Zapiaszczenie

Ja mieszkam w miejscu gdzie generalnie jest 99% piachu i konia odpiaszczam raz w miesiącu(grudzień-kwiecień) a resztę roku raz na dwa miesiące.

Zależy jaką masz glebę i ile koń je siana z ziemi. Mój jest na trawie ale jak trawa słabo rośnie to dostaje siano z siatki. Coś tam zawsze spadnie na ziemię więc wolę dmuchać na zimne. W moich okolicach weci zalecają raz na miesiąc odpiaszczać, dużo kolek mają w klinikach od tego 🙁
Muchozol2, Dobrze wiedzieć! =)

Plamkakochanie, O, czekaj, ale Ty mieszkasz gdzieś za granicą....? I faktycznie takie comiesięczne odpiaszczanie nie ma jakichś, nie wiem, skutków ubocznych? Coś więcej weci na ten temat mówią?
Czyli wychodziłoby, że odpiaszczasz non stop w sezonie? Bo te preparaty to często są na miesięczną kurację. Czym odpiaszczasz?
Sankaritarina,
Mieszkam w USA, na Florydzie.
Weci mówią żeby odpiaszczać regularnie raz w miesiącu, jak koń jest na dobrym trawiastym pastwisku to można trochę rzadziej. Jedna moja wetka która pracuje w klinice mówiła, że mają sporo operacji gdzie okazuje się, że koń ma dużo piachu i kolki też tego często są skutkiem.

Jeśli chodzi o skutki uboczne to nie słyszałam, żeby ktoś o czymś takim kiedykolwiek mówił, żaden ze znanych mi wetów nie wspomniał nigdy słowem o negatywach regularnego odpiaszczania

freya,
Odpiaszczam przez tydzień, co miesiąc-dwa. Używam zazwyczaj SandClear (psylium) albo Sand Rid:

https://www.chewy.com/farnam-sandclear-natural-psyllium/dp/191961?utm_source=google-product&utm_medium=cpc&utm_campaign=12791446703&utm_content=Farnam&utm_term=&gclid=Cj0KCQjwyMiTBhDKARIsAAJ-9VvQxyz37OKsjVHKAtGdsKVcMkTfvYJAZocGsNF86MAqIR4lwSToOH8aApBNEALw_wcB

https://www.sstack.com/sandrid-psyllium-pellets-5lbs/p/23347/sku/23347/?gclid=Cj0KCQjwyMiTBhDKARIsAAJ-9VuDMTutRVI1EFoAHKcjyUwCuf7AB5R25K3g5U94ElUvUQLX8X6fGCgaAj8XEALw_wcB

W instrukcjach podawania jest napisane, żeby dawać tydzień z każdego miesiąca i tak zazwyczaj podajemy. Mój ostatnie 11 miesięcy dostawał jeszcze na codzień siemię lniane które podobno też może pomagać, teraz robimy przerwę od siemienia i będziemy tylko to na odpiaszczanie dawać 🙂
Ja zamówiłam mesz odpiaszczajacy z S.Hippolyt. Podaje się codziennie przez 7 dni.
Perlica, - który konkretnie?

Mój pierwszy raz od lat na kwaterze z "że niby trawą" I tak myślę, że nie zaszkodziłoby go odpiaszczyć 🙄
Cześć! Ostatnio Bender miał kolkę, niestety wymagała interwencji w szpitalu na Służewcu. Podejrzewają, że przyczyną było zapiaszczenie. Jesteśmy po kuracji babką płesznik, ale zastanawiam się, czy mogę ją podawać regularnie, tj. np. raz-dwa razy w tygodniu razem z meszem, by zapewnić jej prewencyjne działanie. Co myslicie na ten temat?
Jestem fanką artykułów naukowych na różne tematy związane z końmi a ostatnio trafiłam na taki, który mówi o tym jak psylium jest nie skuteczne w odpiaszczaniu koni..

https://www.thehaypillow.com/blog/sand-colic-the-surprising-simple-cure-prevention?fbclid=IwAR2Tul3TRMBsrr-SAkRIm3XUQ3tyySig8PT33HXsHJyqcsEBJNR1XvJgkBc

ma ktoś jakieś przemyślenia ?
Czytałam, że weterynarze podają dojelitowo psylium przy kolkach piaskowych ale wtedy faktycznie działa na 100%, natomiast przy podawaniu normalnie do paszy, nie ma takiego samego efektu 🤔
Plamkakochanie, Artykuł ten nie jest publikacją naukowa a artykułem reklamowym. owszem przytacza opis jakiegoś doświadczenia ale bez szczegółów. Podawanie babki na sucho przypomina mi popijanie cukru herbatą.
uszatkowa   Insta: kingaielif
23 czerwca 2022 23:40
melehowicz, to jak powinno się podawać? Na opakowaniu z over horse jest napisane, żeby dosypywać do paszy. Nie ma nic o moczeniu
uszatkowa, Wg mnie powinno sie przygotować miksturę podobnie jak mesz. Nie sadzę żeby w treści pokarmowej w przewodzie pokarmowym znalazły się warunki do powstania śluzu z nasion babki płesznik w znaczącej ilości. Warto zastanowić się na ile uwodniona jest pasza która podajemy koniom, w jakich warunkach powstaje ten cały "glut" gdybyśmy chcieli przygotować go we wiaderku. wszak same suche nasiona (całe lub pomielone) nie załatwiają sprawy odpiaszczenia.
uszatkowa, jeżeli chodzi o odpiaszczacz z Over Horse to podajesz tak, jak jest na etykiecie. Over Horse używają też w klinice na Służewcu. My używamy też w stajni, robione są testy przed i po - działa. Czystej babki płesznik nie podaje się na sucho, robisz z tego żel i podajesz na mokro.
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
24 czerwca 2022 09:33
A ogólnie jak inaczej wykonać test rękawiczki jak nie mam rękawiczki rektalnej? :p zwykła przejdzie?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
24 czerwca 2022 09:41
Pati2012, worek zwykly też da rade, nawet tak na prawdę to i wiaderko, tylko trochę więcej pracy wtedy.
Pati2012, zwykła słabo bo zostaje samo G wszędzie 😉 chyba że weźmiesz mniej niż 1 bobek.
uszatkowa   Insta: kingaielif
24 czerwca 2022 17:55
melehowicz, patrycjasz, dziękuję Wam za odpowiedzi. Ja niedawno zużyłam wiaderko i podawałam wg wskazań producenta. Żłób codziennie myłam z ulepionej warstwy, więc chyba ze śliną się wyrabiał
Ja właśnie odpiaszczam meshem z hippolyta.
Bardzo fajnie wygląda ten produkt.
Odpukać robię to po prostu profilaktycznie.
uszatkowa, Kupuję nasiona całe lub mielone babki płesznik i mieszam z siemieniem lnianym - sam wyrabiam preparat
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się