Linux ubuntu

Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
01 kwietnia 2009 14:17
Pisałam już o problemie w innym wątku, ale by nie zaśmiecać innych robię nowy.

Problem jest z bootowaniem płytki.
Wszystko jest wgrane na cacy, laptop się sam naprawił.
Płytek z l. ubuntu mam kilka wersji. Z obrazem nierozpakowanym iso. z rozpakowanym, cd, dvd. Żadna się nie botuje.

Coś tam próbuje czytać, jest rozruch nośnika dvd, ale nadal się ładuje system windows xp :/. Mnie juz szlag po prostu trafia.

Po forach chodziłam, czytałam, ale rozwiązania nie znalazłam.

Dane laptopa:
* Acer Aspire 5315
* Intel celeron processor 550 (2.0 ghz, 533 Mhz, FS8, 1 MB L2 Cache)
* Mobile Intel Graphic Media Acelerator X3100
* 1 GB DDR2
* 15,4" WXGA Acer CrystalBrite LCD
* 120 GB HDD
* DVD SuperMulti DL

Kwestia zaktualizowania biosa? Czy co innego jeszcze?
To jaki system sie bootuje jest kwestia tego jaki dysk jest ustawiony jako primary master zwykle c. tam znajduje się plik boot.ini
jak go sie wyedytuje to wyskakuje coś takiego:
[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Home Edition" /fastdetect /NoExecute=OptIn

U mnie bo ja mam XP żeby móc wybierać system lub włączyć inny musisz to odpowiednio pozmieniać. jak się na tym za dobrze nie znasz to poproś jakiegoś kolegę. Ale pewnie gdzieś w sieci jest opisane jak to zrobić.

Jeżeli chcesz bootować z płyty to musisz mieć W biosie odpaloną tą opcje żeby sprawdzał czy jest cd z którego można startować. Lub w biosie awarda trzeba ustawić kolejnośc bootowania z urządzeń i Cd musi być przed Hdd
Ja mam teraz dwa systemy Windowsa XP i Linuxa Mandrive. Brat mi pomagał wgrywać i tez były problemy z innymi Linuxami m.in Ubuntu, Kate OS dopiero z Mandriwa się wgrała. Niestety nie wiem co było przyczyną że tamte nie chciały działać.
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
01 kwietnia 2009 15:24
Znalazłam takową opcję na innym forum:


1. Ściągnąć obrazy .iso Ubuntu i Kubuntu.
2. Obraz Ubuntu zamontować np. przy użyciu DeamonTools.
3. Zawartość obrazu z Kubuntu rozpakować na pendrive'a (dobrze by było, żeby miał min. 1 GB)
4. Odpalić umenu.exe z Kubuntu na pendrive'ie
5. Wybrać Pełna instalacja > Wspomaganie rozruchu z CD (zainstaluje się to "udziwnione" Wubi)
6. NIE uruchamiać ponownie kompa
7. Wywalić zawartość pendrive'a, na którego wrzuciliśmy pliki z obrazu Kubuntu
8. Wrzucić na tego pendrive'a zawartość płytki z Ubuntu (po prostu skopiować pliki), pendrive'a zostawiamy wpiętego.
9. Uruchomić ponownie kompa, przy ponownym rozruchu (system odpalany z dysku) pojawi się opcja wyboru systemu między WinXP a Ubuntu - wybieramy Ubuntu i instalujemy.


Własnie sciągam kubuntu, zobaczmy co z tego wyjdzie.
dea   primum non nocere
01 kwietnia 2009 20:54
Notarialna, wiem, że to głupie pytanie jest, ale ta płytka jest bootowalna, prawda?
Nie wystarczy wgrać na nią zawartość .iso, żeby można z niej było zabootować. To jest specjalna opcja przy nagrywaniu płytki. Ta instrukcja z pendrivem w nieco przekombinowany sposób się o to troszczy. Tyle że nie gwarantuję, że każdy BIOS potrafi zbootować sys z pena (chociaż nowsze powinny sobie z tym radzić), a z CD na pewno każdy potrafi (nie musisz żadnych aktualizacji mieć).

Druga rzecz to ustawienie w BIOSie kolejności urządzeń do bootowania (boot.ini to o wieki za późno - zresztą w momencie, kiedy Linux jest rownolegle z Windowsem, to Linux się zajmie multibootem - poprzez GRUB albo LILO - nieee, boot.ini to tylko przy kilku windowsach i to starszych, do nowszych - Vista, Win7 - jest już co innego).
Trzeba macnąć (najczęściej) DEL podczas startu systemu i tam wyszukać coś w stylu BOOT DEVICES, BOOT PRIORITY - wiem, że te menu wyglądają dosyć spartańsko, ale działają. Trza się upewnić, że napęd CD/DVD jest na początku listy, a potem podczas startu czatować, czy nie pisze czegoś w stylu "Press any key to boot from CD..." - wtedy problem sprowadza się do znalezienia osławionego klawisza ANY, ale z tym już na pewno sobie poradzisz.

Te dwie rzeczy i musi pójść, nie ma bata (boota?..) 🙂

Powodzenia z linuksieniem 🙂
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
01 kwietnia 2009 22:16
Problem juz jest rozwiązany, linux zainstalowany.
A metoda się sprawdza w 100% 🙂
A co do ustawiania w biosie to już próbowałam WSZYSTKICH kombinacji i lipa. nic nie wchodziło.


Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się