙂
Bronze   "Born to chase and flee.."
20 listopada 2010 15:07
Dziewczyny, a może doradzicie w trochę innej kwestii.
Kto może starać się o dotację/ kredyt preferencyjny na zakup ziemi ? Czy trzeba mieć wykształcenie rolnicze lub mieć płacony KRUS od wielu lat żeby łapać się na jakąś korzystną pomoc ?
Bronze, Dotacji nie ma w obecnej chwili. O Kredytach rozmawiaj bezpośrednio w bankach, każdy ma inne warunki kredytowania. Generalnie banki niechętnie kredytują zakup ziemi rolnej zwłaszcza jeśli jest ona niezabudowana.
Euforia_80   "W siodle nie ma miejsca dla dupków!"
20 listopada 2010 16:06
Słyszałam ostatnio, że jest możliwość odlesienia działki do 5a bez opłat, czy to prawda i na jakich warunkach?
Euforia_80, chyba najlepiej zdzwonić do UG i dopytać. Google o trochę śmietnik i to co wypluwa nie zawsze jest aktualne.
"Zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, pkt 2 można pobudować wolno stojące parterowe budynki gospodarcze, wiaty i altany oraz przydomowe oranżerie (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m 2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m 2 powierzchni działki."

I komentarz
"Działki rekreacyjne rządzą się innymi prawami niż działki budowlane. O tym, co i jak można na nich budować należy się dowiadywać w Wydziale Architektury i Budownictwa odpowiedniego dla posadowienia działki w miejscowym Urzędzie Administracji Państwowej. Tu należy wystąpić o wydanie warunków zabudowy dla naszej działki. Możliwości budowania na działce rekreacyjnej są ograniczone i nie można tu bezpośrednio stosować przepisów wynikających z prawa budowlanego. Na działkach rekreacyjnych obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego a zasady kształtowania zabudowy są regulowane miejscową uchwałą, co do możliwości i rodzaju zabudowy tych działek, (co do dopuszczonej ilości obiektów na działce, ich wielkości, rodzaju zabudowy, wysokość budynku, szerokość elewacji, linii zabudowy itp.) . Na takich działkach w przyszłości nie będzie można przeklasyfikować budynku na budynek mieszkalny i nie będzie możliwości uzyskania meldunku. Aby zmienić status działki na budowlaną zgodnie z obowiązującymi na dzień dzisiejszy przepisami trzeba wystąpić do Urzędu z prośbą o zmianę przeznaczenia w MPZG na zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Należy się spodziewać, że takie przemianowanie może trwać nawet kilka lat albo nie nastąpi nigdy. Nadzieja jedynie w zmianie obowiązujących przepisów i w tym, że teren nie jest na stale zapisany w planach np., jako chronione tereny zieleni lub teren niepodlegający zabudowie jednorodzinnej z innych powodów.
W związku z pytaniami powyżej czuje się w obowiązku na nie odpowiedzieć. To, co znajdzie się poniżej dotyczy tylko i wyłącznie obiektów budowanych na działkach budowlanych.
Dla wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łącznej liczbie tych obiektów na działce nieprzekraczającej dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki potrzebne jest jedynie zgłoszenie budowy. Należy go dokonać w starostwie powiatowym, co najmniej 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia robót budowlanych. W zgłoszeniu (formularze dostępne w starostwie) należy określić
- rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych,
- termin rozpoczęcia robót,
- dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane
- w razie potrzeby dołączyć szkic lub rysunek ( na żądanie urzędu)
Do budowy można przystąpić, jeśli w ciągu 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia właściwy organ nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji, ale nie później niż po upływie 2 lat od określonego w zgłoszeniu terminu rozpoczęcia robót.
Urząd może wnieść sprzeciw, co do zgłoszenia budowy, jeśli realizacja budynku może:
- naruszać ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
- spowodować zagrożenie bezpieczeństwa,
- spowodować pogorszenie warunków zdrowotno- sanitarnych,
- wprowadzić lub zwiększyć ograniczenia albo uciążliwości dla terenów sąsiednich.
Budynek gospodarczy, zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, to budynek przeznaczony do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych oraz do przechowywania materiałów, narzędzi, sprzętu i płodów rolnych służących mieszkańcom budynku mieszkalnego, zamieszkania zbiorowego lub rekreacji indywidualnej, a także ich otoczenia, a w zabudowie zagrodowej przeznaczony jest również do przechowywania środków produkcji rolnej i sprzętu oraz płodów rolnych.
Budynek wolno stojący to taki, który charakteryzuje się samodzielnością konstrukcji, wokół niego jest na tyle duża przestrzeń, że żadne elementy sąsiadujących budynków np. ściany, dachy, nie stykają się i jest do nich swobodny dostęp w przypadku np. konserwacji.
Budynki gospodarcze zwyczajowo powinny być stawiane na fundamencie i nie ma to wpływu na wyrażenie pozwolenia na ich postawienie.
Budynki gospodarcze mogą być budowane w dowolnej wybranej technologii, przy użyciu i zastosowaniu dowolnych materiałów (murowane, drewniane, szkieletowe itd.) . Natomiast muszą spełniać wymogi bezpieczeństwa.
Przemianowanie budynku gospodarczego o powierzchni 25m2 na budynek mieszkalny po jego dostosowaniu, aby spełniał wymogi stawiane domom mieszkalnym teoretycznie jest możliwe, ale raczej będzie trudne do zrealizowania w praktyce przy obowiązujących dzisiaj przepisach."

http://muratordom.pl/eksperci/pytania/dom-na-dzialce-rekreacyjnej/15797/

Jak będę w stanie to pomogę 🙂

Ogromne dzieki  :kwiatek: Nic co prawda z tego nie rozumiem...ale i tak sie zaglebie w lekture  😉
zoyabea, ja rozumiem tyle, że z działki rekreacyjnej więcej może być kłopotu niż pożytku. Są duże ograniczenia w tym jaki budynek może tam stać (np. tylko altana do 25m2). nie możesz się zameldować i ciężko przekształcić. W niektórych przypadkach może to być nawet nieosiągalne. Lepiej odpuścić i poszukać rolnej, z prawem siedliska.
Czy spotkaliście się z tym, że geodeta mówi, że nie może pracować i wydzielić działki zimą?
udorka, spotkaliśmy. Ciężko mu znaleźć słupki w polach 😉 W mieście i gęstej zabudowie ma więcej punktów odniesienia. W polach, lasach jedynie słupki w ziemi, które nawet latem trzeba nieraz "widłami" szukać. W śniegu napewno łatwo nie jest, Napewno nie jest to nie możliwe, ale jednak wolą przesiedzieć za biurkiem zimę.
dzięki 🙂 Czyli muszę poszukać takiego, któremu się chce. Mogę sama iść z łopatą i pomóc mu słupki wykopywać jak trzeba 🙂
udorka, gorzej, że w polu masz np. kilka mkw na których powinien być słupek, przekopać to nie taka prosta sprawa, zwłascza jak działka duża. Pozatym w gminach, gdzie dawno nie było aktualizacji pomiarów te słupki czasem naprawdę ciężko wyszukać. Ja odpuściłam geodecie do marca.
niestety zależy mi na czasie, może znajdę kogoś kto podejmie się pracy zimą... ale chyba ogarnia mnie pesymizm.
cóż, niektórych rzeczy się nie przeskoczy..
udorka, niestety. Podam Ci dla przykładu, że u mnie punktem odniesienia teoretycznie jest droga, ale ta droga sobie przez x lat zmieniła swój bieg, niczym rzeka i teraz biegnie ok 3m dalej. Gdyby nie słupki zauważone jeszcze jesienią, pewnie żylibyśmy dalej w błogiej nieświadomości. A tak na wiosnę przed grodzeniem musimy zawołać geodetę i właścicieli sąsiadnich działek, by im geodeta pokazał gdzie droga być powinna. Niekoniecznie po mojej działce 😉.
Euforia_80   "W siodle nie ma miejsca dla dupków!"
13 stycznia 2011 11:24
Potrzebuje jakas dobra przedwstepna umowe kupna nieruchomosci (dom, garaz, dzialka), moze ma ktos wzor ?
czy taka umowa spisana miedzy stronami (bez notarusza) jest wazna ?
czy dla kupujacego wartosc wpisana na umowie ma znaczenie (skarbowka, ubezpieczenie, bank-kredyt itp.)?
Euforia_80, umowa jest ważna bez notariusza, ale ja zawsze wolę takie tranzakcje zawierać przy jego udziale. Nawet jak dołożysz tysiaka, to na notariusza spada obowiązek sporzadzenia umowy bez wad prawnych i sprawdzenia czy nie ma bałaganu w papierach. Kwota tranzakcji może być podejrzana dla US jeśli znacznie odbiega od średnich cen w rejonie. Dla banku jest podstawą do wypłaty kredytu. Zależy czy bank kredytuje Ci mniej czy więcej niż wartość nieruchomości.
Również polecam notariusza, owszem, spisz sobie na razie umowę przedwstępną (dla pewności), ale ostateczną bym robiła wraz z aktem notarialnym. Cena ma znaczenie, bo odprowadzasz podatek, a jeśli cena znacząco odbiega w dół, to dla US jest to sygnał, że się chce zapłacić mniejszy podatek i oni bardzo, ale to bardzo takie rzeczy ścigają. Mój ojciec niedawno musiał dołożyć pewną sumę, bo przegrał sprawę z US własnie o zaniżenie kwoty za jaką sprzedał działkę. Nie miało to dla nikogo znaczenia, że po cenie obowiązującej w tamtym rejonie klienta się nie znalazło, a pieniądze były potrzebne na już..
Euforia_80   "W siodle nie ma miejsca dla dupków!"
13 stycznia 2011 12:15
umowe ostateczna oczywiscie spiszemy u notariusza chodzi mi waznosc  o umowy przedwstepnej. Co do wartosci nieruchomosci to mam kumpele wlasnie tym sie zajmowala w skarbowce wiec cos doradzi  💃 , nawet nie wiedzialam, ze tym sie zajmowala  🤣 .
Troche jestem przerazona formalnosciami zwiazanymi z kredytem, nigdy na nic nie bralam kredytu  🙄 no i wybor nakorzystniejszej oferty  bryyy stresuja mnie takie sprawy.
nam najkorzystniejszą ofertę pomaga wybierać doradca kredytowy. bez niego chyba bym zwariowała a tak to ogromne ułatwienie. polecam.

umowę przedwstępną też dobrze spisać u notariusza.
Euforia_80   "W siodle nie ma miejsca dla dupków!"
13 stycznia 2011 13:07
jak napisac w umowie przedwstepnej, ze dom z takim wyposazeniem jak w dniu kiedy go ogladalismy, czyli meble, lodowka, kuchenka, zmywarka no i cala reszta ? Wyszegolniac to wszystko czy zaznaczyc tylko, ze z wyposazeniem?
ash   Sukces jest koloru blond....
13 stycznia 2011 13:41
lepiej wyszczególnić.
Znam przypadek, kiedy sprzedający oddali klucze do mieszkania tylko z wyposażeniem łazienki. Kuchnia była pusta!!!!
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się