Zapiaszczenie

Ja mieszkam w miejscu gdzie generalnie jest 99% piachu i konia odpiaszczam raz w miesiącu(grudzień-kwiecień) a resztę roku raz na dwa miesiące.

Zależy jaką masz glebę i ile koń je siana z ziemi. Mój jest na trawie ale jak trawa słabo rośnie to dostaje siano z siatki. Coś tam zawsze spadnie na ziemię więc wolę dmuchać na zimne. W moich okolicach weci zalecają raz na miesiąc odpiaszczać, dużo kolek mają w klinikach od tego 🙁
Muchozol2, Dobrze wiedzieć! =)

Plamkakochanie, O, czekaj, ale Ty mieszkasz gdzieś za granicą....? I faktycznie takie comiesięczne odpiaszczanie nie ma jakichś, nie wiem, skutków ubocznych? Coś więcej weci na ten temat mówią?
Czyli wychodziłoby, że odpiaszczasz non stop w sezonie? Bo te preparaty to często są na miesięczną kurację. Czym odpiaszczasz?
Sankaritarina,
Mieszkam w USA, na Florydzie.
Weci mówią żeby odpiaszczać regularnie raz w miesiącu, jak koń jest na dobrym trawiastym pastwisku to można trochę rzadziej. Jedna moja wetka która pracuje w klinice mówiła, że mają sporo operacji gdzie okazuje się, że koń ma dużo piachu i kolki też tego często są skutkiem.

Jeśli chodzi o skutki uboczne to nie słyszałam, żeby ktoś o czymś takim kiedykolwiek mówił, żaden ze znanych mi wetów nie wspomniał nigdy słowem o negatywach regularnego odpiaszczania

freya,
Odpiaszczam przez tydzień, co miesiąc-dwa. Używam zazwyczaj SandClear (psylium) albo Sand Rid:

https://www.chewy.com/farnam-sandclear-natural-psyllium/dp/191961?utm_source=google-product&utm_medium=cpc&utm_campaign=12791446703&utm_content=Farnam&utm_term=&gclid=Cj0KCQjwyMiTBhDKARIsAAJ-9VvQxyz37OKsjVHKAtGdsKVcMkTfvYJAZocGsNF86MAqIR4lwSToOH8aApBNEALw_wcB

https://www.sstack.com/sandrid-psyllium-pellets-5lbs/p/23347/sku/23347/?gclid=Cj0KCQjwyMiTBhDKARIsAAJ-9VuDMTutRVI1EFoAHKcjyUwCuf7AB5R25K3g5U94ElUvUQLX8X6fGCgaAj8XEALw_wcB

W instrukcjach podawania jest napisane, żeby dawać tydzień z każdego miesiąca i tak zazwyczaj podajemy. Mój ostatnie 11 miesięcy dostawał jeszcze na codzień siemię lniane które podobno też może pomagać, teraz robimy przerwę od siemienia i będziemy tylko to na odpiaszczanie dawać 🙂
Ja zamówiłam mesz odpiaszczajacy z S.Hippolyt. Podaje się codziennie przez 7 dni.
Perlica, - który konkretnie?

Mój pierwszy raz od lat na kwaterze z "że niby trawą" I tak myślę, że nie zaszkodziłoby go odpiaszczyć 🙄
Cześć! Ostatnio Bender miał kolkę, niestety wymagała interwencji w szpitalu na Służewcu. Podejrzewają, że przyczyną było zapiaszczenie. Jesteśmy po kuracji babką płesznik, ale zastanawiam się, czy mogę ją podawać regularnie, tj. np. raz-dwa razy w tygodniu razem z meszem, by zapewnić jej prewencyjne działanie. Co myslicie na ten temat?
Jestem fanką artykułów naukowych na różne tematy związane z końmi a ostatnio trafiłam na taki, który mówi o tym jak psylium jest nie skuteczne w odpiaszczaniu koni..

https://www.thehaypillow.com/blog/sand-colic-the-surprising-simple-cure-prevention?fbclid=IwAR2Tul3TRMBsrr-SAkRIm3XUQ3tyySig8PT33HXsHJyqcsEBJNR1XvJgkBc

ma ktoś jakieś przemyślenia ?
Czytałam, że weterynarze podają dojelitowo psylium przy kolkach piaskowych ale wtedy faktycznie działa na 100%, natomiast przy podawaniu normalnie do paszy, nie ma takiego samego efektu 🤔
Plamkakochanie, Artykuł ten nie jest publikacją naukowa a artykułem reklamowym. owszem przytacza opis jakiegoś doświadczenia ale bez szczegółów. Podawanie babki na sucho przypomina mi popijanie cukru herbatą.
uszatkowa   Insta: kingaielif
23 czerwca 2022 23:40
melehowicz, to jak powinno się podawać? Na opakowaniu z over horse jest napisane, żeby dosypywać do paszy. Nie ma nic o moczeniu
uszatkowa, Wg mnie powinno sie przygotować miksturę podobnie jak mesz. Nie sadzę żeby w treści pokarmowej w przewodzie pokarmowym znalazły się warunki do powstania śluzu z nasion babki płesznik w znaczącej ilości. Warto zastanowić się na ile uwodniona jest pasza która podajemy koniom, w jakich warunkach powstaje ten cały "glut" gdybyśmy chcieli przygotować go we wiaderku. wszak same suche nasiona (całe lub pomielone) nie załatwiają sprawy odpiaszczenia.
uszatkowa, jeżeli chodzi o odpiaszczacz z Over Horse to podajesz tak, jak jest na etykiecie. Over Horse używają też w klinice na Służewcu. My używamy też w stajni, robione są testy przed i po - działa. Czystej babki płesznik nie podaje się na sucho, robisz z tego żel i podajesz na mokro.
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
24 czerwca 2022 09:33
A ogólnie jak inaczej wykonać test rękawiczki jak nie mam rękawiczki rektalnej? :p zwykła przejdzie?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
24 czerwca 2022 09:41
Pati2012, worek zwykly też da rade, nawet tak na prawdę to i wiaderko, tylko trochę więcej pracy wtedy.
Pati2012, zwykła słabo bo zostaje samo G wszędzie 😉 chyba że weźmiesz mniej niż 1 bobek.
uszatkowa   Insta: kingaielif
24 czerwca 2022 17:55
melehowicz, patrycjasz, dziękuję Wam za odpowiedzi. Ja niedawno zużyłam wiaderko i podawałam wg wskazań producenta. Żłób codziennie myłam z ulepionej warstwy, więc chyba ze śliną się wyrabiał
Ja właśnie odpiaszczam meshem z hippolyta.
Bardzo fajnie wygląda ten produkt.
Odpukać robię to po prostu profilaktycznie.
uszatkowa, Kupuję nasiona całe lub mielone babki płesznik i mieszam z siemieniem lnianym - sam wyrabiam preparat
Hej,
Stosował ktoś może mebio digest cleaner na sucho?
stosuje ktoś pro-linen sand off ?
odkopie, naprawdę nikt? a moze jakiś inny preparat na zapiaszczenie możecie polecić?
espérer, wszystkie działają podobnie, oparte są na babce płesznik. Warto zrobić sobie test, rozpuścić kupę w wodzie w woreczku i zobaczyć czy jest piasek. Ja podaje odpiaszczacz z Hippovetu i do tej pory mi się sprawdzał.
właśnie wczoraj to zrobiłam i na dnie woreczka jest wyczuwalny piasek
niestety jako winowajcę podejrzewam nocny padok który jest mocno wyżarty, jak rozumiem opis https://sklep.hippovet.pl/produkty/mebio-odpiaszczacz-digest-cleaner-1-kg/ mam to stosować 30 dni, a czy po tym czasie można coś zostawić np samą babkę profilaktycznie? padoku nocnego nie zmienie
espérer, nie słyszałam o profilaktycznym odpiaszczaniu, nie mają siana na padoku?
Ja bym raczej robila co jakiś czas test na obecnosć piasku i podawała odpiaszczenie odpowiednio
mają mają i to w kilu miejscach w siatkach także siano nie styka sie z podłożem ale no lubią skubać zielone, teraz często ich nawet widzę że wyrywają wiesz małą kępę wesoło sie bawią całym tym dobrodziejstwem z korzonkami i ziemią a potem to też umieją sk
onsumować
to nic pozostaje mi w takim razie kontrolowanie regularnie testem

xxagaxx
a stosujesz ten mebio czy
Hippovet Pharmacy Digest Cleaner Forte
espérer, jak jest piasek w kupie to właśnie dobrze, znaczy, że jest wydalany. Jakby w tym teście piasku nie było to wtedy trzeba odpiaszczać.
espérer, to drugie co piszesz przecież jest nowością to nie dało się tego stosować 😉

Fokusowa, dr. Biazik mówiła że odpiszczasz konia az ten piasek zniknie, jego obecność w kupie oznacza że jest w organizmie i trzeba pomóc mu wyjsć w całosci.
Fokusowa, czemu piszesz takie bzdury na forum? Ktoś to przeczyta, nie zweryfikuje i będzie miał problem.

Robi się test odchodów z rękawiczką, jak zejdzie piach na dno to odpiaszczasz. Po odpiaszczeniu test powtarzasz itd. Piachu w rękawiczce ma nie być i to jest dobry znak. Tak mnie uczyli na Służewcu.
xxagaxx, patrycjasz, mi weterynarze mówili właśnie przeciwnie, skoro piasek jest wydalany to znaczy, że wszystko działa jak powinno, co jest logiczne.. jeżeli piasku nie ma to znaczy, że albo nie ma go w ogóle albo jest zatrzymany w układzie pokarmowym co również jest logiczne.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się