Jak dbamy o zęby naszych koni?

Mam pytanie, mial być u mnie dentysta, 4h przed kontrolą zębów, kazał odciąć konie od siana, spóźnia się i stoja na głóda już 7. 😡😡😡 A jego wciąż nie ma. Boje się konsekwencji takiej głodówki ale boje się też co będzie jeśli je nakarmię a one będą znieczulone.😔
BUCK   buttermilk buckskin
26 kwietnia 2022 16:33
shewolf od zakończenia tarnikowania to nawet ok. 1,5-2 godziny upływa zanim koń "wytrzeźwieje" na 100% . dziwne, ze muszą być aż tyle godzin bez siana, bez treściwego, ok, ale bez siana aż 4 godziny.... nigdy nie miałam takiego zalecenia a tarnikuje od ok.10 lat co roku
Każdy wet ma może swoje przyzwyczajenia, moja poszła na robienie zębów prosto z padoku gdzie oczywiście siano było. Jedyne zalecenie dotyczyło za to paszy treściwej
A czemu należy ograniczyć treściwe? Mnie żaden wet nigdy nie mówił żeby ograniczyć jedzenie.
BUCK   buttermilk buckskin
26 kwietnia 2022 21:05
mindgame ja bym obstawiała: że może treściwe/energetyczne podnosi odporność na anestezję, albo że może w razie czarnego scenariusza brak treściwego zwłaszcza źle zgryzionego ogranicza możliwość dławienia się/cofania treści żołądka....
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
26 kwietnia 2022 21:22
Brak treściwego ma zminimalizować ryzyko kolki.
Ok, dzięki za odpowiedzi🙂
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
06 maja 2022 21:59
Słuchajcie jak wygląda usuwanie zębów w klinice ? Koszty ? Czas pobytu ? Gojenie ? Mamy dziury w 5 zębach bodajze (6,7,8 )
domiwa, - stronę temu pisałam. Przedtrzonowiec, 408, 2800-3500zł rwanie, dzień pobytu w klinice w Buku to 70zł i w tym jest karuzela jak coś. Mój mógł w zasadzie dobę/dwie po zabiegu jechać do domu, ostatecznie pojechałam po 4, ale to z innego względu 😉 Stał na rehabilitację nog, ząb wyszedł na spontanie.
Generalnie jakbym jechał od razu do domu to po dwóch dobach miałam zdjąć opatrunek. Po 10 dniach miał wyciąganą zszywkę z policzka - akurat był u nas w stajni wet, który mu rwał, więc zajrzał do paszczy i wyciągnął sam gratis 🙂 Mogłam niby wyciągnąć sama, ale jak już i tak był 😅 Nie było problemu z gojeniem, jedzeniem, wszystko zgoiło się pięknie samo.
Pewnie gorzej jest z siekaczami i jak wchodzą jakieś stany zapalne. U nas była próchnica i pęknięcie poprzeczne 🙁
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
06 maja 2022 22:23
Faktycznie nie zauważyłam. Chyba po wizycie weta mój mózg nie kontaktuje . Rozumiem, że to za jednego zęba ? Chyba czas iść spać pod most
domiwa, - jednego, tylko jeden był do rwania. Nie pytałaś o wycenę? Mi najpierw podali, do decyzji 😉
Niestety droga impreza, ja to liczyłam tak, że skoro już tam jest i stoi, to wyjdzie taniej, niż za pół roku znowu wieźć (transport, doby).
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
07 maja 2022 00:32
Jeszcze nie. Wyszło przy dzisiejszym tarnikowaniu i wet odkryła dziury...
Nie nadają się do plombowania? W zeszłym roku za plombę płaciłam 400 zł.
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
07 maja 2022 10:28
W sumie wet powiedziała że to niewiele tańsze niż wyrwanie . Napiszesz coś więcej ?
Koń ma plombowane 4 zęby, na pewno koszt ich wyrwania byłby o wiele większy. W widoczny sposób poprawiło mu to komfort jedzenia. Teraz je trochę gorzej. Wizytę mamy umówioną na sierpień, zobaczymy czy coś tam nie wypadło. Wet mówiła, że plomby trzymają się ok. 2 lata.
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
07 maja 2022 10:53
Dajesz mi nadzieję. Jaki wet to robił ? Do kogo się zgłosić ?
Hanna Buch
domiwa, - u nas też wyszły drobne ubytki w innych zębach, ale nie do interwencji. Tylko mam obserwować. Tego rwaliśmy, bo pęknięty w pół, nie za bardzo było co łatać.
Polecam Bartosz Jankowiak, do konsultacji 😉
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
07 maja 2022 14:06
keirashara, to nasz top wet 😀 też polecam! I Huberta Urbaszka, są z jednej kliniki
Pati2012, - w sumie to mojego obsługiwali w dwójkę, więc też polecam. Tylko zapomniałam właśnie jak się Hubert nazywał 🙊 Jak się przedstawił to byłam zbyt zajęta spadaniem z krzesła po usłyszeniu ceny wyrwania 😂

Plus dr. Rojka też bardzo polecam, robił lata temu, ale podejście, kontakt i obsługa top 🙂
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
07 maja 2022 17:14
Dzięki dziewczyny za info i nadzieję. Po weekendzie będę się kontaktować. Rozumiem, że rwanie to w klinice, a plombowanie da radę ogarnąć w stajni ? Czy podani weterynarze jeżdżą po Polsce ? Konkretnie kuj- pom.
Plombowanie w stajni, z rwaniem różnie
Ramirezowa   Ania i Urania !
09 maja 2022 13:04
My akurat bez wyjazdu do kliniki, ale dokładnie tydzień temu wet wyrywała 3 trzonowce mojej seniorce, na miejscu 800 zł ząb 😉
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
09 maja 2022 18:37
A kto robił ?
Jezu jakie ceny. Ja w DE mam super dentyste i za tarnikowanie, z ewentualnym wyrywaniem place nie wiecej niż 100e 😶 Nie wiem, moze to dlatego ze od razu robimy wiecej koni ( nie mniej niz 5 zawsze, ale zazwyczaj i do 10 sztuk ).
Czy ktoś również ma konia z EORTH lub po prostu już z usuniętymi zębami? Czym zastępujecie siano? Sieczka się sprawdzi? Jak konie sobie radzą zimą na padoku z wystawionymi belami siana?
zuzia29, mojemu zostało jeszcze 6 zębów co prawda, ale na razie je i pasie się bez problemu. Mamy zalecenie dokarmiania w zimie trawokulkami, ja obserwuję, że woli drobniejszą sieczkę typu HiFi Moll. free z dengie lub palatin glyx seniorfaser z hipolita. Dłużej ciętej nie bardzo chce zjadać. Poza tym ok.
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
10 maja 2022 20:41
Dzwoniłam do Hanny Buch niestety nie jeździ w moje okolice. Polecacie kogoś jeszcze kto dojeżdża do kuj-pom ? Jankowiak ?
zuzia29, mamy 25 latka z usunietymi wszystkimi siekaczami (rok po zabiegu), ostatnio również stracił 3 trzonowce. Siano wciaga jak normalny koń z siatki z oczek (4x4), skubie trawe nawet krótszą, ogólnie komfort zycia bardzo się poprawił po zabiegu. Ma stały dostep do siana, treściwe 3 x dziennie w papkach z czego głównie włókno (trawokulki, lucernokulki, sieczka).
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
11 maja 2022 08:41
Dlaczego koniom nie myje się zębów? Psom soe myje, kotom się myje, a nie słyszałam, żeby ktokolwiek mył koniowi.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się