Zapiaszczenie

Grace, jestem ze szczecina - do najblizszych końskich znajomych DE mam blizej niz do swojej stajni 😉
zamawiam więc do nich (a wlasciwie oni mi zamawiają, biora przy okazji sobie) i odbieram jak jade na kawe czy trening 😉

makana ma bardzo fajną i szeroką ofertę. to,że produkują dla ludzi tylko świadczy o jakości. to te same srodki (no od jakiegos czasu zaczeli inne nalepki dawac ..a tak duze opakowania msm bylo msm gluko gluko (itd) i tyle - bez opisow dawek na konia czy ludzia 😉
wlasnie - dla siebe mix na stawy też tam kupuje 😉 ale w kapsułkach, bo każdy proszek jednak niesmaczny jest  :P polecam!
edit: co jakiś czas pisze po wątkach, ze jak ktoś chce moge mu makane czy coś z de brac 😉 to tez zawsze nawte glupie 5 ojro do podzialu, a jak sie bierze pakiety tego samego towaru też wychodzi taniej 😉
świetnie! na pewno będę chętna. Jak będę miała potrzeby to wyślę Ci PW. dzięki :kwiatek:
My odpiaszczamy się Pectosyllium regularnie i bardzo jestem zadowolona.
Jednocześnie - odpiaszczanie wcale nie jest czymś popularnym.
U Was też tak jest, że ludzie w sumie o tym nie wiedzą /nie robią tego?
Euphorycznie, oczywiście.
ew. dają siemie i otręby raz na jakiś czas.

mam nadzieje, ze ten pellet sie sprawdzi, bo podawanie sypkiego (i chyba  5 sposobow jak to mokre dac) to był koszmar....
[quote author=_Gaga link=topic=4001.msg2521058#msg2521058 date=1459403618]
Rudzik, skąd Ci się miesiąc wziął? 🤔
[/quote]

Kiedyś z koleżanką zachwyciłyśmy się przystępną ceną odpiaszczacza Epony. Zachwyt nam minął, gdy jej facet wyczytał w jezyku wroga, że nalezy podawać przez miesiąc. W polskiej wersji informacji ten szczegół został pominęty.

My odpiaszczamy się Pectosyllium regularnie i bardzo jestem zadowolona.
Jednocześnie - odpiaszczanie wcale nie jest czymś popularnym.
U Was też tak jest, że ludzie w sumie o tym nie wiedzą /nie robią tego?


Ja od lat regulanie odpiaszczam 2 razy do roku (tak sobie wymyśliłam). Koleżanka przez zapiaszczenie stracila konia. Jak go otworzyli, jelita miał tak zapchane piaskiem, że nawet nie próbowali tego wyczyścić (czy jak to fachowo się określa).
Powiedzcie mi prosze, w jaki sposób jakaś babka odpiaszcza jelita? Tj jakoś, rozkurcza, rozluźnia, absorbuje?
Moje nigdy nie odpiaszczane... robie wlasnie tescik na ilosc piachu w kale, ale tak sobie mysle, ze w kale moze go byc i tak niewiele, nawet u tych  mocno zapiaszczonych.
W ktorym odcinku jelit piach sie odklada?

Euphorycznie, czy koń koleżanki miał dostęp do siana?
Megane, piasek gromadzi się w okrężnicy. Badania "amerykanckich" weterynarzy wskazują jednak, że babka płesznik nie jest remedium na piasek niestety. Podobnie test na zawartość piasku w kale - bo przecież skoro jest w kale, to nie gromadzi się w jelitach 🙂
TU więcej na ten temat.
Tez własnie tak sądzę... piasku w jelitach mogą to byc znikome ilosci bo wiekszosc i tak jest przeciez w jelitach 🙂 (w koncu zapiaszczenie polega na niewydalaniu, wiec niby czym wiecej w kale, tym lepiej 😉 )
Dzięki za link, pozniej usiądę do lektury.
Niektore wyrazy musze rozszyfrować 😉

Kiedys jak zapytalam lek.wet o odpiaszczanie, to powiedział mi, ze jedyną skuteczną metodą jest odpiaszczanie operacyjne 😉 a nie jakies ziółka
Megane sa nowsze badania, ktore jasno wskazuja, ze nawet duze ilosci piachu usunie sie psyllium, ale w pewnych kombinacjach ( wyniki badan od 2013r) wpisz w scholara sand colic i zobaczysz z czym laczyc, moi pacjenci przetestowali ( grupa 9 koni plus moj  wlasny) dwie modyfikacje i w 1 stajni gdzie byly dwa upadki "piaskowe" udalo sie problem ogarnac🙂
Karla🙂, masz jakiś specjalny sposób podawania babki (tj z jakimiś dodatkami), czy zwyczajnie wg wskazań producenta?
Ja odpiaszczam średnio co 2 lata... czyli jak mi się przypomni...  😡
Mam, ale dobierany indywidualnie- takie combo z kilku skladnikow w zaleznosci od konia. To co w artach spokojnie sie sprawdza.
Karla, napisz prosze z czego wynikają zapiaszczenia? Tzn złe żywienie? Jakieś osobnicze predyspozycje? Choroby układu trawiennego? Gdzie są popełniane błędy?

Znam dosłownie 2 przypadki zapiaszczenia, obydwa okazały sie niegrozne,  ale skonczyly sie kliniką i sporymi kosztami.
Wszystkie przypadki wynikaly z braku siana i trawy na padokach. Konie po prostu z głodu grzebały w ziemi w poszukiwaniu korzonków. Wet powiedział, ze gdyby kon mial dostep do siana, to po pierwsze mniej by ziemi zjadł, po drugie treść pokarmowa na bieżąco wypycha nowe "pokłady" piasku i jest mniejsze ryzyko.

Z drugiej jednak strony... Fazy konie mają żarcia pod dostatkiem, a wypłukali z kobyły wiadro piasku, wiec powyższa teoria sie nie sprawdza.
Gdzie są więc zaburzenia?
Megane, sporo na ten temat jest w przytoczonym przeze mnie artykule.
Odsylam do scholara- tam wszystko pogrupowali i opisali, ja kiedys tam pisalam art dla sk o tym moze odkopiesz🙂
Scholar to jakaś strona? Czasopismo? W google jak wpisuje scholar sand colic to mi wyskakują jakieś dziwne rzeczy.
Google scholar-zbior publikacji naukowych o wszystkim
Dziękuję bardzo  :kwiatek:
Ok. Dzieki dziewczyny. Wieczorem ogarne na kompie nie na komorce  :kwiatek:
moje mają siana do oporu ladnego siana. zielone, pachnace, troche drobnego, troche grubego (bo rozne lubią), dostaja owies, trawokulki zioła, otreby i wit czasem. a i tak kopią w ziemi i jedzą korzonki. jak tylko poczuły, że trawa zaczyna się pojawiać. szczególnie koniki z rezerwatu i ta dzika z 24h na łakach od urodzenia. reszta uczy sie o tych prowodyrów. nawet tłuste jak smoki...
więc to nie tylko z głodu....

tez pokopie w tych art, moze cos do pelletu dodać...
Moja niestety trawę uwielbia a u nas nie ma jej wcale :/ (czekam aż ogrodzą nowe pastwisko z trawą :/)
Zamówię te witaminy i zobaczymy czy przestanie jeść te 'gałązki' z toną piasku :/
Jak tak czytam to i tak po urlopie pewnie kupię to do odpiaszczania, chociaż u nas NIKT o tym nigdy w stajni nie mówił i pewnie znowu wyjdę na głupią, która coś wymyśla  🥂
poczytałam trochę na podanym przez Karlę Scholarisie. M.inn zaleca się  podawanie sporych dawek oleju do łuski Psyllium oraz siarczanu magnezu, popularna sól Epsom. Faktycznie stosowana do oczyszczenia jelit. Tylko ile tej soli podać ?
Karla, czy możesz coś podpowiedzieć?
Grace, ale chyba nie oleju, tylko parafiny? Mineral oil?
parafina, tak, to też olej. Ale w artykułach jest mowa o kolce, więc i ilości oleju i łuski olej są w wartościach leczniczych. Tak to rozumiem, stąd olej mineralny, który przeczyszcza. Natomiast prewencyjnie to moim zdaniem lniany może być. Chyba że się mylę, ale to Karla mogłaby wyjaśnić.
Hej wszystkim, może wiecie gdzie mogę kupić preparat na odpiaszczenie w granulkach o smaku jabłkowo-melasowym, gdzieś go w necie widziałam, a teraz nie mogę znaleźć  😉
Mam teraz PECTOSyllium, ale mój kucyk nie chce tego ruszyć, duże konie wcinają, a on nie.
Który środek będzie lepszy do odpiaszczenia?
pro-linen [[a]]http://pro-linen-shop.pl/pl/p/Pro-Linen-Sand-Off-odpiaszczacz%2C-1-KG/350[[a]]
podkowaliny [[a]]http://podkowalinypl.shoper.pl/pl/p/Mieszanka-oczyszczajaco-odpiaszczajaca-%E2%80%94-granulat/644[[a]]
Hej wszystkim, może wiecie gdzie mogę kupić preparat na odpiaszczenie w granulkach o smaku jabłkowo-melasowym, gdzieś go w necie widziałam, a teraz nie mogę znaleźć  😉
Mam teraz PECTOSyllium, ale mój kucyk nie chce tego ruszyć, duże konie wcinają, a on nie.


Ja PECIO... podaje zwilżone z owsem niedużą ilość - kuc "wcina jak małpa kit"
Który środek będzie lepszy do odpiaszczenia?
pro-linen [[a]]http://pro-linen-shop.pl/pl/p/Pro-Linen-Sand-Off-odpiaszczacz%2C-1-KG/350[[a]]
podkowaliny [[a]]http://podkowalinypl.shoper.pl/pl/p/Mieszanka-oczyszczajaco-odpiaszczajaca-%E2%80%94-granulat/644[[a]]

Ktoś pomoże  :kwiatek:
O Prolinen się nie wypowiem, bo nie znam. Ja stosuję odpiaszczacz Podkowiany. Odpowiada mi to, że ilość jest na jedno zastosowanie – nic nie zostaje, nie trzeba potem się miotać, ile dokupić.
trusia dziękuję za odpowiedź  :kwiatek:
Odkopuję temat, bo myślimy właśnie o wiosenny odpiaszczaniu. Znalazłam ten artykuł http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1090023314004304 tylko niestety nie mam do niego bezpłatnego dostępu  🙁. Nigdy nie słyszałam o podawaniu koniom siarczanu magnezu: http://sklep-galvet.pl/galvet-sanmag-siarczan-magnezu-sol-gorzka-1kg-material-paszowy-p-75.html Ciekawy temat.
Zastanawiam się teraz, na ile jest sens podawać samo Pectosyllium  😁...
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się