Ogłowia

Dziewczyny, dziękuję za odpowiedzi i pomoc 🙂  Chyba się skuszę, 400zl na pewno nie zapłaciłabym, ale jest promocja - 50%  😀iabeł: Wypatrzony przeze mnie model ma cudownie podszyty pasek potyliczny, nachrapnik jest szwedzki, a w tej półce cenowej jedyna alternatywa to ogłowia firmy Start.
skibonify, jak za taką cenę to całkiem fajne, skóra dosyć sztywna, ale po smarowaniu daje radę.
Zamówione, mam nadzieję że będzie dobrze leżało, no i wspaniale się prezentowało. Nigdy nie podobały mi się ogłowia rurkowe, ale w tym zakochałam się od razu, oby tylko jakość skóry była rzeczywiście na przyzwoitym poziomie. Kupiłam też od razu smar do skór, bo mój jest na wykończeniu 😉
Obfocę je od góry do dołu jak przyjdzie - nie znalazłam żadnych rzeczywistych zdjęć w czeluściach internetu.
Hej, jaki nachrapnik najlepiej leży i wygląda na garbonosku?
na zdj. nie do końca oddana krzywizna nosa
alcatraz ale w sensie, że chcesz dobrać nachrapnik dla konia ze względów wizualnych, czy po prostu Twój koń w różnych nachrapnikach pracuje porównywalnie dobrze? Jeśli to pierwsze, to najpierw sprawdź jaki typ najbardziej odpowiada Twojemu koniowi i problem rozwiązany. Jeśli to drugie, to mój były garbonosek najbardziej podobał mi się w szwedzie. Tylko szkoda, że koń za nim niezbyt przepadał i chodził w hanowerze (i tu wracamy do powyższego). 😉
Koń jest młodziutki będziemy wybierać nasze pierwsze ogłowie, więc pierwsze bedzie dobierane pod względem wizualnym, nie bedzie odpowiadać wtedy będę kombinować. Głownie właśnie chcę wybrać między szwedem a hanowerem. Tylko tutaj, szweda można mieć naprawdę grubego, albo delikatnego 🙂 Masz jakieś zdjęcia do porównania szweda i hanowera na takim nosie? 🙂
alcatraz no tak, rozumiem. 🙂 Poszukam, choć może być ciężko, bo to stare czasy były.
alcatraz, ale chcesz tak w ciemno ubierać hanowera na młodego konia? To jest dobry nachrapnik, jak koń go potrzebuje, a niekoniecznie jako pierwszy wybór. Mój super chodził na meksykanie, na szwedzie ze skośnikiem w miare, na hanowerze nie dało się jeździć.
Cóż na hanowerze jeździłam niewiele, zawsze na młodszych koniach i zostało mi wpojone że hanowery dla młodych koni są bardzo dobre bo nie powodują zaciskania i sztywnienia szczęki (jak. np. przy ciasnym szwedzie) ani koń nie nauczy sie przekładania języka (jak kombinatorzy w luźnych szwedach), nie działa też tak mocno na zęby, więc nie prowokuje do usztywnienia i "martwego" pyska. W hiszpańskiej szkole jazdy własnie hanowery są używane przy zajeżdżaniu młodych koni.
I tu, żeby nie było, nie jestem jakąś zwolenniczką hanowerów, uwielbiam szwedy 😉 Ale w tym wypadku mogę postawić na wygląd, bo i tak coś będzie trzeba wypróbować najpierw 🙂 I bedzie to szwed albo hanower, meksyk chyba niezbyt korzytnie prezentuje się na garbonosku, podejrzewam ze może być też problem z rozmiarówką 😀
alcatraz, nie wiem jak jest w Hiszpanii, w Polsce, W Niemczech, UK nie spotkałam się żeby zaczynało się od hanowera. Nie mówię że się nie stosuje, ale po prostu nie ubiera się jako pierwszy wybór. Baa nawet skośnik jest używany jak trzeba a nie z założenia, bo "ładnie prezentuje się na garbonosku". Naprawdę, radzę najpierw wytestować, co się sprawdza a potem dopiero kieruj się estetyką. Ja znam nawet u nas w stajni dwa konie, które przy zamknięciu paszczy (hanower, skośnik, meksykan) prędzej przywaliłby ci z główki niż współpracowały na jeździe.
Hm... Skośnik to już swoją drogą. Nie przepadam za tym "urządzeniem", szczególnie że większość, nawet czołowych jeźdźców, zapina go na kolanie.
A co do wybadania, od czegoś trzeba zacząć, a wyboru nie ma zbyt dużego.
Jedno okaże się złe, to zmieni się na inne, niestety nie znam "wypożyczalni" ogłowi, więc jakieś kupić trzeba.
O młodych koniach w meksykach nie słyszałam 🙂
wg tego zostaje szwed.
Ale mimo to ponawiam pytanie: Jakie ogłowia na garbonosach ładnie wyglądają?  😀iabeł:
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
18 października 2016 00:31
alcatraz Znam młodziaka, który super chodzi w meksykanie.
Ogłowie powinno być dopasowane i możliwie najwygodniejsze.
Dopiero w dalszych etapach pracy można zacząć bawić się w dobór nachrapnika.
Skoro dopiero w dalszej pracy mozna bawić się w dobór nachrapnika to wciąż pozostaje kwestia pierwszego 😉  tutaj też zdania są podzielone, od czołowych zawodników słyszałam już "tylko szwedzki!", "najlepszy hanower", "nie, no na początek, to angielski"  i jednocześnie że każdy z nich to czyste zło dla młodzika 😉. Jeździłam na młodych koniach w hanowerze i szwedzie (meksykanów nie próbowałam, anglików nie lubię) i szczerze powiem, że jeden i drugi było dobry, ale do danego konia. Jednemu lepiej pracowało się na hanowerze innemu na decydowanie w szwedzie. Jednemu nie podobała się zaciśnięta szczęka w szwedzie drugi wywijał górną wargę próbując pozbyć się hanowera.
Więc po raz kolejny mówię: któreś muszę wybrać na początek i zrobię to pod względem wizualnym, cokolwiek nie napiszecie o jednym bądź drugim, ponieważ nasłuchałam się, naużywałam i naczytałam już wystarczająco. Ilu trenerów, zawodników tyle teorii. Więc proszę po raz ostatni (i błagam jak mi ktoś po raz 4 napisze, ze dobór nachrapnika to później, to oszaleję i na waszą modłę będę jeździć bez 😉 (joke)) niech mi ktoś odpowie na to banalne pytanie.
W jakich ogłowiach garbonoski wyglądają waszym zdaniem najlepiej? 🙂 (mile widziane zdjęcia)
alcatraz, wydaje  mi się,  że  w szwedzkim  lub  angielskim,  nawet bez skośnika.  I nie za grubym.  PS. Mój  młody chodził  na początku  w meksykańskim.  Chodził  też  w hanowerze. Najgorzej  chodzi  w szwedzie  😉
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
18 października 2016 14:52
Zdecydowanie ładniej w szwedzie.
alcatraz, jak to ma być tylko o urodzie, to niezbyt gruby szwed:





I w ogóle raczej cienkie paski.
quantanamera Dziękuję 😀  btw Ten rudzielec jest cudny <3
Skoro cienkie paski, to może rurki?
Moon   #kulistyzajebisty
19 października 2016 06:54
Jest możliwe, że dostanę gdzieś hanowera, ale zapinanego z obu stron? (w sensie, że bez długiego paska idącego przez potylicę)
Czy muszę kompletować drugą tranzelkę? :P
Moon, br ma symetrycznego.
Moon   #kulistyzajebisty
19 października 2016 07:13
budyń, a, faktycznie! Animalii nie przeszukiwałam, w sumie nie wiem czemu :P
Dzięki! 😉
Moon, nie dostaniesz  tak łatwo.  Polecam  daw mag na zamówienie. Br nie sprzedaje  symetrycznych hanowerów.
Edit,  a jednak jest,  nie br,  tylko premiere. Jak szukałam  w zeszłym roku  nie było  żadnego 😉
anai, od dwóch lat mam właśnie symetryczny z BR/Premiere 😉. Polecam tylko uważać na rozmiarówkę - są dość duże, szczególnie jak ktoś ma konia na przełomie rozmiarów proponuję brać mniejszy.
Premiere ma strasznie dziwną rozmiarówkę. Miałam w zeszłym roku zwykłego hanowera i pasek potyliczny był strasznie krótki (ledwo dopięłam), a cześć nosowa kilometrowa.
Ogłowie przyszło do mnie wczoraj, skóra wydaje się być przyzwoita - ale za cenę ~200zł, a nie 400. Nachrapnik wydawał się być ogromny, a naczółek mikroskopijny, ale naczółek i tak mój koń musi nosić o rozmiar większy(ach,te arabskie geny), zresztą ten wizualnie średnio mnie zachwyca 😉 Jakość wykonania OK, ale od długiego przechowywania ogłowie jest zniekształcone, pasek podgardlany jest tak powykręcany, że nie da się go poprawnie zapiąć, nachrapnik w jednym miejscu odstaje, w drugim uciska  🤔 Podszycia na nachrapniku i potylicy są miękkie i przyjemne. "Diamenciki" wyglądają trochę tandetnie, z jednej strony nachrapnika zaczynają się odklejać. Do pierwszej przymiarki pozapinałam wszystko na oko, paski policzkowe na ostatnie dziurki(w sensie są tak krótkie jak to tylko możliwe), nachrapnik w połowie regulacji, skośnika nie ściągałam, ale prawdopodobnie będzie zbędny. No i wygląda to mniej więcej tak🙁zdjęcia mocno podglądowe, dorwałam konia podczas obiadu na pastwisku)


Przez to, że paski policzkowe zapięte są na ostatnie dziurki, znika urok rurkowej części. Przy nachrapniku mam jeszcze sporo dziurek do regulacji, więc bez problemy uda się go dopasować - pod warunkiem, że odzyska normalny kształt. Bo na razie kompletnie nie przylega tak, jak powinien.

Nachrapnik zapięłam na pierwszą dziurkę, jakby się wyrobił to powinniśmy wylądować przy zapinaniu w połowie regulacji, tak mi się przynajmniej wydaje - zawsze miałam wrażenie, że mój koń ma raczej mały pysk.


Ogólnie byłoby OK, ale baaaardzo martwi mnie to, jak leży część potyliczna - nie wiem, czy to się zmieni, bo na razie całkowicie zjeżdża na uszy(przynajmniej takie odnoszę wrażenie) i super podszycie zamiast pomóc będzie dodatkowo irytować konia 🙁



Nie mam pojęcia co robić - liczyć na to, że wszystko się wyrobi i na potylicy będzie leżało OK? Zastanawiam się, czy podczas jazdy problem ze zjeżdżaniem za blisko uszu będzie jeszcze gorszy. Bo na razie z tego powodu chcę je odesłać.

Edit - naczółek wygląda na nim jakby to był rozmiar pony  😎

Ogłowie jest w rozmiarze cob.
skibonify, opuść lekko nachrapnik w dół. Wędzidło do góry.
Jesteś pewna, że to nie przez za ciasny naczółek część potyliczna jest ściągana do przodu?
skibonify No i paski do wędzidła podpięte zupełnie odwrotnie - mają być haczykami do środka 😉
Moon   #kulistyzajebisty
19 października 2016 12:45
skibonify, naczółek jest na bank za mały, moim zdaniem dlatego ściąga część potyliczną do przodu. Wędzidło na bank do góry, kryształki w tym miejscu - na bank poodpadają.
Jak kupiłam nowe ogłowie też było odkształcone, jednak wszystko zależy z jakiej jakości skóry jest całość zrobiona - moje się w miarę szybko "zrobiło normalne".

Dzięki laski za pomoc - muszę zmierzyć Kulową paszczękę 😉
ash   Sukces jest koloru blond....
19 października 2016 13:32
Jakie firmy mają nachrapniki z jednym długim paskiem?
Chciałam br lub Premiere ale one mają zapięcia symetryczne z dwóch stron a moj Euroriding nie.
Szukam szerokiego szweda z białym podszyciem
Moja pierwsza myśl była taka, że to wszystko wina naczolka, ale przelozylam na inny, rozmiar większy i mimo to na potylicy tak się układa.
Zdaję sobie sprawę z tego że ogłowie nie jest dopasowane, przymiarka była na szybko, a przepisanie tych pasków to istna masakra i nie miałam czasu się szarpać 😉 
Paski policzkowe musiałyby pójść do skrócenia, takie uroki niewymiarowej głowy - naczolki full, nachrapniki cob, paski policzkowe pony  🙄
Wracając do mojego pytania - jeśli nawet przy większym naczolku ogłowie zjeżdża na uszy to nie ma co liczyć na to, że jakoś się ułoży?  🙁
skibonify, moje się ułożyło po pewnym czasie i dwóch kąpielach w oleju 😉
Nie mogę znaleźć info, jaki rozmiar w końcu zamówiłaś?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się