Jak dbamy o zęby naszych koni?

Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
11 maja 2022 08:43
Strzyga, bo to pewnie trudne i niemożliwe do wykonania by dojść tak daleko w pysk jakąś szczoteczką bez rozwieracza? 😉
BUCK   buttermilk buckskin
11 maja 2022 09:03
bo różnica w typie karmy ? że mięso a włókno to inny typ resztek ?
Właśnie też mnie zastanawia, czy da się coś z próchnicą robić, tak samemu? Czy niestety, nydyrydy i tylko regularnie kontrole.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
11 maja 2022 10:45
Nique, dzięki za trochę informacji. Ale nadal szkoda, ze nikt nic nie wymyślił, bo masa koni cierpi przez żeby i odpowiedzią jest tylko tarnikowanie/wyrwanie.
Strzyga zgadzam się... Ja jedynie jak pomagam pomiędzy wizytami to ściągam samodzielnie kamień z kłów, bo akurat mój ma predyspozycje do odkładania się kamienia. Z czasem zauważyłam, że ten zabieg albo jest dla niego przyjemny, albo przynosi ulgę, bo zawsze stoi super grzecznie i wręcz się relaksuje :P
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
12 maja 2022 21:47
Nie mogę się narazie dodzwonic do Jankowiaka. Ktoś jeszcze jeździ po Polsce ze stomatologów ogarniający temat plomb itd ?
uszatkowa   Insta: kingaielif
12 maja 2022 22:04
Koniom którym robiły się diastemy i pomiędzy nie wchodziły źdźbła i resztki paszy powodując cofanie się dziąseł i stan zapalny, przed treningiem czyściłam przestrzenie między zębami i smarowałam maścią dentystyczną 🙂. Zalecenie końskiego dentysty, więc coś tam się czasami czyści
BUCK   buttermilk buckskin
12 maja 2022 22:07
uszatkowa przybliżysz temat 🙂 mój ma 24 lata i diastemy to niedaleka przyszłość. jak czyściłaś przestrzenie ? co za maść dentystyczna ?
uszatkowa   Insta: kingaielif
12 maja 2022 22:25
BUCK, używałam jednopęczkową szczotkę do zębów, przed jazdą smarowałam dentiseptem, dokładnie to pasta do zębów dla psów 😉, a po miodem manuka. Chodziło o to, żeby preparaty podziałały w momencie, gdy koń nic nie je.
BUCK   buttermilk buckskin
13 maja 2022 12:20
uszatkowa dziękuję 🌷
Aleks   If you are NOT in neutral ask yourself why not - Karen Rohlf
20 maja 2022 20:32
Czy ktoś usuwał ząb w stajni, w sensie nie jechał do kliniki ? Jestem po wizycie wet i okazało się, że ząb, który był pęknięty już na ten moment kwalifikuje się do usunięcia. Wetka stwierdziła, że się chwieje na tyle, że można by usunąć w stajni. Poleciła mi innego lekarza, który dysponuje sprzętem by to zrobić, ale ciekawi mnie czy ktoś z Was przechodził taki zabieg w stajni i może się podzielić doświadczeniami. Jak to wygląda ? Ile trwa mniej więcej ? Jak z opieka po wyrwaniu ? Klacz ma 24 lata. Będę wdzięczna za info.
Aleks, taki pęknięty usuwałam w stajni, też 24 latce. Z tym, że do usunięcia był kawałek trzonowego, reszta opiłowana, aby nie kaleczyła i po krzyku. Po kilku dniach kontrola. Po usunięciu dobrze by to było płukać, ale kobyła niedotykalska, więc dałam spokój.
Aleks   If you are NOT in neutral ask yourself why not - Karen Rohlf
21 maja 2022 09:09
Gaga - dzięki, uspokoiłaś mnie 🌻 . W takim razie zabiorę się za temat na miejscu.
Mój koń z EORTH od pewnego czasu ma problemy z pobieraniem pokarmu. Długo przeżuwa i czasem się dławi. Do tej pory jadł musli lub musli razem z namoczonymi otrębami ryżowymi. Czy jest godna polecenia pasza, którą mogłabym podawać w formie papki, ale wspomagająca przyrost mięśni? Ewentualnie w jaki sposób najlepiej komponować takie papki?
zuzia29, - agrobs ma coś takiego jak "Myo Protein Flakes płatki białkowe na przyrost masy mięśniowej". Może akurat?
Czy ktoś byłby w stanie pomóc mi ocenić wiek konia po zębach?
Cześć i czołem! W jakim wieku robić pierwszą kontrole uzębienia? 🙂
Bajahorses, ja robię dopiero w wieku 2.5-3 lat kontrolę przez weta, chyba że coś mnie niepokoi - źle gryzą, niechętnie jedzą, zęby wyglądają dziwnie (widoczne na oko, bez rozwieracza i wiedzy czego się szuka zajrzenie głębiej jest trudne). Wtedy trwa już wymiana zębów i w razie czego dentysta wyłapie nieprawidłowości. Sama zerkam w pierwszych dniach życia na zgryz i potem kontroluje regularnie, tak samo wykorzystuje jakieś ziewanie itp żeby rzucić okiem czy nie ma nic co wygląda mi podejrzanie.


Pytanie
Przy okazji odświeżam wątek - nie zęby a pokaleczone i opuchnięte śluzówki/afty w miejscach gdzie zębów nie ma. Koń ma dostęp do pastwisk i lubi sobie poobgryzac co mu przyjdzie do głowy - od drzew i desek ogrodzenia (impregnowanych) po gałęzie. Czy ktoś się spotkał z podobnymi objawami i co Wasze konie podrażniło/poparzyło? Inne wątki diagnostyczne są w toku, ale mam cichą nadzieję, że to po prostu jakiś chwast/krzak/drzewo które wystarczy ogrodzić albo wykasować. U nas teraz jest też masa grzybów po deszczach, ale mam nadzieję że koniowaty aż tak nie chce nagrody Darwina żeby lizać i skubać muchomory.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
05 października 2022 08:35
karolina_, U mojego takie afty były przy wirusie jakimś. Koń jadł jakby ząb złamał, albo coś w paszczy utknęło, po założeniu rozwieracza okazało się, że właśnie na policzkach, podniebieniu sporo takich zmian jak afty.
A z grzybami nie byłabym taka pewna, parę dni temu przyłapałam Łaciatego jak maślaki wciąga na łące 🙈
zembria, o wirusie wspominała dentystka, okaże się w badaniu krwi
Hej, ile w tym roku kosztuje ternikowanie zębów? Małopolska/ świętokrzyskie. Tak orientacyjnie pytam.
shewolf, - miesiąc temu płaciłam 350zł z dojazdem, dolnośląskie.
Czy ktoś w ostatnim czasie plombował swojemu kochanemu konikowi darmozjadowi zęby? Ile płaciliście?
Ja dosłownie tydzień temu skończyłam swój własny dentystyczny maraton, no to mój koń postanowił też mieć próchnicę xD
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
23 listopada 2022 20:18
Ja robiłam. 2 zeby z mega dziurami. Bodajże jak pamiętam 1800 zł
😨
Rozumiem, że to za oba? Jak za jednego to pierdzielę i wyrywamy 🤣
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
23 listopada 2022 20:35
Oba oba. Choć i tak niezle mnie przegielo 😂
budyń, - ja za wyrwanie przedtrzonowca dałam więcej, więc to nie do końca tańsza opcja 🤣 ale tam nie było co ratować, bo pękł w pół.
No dobra, to muszę mieć na uwadze w budżecie. Choć przy tej inflacji za 8 miesięcy to pewnie będzie i te 1800 za jednego 😑
Jak widzę, że ludzie mając średnie prace sobie teraz kupują konie to rynce opadajo.
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
23 listopada 2022 22:28
No mnie też to przeraża bo został nam jeszcze jeden ząb przynajmniej tak było w trakcie tamtej wizyty 😱 ale.na szczęście mógł poczekać na nowy rok . No i już się boje 🤣
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się